SEOLOG-29-EKIM-LOGO

TrustRank Değeri

TrustRank Değeri

TrustRank Değeri Önemi

İnternetin kamuya kullanımına açılmasından bu yana mücadele edilen en büyük sorun spamlar. Her alanda taciz eden, yanıltan ya da ilgisiz konulara maruz kalmanıza neden olan spam uygulamalar SEO çalışmalarında da kullanılıyor. Arama motoru optimizasyonunun en önemli parçalarından biri olan geri bağlantılar konusunda sıklıkla karşımıza çıkıyor. “Çok bağlantı, üst sıra demektir” mantığı ile anlamsız sitelerden geri bağlantı almak için kullanılıyor. Haliyle bu art niyetli sistemi çözmek için de bazı sistemler kullanılıyor. Bunlardan biri de TrustRank değeri… Birçok kriteri baz alan bu değer, spamla gerçeği ayırmakta önemli araç olarak kullanılıyor.

TrustRank Değeri Nedir?

İnternette güvenilen siteler önerebilmek için Stanford Üniversitesi ile Yahoo’nun geliştirdiği bir sistemdir. TrustRank değeri web sayfalarının güvenilirliğini belirlemek için kullanılan bir yöntemdir. Güvenilirliğin belirlenmesi için içerik, bağlantılar ve kullanıcı geri bildirimleri gibi çeşitli sıralama faktörlerini kullanır.

TrustRank sistemi, öncelikle birkaç önemli web sayfasını rastgele seçiyor ve “güvenli” olarak işaretliyor. Daha sonra, bu “güvenilir” sayfaların bağlantılarını izliyor ve bu bağlantıları içeren sayfaları da “güvenli” olarak işaretliyor. Bu işlem, bağlantılar arasında ilerliyor ve kümeyi genişletiyor. Bu sırada yaptığı puanlama ile de güvenilirlik derecesini belirliyor. Fakat her değer bir sonrakine geçerken değeri düşüyor. Yani ilk güvenli site 10 puan aldıysa, bağlantı verdiği bir sayfa 9 puan alabiliyor. Bu küme genişledikçe puan düşerek gidiyor.

TrustRank Değeri Neden Önemlidir?

Bu değer, uluslararası kabul gören bir sistem kullanıyor. Böylelikle güvenilebilen siteler ayrılıyor. Bu ayrım internet kullanıcıları ve site sahipleri için önemlidir. Çünkü güvenilen sitelerin arasında yer alma, arama motorlarındaki sıralamaya çok etkilidir. Kullanıcıya güvenli hizmet veren bir sayfa arama motorları tarafından kolaylıkla öneriliyor. Hal böyle olunca da kullanıcılar da site sahipleri de TrustRank değeri konusunda hassas davranıyor.

Kullanıcılar, değeri yüksek bir sayfanın bilgilerinden endişe duymuyor. Güvenli olarak işaretlendiğini bildiğinden tüm endişelerinden arınarak siteyi gönül rahatlığıyla kullanıyor. Ayrıca bu değer yüksek olan web siteleri, daha yüksek arama sonuçlarına ve dolayısıyla daha fazla ziyaretçiye sahip olurlar. Bu, web sitelerinin daha fazla reklam gelirinden yararlanmasına ve daha fazla müşteriye ulaşmasına olanak tanır.

TrustRank Değeri ve Backlink İlişkisi Neden Önemlidir?

Yukarıda zikredilenlerden sonra TrustRank değerinin kendi siteniz için önemi kadar, backlink aldığınız siteler için de ne kadar önemli olduğunu anlamışsınızdır. Çünkü spam siteler bu sistem sayesinde kolaylıkla ayırt edilebiliyor. Haliyle bu tür sitelerden alınan geri bağlantılar yarardan fazla zarar getiriyor. Bu nedenle backlink aldığınız sitelerin bu değerinin yüksek olması son derece önemlidir. İyi bağlantı, iyi siteden gelir mantığının işlediği bu sistem sitenizin yükselmesi için dikkat etmeniz gereken en önemli detaylardan biridir. Asla es geçmemeniz gereken bir konudur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Makaleler

İlginizi Çekebilir

SEO Fiyat Teklifi Al

Web sitenizin Google sıralamalarında yükselmeye başlamasını istiyorsanız hemen bizden “SEO Teklifi” alın. Başarılı sonuçlar elde etmek için SEOLOG’un uzmanlığına güvenin.

SEO_Teklifi_Popup_Form