(0212) 212 5736 / (0542) 345 1980

Sosyal Medya Meta Etiketleri

sosyal-medya-siteleri-meta-etiketleri
Sosyal Medya Meta Etiketleri

sosyal-medya-siteleri-meta-etiketleri

Sosyal Medya Siteleri Meta Etiketleri ve Daha Fazlası

Sosyal Medya Siteleri Meta Etiketleri, Sosyal medya hayatımızın her alanında bizimle beraberdir. Sosyal medya da dolanan içerikleri ise linkler üzerinden insanlarla paylaşıyoruz.

Bir internet adresinin linkini sosyal medyaların herhangi birinde paylaştığınız zaman konuyla ilgili farklı içeriklere ulaşıyoruz. Paylaşım yapıldığında sosyal medya siteleri bilgileri nasıl elde ediyor? Siteler meta etiketleri yaparak kullanıcıları hakkında bilgi ediniyor. Sosyal medya meta etiketleri nasıl kullanılır? Seolog olarak bu konuya cevap veriyoruz.

Sosyal Medya Meta Etiketleri Nelerdir?

Sosyal medya meta etiketlerinin avantajları saymakla bitmiyor. Meta etiketleri web sitesine prestij katan özelliklerden bir tanesidir. Meta etiketi kullanarak;

  • İnternet adresinizin sosyal medyada kaliteli görünmesini sağlar,
  • Sosyal medya paylaşımlarında istediğiniz içerik paylaşılır,
  • İşletmenizin marka değeri yükselir,
  • İşletmenizin kurumsal gözükmesine yardımcı olur,

Projeden projeye değişiklik gösterse de meta etiketleri sitenizin bir adım öne geçmesini sağlayacaktır.

SEO İçin Etiketler Nasıl Kullanılmalı?

Title Etiketi

Title etiketi, HTML belgesinin içeriğini belirler. Belge hakkında detaylı bilgi verir. Bu yüzden kullanılması gerekir. Kullanılacak etiketin karakter sayısı 50–70 aralığını geçmemelidir. Title etiketini oluştururken anahtar kelimelere dikkat etmelisiniz. Title etiketinizin sayfa içeriği ile birebir uyuşması da gerekir.

IMG (Görsel) Etiketi

IMG etiketi, görsellere verilen etiketlerdir. Görsellerinizin arama motorlarına indexlenmesi için kullanılır.

Description Etiketi

Description etiketi, sayfa ile ilgili açıklamanın girildiği bölümlerden bir tanesidir. Sayfanın içerik özetini belirler. Oluşturulacak description alanında içerikle uyumlu olan anahtar kelimelerin bulunması gerekir. Description etiketinin 160 karakteri geçmemesini tavsiye ediyoruz.

Meta Keyword Etiketi

Meta keyword, güncel sayfa içeriğini bizlere sunar. Anahtar kelimelerinizi kullanırken virgül ile kullanmanız gerekir. Anahtar kelime sayısı 10’u geçmemelidir. Çok fazla anahtar kelime kullanılması sitenizin olumsuz puanlanmasına neden olabilir.

Canonical Kullanımı

Sitenizde benzerlik gösteren sayfaların ve içeriklerin kopya olmadığını arama motorlarına belirtmek için bu etiketten yararlanılır.

Sitemap Kullanımı

Sitemap dosyası site içerisindeki URL yapısının özetini bizlere sunar. Arama motoru robotlarının site içerisinde izleyeceği yol haritalarını Sitemap dosyaları belirlemektedir. Sitemap dosyalarının en fazla 10 MB boyutunda olması gerekir.

Print Friendly, PDF & Email
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.