Seolog Foother Logo

Otorite ve Uzmanlık

Otorite ve Uzmanlık Hakkında Bilinmesi Gerekenler

İnternet adreslerinde otorite ve uzmanlık konusu son derece önemlidir. Bu konuda sizlere birkaç konudan bahsetmek istiyoruz.

Kopya içerikler sitelerin geriye düşürse de otorite sahibi olmaları bir miktarda olsa üst sıralardan olmanızı sağlar. Güven, Otorite ve Uzmanlık konusu sizler için ele alıyoruz.

Sayfa Kalite Değerlendirmesi

Geçtiğimiz dönemlerde Google arama kalitesine nasıl yön verileceği konusunda bir çok detaya yer vermişti. Google bu kriterleri belirlerken;

 • Ana içerik kalitesi ve miktarı,
 • Site bilgisi,
 • Sitenin itibarı,
 • Uzmanlık, otoriterlik ve güvenilirlik durumu

Güven, otorite ve uzmanlık konusuna biraz daha detayları konuşalım.

otorite

Otorite sahibi site demek güvenilir site anlamına gelir. Güvenilir site olmak kolay bir uygulama değildir. Otorite güç getirir. Güç ise sitenin içeriği ile doğru orantılı şekilde ilerler. Ayrıca içerik dışında pek çok farklı unsur güven ve otorite sahibi olmanızı sağlayabilir.

Site Mimarisi

 • Site mimarisinin düzenli şekilde planlanması gerekir. Ana sayfa her zaman erişilebilir hale gelmelidir. Kategoriler ve alt kategoriler gruplandırılmalıdır.
 • Erişilecek arama kutucuğu kullanıcı deneyimlerinin üst noktalara çıkmasını sağlar. Eğer bir ziyaretçi aradığı sayfayı bulamıyorsa arama sonuçlarında uygun konuların yer almasına özen göstermelisiniz.
 • Tüm kategorilere mutlaka ana menü üzerinden erişilmesi gerekir.

Site Kimliği

 • İnternet adresinizde iletişim sayfası gözle görülür yerde bulunmalıdır.
 • Hakkında sayfası sitenin ne hakkında hizmet verdiğini göstermelidir.
 • Her adres üzerinde sitenin kimin tarafından yönetildiğinin bilgisi yer almalıdır.

Güven

 • Google site itibarınızı belirlemek için diğer sitelerde yer alan değerlendirmenize göz atar.
 • Kurumsal bir siteniz bulunuyorsa mutlaka adresinizin belirli bir köşesinde Blog bölümü yer almalıdır. Bu sitenizin güncel kalmasını sağlayacaktır.
 • Birçok olumsuz müşteri yorumu sayfa kalitesinin düşmesine neden olur.
 • Site içerisinde mutlaka Kullanım Şartları ve Gizlilik Politikası sayfalarının bulunması gerekir.

Uzmanlık:

Kendi alanında bir uzman site olabilmeniz için güvenilir referanslar elde etmelisiniz. İnternet adresinizin türü ne olursa olsun profesyonellerden destek almalısınız.

Google rutin olarak internet adresinizin uzmanlığını kontrol edecektir. Kendi seçtiğiniz alanda bir eğitime sahip değilseniz Google bu durumu da deneyim olarak algılar ve sizlere artı puan sunar.

Ekrem Karataş
Ekrem Karataş

Merhaba, ben Ekrem Karataş. 1980 yılında güzel şehrimiz Kahramanmaraş'ta doğdum ve bugün iki harika çocuğun gururlu babasıyım. İş hayatıma 1999 yılında, firmalara web tasarımı yaparak başladım. O zamanlar internet ve dijital teknolojiler yeni yeni popülerleşiyordu ve ben de bu yenilikçi dünyanın bir parçası olmak istedim.

Zamanla, web tasarımı yeteneklerimi genişleterek yazılım ve web programlama konularında uzmanlaştım. Bu süreçte, birçok farklı sektörde çalışma fırsatı buldum. E-ticaret sektörü bu alanlardan biriydi ve burada çok değerli tecrübeler edindim. Bu tecrübeler, benim dijital dünyayı daha iyi anlamamı ve sektörün ihtiyaçlarını daha iyi görmemi sağladı.

10 yıldan fazla bir süredir SEO ve dijital pazarlama konularında kurumsal müşterilerimize hizmet veriyoruz. Bu alanda edindiğim bilgi ve tecrübeler, hem benim hem de çalıştığımız markaların büyümesine yardımcı oldu. Dijital pazarlamanın gücünü ve önemini ilk elden deneyimleyerek, sektördeki gelişmeleri yakından takip etmeye ve müşterilerimize en iyi hizmeti sunmaya devam ediyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Makaleler

İlginizi Çekebilir