(0212) 212 5736 / (0542) 345 1980

SEO Öğrenmek? SEO Öğrenme Ne Kadar Sürer?

SEO Nasıl Öğrenilir?
SEO Öğrenmek? SEO Öğrenme Ne Kadar Sürer?

SEO Öğrenme

SEO Öğrenme… Bu sayfaya geldiğinize göre tahminimce şirketiniz veya web siteniz için SEO yapma/yaptırma planlarınız var ve SEO nasıl öğrenilir? Bunun arayışı içindesiniz… Her ne amaçla gelmiş olsanız bile öncelikle hoş geldiniz…

Konuya sektörün ve işin kötü yönlerini veya olmazsa olmazlarını anlatarak başlamalıyım. Yazacaklarım bu sektörde muhtemel başınıza gelebilecek bazı durumlardır.. Yalnız bunları sakın kötü tarafından görmeyin. Çünkü başınıza gelecekleri bileceğiniz için önceden tedbirinizi alabilirsiniz. Diğer yandan günümüzde maalesef seo sadece özellikle kaliteli içerik = seo gibi bir duruma doğru ilerlemekte. SEO kesinlikle bu kadar basit bir kavram olmaktan çok ileri gitti ve sesli arama, tablet ve mobil dışında farklı cihazları hedefleme gibi kavramları düşünmeye başlamak gereken bir zamana geldik.

SEO Nasıl Öğrenilir?

SEO dünyasına yeni giriyorsanız muhtemelen endişeleriniz vardır ve bu işi öğrenmek ilk başta zor olabilir. Aklınızı karıştıracak bir çok terim, konu karşınıza çıkacaktır. Fakat sonunda iyi bir SEO uzmanı olabilirsiniz.

SEO Öğrenmek Ne Kadar Zaman Alır?

Bu sorunun cevabı göreceli olsada aslında cevap sizin öğrenme sürecine ayıracağınız süreyle orantılıdır. Belki haftalar belki aylar sürecektir.

SEO öğrenmenin en kolay yolu internet gibi gözükebilir. Fakat internetteki bilgilerin hangilerine güveneceksiniz? Kimi veya hangi web sitelerini takip edeceksiniz? İşe nereden başlayacaksınız? Çelişkili bilgiler ile karşılaştığınızı kimi dikkate alıp kime güveneceksiniz? Bunun gibi kafanızda bir sürü soru olabilir ama yapacak bir şey yok hamama girdik terleyeceğiz… Üstelik unutmayın bu aslında yeni ve gelişmeye açık bir sektör. Yani test edilecek, öğrenilecek bir çok yeni şey var. Diğer yandan hedef arama motorları ve bilmelisiniz ki arama motorları hiç durmadan güncelleniyor.

“Google Webmaster Trends Analisti olan John Mueller, Google’ın neredeyse her gün kendisi ile algoritmaları güncellediğini ve geliştirdiğini söylüyor. “

SEO Eğitimi

Günüzmüzde SEO eğitimi almak için çok çeşitli hızlı ve ekonomik yollar mevcuttur. Size en uygun eğitimi seçerek iyi bir SEO uzmanı yani Seocu olmak için gerekli eğitimi kısa sürede alabilirsiniz.

SEO Öğrenme Yolları

SEO Öğrenme Yolları

Ücretli SEO Eğitimi

Halen emekleme aşamasında olan bu sektör için okullarda resmi bir eğitim verilmiyor. Sadece bazı özel kurslar SEO ve dijital pazarlama eğitimi verip dönemsel SEO sınıfları açıyor. Temel seviyede ücretli SEO eğitimi almak mantıklı olabilir.

Ücretsiz SEO Eğitimi

Ücretli eğitime paralel olarak internetten SEO öğrenebilmek için görüntülü veya yazılı inanılmaz kaynak mevcuttur. Bu kaynaklardan bir çok şeyi kendi kendinize öğrenebilirsiniz. Aslında günümüz SEO uzmanlarının çoğunun temelinde ücretsiz kaynaklara dayanır. Ayrıca soru sorup cevap alabileceğiniz bir çok forum sitesi, sosyal medya grupları gibi topluluklarda bulunmaktadır. Bu topluluklardaki kişiler bilgilerini paylaşmaktan asla çekinmeyen bilgi paylaştıkça çoğalır mantığı ile ilerleyen kişilerdir. Ücretsiz SEO eğitimi yani kendi kendini geliştirmekte mantıklıdır.

SEO Uzmanından Ücretli Ders

Buda günümüz de yeni yeni ortaya çıkan farklı bir eğitim kanalıdır. Sektörün önde gelen SEO veya dijital pazarlama uzmanları kendileri birebir veya küçük gruplar halinde kısa süreli genelde 1 günlük süren ücretli eğitimler vermektedir. Bu kişiler gerçekten sektörde yaptıklarıyla güzel yerler edinmiş kişilerdir.

Sonuç; Şimdi mantıken şunu soracaksınız! Bu işi bedava öğrenme imkanı varken neden para ödeyeyim? Cevap çok basit ödediğiniz para ile aldığınız şey bilginin yanında ZAMAN’dır. Ücretli eğitimler belli bir müfredat ve standart ile tek bir yerden bu işi öğrenmenizi sağlarken size zaman kazandıracaktır. Ayrıca eğitimleri bitirdikten sonra alacağınız diploma veya sertifikada bu işi bildiğinizin resmi evrakı olacaktır.

SEO sektöründe alacağınız eğitimler sonrasında da kendinizi geliştirmeye mecbursunuz!

SEO Çalışmalarını Kim Yapmalı?

SEO çalışmalarını kim yapmalı? Kendi sitenin SEO çalışmasını kendin yap! SEO çok farklı kulvarları olan karmaşık bir yapıya sahip bir işlemler bütünüdür. Her şeyden önce oldukça zaman isteyen bir süreçtir. Eğer temel web kodlama ve temel seo bilgisine sahipseniz zamanınız da varsa tabiki de kendi web sitenizin SEO’sunu kendiniz yapabilirsiniz.

Ben her zaman işi bilene yaptırmaktan yana olsam da zamanınıza, web sitenizin karmaşıklığına ve öğrenme azminize bağlı olarak karar vermesi gereken sizsiniz.

SEO Öğrenmek İsteyenlere Önerim;

Bundan 10-15 yıl önce olsaydı vay halinize ama günümüzde SEO öğrenmek için o kadar çok kaynak var ki SEO’yu bırakın hiç bir şey öğrenememek ayıp. İçinde biraz araştırma ruhu olan kişi öğrenmek istediği konu ne olursa olsun biraz araştırma ile öğrenebilir. Size yol göstermesi için bir kaç öneri;

Öncelikle SEOLOG Blog’u sık kullandığınız siteler arasına ekleyin.

  • Bilgi paylaşılarak çoğalır.
  • Herkesin nasibi ayrıdır.
  • Severek yapılan iş zaten para kazandırır.
  • En önemlisi ise dürüstlük her zaman kazanır.

 

 

Print Friendly, PDF & Email
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.