SEOLOG-29-EKIM-LOGO

Kullanıcı Deneyimi O da Ne?

Kullanıcı Deneyimi O da Ne?

Kullanıcı Deneyimi mi O da Ne?

Yapılan işlemlerin ölçülmesi ziyadesi ile önemlidir. Bu işlemi gerçekleştiren bireyler bulunmaktadır. Peki, kullanıcı deneyimi nedir?

Kullanıcı Deneyimi Nedir?

Günümüz dünyasında teknolojinin gelişmesi ile birlikte web tasarımı gibi işlemler ve kavramlar hayatımıza girmiştir. Teknoloji, yaşayan bir organizma gibidir ve sürekli değişmektedir. Değişen ve gelişen durumlara ayak uyduramama durumu, geride kalmanıza neden olmaktadır. Günümüzde pek çok işlem online ortamda gerçekleştirilmekte ve sonuçlar somut olarak gözler önüne serilebilmektedir.

Kullanıcı deneyimi, adından da anlaşılacağı üzere, verilen hizmetin ne düzeyde olduğunu tespit etmeye yarayan bir yöntemdir. Bir hizmet, kullanıcılara hizmet etmek için yapılmaktadır. Kullanıcılar verilen hizmetten ne kadar memnunsa ve ihtiyaçlarını giderebiliyorsa o ölçüde hizmet almaya devam etmektedir. Bu durum hem hizmeti alanı hem de vereni memnun etmektedir.

Hizmet Dağılımı Tespiti

İnternetin bu kadar kısa bir üre içerisinde bu kadar çok kullanıcıya erişmesinin en büyük nedeni, ihtiyaç sahiplerinin ihtiyaçlarına, hizmet vericilerin de ihtiyaç sahiplerine kolayca ulaşabilmesidir. Aynı zamanda firmaların ve sitelerin kullanıcılara ne zaman, ne oranda ve nasıl ulaşabildiği tespit edilebilmektedir. Bu, oldukça önemlidir.

Teknoloji dışındaki hizmet vericilerin genellikle hizmet dağılımı tespit edilememektedir. Bu durum hizmet vericilerin nasıl bir planlama gerçekleştirmesi gerektiğine dair somut bilgilere sahip olamamasına neden olmaktadır. Ancak teknoloji ile hayatımıza giren internet buna imkan vermektedir. Kullanıcı deneyimi kavramı da bahsi geçen bu kavramları kapsamaktadır.

Kullanıcı Deneyimi İşlemini Kim Gerçekleştirmektedir?

Her alanda olduğu gibi bu alanında da alanında uzman kişiler bulunmaktadır. Kullanıcı deneyimi uzmanları, verilen hizmetten ortaya çıkan somut sonuçları yorumlamakta ve nasıl bir süreç izlenmesi gerektiğine dair bilgilendirmeler gerçekleştirmektedir. Bunu gerçekleştirirken kullanıcı geri bildirimlerini de dikkate almaktadırlar.

Tüm bunların neticesinde analitik hedefler ve analitik kullanıcı akışı ortaya çıkmaktadır. Amaca ve hedefe ne ölçüde yaklaşıldığı, neden yaklaşılamadığı, yaklaşılması için neler yapılabileceği ve bunun gibi daha pek çok sorunun yanıtı kullanıcı deneyimi odada yer almaktadır. Siz de sitenizdeki bu bilgilere erişmek için profesyonel hizmet alabilir ve kullanıcı deneyimi oda hazırlayabilirsiniz.

Kaynaklar:https://www.semrush.com/blog/8-key-tips-for-improving-your-sites-user-experience/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Makaleler

İlginizi Çekebilir

SEO Fiyat Teklifi Al

Web sitenizin Google sıralamalarında yükselmeye başlamasını istiyorsanız hemen bizden “SEO Teklifi” alın. Başarılı sonuçlar elde etmek için SEOLOG’un uzmanlığına güvenin.

SEO_Teklifi_Popup_Form