SEOLOG-29-EKIM-LOGO

Sponsorlu Bağlantılar

Sponsorlu Bağlantılar

Sponsorlu Bağlantılar Nedir?

İnternet arama optimizasyonları organik bağlantı için son derece önemlidir. Ancak üstlerde çıkmak sponsorlu bağlantılar ile mümkündür. Google ADS kullanılarak oluşturulan reklamlar, arama sonuç sayfalarında en üstte çıkacak şekilde konumlandırılmaktadır. Ancak bu tür bağlantılar sadece arama sonuç sayfalarında görüntülenmez. Aynı zamanda yayıncı siteler de Google ADS ile sponsorlu içerikler yayınlayabilirler. Çünkü arama optimizasyonları yalnızca e ticaret ve işletme siteleri için gerekli değildir. Blog ya da bilgilendirici içerikler yayınlayan sitelerin gelir kaynağı reklamdır. Reklam kaynağı olarak da Google ADS kullanılmaktadır. Siteye yerleştirilen kodlar sayesinde Google’ın sağladığı reklamlar sitelerde yayınlanabilir. Bunun için filtreler kullanılarak reklamın türü ve içeriği de seçilebilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar Neden Önemlidir?

Reklam yayıncısı olanların sponsorlu bağlantılar konusunda dikkatli olması gereklidir. Çünkü, bu bağlantılar SEO çalışmalarında önemli kriterlerden biridir. Eğer bir sayfa bu tür bağlantılara izin veriyorsa, indeksleme de buna göre yapılmaktadır. Yani arama motoru botları, sponsorlu içerikleri de kontrolden geçirirler.

Bu da bir handikabı beraberinde getirir. Çünkü ücret karşılığında yayımlanan bağlantılar, başka sitelerde yayımlanan içeriklerin kopyasıdır. Bu da SEO açısından kopya içerik yayınlama olarak değerlendirilmektedir. Dolayısıyla, arama motorları arama kriterlerinde sponsorlu bağlantı oranına da dikkat ediyor. Eğer bir sayfada sponsorlu bağlantılar fazla ise bu da arama sonuçlarına etki ediyor.

Sunulan içerik ne kadar kaliteli olursa olsun bu tür bağlantıların fazla olması kullanıcı deneyimini olumsuz etkileyebilmektedir. Bu nedenle kullanımında dikkatli olunmalıdır.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Makaleler

İlginizi Çekebilir

SEO Fiyat Teklifi Al

Web sitenizin Google sıralamalarında yükselmeye başlamasını istiyorsanız hemen bizden “SEO Teklifi” alın. Başarılı sonuçlar elde etmek için SEOLOG’un uzmanlığına güvenin.

SEO_Teklifi_Popup_Form