Seolog Foother Logo

301 Yönlendirme Bağlantıları

301 Yönlendirme Bağlantıları Önemi

E ticaret sitelerinden, Blog ve haber sitelerine kadar internette var olmanın asıl sebebi ziyaretçi trafiğini üst düzeyde tutmaktır. Çünkü bu sayede hem satış hem de reklam gelirlerine ulaşmak mümkündür. Fakat web sayfalarının yaşayan bir organizma olduğu da gerçektir. Bu nedenle sıklıkla değişiklikler yapılıyor ve hem teknolojiye hem de gündeme uygun pozisyon alınıyor. Elbette bu organizmanın içinde yapılan değişikliklerin kullanıcıya yansımaması gerekiyor. Özellikle kaldırılan ya da yeri değiştirilen sayfalar için mümkün olduğunca hızlı harekete geçmek gerekiyor. Bu bağlamda 301 Yönlendirme Bağlantıları hayati önem taşıyor. Bu sayede olmayan bir sayfaya gelen kullanıcı “404 Sayfa Bulunamadı” hatası ile karşılaşmıyor.

301 Yönlendirme Bağlantıları Nedir?

Artık çoğu internet kullanıcısı, sıklıkla ziyaret ettiği bir web sayfasını bile arama motorlarına yazarak ziyaret ediyor. Karmaşık web sayfası url’lerini akılda tutmak yerine birkaç sözcükle arama motorlarından istenen sayfayı getirmesi isteniyor. Fakat bu alışkanlık, site sahiplerini daha dikkatli olmaya zorluyor. Çünkü kaldırılan, yeri ya da ismi değiştirilen sayfalar arama motorlarında aynı url ile kalıyor. Kullanıcı kaldırılan bir sayfayı açmaya kalktığında 404 hatası ile karşılaşıyor. İşte bu noktada HTTP yönlendirmesi olarak bilinen 301 Yönlendirme Bağlantıları devreye giriyor. Bu komut, web tarayıcılarına bir web sayfasının yerini değiştirdiğini veya silindiğini bildirmek için kullanılan bir HTTP durum kodudur. Bu tür bir yönlendirme, arama motorları için de önemlidir, çünkü arama motorlarının bir sayfanın içeriğini güncellemesi veya silmesi gerektiğini anlamasına yardımcı oluyor.

301 Yönlendirme Bağlantıları Nasıl Yapılır?

Web sayfalarının organik yapılarını koruyabilme adına önemli bir kural olan 301 Yönlendirme Bağlantıları kolaylıkla yapılabiliyor. Yönlendirme, FTP ile bazı dosyaların değiştirilmesi ya da WordPress eklentileri ile mümkün. Şu adımları izleyerek yönlendirme bağlantısını hızla yapabilirsiniz:

.htaccess ile Yönlendirme

  • İlk olarak, yönlendirmek istediğiniz sayfanın eski URL'sini belirleyin. Örneğin, "siteniz.com/eski-sayfa"
  • Sonra, yeni URL'yi belirleyin. Örneğin, "siteniz.com/yeni-sayfa"
  • Eski sayfanın yer aldığı sunucudan, .htaccess dosyasını açın. Eğer yoksa yenisini oluşturun. Ardından şu satırı yazın: “Redirect 301 /eski-sayfa http://www.siteniz.com/yeni-sayfa
  • Değişiklikleri kaydedin ve sunucuyu yeniden başlatın. Ardından test yapın.

Wordpress ile Yönlendirme

Dünyanın en yaygın kullanılan sistemi WordPress ile yönlendirme yapmak da oldukça kolay. Bunun için size uygun eklentiyi indirmelisiniz.

  • Redirection eklentisi: Bu eklentiyi, sitenizdeki eski sayfaları veya yazıları yeni URL'lere 301 Yönlendirme Bağlantıları için kullanabilirsiniz. Bu eklentiye hangi bağlantıyı hangisiyle değiştirmek istediğinizi söylemeniz yeterlidir.
  • Yoast SEO eklentisi: Birçok işinizi çözen bu eklenti arama motorları için optimize edilen bir sitenin oluşturulmasına yardımcı oluyor, ayrıca sayfa yönlendirmelerini de destekliyor. Yoast SEO’yu yükledikten sonra, yazılar veya sayfaların yanındaki "SEO" sekmesinde "Advanced" sekmesine giderek yönlendirmeler oluşturabilirsiniz.

 

301 Yönlendirme Bağlantıları Neden Önemlidir?

İnternette var olmanın temel sebebi bulunabilmektir. Arama motorları tarafından indekslenen bir sayfanın korunması önemlidir. Çünkü bu bağlantı belki de çok önemli ticari faaliyetlerin ya da sitenin yararlı trafiğini sağlıyordur. Bir internet kullanıcısı için en kötü deneyim istediği sayfaya ulaşamamasıdır. Arama motorunda bulunan istenilen bir ayakkabı ya da içerik heyecan yaratıyor. Fakat sayfa bulunamadı hatası hayal kırıklığı yaratıyor. Bu kötü deneyim, bir süre sonra arama motorlarının indekslerinin de çıkarılmasına neden oluyor. Özellikle e-ticaret ve reklama dayalı hizmet veren siteler 301 Yönlendirme Bağlantıları konusunda çok titiz davranmalıdır. Bulunamayan sayfaların yarattığı travmayı önlemek için değişiklik yaptığınızda bunu herkese haberdar etmeyi, yani 301 yönlendirmesini yapmayı ihmal etmeyin.

Ekrem Karataş
Ekrem Karataş

Merhaba, ben Ekrem Karataş. 1980 yılında güzel şehrimiz Kahramanmaraş'ta doğdum ve bugün iki harika çocuğun gururlu babasıyım. İş hayatıma 1999 yılında, firmalara web tasarımı yaparak başladım. O zamanlar internet ve dijital teknolojiler yeni yeni popülerleşiyordu ve ben de bu yenilikçi dünyanın bir parçası olmak istedim.

Zamanla, web tasarımı yeteneklerimi genişleterek yazılım ve web programlama konularında uzmanlaştım. Bu süreçte, birçok farklı sektörde çalışma fırsatı buldum. E-ticaret sektörü bu alanlardan biriydi ve burada çok değerli tecrübeler edindim. Bu tecrübeler, benim dijital dünyayı daha iyi anlamamı ve sektörün ihtiyaçlarını daha iyi görmemi sağladı.

10 yıldan fazla bir süredir SEO ve dijital pazarlama konularında kurumsal müşterilerimize hizmet veriyoruz. Bu alanda edindiğim bilgi ve tecrübeler, hem benim hem de çalıştığımız markaların büyümesine yardımcı oldu. Dijital pazarlamanın gücünü ve önemini ilk elden deneyimleyerek, sektördeki gelişmeleri yakından takip etmeye ve müşterilerimize en iyi hizmeti sunmaya devam ediyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Makaleler

İlginizi Çekebilir