Seolog Foother Logo

H Etiketleri

H Etiketleri

Başlık (Heading) H1-H6 Etiketleri Neden Önemli

En önemli başlık etiketlerinden bir tanesi h1 etiketidir. Önem durumuna göre en düşük değerli başlık ise h6 etiketidir.

HTML kodlamasında h1 ile h6 arasındaki başlık etiketleri kendi içerisinde bir hiyerarşiye sahiptir. Etiket sıralamasını yaparken birini atlamanız durumunda başlık yapısı bozulabilir. Heading etiketinin kod tarafında yazım şekli H olarak tanımlanır. Heading etiketi, Google botlarının sayfa içeriği hakkında bilgi verir. SEO çalışmalarında bu etiketlerin önemli bir yeri bulunur.

SEO’da HTML Başlık Etiketleri Nedir?

SEO için HTML başlık etiketleri kullanılırken 2 temel amaç hedef alınır;

  • Sayfayı okunabilir hale getirme,
  • Anahtar kelimelerle alaka durumu

İçerikleri uygun başlıklar ile yazmak daha kolay okunabilmesini sağlar. Bu uygulama kullanıcılara ve tarama botlarına büyük avantajlar sunar.

Sayfayı Anlaşılabilir Duruma Getirin

Google HTML başlık etiketleri kullanılmış metni daha öne çıkarır. Google bir sayfanın kullanıcının sorgusuyla alakalı olup olmadığını anlamaya çalışırken başlık etiketlerine yönelir.Sayfa içerisinde h1 etiketi, bir anahtar kelime kullanmak için en önemli bölgelerden bir tanesidir.

SEO için HTML Başlıkları Nasıl Yazılır?

Başlık ve alt başlıkları yazma şekli, HTML etiketine bağlı olarak değişir.

  • İçeriklerinizi hazırlarken insanların kullanabileceği kelimeleri kullanın,
  • H1 etiketlerini internet adresinizin en üstüne yerleştirin,
  • İçerikte soru yer alıyorsa h1 etiketi kullanın.

Google’ın siteniz için öne çıkan snippet’leri dikkatle inceler. İçeriğinizi daha okunaklı hale getirmek için yapılandırmak gerekir. Başlık içeriğiniz, basit anahtar kelime sıralamasının ötesindedir. arama motorları, kullanıcılarının ihtiyaçlarını karşılayan sayfalar sunmak ister. Bu nedenle arama motorları içeriklerde HTML başlık etiketlerine göz atar.

Başlık Etiketleri İle Yapmamanız Gerekenler

  • Başlık etiketini tamamen anahtar kelimelerle doldurmayın.
  • Başlık etiketlerini gizli metin içerisinde kullanmayın.
  • Başlık etiketlerini sitenizin farklı sayfalarında tekrarlamamaya özen gösterin.
  • Sayfa içerisinde birden fazla h1 etiketi kullanmamanızı tavsiye ediyoruz. Birden fazla h1 etiketi arama motorlarını şüpheye düşürür.
  • Metin stilleri için başlık etiketlerinden destek almayın.

H (Heading) Etiketinin Yanlış Kullanımları

H etiketini birçok web sitesi yanlış şekilde kullanabiliyor. En büyük yanlışlardan bir tanesi H etiketinin kaç tane kullanılması gerektiğini gösteren tanımlamadır. Heading etiketlerinin kullanım oranı her içerikte değişebilir.

Ekrem Karataş
Ekrem Karataş

Merhaba, ben Ekrem Karataş. 1980 yılında güzel şehrimiz Kahramanmaraş'ta doğdum ve bugün iki harika çocuğun gururlu babasıyım. İş hayatıma 1999 yılında, firmalara web tasarımı yaparak başladım. O zamanlar internet ve dijital teknolojiler yeni yeni popülerleşiyordu ve ben de bu yenilikçi dünyanın bir parçası olmak istedim.

Zamanla, web tasarımı yeteneklerimi genişleterek yazılım ve web programlama konularında uzmanlaştım. Bu süreçte, birçok farklı sektörde çalışma fırsatı buldum. E-ticaret sektörü bu alanlardan biriydi ve burada çok değerli tecrübeler edindim. Bu tecrübeler, benim dijital dünyayı daha iyi anlamamı ve sektörün ihtiyaçlarını daha iyi görmemi sağladı.

10 yıldan fazla bir süredir SEO ve dijital pazarlama konularında kurumsal müşterilerimize hizmet veriyoruz. Bu alanda edindiğim bilgi ve tecrübeler, hem benim hem de çalıştığımız markaların büyümesine yardımcı oldu. Dijital pazarlamanın gücünü ve önemini ilk elden deneyimleyerek, sektördeki gelişmeleri yakından takip etmeye ve müşterilerimize en iyi hizmeti sunmaya devam ediyoruz.

Bir Yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Makaleler

İlginizi Çekebilir