SEOLOG-29-EKIM-LOGO

Satış Ortağı Siteler

Satış Ortağı Siteler

Satış Ortağı Sitelerinin Önemi

İnternet dünyası özellikle satış ve pazarlamada bazı şeyleri kökünden değiştirdi. Bu ikisine etki eden en önemli faktör ise reklam. Özellikle reklamcılıkta dijital dünyanın kuralları ise bambaşka işliyor. Doğrudan müşteriye ulaşmayı sağlayan sayısız veri, değerlendirilerek hazırlanan reklamlar satışlara büyük etki sağladı. Üstelik reklam verilebilen o kadar çok mecra oluştu ki hedefe doğrudan ulaşmak mümkün oldu. Sadece üreticiler ve markalar değil, yayıncılar da bu reklamlar sayesinde ciddi bir ekonomiye kavuştu. Bazı iş birliklerinin kurulmasıyla hem markalar hem de yayıncılar kazanıyor. Satış ortağı siteler sayesinde reklam pastasından pay almak mümkün. Ancak bunun için de web sayfası, kullanıcılar arasında popüler olmalıdır.

Özellikle sosyal medyanın sık kullanılmasıyla adı duyulsa da “işbirliği” marka ve üreticiler için satışı artırmanın bir yöntemidir. Daha internetin doğum aşamasına olduğu yıllardan bu yana dünyada kullanılan bir yöntemdir. Affiliate marketing ismi verilen ve Türkçeye içerik ortağı siteler olarak çevrilebilen yöntem ile sıklıkla karşılaşılıyor.

Satış Ortağı Siteler (Affiliate Marketing) Nedir?

Pazarlama ve satış birbirini bütünleyen şeyler olsa da ikisi farklı terimlerdir. Bu aşamada, iyi pazarlama iyi satışı getirir. Fakat pazarlama kanallarının iyi olması çok önemlidir. İnternetle birlikte reklam mecralarının çeşitliliği ve matematiksel temeli pazarlamanın yönü de buraya döndü. Bu bağlamda yeni bir yeni bir terim oluştu. Satış ortağı siteler! Yani sektördeki ismiyle Affiliate Marketing… Peki, terim nasıl hayata geçiyor? Web sayfası reklam yayını ve yönlendirmeler ya da sosyal medyada popüler karakterlerin takipçilerine ürünü tanıtması anlamına geliyor. Ancak bu işlem elbette bir ücret karşılığında yapılıyor. Bu ücret de satıştan ya da tıklama başına komisyon şeklinde belirleniyor. Yani web sitesi yayıncıları ya da popüler sosyal medya karakterleri markayı tanıtıyor, satış üzerinden pay alıyor. Elbette kazanç yöntemi farklılık gösteriyor.

Satış Ortağı Siteler Sistemi Nasıl Çalışır?

Özellikle sosyal medyanın yaygınlaşmasıyla hayatımıza giren influencerlar aslında satış ortağı siteler (Affiliate Marketing) kategorisinde yer alıyor. Ancak popüler blog yazarları ya da içerik üreticileri de web sayfası üzerinde reklam yayını ya da yönlendirme ile aynı sisteme dahil olabiliyor. Bu sistemin şu şekilde ortaklık çeşitleri var:

  • Satıştan komisyon: Burada; yayıncı, yaptığı reklam ile yönlendirme yapıyor. Satılan her üründen marka tarafından pay ödeniyor.
  • Olası satış ödemesi: Bu yöntemde yönlendirmenin amacı önemlidir. Yönlendirilen kullanıcı üye olursa, sepete ürün eklerse ya da indirmesi istenen dosyayı indirirse ücret ödeniyor. Çünkü bu müşteriler, potansiyel müşteri olarak değerlendiriliyor.
  • Tıklama sayısına göre ödeme: Bu pek çok ADS sisteminde kullanılan bir yöntem. Yönlendirilen her kullanıcı başına ödeme yapılıyor.

Satış Ortağı Siteler Arasında Nasıl Yer Alınır?

İnternet dünyasındaki sayısız mecrada düzenli bir içerik üreticisi olmak artık çok zor değil. Üstelik bunun için ciddi teknolojik yatırımlar da gerekmiyor. Tercih edilen, popüler içerikler üreterek satış ortağı siteler arasında yer alabilirsiniz. Bunun için öncelikle yayıncı olmanız gerekiyor. Ardından hem Türkiye’de hem da dünyada gittikçe yaygınlaşan ortak sitelere kayıt olarak reklam kodunu alabilirsiniz. Ardından güncel olmalı ve popülerliği yakalamalısınız.

Affiliate Marketing ile para kazanmanın pek çok avantajı vardır. Öncelikle, bunu bir ek gelir olarak düşünebilirsiniz. Fakat popülerliğiniz arttıkça kazancınız da artıyor. Böylelikle evden çalışarak ve gece gündüz ayrımı olmadan para kazanabilirsiniz. Ancak popülerliği yakalamak kolay değil. İçerik üretimi önemlidir. Ayrıca arama motoru optimizasyonu çalışmaları kitlenizi artırmaya yardımcıdır. Satış ortağı siteler arasında yer almak ve para kazanmak için uzmanlar size doğru yolu gösterebiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Makaleler

İlginizi Çekebilir

SEO Fiyat Teklifi Al

Web sitenizin Google sıralamalarında yükselmeye başlamasını istiyorsanız hemen bizden “SEO Teklifi” alın. Başarılı sonuçlar elde etmek için SEOLOG’un uzmanlığına güvenin.

SEO_Teklifi_Popup_Form