SEOLOG-29-EKIM-LOGO

Trend Aramalar

Trend Aramalar

Trend Aramalar Nedir?

İnternetin hızlı dünyasında trendler de çok hızlı şekilde değişiyor. Gündemle ilgili konularda birden uyanan merak belli bir konunun popüler hale gelmesini sağlıyor. Özellikle son dönemde Google’ın arama sayfasını açında trendlerin en başta görünmesi, kullanıcı trafiği hasreti çekenlerin iştahını kabartıyor. Trend aramalar içinde yer almak ve kullanıcılara bu bağlamda içerik sunmak trafiği artıran bir yöntem olarak görülüyor. Fakat bu aramalar, adı üstünde trend olduğundan gündeme göre de değişiyor. Bu nedenle listede görülen bir konu hakkında içerik üretip kullanıcıya sunum için hızlı hareket etmek önemlidir. Fakat bu hizmet ya da üretim alanında faaliyet gösteren işletmeler ya da web sayfaları için çok önemli bir kriter değil.

Trend Aramalar Neden Önemli?

Arama motorları yerelliğe büyük önem veriyor. Bölgelerin en çok aranan kelimelerini tespit ederek bir trend listesi belirliyor. Özellikle ülkemizde bu listeler saatlik, hatta anlık değişebiliyor. Büyük bir derbi maç olduğunda trendler listesinin ilk sırasında bu maç yer alıyor. Buna k olarak, memur zamları gündeme geldiğinde ilk sırada bu konu yer alıyor. Çünkü burası, insanların en çok aramayı yaptığı terimleri görmek için en uygun yer. Haliyle arama motorları büyük bir kelime pazarı olduğundan o pazardan pay almak isteyenlerin oranı artıyor. Trend aramalar arasından birini seçip ona uygun içerik üretmek, o listeden pay alma anlamına geliyor. Bu nedenle de internet trafiğini çok önemseyen siteler trendlere önem veriyor. Bunların başında da anlık üretimler yapan, genel ya da tematik haber siteleri geliyor.

Trend Aramaları Herkes Takip Etmeli Mi?

İnternet sayfanız bir hizmet ya da üretim yapıyorsa ve kullanıcılara sunduğunuz içerikler özellikli ise trendlerle çok da işiniz yok. Çünkü örneğin bir temizlik şirketinin genel trendleri değil, kendi sektöründeki trendleri takip etmesi önemlidir. Bu tür bir işletmenin internette en çok aranan kelimelere göre içerik üretmesi gereksizdir. Bunun yerine sektöründe en çok merak edilen ve en çok aramaları analiz etmesi önemlidir.
Her işletmenin kendi alanında içerikler üreterek kullanıcılara hitap etmesi gerekiyor. Bunun için de yine güncellik önem taşıyor. Trend aramalar içinde yer almasa da sektörle ilgili arama ne kadar çoksa, o sizin işletmeniz için trenddir. Gündemdeki aramaları bilmek, genel kültürünüzü geliştirir ama işletmenize faydasızdır. Bu nedenle işletmenizle ilgili gelişmeleri ve rakipleri incelemeli buna göre bir strateji belirlemelisiniz. Böylelikle, sektörünüzle ilgili kullanıcılara iyi bir deneyim sunabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Makaleler

İlginizi Çekebilir

SEO Fiyat Teklifi Al

Web sitenizin Google sıralamalarında yükselmeye başlamasını istiyorsanız hemen bizden “SEO Teklifi” alın. Başarılı sonuçlar elde etmek için SEOLOG’un uzmanlığına güvenin.

SEO_Teklifi_Popup_Form