Seolog Foother Logo

Backlink Veren Sitenin Yetkisi

Site itibarı, yıllardan bu yana arama motorlarının üzerinde çalıştığı bir konudur. Özellikle Google’ın sayfaların puanını ölçtüğü PageRank sistemi, birçok site için temel kuralları oluşturuyor. Google algoritmalarının belki de en karmaşığı burada vücut buluyor. Çünkü PageRank değerinin sıralamaya etkisi tartışılıyor. Fakat bu uygulamayı yapanların öne geçtiği de gözle görülebiliyor. Bu nedenle backlink veren sitenin yetkisi (PageRank) önem taşıyor.

Geri bağlantıları uygulamak adeta karmaşık bir nakış gibi… Her bir ip doğru yere tutturulduğunda bir ahenk yakalanabiliyor. Bilmeden yapılan uygulamalar da karmaşık ve şekilsiz eserler ortaya çıkarıyor. Her seferinde doğru ve güzel işler ortaya çıkarabilmek için de işlemlerin incelikle yapılması gerekiyor. Bağlantıları yaparken, referans gönderen sitenin PageRank’ı hayli önem taşıyor. Çünkü backlink veren sitenin yetkisi (pagerank) referansın değerini belirliyor. Bu da site puanına etki ediyor.

Özellikle Google robotları, indeksinde bulunan sayfaları sürekli ziyaret ediyor. Bu ziyaretler elbette arama sonuçlarında vücut buluyor. Çünkü her ziyaretteki iyi ya da kötü sonuç karneye yansıyor. Ancak bunun için bir strateji izlenecekse, o stratejinin odak noktası kalite olmalıdır. Çünkü sıralama yükseltmeye yönelik manipülasyona açık eylemler daha kötü sonuç doğuruyorlar. Bu nedenle, sunulan içeriğin kalitesi de önemlidir. Kaliteli ağlarla birbirine örülen sistemler daha iyi deneyim sunduğundan puanın yükselmesini sağlıyor.

PageRank’ı yüksek olanların, düşük puanlılardan altta çıktığı görülebilen bir şeydir. Burada robotlar puandan ziyade kullanıcı deneyimine odaklanıyorlar. Dolayısıyla puan kadar içerik kalitesi de önem taşıyor. Eğer içerik daha iyi deneyim sunuyorsa, puanın çok da bir önemi kalmıyor. Dolayısıyla backlink veren sitenin yetkisi (pagerank) ve içerik hazırlama çalışmaları titizlikle yapılmalıdır. İyi sonuç ancak kalite ile mümkün.

 

 

Ekrem Karataş
Ekrem Karataş

Merhaba, ben Ekrem Karataş. 1980 yılında güzel şehrimiz Kahramanmaraş'ta doğdum ve bugün iki harika çocuğun gururlu babasıyım. İş hayatıma 1999 yılında, firmalara web tasarımı yaparak başladım. O zamanlar internet ve dijital teknolojiler yeni yeni popülerleşiyordu ve ben de bu yenilikçi dünyanın bir parçası olmak istedim.

Zamanla, web tasarımı yeteneklerimi genişleterek yazılım ve web programlama konularında uzmanlaştım. Bu süreçte, birçok farklı sektörde çalışma fırsatı buldum. E-ticaret sektörü bu alanlardan biriydi ve burada çok değerli tecrübeler edindim. Bu tecrübeler, benim dijital dünyayı daha iyi anlamamı ve sektörün ihtiyaçlarını daha iyi görmemi sağladı.

10 yıldan fazla bir süredir SEO ve dijital pazarlama konularında kurumsal müşterilerimize hizmet veriyoruz. Bu alanda edindiğim bilgi ve tecrübeler, hem benim hem de çalıştığımız markaların büyümesine yardımcı oldu. Dijital pazarlamanın gücünü ve önemini ilk elden deneyimleyerek, sektördeki gelişmeleri yakından takip etmeye ve müşterilerimize en iyi hizmeti sunmaya devam ediyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Makaleler

İlginizi Çekebilir