Seolog Foother Logo

Sitenin Mimarisi

Sitenin Mimarisi Nedir?

Her işte, iyi projelendirme ve sağlam temel en önemli unsurdur. Bu faktör, web sayfaları için de çok önemli. Projelendirmesi iyi yapılan, sağlam temeller üzerine kurulu; kısaca mimarisi düzgün siteler her zaman avantajlıdır. Çünkü Sitenin Mimarisi kullanıcı deneyimine odaklanıyor. Kullanıcı deneyimini üst seviyeye çıkarabilen siteler, özellikle arama motorlarında avantajlı konuma geçiyor.

arama motoru optimizasyonu çalışmalarında mimari ilk ve önemli incelenmesi gereken konulardan biridir. Teknik SEO kapsamındaki bu çalışmada, kullanıcının ulaşmakta zorlandığı alanların tespiti ile başlıyor. Eğer sıfırdan başlanıyorsa da mimarinin kurallara uygun hazırlanması gerekiyor. Yani ulaşılamayan sayfalar, mobil uyumluluk gibi pek çok gereklilik var. Bu gereklilikleri yerine getirmeyen siteler arama motorlarında geri planda kalıyor. Çünkü, kullanıcıya iyi bir deneyim sunamıyor.

Sitenin Mimarisi Neden Önemli?

Özetle; Sitenin Mimarisi hayati önem taşıyor. Peki, kullanıcı deneyimini üst sıralara çıkaran bir mimari nasıl tasarlanıyor? Bunun için uzmanlık gerekiyor. Teknik çalışmalar sonrasında bazı hayati gereklilikler yerine getiriliyor. Bunlardan bazıları şöyle özetlenebiliyor:

  • URL’ler: Sitede ulaşılamayan sayfa bulunmaması çok önemli. Ayrıca URL, kolay anlaşılan ve kullanıcının kafasını karıştırmayan sadelikte olmalıdır.
  • Kategoriler Ürün ya da hizmetin kategori ayrımı iyi yapılmalıdır.
  • Site Haritası Arama motoru optimizasyonunun temeli site haritasıdır. İçerikler, kategoriler site haritasında belirlenmelidir.
  • Site Hızı Kullanıcı deneyimini en çok etkileyen faktör budur. Sitenin Mimarisi hız isteğini karşılayabilmelidir.
  • Responsive (duyarlı) siteler: Yeni nesil web sayfaları tüm cihazlara duyarlı olarak üretiliyor. Her cihazda rahatlıkla ulaşılabilme önemli. Bu nedenle mimari, duyarlı siteler üzerine kurgulanmalıdır.

Bunların yanında mimari için en önemli unsur kullanılan malzemedir. Yani kod yapısının çok temiz olması gerekir. Arama motoru botları karmaşık kodları sevmez. Kod yoğunluğunun kullanıcı deneyimini azaltacağını düşünüyor.

Mimarinin temeli, insan hayatını kolaylaştıran yapılar tasarlamaktır. Bu mantığın aynısı web sayfaları üzerinde de uygulanmalıdır. İnternet dünyasında var olmanın temel gerekliliği olan web sayfası ancak iyi bir mimari ile mümkündür. Sitenin Mimarisi ne kadar mükemmelse kullanıcı da o derece iyi deneyim yaşıyor. Bu da elbette arama sonuçlarına olumlu şekilde yansıyor.

Ekrem Karataş
Ekrem Karataş

Merhaba, ben Ekrem Karataş. 1980 yılında güzel şehrimiz Kahramanmaraş'ta doğdum ve bugün iki harika çocuğun gururlu babasıyım. İş hayatıma 1999 yılında, firmalara web tasarımı yaparak başladım. O zamanlar internet ve dijital teknolojiler yeni yeni popülerleşiyordu ve ben de bu yenilikçi dünyanın bir parçası olmak istedim.

Zamanla, web tasarımı yeteneklerimi genişleterek yazılım ve web programlama konularında uzmanlaştım. Bu süreçte, birçok farklı sektörde çalışma fırsatı buldum. E-ticaret sektörü bu alanlardan biriydi ve burada çok değerli tecrübeler edindim. Bu tecrübeler, benim dijital dünyayı daha iyi anlamamı ve sektörün ihtiyaçlarını daha iyi görmemi sağladı.

10 yıldan fazla bir süredir SEO ve dijital pazarlama konularında kurumsal müşterilerimize hizmet veriyoruz. Bu alanda edindiğim bilgi ve tecrübeler, hem benim hem de çalıştığımız markaların büyümesine yardımcı oldu. Dijital pazarlamanın gücünü ve önemini ilk elden deneyimleyerek, sektördeki gelişmeleri yakından takip etmeye ve müşterilerimize en iyi hizmeti sunmaya devam ediyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Makaleler

İlginizi Çekebilir