SEOLOG-29-EKIM-LOGO

Yararlı ve Kaliteli İçerik

Yararlı ve Kaliteli İçerik

Yararlı ve Kaliteli İçerik Nedir?

Konu, arama motoru optimizasyonu çalışmaları olduğunda içerik her zaman en önemli başlığı oluşturur. Çünkü bu çalışmaların temel dayanağı ve çıkış noktası her zaman içeriktir. Ancak her içerik, SEO çalışmalarında başarıyı getirmez. Bunun için yararlı ve kaliteli içerik üretimi şarttır. Çünkü arama motorları için kullanıcı deneyimi her zaman ilk plandadır. Bu nedenle algoritmaları gerçekten yararlı olabileceğine inandığı kaliteli içerikleri her zaman öp plana çıkarır. Böylece; yönlendirdiği sayfada kullanıcılarının iyi bir deneyim kazanmasını amaçlar.

Yararlı ve Kaliteli İçerik Nasıl Olur?

İçerik üretmek, hayata bakış açısı, genel kültür bilgisi ve tecrübe ile alakalıdır. İster görsel ister yazılı olsun tüm içerikler çok önemli kriterleri taşımalıdır. Öncelikle tüm içeriklerin izleyen ya da okuyanın anlayabileceği sadelikte hazırlanması önemlidir. Yayıncılığın ilk kurallarından biri; bilgiyi hiç bilmeyen insanların da hesaba katılıp kurguda aktarılmasıdır. Sadece bunlarda yeterli değildir. Aynı zamanda ‘doyurucu’ olması gerekir. Yani okuyanların aradığı tüm sorulara ve hatta fazlasına cevap bulduğu içerikler olmalıdır. Bu bağlamda yararlı ve kaliteli içerik başlığını hem yararlı hem de kaliteli olarak ikiye ayırmak gerekir.

Yararlı İçerik Nedir?

Bir içerik hazırlamanın asıl amacı insanlara bilgi aktarmaktır. Aktaracağınız bilgi, bir ev eşyasının kullanımını da uzak bir ülkedeki eğitim sistemini de anlatıyor olabilir. Buradaki asıl dikkat edilmesi gereken konu bilgilerin doğru kaynaktan alınmasıdır. İnternet, bilgi kirliliğinin en fazla olduğu mecradır. Bu nedenle içerik üreticisinin tek bir kaynağa bağlı kalmadan farklı alternatifleri incelemesi önemlidir.

Bir bilgi, iki farklı kaynakta çelişiyorsa üçüncü, dördüncü ve hatta beşinci kaynaklar da incelenmelidir. Yapılan çalışma akademik bir çalışma değildir ama muhatabı halktır. Dolayısıyla içerik üretimi kamu görevidir. İçinde insanların hayatlarını ilgilendirebilen bilgilerin bulunduğu ve bu bilgilerin hayatlara sirayet edebileceği unutulmamalıdır. Bu nedenle yararlı ve kaliteli içerik ansiklopedik bilgi taşımasa da doğru ve kaynağından teyit alınabilen bilgiler içermelidir.

Kaliteli İçerik Nedir?

İçeriğin hazırlığında yukarıdaki bilgiler önemlidir. Ancak sadece doğru bilgilere ulaşmak kaliteli içerik üretmek için yeterli olmaz. Bu nedenle belirlenmiş kalite kriterlerine uyması gerekir. Tüm dünyada kabul edilen kalite kriterleri içerikte yer almalıdır.  Kaliteli bir içerik şu kriterleri taşımalıdır:

  • Anlaşılır kurgu: Yazı ya da videolu içeriklerdeki ana tema kurgudur. Kurgunun herkesin anlayabileceği bir basitlikte yazılması gerekir. Zaten basitlik, arama motorlarının da en çok önem verdiği özelliktir.
  • Dil kuralları ve bilgisi: İçerik hangi dilde yazılıyorsa yazılsın o dilin tüm kurallarına uyulmalıdır. Yararlı ve kaliteli içerik için bu kural çok önemlidir. Özellikle Türkçede eksik dil bilgisinden kaynaklanan düşük kaliteli içerik sayısı -ne yazık ki- fazladır. Kullanıcıların, dil bilgisi kötü olan içerikleri hemen ayırt edebiliyor. Bu da arama motorlarının gözünden kaçmaz. Böylece arama sonuçları da olumsuz etkilenir.
  • Uzmanlık: Ne kadar genel kültür ve dil bilgisi yüksek olsa da içerik üretiminde uzmanlık önemlidir. Konuyla ilgisi olmayan bir içerik üreticisi, eğer doğru adımları izlemezse yanıltıcı içerikler ortaya çıkabiliyor. Bu da elbette arama sonuçlarına yansıyor.

Yararlı ve Kaliteli İçerik Neden Önemlidir?

Elbette yararlı ve kaliteli içerik üretmek için sadece bu kadar kriter bulunmuyor. İçerikleri oluştururken popülerlik, ilgi uyandırıcı ifadeler, farklı konulara dikkat çeken açıklamalar içerikte yer almalıdır. İçerik; tarihlere, isimlere, teknik ifadelere boğulmamalıdır. Çünkü okuyan ya da izleyen herkesin arama yaptığı her konuda önceden bilgi edindiğini beklememek gereklidir. Her okuyan/izleyenin konuyu sıfırdan öğrendiği gibi detaylara dikkat edilmelidir.

Arama motorlarının teknolojileri; yararlı ve kaliteli içerik ayrımını hızla yapabilecek kapasitededir. Bu nedenle SEO çalışmalarının özünü oluşturan içeriklerin tüm kurallar uyması, hatta fazlasını içermesi önemlidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Makaleler

İlginizi Çekebilir

SEO Fiyat Teklifi Al

Web sitenizin Google sıralamalarında yükselmeye başlamasını istiyorsanız hemen bizden “SEO Teklifi” alın. Başarılı sonuçlar elde etmek için SEOLOG’un uzmanlığına güvenin.

SEO_Teklifi_Popup_Form