SEOLOG-29-EKIM-LOGO

XML Site Haritası

XML Site Haritası

XML Site Haritası Nedir?

İnternette her şey yolun doğru belirlenmesiyle oluşuyor. Yani kullanıcının aradığı sayfanın doğru yollarla işlenmesi gerekiyor. Böylelikle aranan bir şeye, tüm yollar hızla geçilerek ulaşılıyor. Elbette kullanıcılar hangi yoldan geçtiğini bilmiyor ama iyi bir webmaster ya da SEO uzmanı bunun önemini çok iyi biliyor. XML Site Haritası bu bağlamda hayati önem taşıyor. Çünkü bu sayede, arama motorlarına güncelleme yapılan sayfalar ve taraması istediği bölgeler yol olarak gösterilebiliyor. Bu harita sayesinde arama motorları ziyaret ediyor ve indeksliyor. Bir kullanıcı talep ettiğinde de bu ziyareti hatırlıyor ve hızla kullanıcıyı sitenize yönlendiriyor.

XML Site Haritası sağlıklı çalıştığında site performansı yükseliyor. Fakat öncesinde yine hayati bir dosya olan robots.txt dosyasına XML haritasını tanıtmak gerekiyor. Böylelikle arama motorları sitenizi ziyaret ettiğinde nelerin değiştiğini hızla görüyor ve indeks listesine alıyor.

XML Site Haritası Nasıl Oluşturulur?

Arama motorlarının mutlaka görmeyi istediği site haritasını oluşturmak için farklı araçlar var. Özellikle WordPress altyapısı bulunan internet siteleri eklentiler sayesinde kolaylıkla oluşturuyor. Bunun dışında online ve ücretsiz hizmet veren siteler de var. Site haritasının oluşturulmaması, arama dünyasında hiç bulunamama anlamına gelebiliyor. Bu nedenle doğru arama motoru optimizasyonunun en önemli parçalarından biri olarak gösteriliyor. Oluşturulan küçük bir dosya, klasöre konulduğunda adeta sihirli bir değnek değmiş gibi oluyor. XML Site Haritası sayesinde arama motorları siteleri tanıyor ve kullanıcılara sunuyor.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Makaleler

İlginizi Çekebilir

SEO Fiyat Teklifi Al

Web sitenizin Google sıralamalarında yükselmeye başlamasını istiyorsanız hemen bizden “SEO Teklifi” alın. Başarılı sonuçlar elde etmek için SEOLOG’un uzmanlığına güvenin.

SEO_Teklifi_Popup_Form