SEOLOG-29-EKIM-LOGO

301 Yönlendirme Bağlantıları

301 Yönlendirme Bağlantıları

301 Yönlendirme Bağlantıları Önemi

E ticaret sitelerinden, blog ve haber sitelerine kadar internette var olmanın asıl sebebi ziyaretçi trafiğini üst düzeyde tutmaktır. Çünkü bu sayede hem satış hem de reklam gelirlerine ulaşmak mümkündür. Fakat web sayfalarının yaşayan bir organizma olduğu da gerçektir. Bu nedenle sıklıkla değişiklikler yapılıyor ve hem teknolojiye hem de gündeme uygun pozisyon alınıyor. Elbette bu organizmanın içinde yapılan değişikliklerin kullanıcıya yansımaması gerekiyor. Özellikle kaldırılan ya da yeri değiştirilen sayfalar için mümkün olduğunca hızlı harekete geçmek gerekiyor. Bu bağlamda 301 yönlendirme bağlantıları hayati önem taşıyor. Bu sayede olmayan bir sayfaya gelen kullanıcı “404 Sayfa Bulunamadı” hatası ile karşılaşmıyor.

301 Yönlendirme Bağlantıları Nedir?

Artık çoğu internet kullanıcısı, sıklıkla ziyaret ettiği bir web sayfasını bile arama motorlarına yazarak ziyaret ediyor. Karmaşık web sayfası url’lerini akılda tutmak yerine birkaç sözcükle arama motorlarından istenen sayfayı getirmesi isteniyor. Fakat bu alışkanlık, site sahiplerini daha dikkatli olmaya zorluyor. Çünkü kaldırılan, yeri ya da ismi değiştirilen sayfalar arama motorlarında aynı url ile kalıyor. Kullanıcı kaldırılan bir sayfayı açmaya kalktığında 404 hatası ile karşılaşıyor. İşte bu noktada HTTP yönlendirmesi olarak bilinen 301 yönlendirme bağlantıları devreye giriyor. Bu komut, web tarayıcılarına bir web sayfasının yerini değiştirdiğini veya silindiğini bildirmek için kullanılan bir HTTP durum kodudur. Bu tür bir yönlendirme, arama motorları için de önemlidir, çünkü arama motorlarının bir sayfanın içeriğini güncellemesi veya silmesi gerektiğini anlamasına yardımcı oluyor.

301 Yönlendirme Bağlantıları Nasıl Yapılır?

Web sayfalarının organik yapılarını koruyabilme adına önemli bir kural olan 301 yönlendirme bağlantıları kolaylıkla yapılabiliyor. Yönlendirme, FTP ile bazı dosyaların değiştirilmesi ya da WordPress eklentileri ile mümkün. Şu adımları izleyerek yönlendirme bağlantısını hızla yapabilirsiniz:

.htaccess ile Yönlendirme

  • İlk olarak, yönlendirmek istediğiniz sayfanın eski URL’sini belirleyin. Örneğin, “siteniz.com/eski-sayfa”
  • Sonra, yeni URL’yi belirleyin. Örneğin, “siteniz.com/yeni-sayfa”
  • Eski sayfanın yer aldığı sunucudan, .htaccess dosyasını açın. Eğer yoksa yenisini oluşturun. Ardından şu satırı yazın: “Redirect 301 /eski-sayfa http://www.siteniz.com/yeni-sayfa
  • Değişiklikleri kaydedin ve sunucuyu yeniden başlatın. Ardından test yapın.

WordPress ile Yönlendirme

Dünyanın en yaygın kullanılan sistemi WordPress ile yönlendirme yapmak da oldukça kolay. Bunun için size uygun eklentiyi indirmelisiniz.

  • Redirection eklentisi: Bu eklentiyi, sitenizdeki eski sayfaları veya yazıları yeni URL’lere 301 yönlendirme bağlantıları için kullanabilirsiniz. Bu eklentiye hangi bağlantıyı hangisiyle değiştirmek istediğinizi söylemeniz yeterlidir.
  • Yoast SEO eklentisi: Birçok işinizi çözen bu eklenti arama motorları için optimize edilen bir sitenin oluşturulmasına yardımcı oluyor, ayrıca sayfa yönlendirmelerini de destekliyor. Yoast SEO’yu yükledikten sonra, yazılar veya sayfaların yanındaki “SEO” sekmesinde “Advanced” sekmesine giderek yönlendirmeler oluşturabilirsiniz.

 

301 Yönlendirme Bağlantıları Neden Önemlidir?

İnternette var olmanın temel sebebi bulunabilmektir. Arama motorları tarafından indekslenen bir sayfanın korunması önemlidir. Çünkü bu bağlantı belki de çok önemli ticari faaliyetlerin ya da sitenin yararlı trafiğini sağlıyordur. Bir internet kullanıcısı için en kötü deneyim istediği sayfaya ulaşamamasıdır. Arama motorunda bulunan istenilen bir ayakkabı ya da içerik heyecan yaratıyor. Fakat sayfa bulunamadı hatası hayal kırıklığı yaratıyor. Bu kötü deneyim, bir süre sonra arama motorlarının indekslerinin de çıkarılmasına neden oluyor. Özellikle e-ticaret ve reklama dayalı hizmet veren siteler 301 yönlendirme bağlantıları konusunda çok titiz davranmalıdır. Bulunamayan sayfaların yarattığı travmayı önlemek için değişiklik yaptığınızda bunu herkese haberdar etmeyi, yani 301 yönlendirmesini yapmayı ihmal etmeyin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Makaleler

İlginizi Çekebilir

SEO Fiyat Teklifi Al

Web sitenizin Google sıralamalarında yükselmeye başlamasını istiyorsanız hemen bizden “SEO Teklifi” alın. Başarılı sonuçlar elde etmek için SEOLOG’un uzmanlığına güvenin.

SEO_Teklifi_Popup_Form