Seolog Foother Logo

Kullanıcı Deneyimi O da Ne?

Kullanıcı Deneyimi mi O da Ne?

Yapılan işlemlerin ölçülmesi ziyadesi ile önemlidir. Bu işlemi gerçekleştiren bireyler bulunmaktadır. Peki, kullanıcı deneyimi Nedir

Kullanıcı Deneyimi Nedir?

Günümüz dünyasında teknolojinin gelişmesi ile birlikte , web tasarımı, gibi işlemler ve kavramlar hayatımıza girmiştir. Teknoloji, yaşayan bir organizma gibidir ve sürekli değişmektedir. Değişen ve gelişen durumlara ayak uyduramama durumu, geride kalmanıza neden olmaktadır. Günümüzde pek çok işlem online ortamda gerçekleştirilmekte ve sonuçlar somut olarak gözler önüne serilebilmektedir.

Kullanıcı deneyimi, adından da anlaşılacağı üzere, verilen hizmetin ne düzeyde olduğunu tespit etmeye yarayan bir yöntemdir. Bir hizmet, kullanıcılara hizmet etmek için yapılmaktadır. Kullanıcılar verilen hizmetten ne kadar memnunsa ve ihtiyaçlarını giderebiliyorsa o ölçüde hizmet almaya devam etmektedir. Bu durum hem hizmeti alanı hem de vereni memnun etmektedir.

Hizmet Dağılımı Tespiti

İnternetin bu kadar kısa bir üre içerisinde bu kadar çok kullanıcıya erişmesinin en büyük nedeni, ihtiyaç sahiplerinin ihtiyaçlarına, hizmet vericilerin de ihtiyaç sahiplerine kolayca ulaşabilmesidir. Aynı zamanda firmaların ve sitelerin kullanıcılara ne zaman, ne oranda ve nasıl ulaşabildiği tespit edilebilmektedir. Bu, oldukça önemlidir.

Teknoloji dışındaki hizmet vericilerin genellikle hizmet dağılımı tespit edilememektedir. Bu durum hizmet vericilerin nasıl bir planlama gerçekleştirmesi gerektiğine dair somut bilgilere sahip olamamasına neden olmaktadır. Ancak teknoloji ile hayatımıza giren internet buna imkan vermektedir. Kullanıcı deneyimi kavramı da bahsi geçen bu kavramları kapsamaktadır.

Kullanıcı Deneyimi İşlemini Kim Gerçekleştirmektedir?

Her alanda olduğu gibi bu alanında da alanında uzman kişiler bulunmaktadır. kullanıcı deneyimi uzmanları, verilen hizmetten ortaya çıkan somut sonuçları yorumlamakta ve nasıl bir süreç izlenmesi gerektiğine dair bilgilendirmeler gerçekleştirmektedir. Bunu gerçekleştirirken kullanıcı geri bildirimlerini de dikkate almaktadırlar.

Tüm bunların neticesinde analitik hedefler ve analitik kullanıcı akışı ortaya çıkmaktadır. Amaca ve hedefe ne ölçüde yaklaşıldığı, neden yaklaşılamadığı, yaklaşılması için neler yapılabileceği ve bunun gibi daha pek çok sorunun yanıtı kullanıcı deneyimi odada yer almaktadır. Siz de sitenizdeki bu bilgilere erişmek için profesyonel hizmet alabilir ve kullanıcı deneyimi oda hazırlayabilirsiniz.

Kaynaklar:https://www.semrush.com/blog/8-key-tips-for-improving-your-sites-user-experience/

Ekrem Karataş
Ekrem Karataş

Merhaba, ben Ekrem Karataş. 1980 yılında güzel şehrimiz Kahramanmaraş'ta doğdum ve bugün iki harika çocuğun gururlu babasıyım. İş hayatıma 1999 yılında, firmalara web tasarımı yaparak başladım. O zamanlar internet ve dijital teknolojiler yeni yeni popülerleşiyordu ve ben de bu yenilikçi dünyanın bir parçası olmak istedim.

Zamanla, web tasarımı yeteneklerimi genişleterek yazılım ve web programlama konularında uzmanlaştım. Bu süreçte, birçok farklı sektörde çalışma fırsatı buldum. E-ticaret sektörü bu alanlardan biriydi ve burada çok değerli tecrübeler edindim. Bu tecrübeler, benim dijital dünyayı daha iyi anlamamı ve sektörün ihtiyaçlarını daha iyi görmemi sağladı.

10 yıldan fazla bir süredir SEO ve dijital pazarlama konularında kurumsal müşterilerimize hizmet veriyoruz. Bu alanda edindiğim bilgi ve tecrübeler, hem benim hem de çalıştığımız markaların büyümesine yardımcı oldu. Dijital pazarlamanın gücünü ve önemini ilk elden deneyimleyerek, sektördeki gelişmeleri yakından takip etmeye ve müşterilerimize en iyi hizmeti sunmaya devam ediyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Makaleler

İlginizi Çekebilir