SEOLOG-29-EKIM-LOGO

Sitenin Mimarisi

Sitenin Mimarisi

Sitenin Mimarisi Nedir?

Her işte, iyi projelendirme ve sağlam temel en önemli unsurdur. Bu faktör, web sayfaları için de çok önemli. Projelendirmesi iyi yapılan, sağlam temeller üzerine kurulu; kısaca mimarisi düzgün siteler her zaman avantajlıdır. Çünkü sitenin mimarisi kullanıcı deneyimine odaklanıyor. Kullanıcı deneyimini üst seviyeye çıkarabilen siteler, özellikle arama motorlarında avantajlı konuma geçiyor.

Arama motoru optimizasyonu çalışmalarında mimari ilk ve önemli incelenmesi gereken konulardan biridir. Teknik SEO kapsamındaki bu çalışmada, kullanıcının ulaşmakta zorlandığı alanların tespiti ile başlıyor. Eğer sıfırdan başlanıyorsa da mimarinin kurallara uygun hazırlanması gerekiyor. Yani ulaşılamayan sayfalar, mobil uyumluluk gibi pek çok gereklilik var. Bu gereklilikleri yerine getirmeyen siteler arama motorlarında geri planda kalıyor. Çünkü, kullanıcıya iyi bir deneyim sunamıyor.

Sitenin Mimarisi Neden Önemli?

Özetle; sitenin mimarisi hayati önem taşıyor. Peki, kullanıcı deneyimini üst sıralara çıkaran bir mimari nasıl tasarlanıyor? Bunun için uzmanlık gerekiyor. Teknik çalışmalar sonrasında bazı hayati gereklilikler yerine getiriliyor. Bunlardan bazıları şöyle özetlenebiliyor:

  • URL’ler: Sitede ulaşılamayan sayfa bulunmaması çok önemli. Ayrıca URL, kolay anlaşılan ve kullanıcının kafasını karıştırmayan sadelikte olmalıdır.
  • Kategoriler: Ürün ya da hizmetin kategori ayrımı iyi yapılmalıdır.
  • Site haritası: Arama motoru optimizasyonunun temeli site haritasıdır. İçerikler, kategoriler site haritasında belirlenmelidir.
  • Site hızı: Kullanıcı deneyimini en çok etkileyen faktör budur. Sitenin mimarisi hız isteğini karşılayabilmelidir.
  • Responsive (duyarlı) siteler: Yeni nesil web sayfaları tüm cihazlara duyarlı olarak üretiliyor. Her cihazda rahatlıkla ulaşılabilme önemli. Bu nedenle mimari, duyarlı siteler üzerine kurgulanmalıdır.

Bunların yanında mimari için en önemli unsur kullanılan malzemedir. Yani kod yapısının çok temiz olması gerekir. Arama motoru botları karmaşık kodları sevmez. Kod yoğunluğunun kullanıcı deneyimini azaltacağını düşünüyor.

Mimarinin temeli, insan hayatını kolaylaştıran yapılar tasarlamaktır. Bu mantığın aynısı web sayfaları üzerinde de uygulanmalıdır. İnternet dünyasında var olmanın temel gerekliliği olan web sayfası ancak iyi bir mimari ile mümkündür. Sitenin mimarisi ne kadar mükemmelse kullanıcı da o derece iyi deneyim yaşıyor. Bu da elbette arama sonuçlarına olumlu şekilde yansıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Makaleler

İlginizi Çekebilir

SEO Fiyat Teklifi Al

Web sitenizin Google sıralamalarında yükselmeye başlamasını istiyorsanız hemen bizden “SEO Teklifi” alın. Başarılı sonuçlar elde etmek için SEOLOG’un uzmanlığına güvenin.

SEO_Teklifi_Popup_Form