Seolog Foother Logo

Sponsorlu Bağlantılar

Sponsorlu Bağlantılar Nedir?

İnternet arama optimizasyonları organik bağlantı için son derece önemlidir. Ancak üstlerde çıkmak Sponsorlu Bağlantılar ile mümkündür. Google ADS kullanılarak oluşturulan reklamlar, arama sonuç sayfalarında en üstte çıkacak şekilde konumlandırılmaktadır. Ancak bu tür bağlantılar sadece arama sonuç sayfalarında görüntülenmez. Aynı zamanda yayıncı siteler de Google ADS ile sponsorlu içerikler yayınlayabilirler. Çünkü arama optimizasyonları yalnızca e ticaret ve işletme siteleri için gerekli değildir. Blog ya da bilgilendirici içerikler yayınlayan sitelerin gelir kaynağı reklamdır. Reklam kaynağı olarak da Google ADS kullanılmaktadır. Siteye yerleştirilen kodlar sayesinde Google’ın sağladığı reklamlar sitelerde yayınlanabilir. Bunun için filtreler kullanılarak reklamın türü ve içeriği de seçilebilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar Neden Önemlidir?

Reklam yayıncısı olanların sponsorlu bağlantılar konusunda dikkatli olması gereklidir. Çünkü, bu bağlantılar SEO çalışmalarında önemli kriterlerden biridir. Eğer bir sayfa bu tür bağlantılara izin veriyorsa, indeksleme de buna göre yapılmaktadır. Yani arama motoru botları, sponsorlu içerikleri de kontrolden geçirirler.

Bu da bir handikabı beraberinde getirir. Çünkü ücret karşılığında yayımlanan bağlantılar, başka sitelerde yayımlanan içeriklerin kopyasıdır. Bu da SEO açısından kopya içerik yayınlama olarak değerlendirilmektedir. Dolayısıyla, arama motorları arama kriterlerinde sponsorlu bağlantı oranına da dikkat ediyor. Eğer bir sayfada Sponsorlu Bağlantılar fazla ise bu da arama sonuçlarına etki ediyor.

Sunulan içerik ne kadar kaliteli olursa olsun bu tür bağlantıların fazla olması kullanıcı deneyimini olumsuz etkileyebilmektedir. Bu nedenle kullanımında dikkatli olunmalıdır.

 

Ekrem Karataş
Ekrem Karataş

Merhaba, ben Ekrem Karataş. 1980 yılında güzel şehrimiz Kahramanmaraş'ta doğdum ve bugün iki harika çocuğun gururlu babasıyım. İş hayatıma 1999 yılında, firmalara web tasarımı yaparak başladım. O zamanlar internet ve dijital teknolojiler yeni yeni popülerleşiyordu ve ben de bu yenilikçi dünyanın bir parçası olmak istedim.

Zamanla, web tasarımı yeteneklerimi genişleterek yazılım ve web programlama konularında uzmanlaştım. Bu süreçte, birçok farklı sektörde çalışma fırsatı buldum. E-ticaret sektörü bu alanlardan biriydi ve burada çok değerli tecrübeler edindim. Bu tecrübeler, benim dijital dünyayı daha iyi anlamamı ve sektörün ihtiyaçlarını daha iyi görmemi sağladı.

10 yıldan fazla bir süredir SEO ve dijital pazarlama konularında kurumsal müşterilerimize hizmet veriyoruz. Bu alanda edindiğim bilgi ve tecrübeler, hem benim hem de çalıştığımız markaların büyümesine yardımcı oldu. Dijital pazarlamanın gücünü ve önemini ilk elden deneyimleyerek, sektördeki gelişmeleri yakından takip etmeye ve müşterilerimize en iyi hizmeti sunmaya devam ediyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Makaleler

İlginizi Çekebilir