(0212) 212 5736 / (0542) 345 1980

60 SEO Uzmanına Göre SEO Nedir?

SEO Nedir?
60 SEO Uzmanına Göre SEO Nedir?

SEO Ne Demek?

SEO Nedir diye merak ediyorsanız çok uzun bir makale ile karşınızdayım. Arama motoru optimizasyonu yani SEO Search Engine Optimization kelimelerinin baş harflerinden oluşturulmuş bir terimdir. Türkçe çevirisi “Arama Motoru Optimizasyonu” olan SEO, bir web sitesini tüm içeriği ile optimize ederek arama motorlarının organik sonuçlarında belirgin seviyelerde yükselmesini sağlamak için yapılan işlemler dizisidir.

SEOLOG’a göre SEO “Googleca Konuşabilmektir”.

Aslında SEO, Sakarya Eczacılar Odası’nın da kısaltmasıdır. Şaka değil gerçek ama SEO firmaları yüzünden asla SEO Nedir aramalarında ilk sayfaya çıkamayacaklar.

Bu klasik açıklamadan sonra artık bu işin eskisi kadar kolay olmadığını, işin içine makine öğrenimi yapay zekaların girdiğini, SEO’nun en önemli noktasının hız, kullanıcı deneyimi ve içerik olduğunu ekleyerek devam etmek gerekiyor.

SEO Nedir?
SEO Nedir?

İyi bir SEO ajansı yani bu işi yapan kişi, standart SEO teknikleri dışında öncelikle arama motorlarının nasıl çalıştığını çok iyi bilmek zorundadır. Ayrıca arama motoru sonuçlarından ziyaretçi çekebilmek, çekilen ziyaretçilerin site içinde dolaşmalarını sağlayabilmek için temel düzeyde bile olsa hem klasik hemde dijital pazarlama tekniklerini de bilmelidir. (Arama motorları nasıl çalışır?)

SEO İşi Nedir? 

Yukarıdaki açıklamamdan sonra konuyu biraz daha irdelersek SEO işi nedir? SEO, temel olarak web sitelerinin organik arama sonuçlarında ücret ödemeden üst sıralarda yer alması, görünürlüğünün arttırılması için yapılan işlemler dizisidir. Yani;

Bir web sitesini yaptınız ve yayına aldınız. Arama motoru botları sitenizi ziyaret ettiğinde siz bu botlara yol göstermezseniz ve ne yapmaları gerektiğini anlatmazsanız botlar sitenizi sizin istediğiniz gibi değil kendi anladıkları gibi yorumlayarak bu şekilde indekslerler. Bu genellikle sizin istediğiniz kelimelerde istemediğiniz sayfalarınızın çıkması ile sonuçlanır. İşte SEO arama motoru botlarının sitenizi anlaması için yapılan işlemlere verilen isimdir. Adı gibi “Arama Motoru Optimizasyonu”

SEO, site içi seo ve dış seo olarak gruplanmış bir çok işlemi kapsamaktadır. “İç SEO” dediğimiz işlemler arama motorlarının web sitenizi anlamasına yarayan işlemler için kullanılan bir terimdir. “Dış SEO” ise web sitenizin ve içeriklerinizin popülerliğini, tanınırlığını arttırmak için yapılan işlemlerdir. Bunlarla birlikte birde “teknik SEO” vardır, bu da sitenizin hızı gibi teknik olarak yeterli olabilmesi için yapılan işlemlerdir.

Peki SEO Uzmanları SEO Nedir sorusuna ve SEO’nun geleceği için neler söylüyor…

60 SEO Uzmanına Göre SEO Nedir?

SEO Nedir? Bu sorunun onlarca cevabı vardır ve aslında hepside doğrudur. Peki konusunda uzman ve söz sahibi olmuş kişiler için SEO Ne Demek?

Osman Yılmaz – Semalt (SEO Nedir?)

60 SEO Uzmanına Sorduk Sizin İçin SEO Nedir? osman yilmaz
Osman Yılmaz – Semalt

Günümüzde dijital pazarlamanın en önemli dallarından birini arama motoru optimizasyonu (SEO) olarak adlandırabiliriz. SEO’nun diğer pazarlama kanallarına göre en büyük avantajı, ürün-hizmet ya da içeriği arayan kullanıcıyı direk web sitesi ile buluşturmasıdır. Dolayısı ile ilgili kanaldan gelen ziyaretçinin müşteri ya da hizmet alma olasılığı doğal olarak reklamlardan daha yüksektir.

Google arama motorunda aranma hacimleri her geçen sene artarak büyümekte. Dolayısı ile rekabet her geçen gün artmaktadır. Türkiye SEO ile diğer ülkelere göre biraz daha geç tanışmış olsa bile özellikle son 2 yılda hem büyük bir gelişim gösterdi. Web site sayılarının da her geçen yıl katlanarak arttığı öngörülerek gelecekte SEO’nun önemi daha da artacaktır.

 


Dave Davies – CEO / Beanstalk Internet Marketing (SEO Nedir?)

Dave Davies

Şu anda sektörde bir dönüm noktasındayız ve arama motoru optimizasyonu yapmak için ve kullandığımız stratejiler yetersiz kalacak önümüzdeki günler daha zor hale gelecek.

Optimizasyon için gelen bağlantılar, iç yapılar gibi klasik SEO öğeleri halen çok yer tutsa bile Google yapay zekaya geçiyor. Bu yapay zeka makine öğrenimi sayesinde kullanıcıları tanıyıp onların aramalarını anlayarak o kullanıcının amacına en uygun sonucu karşısına çıkaracak. Yani Google kullanıcının amacını anlayıp bir sitenin o amacı karşılayıp karşılamadığını sonucuna göre sonuçları sunacak. Daha yolun başında olsa bile bu konudaki kabiliyeti artmıştır.

Temel olarak, bunu göz önüne alarak sadece bugün için değil gelecek bir veya iki yıl sonrası içinde planlama yaparak optimize çalışmaları yapılmasında fayda vardır. Bugünün içerikleri ve stratejileri gelecekte bir işe yaramayacaktır.


Stoney deGeyter – Başkan / Pole Position Marketing (SEO Nedir?)

Stoney deGeyter
Stoney deGeyter

SEO, tüm organik pazarlamayı temsil ederek tümünü bir araya getirme ifadesi haline geldi. Aslında, tercih ettiğim tanım “Web Varlığı Optimizasyonu” dır. Çünkü gerçekten yaptığımız iş bir işletmenin web varlığının tüm yönlerini optimize etmektir.

Bu anlamda klasik SEO çalışmaları dışında farklı dijital pazarlama yollarıyla bir bütün halinde çalışarak işletmenin internette devamlılığını sağlarken marka bilinirliğine arttırmış oluyoruz.


Pratik Dholakiya – Kurucu / Growfusely (SEO Nedir?)

Pratik Dholakiya
Pratik Dholakiya

SEO Nedir ? Bana göre bugün SEO’nun iki önemli yönü vardır ve bunlar bir bütündür:

Genel Pazarlamanın Belirli Bir Dalı: Arama motorları olmadan bile web sitesine trafik çekmek, dikkat çekmek. Ancak bu çabalar arama motorları göz önünde bulundurularak uzun vadeli organik trafik getirme potansiyelinizi en üst düzeye çıkaracak şekilde gerçekleştirilir.

Teknik SEO: Tüm bağlantıların güncel olmasını sağlamak, anahtar kelime araştırması yapmak, sayfalar taşınırken yönlendirmeleri ayarlamak, hataları düzeltmek, doğru işaretlemeleri kullanmak vb.

Bu iki yön, daha sonra markanın genel pazarlama çabalarını artıracak şekilde entegre edilmelidir. Çok heyecan verici bir alan ve bunun bir parçası olduğum için mutluyum.


Eric Enge – Dijital Pazarlama Mükemmeliyeti Uygulayıcısı (SEO Nedir?)

Eric Enge
Eric Enge

SEO’nun bazı yönleri başından beri aynıdır. Sağlam bir site mimarisi oluşturarak kullanıcıların istediği içeriği onlara gösterilebilmek. Fakat günümüzde çok daha fazlası var.

Klasik arama motorları dışında Amazon.com gibi pazar yerleri optimizasyonu, dijital kişisel asistanlar için optimizasyon (Amazon Echo ve Google Home), AMP uygulama, PWA geliştirme…

Bunlar dışında bağlantı alma süreçleri de değişti. Sitenize bağlantı alabilmek için sitenizi bir mıknatıs haline getirecek içerikler ve sunumlar hazırlamak şart. Sonuç olarak bana göre SEO her zamankinden daha eğlenceli ve etkili bir hale gelmiştir.


Benj Arriola – SEO Direktörü / Myers Media Group (SEO Nedir?)

Benj Arriola
Benj Arriola / SEO Direktörü

Google, öğrenen benzersiz bir sanal makine oluşturabilmek için algoritmalarını sürekli olarak geliştirir. Ne kadar çok öğrenirse, o kadar az insan bu sanal makineyi anlayabilir. Yıllar geçtikçe, SEO stratejileri, Google’ın algoritma değişikliklerine ayak uydurarak gelişmeye çalışılmıştır. SEO’da geçmişten günümüze bazı şeyler sabit kalsa bile günümüzde Google her zaman kullanıcıların okumayı, izlemeyi, dinlemeyi ve paylaşmayı sevdiği kaliteli, faydalı içeriğe odaklanıyor. Google’ın sıralama algoritmasında kullanıcıyı odak noktasına koyduğunu bilerek içerik üretmeli ve bunu SEO stratejisinin önceliği yapmak şarttır.


Loren Baker – Kurucu / Arama Motoru Dergisi (SEO Nedir?)

Loren Baker
Loren Baker / Kurucu – arama motoru dergisi

SEO, aşağıdaki üç bölümden oluşan stratejiyi bir araya getirmenin kapsamlı tanımıdır:

1- Google’ın masaüstü ve mobil sıralamaları ve diğer motorlar için tasarlanan sayfaları düzgün bir şekilde okuyabilmesi ve dizine ekleye bilmesini sağlamak. SEO yapılan web sitesinin sürekli iyileştirilmesi. Ayrıca, AMP , Schema ve zengin snippet’ler gibi diğer çözümlerle tüketici kullanılabilirliğinin arttırılması.

2- Konuyla ilgili olarak internet kullanıcılarını bilgilendiren zengin içerikler oluşturarak arama motorlarının o konu ile web sitenizin alaka düzeyini arttırması sağlamak. Buna paralel ziyaretçi yoğunlunun sağlanması. Ayrıca ziyaretçilerin sitede gezinmesini sağlamakta SEO’nun bir parçasıdır.

3- Paylaşılabilir ve yukarıda belirtilen SEO hedeflerini destekleyen içerikleri teşvik etme yeteneği. Sosyal medya üzerinden içerik paylaşma, farklı sitelerden link alma, kendi sektöründeki sitelerden link alma.


Aleh Barysevich – Kurucu & CMO / Link Assistant (SEO Nedir?)

Aleh Barysevich
Aleh Barysevich – Kurucu – Link Assistant

SEO Nedir? SEO bugün, doğru veriler toplanarak, en son Google eğilimlerine ve sağduyunuza dayanarak doğru seçimleri yapmakla ilgilidir. Basittir ama kolay değildir…

Ayrıca SEO performans pazarlamasıyla birleşme ve bağımsız bir disiplin olma rolünü kaybetme eğilimdedir.

Link Assistant Programı, potansiyel linklerin değerini kontrol etmek için tek tıkla her türlü istatistiği ve bilgileri toplayan bir uygulamadır. Linklerin potansiyel değerini, sayfa / etki alanı otoritesi, domain yaşı, Alexa değerleri, sosyal medya ölçümleri vb. Gibi kalite faktörlerini listeler.


Seth Besmertnik – CEO / Conductor (SEO Nedir?)

Seth Besmertnik
Conductor, Inc CEO’su – Tutkulu Girişimci

SEO Nedir? SEO’nun basit bir cevabı vardır. Müşterilerinize, ziyaretçilerinize değer verin. Müşterilerinizin neye ihtiyaç duyduğunu, neler istediğini bilir ve onlara istediklerini verirseniz, arama motoru optimizasyonu’nda muazzam bir şekilde kazanırsınız.

Conductor, müşterilerinizin sorunları çözmesine, karar vermesine, çözümler bulmasına yardımcı olan içeriği oluşturmaya ve optimize etmeye yardımcı olan bir uygulamadır.

SEO’da önemli olan tek bir algoritma vardır. Ziyaretçilerinizin kalpleri, zihinleri ve ruhları.

 


Andy Betts – Yönetici ve CMO Danışmanı (SEO Nedir?)

Andrew Betts
Yönetici ve CMO Danışmanı

SEO Nedir? SEO, günümüz pazarlama stratejilerinde çok önemli bir role ve gelecek için çok büyük fırsatlara sahiptir. Arama pazarlamacılarının kendilerini içerik ve dijital pazarlama iletişim kanalları ile bütünleşebilmeleri onlara çok büyük fırsatlar sunacaktır.

Markalar için içerik ve SEO’nun birleşimi sonrası organik aramalardaki başarı büyük fırsatlar sunacaktır.

SEO, tek başına başarıyı garanti etmek için yeterli değildir. Aynı şekilde içerikte tek başına, başarıyı garanti etmek için yeterli değildir. Fakat bu iki gücü birleştirebilirseniz bunlar size daha iyi bir müşteri deneyimi ve noktaları birleştiren pazarlamacılar için büyük bir pazar fırsatı sunar.


Alan Bleiweiss – Alan Bleiweiss Danışmanlık (SEO Nedir?)

Alan Bleiweiss
Alan Bleiweiss Danışmanlık

SEO Nedir? SEO, arama motorları ve kullandıkları algoritmalarının “bu sayfa bu arama sorgusu için en iyi seçimdir” demesini sağlayabilmektir. Bunu sağlayabilmek için arama motorlarının sitenize maksimum erişim, içeriğinizi anlayabilme, formüllerinizi çözebilme ve güven kazanmaları gerekir. Arama motorlarına yardım edilerek tüm bunların yapıldığı sürece SEO denir.

Arama yapanların içeriğinizi keşfetmelerine yardım edip,  onların sitenizde dolaşırken “aradığım şey gerçekten buydu” demelerini sağlamak SEO’dur. Bunu söyletebilecek içerikler oluşturmakla işe başlamak gerekir.


Chris Boggs – Kurucu / Web Traffic Advisors (SEO Nedir?)

Chris Boggs
Pazarlama Danışmanı – Webtrafficadvisors

SEO Nedir? SEO, sitenizin temellerini optimize edilmesini zorlamakla ilgili olmaya devam eden bir süreç.  Engelleme ve mücadele süreçlerini, sektörü ve Google Kuralları‘nı anladığınızda her şey kendiliğinden yoluna girebiliyor.

Küçük ve orta ölçekli işletmeler ile iletişim halen sorun olmaya devam ediyor. Ekipler veya işletme sahipleri SEO tavsiyelerinin yüzde 90’ını gerçekleştirmek için isteksiz veya birlikte çalışamıyor. Bu işletmelerin SEO performansından beklentileri çok yüksek olmasına rağmen çoğu zaman bu performansın artması için kendilerine düşen gerekli içeriği, bağlantıları temin etmiyor veya edemiyorlar. SEO’nun özellikle orta derecedeki rekabetçi alanlarda çalışması için gereken çaba seviyesi hakkında genel bir saflıktan geliyor.


Michael Bonfils – CEO / SEM Uluslararası Kurucusu (SEO Nedir?)

Michael Bonfils
SEM International’da Global Genel Müdür

SEO Nedir? İster küresel, ister çok dilli veya farklı kültürlere hitap eden bir sitenin seosunu yapıyor olsanız da tek bir SEO dili vardır. Bu dili konuşan Seo uzmanı pazarlama tekniklerine cevap verebilmeli, anahtar sözcüklerin anlamını, kullanımlarını, türlerini gerçekten bilip onlara cevap verebilmelidir.

Çok dilli bir sitede uluslar arası SEO yaparken hreflang etiketi ve anahtar kelimelerin uygulanması dışında uygulanan tüm SEO teknikleri sitenin dili ne olursa olsun aynıdır.

İyi bir seo uzmanı olmak için SEO’nun dilini anlamak ve bilmek zorundasınız.


Katya Bovykina – Dijital Pazarlama Müdürü (SEO Nedir?)

60 SEO Uzmanına Sorduk Sizin İçin SEO Nedir? Katya Bovykina
Katya Bovykina – Dijital Pazarlama Uzmanı

SEO Nedir? SEO arama motoru optimizasyonu bana göre değerli içerikler ile anlamlı ortaklıkların birleşimidir. Günümüzde SEO’da başarılı olmak ve bu oyunu kazanabilmek için içeriklerinizin doğru, kullanışlı ve güncel olmasını sağlamak zorundasınız.

Bu içeriklerinizi çevrim içi farklı siteler ile ilişkilendirebilirseniz (doğal backlink) rakiplerinize karşı çok güçlü bir rekabet avantajı elde edersiniz. İçeriklerinizi hızlı bir şekilde zenginleştirmek için çok az zaman var ve bunu kısa zamanda yapabilmek iyi bir şey.


Clark Boyd – Dijital Pazarlama Danışmanı (SEO Nedir?)

Clark Boyd
Clark Boyd – Dijital Pazarlama Danışmanı

SEO Nedir? İnsanların soruları olduğu sürece aramada olmaya devam edecektir. Aramalara karşı en iyi, en hızlı cevapları verenler bu yarışı kazanacaktır.

Günümüz teknolojilerinde SEO her alanda ihtiyaç duyulan bir şeydir. Bir cep telefonu ekranından dijital ev asistanına kadar farklı cihazlar mümkün olduğunca hızlı ve sorunsuz bir şekilde sonuçları seçip sunmaya programlanmışlardır. Yapay zeka ve makine öğreniminin arama algoritmalarına dahil edilmesi SEO’nun eskisi kadar kolay olmayacağı ve en iyi içeriğin zamanla zirveye çıkacağı anlamına gelmektedir.

Artık SEO’da başarı Google’da üst sıralarda çıkmak anlamına gelmiyor. Çünkü verilerin ve cihazların çoğalması bir çok arama sonucunun merkezden uzaklaştırmaya yol açıyor. Yani sonuç sitenizden alınacak fakat ziyaretçi sitenize gelmeden sonuçları ekranında görecek. Bu nedenle SEO’ya bakış açımızı bir ürün satın alma kanalı veya bir kampanyanın etkisini ölçme arttırma aracı olarak görmenin dışına çıkmamız, yöntemlerimizi geleceğe uyarlamamız gerekmektedir.


Winston Burton – VP of SEO / Acronym Media (SEO Nedir?)

Winston Burton
Winston Burton

SEO Nedir? SEO, arama yapan internet kullanıcılarına bu arama yolculuklarında doğru zamanda ihtiyaçları olan doğru içerikleri bulabilmelerini sağlıyor.

 

Winston, organik arama konusunda 10 yılı aşkın uzmanlığa sahip, dünyanın en büyük markalarından bazılarıyla çalışan, sonuç odaklı bir arama uzmanıdır.


Doc Sheldon Campbell – Kurucu / Intrinsic Value SEO (SEO Nedir?)

Doc Sheldon Campbell
Doc Sheldon Campbell

SEO Nedir? Bugün SEO’da neyin etkili olduğunu anlamak, aramaların nasıl yürüdüğünden daha derin bir anlayış gerektiriyor. Açıkçası, herkes bir arama mühendisi değil, bu yüzden arama motorlarının temel amacının ne olduğunu anlamak için basitleştirmek gerekir.

SEO elbette arama sonuçlarında üstlerde çıkmak için yapılır fakat artık her zamankinden daha derine inilmesi ve ziyaretçilerin tanınması gereklidir.

 • Onlar kim?
 • Ne Arıyorlar?
 • Ne Zaman Arıyorlar?
 • Niye Arıyorlar?
 • Nerede Arıyorlar?
 • Nasıl Arıyorlar?

Bunlar yeni sorular değil fakat bu soruların cevabını bilmek şimdi çok daha kritik. Eskiden bu soruların bir ikisine odaklanarak iyi sonuçlar elde edebiliyorduk fakat şimdi tümüne odaklanmamız gerekiyor.


Christine Churchill – CEO / KeyRelevance (SEO Nedir?)

Christine Churchill
Christine Churchill

SEO Nedir? SEO web sayfalarının insanlar ve arama motorları tarafından bulunmasına yardımcı olmak için uygulanan çok disiplinli bir yaklaşımdır.

 • Arama motoru taramasını engelleyebilecek veya sınırlandırabilecek sunucu ve kod sorunlarını bulma
 • Sayfa sıralaması faktörlerinin bulup ona uygun yol haritası çıkarma
 • Kullanıcı davranışı psikolojisinin kapsamlı bir şekilde anlaşılması

arasında bir dengeleme eylemidir.


Catfish Comstock – SEO Direktörü / Business OnLine

Catfish Comstock
Catfish Comstock – Director of SEO for BusinessOnLine

SEO Nedir? SEO sitenizin, bulunabilirliğini, kullanıcı deneyimini en üst seviyeye çıkarmayı hedeflemektir.

SEO, arama motorlarının içeriğinizi dizine ekleme veya anlama konusunda herhangi bir teknik kısıtlamaya sahip olmamasını sağlamakla başlar. Bunu sağlayabilmek için optimizasyonun tasarlanması, oluşturulması ve sürdürülebilmesi gereklidir. Bu içeriğinizin en üst seviyede bulunabilirliği için mümkün olduğunda yapılandırılmış verinin kullanılmasını içerir.

Ek olarak arama motoru optimizasyonunda, en iyi sonuçları elde etmek ve SEO’dan en iyi şekilde yararlanmak için sosyal medya, arama reklamları, display reklamlar ve PR dahil olmak üzere diğer dijital pazarlama kanallarını da anahtar kelime odağında tutarak sitenizi beslemeniz gerekmektedir.


Anna Crowe – Yazar – Search Engine Journal

Anna Crowe
Anna Crowe

SEO Nedir? SEO pazarlamacılarının kullanıcı deneyimi için kişiselleştirilmiş web siteleri, yapay zeka için saatler harcayarak içerik oluşturduğu bir düzendir.

Artık içerikle ilgili anahtar kelime bulmakta yerine tüketicilerin sorularını bulup o sorulara cevap veren içerikler hazırlıyoruz. İlk sıralarda çıkmak sadece organik trafik değil ayrıca tüketicilerin markanıza bakış açışını da değiştiriyor. Bu oldukça basit gözükebilir ama artık tüketicilerin markalar ile etkileşimleri de şekilleniyor. Bu sebeple ilk sıralarda çıkmak organik trafikten çok markanızın tüketiciler gözündeki yerini de belirliyor.


Erin Everhart – Snarky Dijital Stratejist / Pazarlama Müdürü

Erin Everhart
Erin Everhart – Lider Seo Yöneticisi

SEO Nedir? SEO bugünde dünkü SEO’dan farklı değil. Halen arama motorları için optimizasyon yapıyoruz, fakat günümüzde optimizasyon sadece bildiğimiz klasik arama motorları için yapılmıyor.

Çevrimiçi kullanıcılar hem geleneksel web sitesi anlamında (Google, Bing, Pinterest, Facebook, Yandex, Trivago) hem de Siri, Google Asistan ile sesli arama yapma yolları gibi çok farklı yerden aramalar yapıyorlar. Farklı teknik ve taktikler kullansakta şimdilik Alexa sıralaması veya Google ana sayfası SEO’nun başarısının en büyük kriteri. Fakat gelecekte her şey gibi pazarlama yolları ve taktikleri de değişecektir.


Gianluca Fiorelli – Senior SEO ve Pazarlama Danışmanı

Gianluca Fiorelli
Gianluca Fiorelli – Stratejik Uluslararası SEO Danışmanı

SEO’yu geçmiş ile kıyasladığımızda amacında halen bir değişiklik yok. SEO, müşterilerimizin web sitelerini arama motoru sonuçlarında rakiplerinin önünde çıkması için kullandığımız bir araçtır.

Fakat değişen şey, SEO’nun geçmiş ile kıyasladığımızda günümüzde ileri seviye teknik bilgi ile aynı derecede pazarlama uzmanlığının birlikte kullanılarak mükemmel bir dengede yapılması gerekliliğidir.

İleri teknik bilgi; Çünkü günümüzde AMP, PWA, zengin içerik gibi teknolojilerin web sitelerine optimize edilmesi SEO’da avantaj sağlamak açısından büyük rol oynuyor.

Pazarlama uzmanlığı: Çünkü hedef kitlemizi belirleme, davranışlarını anlama, ihtiyaçlarına doğru cevaplar ile çözümler sunabilme kullanıcı deneyimi arttırmaya, buda web sitelerinin başarısının artmasına sebep olmaktadır.


Casie Gillette – Kıdemli Yönetici / Dijital Pazarlama

Casie Gillette
Casie Gillette

SEO Nedir? Benim için SEO’nun tanımı 12 yıldır değişmedi. SEO web sitenizin hedef kitleniz tarafından arama sonuçlarında üst sayfalarda gözükerek bulunabilmesidir.

Sitelerinize Arama motoru optimizasyonu yaptığınızı, üstelik sadece arama motorları için değil farklı platformlar için bile optimizasyon yaptığınızı biliyorum. Gelişen teknoloji, SEO’da neyi neden yaptığımızı değiştirmese bile nasıl yaptığımızı çok fazla değiştirdi.


Damon Gochneaur – Kurucu / Aspiro Dijital Ajansı

Damon Gochneaur
Damon Gochneaur

SEO Nedir? SEO, arama motoru optimizasyonu olmasına rağmen aslında içinde birçok disiplinde barındırır. SEO, arama sıralamasını artırmak için yalnızca site optimizasyonlarından daha fazlasıdır. Kullanıcı deneyimi ve dönüşüm oranı optimizasyonu, kısmen PR ve kısmen geleneksel pazarlama teknikleri de SEO’nun birer parçasıdır.

Bugün, hem bir meslek, hem de bir pazarlama kanalı olarak gelişmeye ve olgunlaşmaya devam eden SEO çok disiplinli bir pazarlama kanalıdır. Markanızı tanımayan insanlara web sitenizi kullanarak ulaşmak en kolay yoldur. Bunu becerebilmek için yerine getirilmesi gereken bir çok yöntemin dinamik bir süreçte ve çaba ile uygulanması gereklidir.


Jenny Halasz – Başkan ve Kurucu / JLH Marketing

Jenny Halasz
Jenny Halasz

SEO Nedir? SEO tamamen bilgi edinme ile ilgili. Uygunluk, zamanlama, çeşitlilik, basitlik ve gereksinimlerinin incelenerek ve yanıtlanmasıdır.

Müşteri (ziyaretçiler) merkezdir; Onlara ihtiyaç duydukları şeyi ihtiyaç anında verebiliyor musunuz?

SEO, insanların ve web sitelerinin internetin potansiyeline erişmesini sağlayan bir disiplindir. Sitenizin ne zaman doğru sonuç ne zaman yanlış sonuç olduğunu bilip bunu kabullenmek gerekir. Müşterilerinizin neye ihtiyaç duyduğunu inceleyerek onlara hizmet edebilmek için şirketinizi veya hizmetlerinizi müşterileriniz için daha erişilebilir bir hale getirmektedir.


Brian Harnish – SEO Danışmanı

Brian Harnish
Brian Harnish

SEO Nedir? SEO, kullanıcı deneyimi ve kullanıcılarınız için harika web siteleri oluşturmakla ilgilidir. Teknik Site içi SEO, içerik ve bağlantılar ile hedeflediğiniz müşteri türüne göre yapacağınız SEO kampanyalarının odak noktası olmaya devam etmektedir.

SEO çalışmalarınızda her şeyi kullanıcı tabanınıza göre uyarlamak (anahtar kelime analizi, şemalar, içerik oluşturma) organik arama sonuçlarında üstlerde çıkmanıza fazlasıyla yardımcı olacaktır. Klasik SEO teknikleri (örneğin meta etiketleri değiştirmek) günümüzün rekabetçi ortamında asla yeterli değildir.


Bill Hartzer – SEO ve Dijital Pazarlama Danışmanı

Bill Hartzer
Bill Hartzer

SEO Nedir? SEO hala sayfa içi (iç seo) ve sayfa dışı optimizasyon bütünüdür. Son birkaç yılda web sitesi kodlarında yapılan çok fazla değişiklik ve eklemeyle, sayfa içi SEO ve teknik optimizasyon daha öncelikli hale geldi.

Eskiden kullanılmayan ama günümüzde önemi artmış olan Schema, AMP, ya da canonical etiketler arama sonuçlarında üstlerde yer almaya yardımcı olabilirken bu etiketlerin yanlış kullanılması bir web sitesini mahvetmeye de sebep olabilir. Buna http, 30x yönlendirmeleri ve site geçişlerini de eklerseniz SEO’nun her zamankinden daha önemli olduğunu sizde fark edeceksiniz.


Marie Haynes – Marie Haynes Danışmanlığı

Marie Haynes
Marie Haynes

SEO, işletmelerin web sitelerini organik arama yoluyla ziyaret eden insanlardan daha fazla para kazanmak için ellerinden geleni yapmalarına yardımcı olmak anlamına gelir.

Bu, bu işletme için en önemli anahtar kelimelerdeki sıralamaların iyileştirilmesi gibi açık şeyler içerebilir. Ancak, bunun gibi yapılabilecek başka şeyler de vardır:

 • Hangi uzun kuyruk aramalarının işe yarayabileceğini belirlemek.
 • Çabalarımızdan hangisinin en fazla yardımcı olduğunu bilmemiz için dönüşümleri gerektiği gibi izlemek, .
 • Yerel aramada yapılan son değişikliklerden yararlanmak.
 • Ve daha fazlası.

Adam Heitzman – Yönetici Ortak, Daha Yüksek Görünürlük

Adam Heitzman
Adam Heitzman

Herkes SEO’nun Arama Motoru Optimizasyonu anlamına gelen bir kısaltma olduğunu bilir. Ancak bu açıklama tarihidir. Sesi sessizleştirir ve özellikle arama motorları için optimize etmemizi sağlar.

SEO’ya Arama Deneyimi Optimizasyonu olarak bakmayı seviyorum. SEO uzmanları olarak yaptığımız iş, daha sonra arama motorlarının bizi ödüllendirmek istemesini sağlayan, kullanıcılara daha iyi bir deneyim sunmak için web sitelerimizi geliştirmekle ilgili.


Jon Henshaw – Kıdemli SEO Analisti / CBSi

Jon Henshaw
Jon Henshaw

SEO, birden fazla disiplini birleştiren bir sanat ve beceri karışımıdır.

Modern bir SEO’nun şunları yapması gerekir:

 • Sitelerinin yapısını, arama botları ve insanları için içeriğini nasıl tasarlayacağını bilmek.
 • Site hızı ve bağlılık kullanılan cihazla ilgili olduğu için kullanıcı deneyimine odaklanın.
 • Bahsedenlerin, yönlendirmelerin ve geri bağlantıların arttırılmasına yardımcı olmak için uygun erişim ve tanıtımın nasıl yapıldığını bilin.

Bu disiplinler bir araya getirildiğinde ve iyi yapıldığında, sonuç arama motorları tarafından gönderilen organik trafikte artış olacaktır.


Dixon Jones – Majestic

Dixon Jones
Dixon Jones

Bence, SEO ilkelerinin çoğu, 1999’dan beri zamanlarını arama motoru optimizasyonu ile geçiren insanlar tarafından az çok iyi anlaşılmış olsa da sürekli gelişen sektörü göz önüne almak gerekiyor. Yeni eklenen platformlar, veri tipleri uygulamaları test etme ihtiyacını süreklilik haline getirdi ve bu testler geçmiştekinden çok daha önemli. Siri, Alexa, Facebook, Linkedin ve uzman arama motorları (örneğin, Booking.com) gibi SEO sektörüne yeni girenlerin öğrenmesi gereken platformlardır. Bunları öğrendiğiniz zaman SEO sizi yıllarca ayakta tutacaktır.

Ama dahası var… Dijital pazarlama araçları sepetinde “gerçekçi” olanı “gerçekçi” olarak kabul edilebilir olanla karıştırmaya ihtiyaç var. Özellikle, SEO’cuların sık sık izolasyon içinde çalışma eğilimi vardır. Yalın metodolojileri gibi kalkınma süreçlerini çevreleyen pek çok konuyu takdir etmezler. Modern SEO uzmanının her şeyden önce rasyonel bir iletişimci olması gereklidir.


Kelsey Jones – Pazarlama Stratejisti / Altı Hikaye

Kelsey Jones
Kelsey Jones

SEO, kullanıcıyı aradıkları anda, aradıkları bilgiyle karşılama anlamına gelir. Bu, sesli aramadan yerel işletmelere ve çevrim içi alışverişe kadar çeşitli platformlarda olabilir.

İşletmeler her zaman kullanıcı ilkesini düşünerek, hedef kitlelerinin aradıklarını göze alarak web sitelerinde onları tatmin edecek içerikler ile karşılayabilir. Bu, eğilimleri daha iyi tahmin etmelerine, beklentileri karşılamalarına ve çevrim içi varlıklarını büyütmelerine fazlasıyla yardımcı olur.


Kristopher Jones – Kurucu ve CEO / LSEO

Kristopher B Jones
Kristopher B Jones

SEO tamamen ters mühendislik ile ilgilidir ve pazar liderlerinin organik arama başarısını çoğaltmaktadır. Pazar payını yakalamak istiyorsanız, toplam backlink, etki alanı otoritesi ve en iyi organik sıralamalar gibi rekabet hakkında bilgi verebilen rekabetçi bir analiz aracı kullanın.

Elinizde rekabetçi verileriniz olduğunda, bir sonraki adım, pazar liderlerinin başarısını çoğaltmak ve genişletmek için içerik oluşturma ve bağlantı kurma gibi kanıtlanmış SEO stratejilerini agresif bir şekilde kullanmaktır.


Julie Joyce – Link Fish Media’nın Kurusucu

Julie Joyce
Julie Joyce – Link İnşa Şirketi Link Fish Media, Inc.’in Sahibi

SEO bugünde her zaman olduğu gibi… Değişen ve değişmeye devam eden şey ise aşırı optimizasyon yapmanın hiç yapmamak gibi kötü olduğudur. Sadece arama motorlarına odaklanmak yerine web sitelerini daha kullanıcı dostu hale getirmeye çalışmalıyız. Bu ise kullanıcılar ile organik bir bağ kurarak zamanla gelişir.

Nihayetinde müşterilerimizin çoğu, organik ziyaretçilerin sadece sıralamalarına yardım etmek için değil, müşteriye dönüştürme potansiyeli en yüksek kişiler olduğunu anlıyor. Bu sebeple içerik çok önemli.


Michael King – Genel Müdür, iPullRank

Michael King
Michael King

SEO, organik arama kanalındaki içeriğe görünürlük sağlayan çapraz işlevli bir pazarlama etkinliğidir. Arama motorlarından nitelikli trafik çekmek için geliştirme, içerik ve stratejik pazarlama girişimlerinin bir araya gelmesidir.

SEO pazarlamanın hesabıdır.

 


Jeremy Knauff – CEO / Spartan Media

Jeremy Knauff
Jeremy Knauff

SEO’da başarı bugün özellikle kaliteli ve güvenli siteler ile bağlantılar kurabilmektir. Sıralamalarında yüksek ve içeriğine güvenilir sitelerden backlink alabilmek sizi de güvenilir yapar.

Günümüzde arama motorları, düşük kaliteli, ücretli veya makine tarafından oluşturulan bağlantıları anlayıp onları durdurmakta. Site sahiplerini onlar için değerli ziyaretçileri kazanabilmek için farklı siteler ile etkileşime girmeyi zorunlu hale getirmiştir. Bunu da etkin ve etkili bir şekilde yapmayı becermiştir.


Casey Markee – Kurucu / WYSE

Casey Markee
Casey Markee / Media Wyse Kurucusu

SEO, en basit haliyle, tek bir kelime ile tanımlanır: kullanılabilirlik. Profesyonel bir site denetleyicisi olarak, herhangi bir müşteriye yönelik hedefim, bir web sitesinin hedef kitleye kullanılabilirliğini araştırmak, değerlendirmek ve tanımlamaktır.

 • Site, kullanıcının yararlı bulduğu soruları soruyor ve cevaplıyor mu?
 • Google, bu siteyi kullanıcılarına bir bütün olarak göstermeyi düşünecek mi?
 • Google olmasaydı, bu sitenin hedef kitlesini bulması, yönlendirmesi ve dönüştürmesi yine de kolay olacak mıydı?

İşte sizde bu soruları kendinize sorarak kullanıcı deneyimini en üst seviyeye çıkarabilirsiniz.


Debra Mastaler – Başkan / Alliance-Link

Debra Mastaler
Debra Mastaler

Bir web sayfasını optimize etmek, başlıkların, etiketlerin ince ayarlanması ve kullanıcı amacını anlamaktır. Temel SEO, web sitesinin performansını etkileyebilir, ancak reaktif bir strateji olmak yerine, proaktif olmak başarı için daha olası bir seçenektir.

Backlink gerçekten geçmişte mi kaldı? Backlinkler zaman kaybı mıdır? Hayır ve hayır, bağlantı popülerliği ve sayfa içeriği hala sayfa sıralamasını belirlemek için kullanılan üç ana bileşenden ikisidir.

Ancak Google, makine öğrenimini geleceği olarak savunuyor ve algoritmanın bu bölümünü büyütmeye odaklanmış gibi görünüyor. İleriye dönük olarak, SEO uzmanlarının proaktif olmaları gerekmektedir. Çeşitli arama, sosyal platformlarda veri analizine ve arama davranışını anlamaya yatırım yapmaları gerekir. Bu yolla, sıralamayı ve trafiği etkileyecek kullanıcı/arama davranışını anlayabilir ve yükselmeyi etkileyecek içerik türünü geliştirebilirler.

Gelecekte Google arama motorunun yeni ve daha teknik yönlerini anlamak ve fethetmek önemli olacak. SEO uzmanları müşterilere doğrudan ulaşan pazarlama programları oluşturmalı. Google’a olan bağımlılığınızı azaltmak ve kanallar arası platformları trafik ve satış oluşturmak için kullanmak akıllı bir yol olacaktır.


Josh McCoy – Dijital Pazarlama Stratejisti

Josh McCoy
Josh McCoy

SEO günümüzde ters düz bir yaklaşımdır ve pazarlamacılar SEO’yu çok kanallı bir ortak olarak görüyorlar.

Müşteri yolculuğuna daha fazla odaklandığımızda, bilgi arama aşamasında olan organik araştırmacılar için içeriğin nasıl sıralandığını ve pazarlandığını düşünmeliyiz. Pazarlama burada devreye girecektir. Seo ile yakaladığımız müşteriyi gelecekte dijital pazarlama ile  alternatif bir trafik kanalıyla geri döndürebilmeliyiz.


Jesse McDonald – SEO Direktörü

Jesse McDonald
Jesse McDonald

SEO, bir web sitesinin tüm internette kolayca bulunabileceği ve sadece arama motorlarındaki sıralamalarına odaklanmadığı şeklinde tanımlanabilir. SEO kararları verirken her zamankinden daha fazla kullanıcıyı merkeze koymalısınız.

Sayfa içi hedeflemeden bağlantı oluşturmaya kadar her şey, potansiyel kullanıcılar üzerindeki etkileri açısından dikkate alınmalıdır.

 


Corey Morris – Başkan Yardımcısı / Voltage

Corey Morris
Corey Morris

SEO bugün birçok yönden hala deneyim ve uzmanlık gerektiren odaklanmayı gerektiren özel bir disiplindir. Bununla birlikte seo ve dijital pazarlama kanalları birbirlerine bağımlı hale geldi. İçerik ve kaynakların ölçeklendirilmesi SEO’ya entegre oldu. Çoğu pazarlama şu anda dijital olduğu için, SEO’da masa başında uygun bir yere sahiptir. İş hedeflerine ulaşılmasına katkıda bulunan bir etkendir.

 


Britney Muller – SEO / Moz

Britney Muller
Britney Muller

Eskiden beri kullandığımız temel SEO teknikleri halen uygulanırken, SEO kişiselleştirme, yapay zeka, makine öğrenimi ve varlık otoritesinin yüksekliği gibi konular ile büyümeye devam ediyor.

Google, özellikle işletmeler hakkında çevrim içinin yanında çevrim dışıda bilgiler toplamaya başladı. SEO uzmanları günümüzde başarı için işletmeleri çevirim içi olduğu kadar çevrim dışı da optimize etmeyi düşünmeleri gerekir.


Brock Murray – Kurucu Ortak / Seoplus+

Brock Murray
Brock Murray

Bana göre, SEO’da geri kalmamak için sürekli yeni yöntemler denenmesi gereklidir. Ayrıca bilgiye aç olmalısınız bu şekilde yeni şeyler öğrendikçe bunları işinize yansıtarak çok başarılı olabilirsiniz.

Bu işte yeni bir anahtar kelime araştırma aracı, izleme aracı veya harekete geçmeniz için gereken bilgileri veren ısı haritası yazılımına yatırım yapmaktan korkmayın. Yapabildiğiniz şeyi otomatikleştirin ve karar vericisi olmaya odaklanın. Çok hızlı ilerleyen ve gelişen bu sektörde ayakta kalmanın tek yolu budur.

SEO o kadar hızlı değişiyor ki, yeni bilgileri tüketmeyi bıraktığınız an, eski olduğunuz andır. Ayrıca SEO artık sadece arama motorlarıyla ilgili değil. SEO artık web sitelerinin çevrimiçi başarısı için birden fazla kanal arasında optimizasyon yapmaktır.


Lee Odden – CEO / TopRank Marketing

Lee Odden
Lee Odden

SEO, teknik olarak marka içeriği ile arama yapan kullanıcının amacına uygunluğunu hizalayan bir metodolojidir.

İçeriğin performansı arttırıp, müşteriler için en iyi yanıt haline getirebilmek için optimize edilmiş olmalıdır. Optimizasyonu yapılmamış bir içerik ne kadar iyi olursa olsun sonunda organik arama sonuçlarında gerilemeye mahkumdur.

 


Beau Pedraza – Kıdemli Dijital Pazarlama Müdürü

Beau Pedraza
Beau Pedraza

SEO insanların aradıkları cevaplara gitmelerini sağlayan bir yoldur. Bu cevaplar ise kişiden kişiye, yaşadıkları toplum ve çevreye bağlı olarak değişir.

“10 mavi bağlantı halen popüler olsada yeni arama seçenekleri trafiğinizi azaltma yolunda ilerliyor. Sorguların popülerliğine rağmen kullanıcı cevabı direkt Google ana sayfasında görerek herhangi bir linke tıklamadan Google’dan ayrılıyor. Örnek hava durumu gibi. Sonrasında her gün dahada gelişen sesli aramalar…

Bir kullanıcı bazı durumlarda arama motorlarından kaçabiliyor ve genelde tercihleri Houzz, Tripadvisor gibi inceleme siteleri oluyor. Bu durumda da bu sorguları organik aramaya dönüştürmek gerekiyor.


Chuck Price – Measurable SEO

Chuck Price
Chuck Price

SEO tamamen kullanıcı deneyimiyle ilgilidir. Günümüzde ise sesli arama deneyimi organik aramalar ile arasındaki farkı git gide kapatmaktadır. Bu sebeple sesli arama deneyimini dikkate almakta fayda vardır.

SEO yaparak SERP’lerin tepesine ulaşmanın anahtarı, yararlı içerikler oluşturma, organik olarak geri bağlantılar almaktır.

 


Bridget Randolph – Serbest Danışman

Bridget Randolph
Bridget Randolph

SEO, ideal müşterilerinizin ne aradıklarını anlama ve bununla birlikte ideal müşterileriniz temel alaka düzeylerini belirleme ile ilgilidir. Bunları anladıkça içeriklerimizi daha çok kişiselleştiriyoruz. Buda aslında uyguladığımız teknikleri sadece arama motoru algoritmaları için değil ideal müşterilerimiz için optimize ediyoruz anlamına gelmektedir.

Google’ın gelecek için belirttiği hedeflerde zaten gerçek dünyadaki müşteriye özgün içerik odaklı uygulamalarımız ile büyük paralellik gösteriyor.

Bununla birlikte, SEO prensiplerinin teknoloji ve taktiklerin baş döndürücü bir hızda gelişmesine rağmen günün sonunda temel konuların halen önemini yitirmemiş olması işimizi kolaylaştırıyor. Algoritma tam olarak bilinmese aşağıdaki yol haritasını izlemek bizi başarıya götürecektir.

 • Google’ın içeriğinize erişebildiğinden emin olun.
 • Artık sayfanızın ne hakkında olduğunu çok iyi biliyorlar bunu sizde bilin.
 • Farklı sitelerden mutlaka geri link alın ve içeriklerinize link vermelerini isteyin.

Ve bu işlemlerin yakın zamanda önemli ölçüde değişmesini beklemediğimi söylemeliyim.


Adam Riemer / CEO – Adam Riemer Marketing

Adam Riemer
Adam Riemer

SEO bugünde geçmişte de olan temellere dayanmaktadır. Zaman içinde algoritmalarda meydana gelen değişiklikler, cihazların çeşitliliğin artmasına paralel eklenen farklı optimizasyon seçenekleri ve sonradan hayatımıza giren bir kaç küçük alternatif etiketleri saymazsak hayatımızda pek bir şey değişmedi. İyi bir SEO için temel teknikler dışında mükemmel bir kullanıcı deneyimi ve geri bağlantı gibi sorunları çözmeniz gereklidir.

Kodunuz, içeriğiniz ve UX’iniz güncelse sitenizi artık robotlara sunabilirsiniz.


Dave Rohrer – Kurucu / NorthSide Metrics

Dave Rohrer
Dave Rohrer

Genel pazarlama planınızı bir antrenman olarak düşünürseniz, SEO günlük yapmak istediğiniz egzersizlerden biri olurdu. SEO tek başına seni daha güçlü yapabilir ancak diğer taktik ve stratejileri uygulamanın SEO’da büyük etkisi vardır bu sebeple bunlara mutlaka dikkat edilmelidir.

Günümüzde SEO’ya her zamankinden daha fazla ihtiyaç vardır. SEO’yu günlük yapılan bir egzersiz olarak düşünün. Çünkü SEO yeni yıla girdikten sonraki bir kaç gün yapılan veya sadece haftalık yapılan bir şey değildir.


Eli Schwartz – Pazarlama Direktörü – SurveyMonkey

Eli Schwartz
Eli Schwartz

SEO, içerik yaratarak ve arama motoru kullanıcılarının aradıklarıyla eşleşen web sayfalarını optimize ederek organik trafiği artırma sürecidir. Arama motoru algoritmaları, yapay zekaya dayalı sorgulama niyetinin insan tarafından anlaşılmasını taklit etmeye hiç olmadığı kadar yakındır; Bu nedenle, SEO’nun tüm yönlerinin odağı, alaka düzeyi, kalite ve etkileşime önem vererek kullanıcılara karşı önyargılı olmalıdır.

 


Chris Sherman – Ortak ve Başkan Yardımcısı / Üçüncü Medya

Chris Sherman
Chris Sherman

SEO’nun 1997’de ilk başladığı zamanlarda ki anlamı ile şimdi ki anlamı kıyaslandığında arada uçurum görülmektedir. İnsanların paylaşmaya mecbur hissettiği iyi, okunaklı, içerik oluşturma günümüzde SEO’nun anlamıdır. 20 yıl önce olduğu gibi çok karmaşık cevaplar almak isteyenler için sinir bozucu bir tanım…

Elbette, bugün geçmişe göre ele alınması gereken daha ince teknik nüanslar var. Ancak bunlar yetkili teknisyenler tarafından ele alınabilecek özel bir sihir gerektirmeyen tekniklerdir. Her şeyin mevcut “kurallar” ile uyumlu olduğundan emin olmak için sadece pratik bilgi ve beceri yeterli olabilir.


Grant Simmons – Başkan Yardımcısı / Homes.com

Grant Simmons
Grant Simmons

Site hızı, kullanılabilirliğinden kullanıcı bağlamına ve memnuniyetine kadar SEO, aşağıdakilerin bilindiği ve ustalık gerektiren kullanıcı merkezli bir disiplindir:

 • Kullanıcının nereden (konum), nasıl ve ne ile aradığı (cihaz)nasıl aradığı
 • Kullanıcının neden arama yaptığı (anlam ve bağlam sorgusu) ve bu nedeni en iyi nasıl karşılayabilecekleriniz (içerik ve araç)
 • En uygun kullanıcı deneyimi, kullanıcı beklentilerini (veya bunun gibi) karşılaması veya üstüne çıkması
 • Kullanıcının sorgusunu tamamen nasıl tatmin edebileceği (SERP katılımı veya sosyal meyda ve link tabanlı yöntemler yoluyla memnuniyet oranlarının anlaşılabilmesi

Tüm bunların geliştiriciler, ürün grupları, tasarımcılar ve paydaşlarla ideal bir dengede olması sizi üstlere çıkarmaya faydalı önemli konulardır.


Bill Slawski – SEO Araştırma Direktörü / Go Fish Digital

Bill Slawski
Bill Slawski

SEO’ya son birkaç yılda birçok değişiklik geldi. Örneğin, web sitelerinde ve XML site haritalarında yapılandırılmış verilerin kullanılması, arama motorlarının arama sonuçları oluşturmak için makine öğrenimi ile içeriğe bakmaya başlamalrı gibi.

SEO’da, daha önceden sitemiz hakkında bilemediğimiz bir çok bilgiye Google sayesinde erişebiliyoruz.  Google Search Console, Google Analytics bu bilgileri bize fazlasıyla vermektedir. Bu bilgileri okumayı öğrenmek şarttır.

Pagerank hala Google’dan önemli bir sıralama faktörü olarak görünüyor, fakat Google’ın RankBrain adlı bir makine öğrenme yaklaşımı devreye girdi. Bu RankBrain yaklaşımının odak noktası, arama motorunun sorguların anlamını daha iyi anlamasına yardımcı olmak ve (hala) arama yapanların durumsal ve bilgi ihtiyacını karşılamaya odaklanan cevapları sağlamaktır.

Yetkinlilik, bugünlerde SEO için önemli bir ölçümdür ve Google rehberini okursanız, fazla sayıda backlink sahibi olmaktan çok daha fazlasını ifade ettiğini göreceksiniz.


Aleyda Solis – Uluslararası SEO Danışmanı / Orainti

Aleyda Solis
Aleyda Solis

SEO, bir web sitesinin arama sonuçlarında potansiyel kullanıcılar ve müşteriler ile bağlantı kurmak için organik arama görünürlüğünü en üst düzeye çıkarma sürecidir.

 

 

 


Shari Thurow – Kurucu / Omni Marketing Interactive

Shari Thurow
Shari Thurow

SEO Ne Demek? Arama motorlarını kullanan kişiler için dijital belgeleri optimize etmektir. Ayrıca kullanıcılara teknolojiyi iletmenin yoludur.

İnsanlar, tarayarak, arayarak ve sorarak istedikleri içeriği bulur ve keşfeder. Bu nedenle, SEO kesinlikle kullanıcı deneyiminin bir parçasıdır (UX).

SEO kullanıcılar için yapılırsa başarıya ulaşılabilir.

 


Bas van den Beld – Kurucu / İkna ile Konuş

Bas van den Beld
Bas van den Beld

SEO Ne Demek? Olgun bir iştir. Web sitenizin birçok seviyede hazır olması gerekir.

“Sadece temel SEO tekniklerini uygulamak” artık yeterli değil. Kimi hedeflediğinizi anlamalısınız. Mobil ve güvenlik için hazır olmanız gerekir.

Ama hepsinden önemlisi: Bir yöneticinin masasından kişisel blog sahiplerine kadar herkesin Neden SEO sorusunun cevabını bilmesi gereklidir.


Jennifer Van Iderstyne – Kıdemli Strateji Uzmanı / Overit

Jen Van Iderstyne
Jen Van Iderstyne

SEO Ne Demek? Bir bilginin sunulması ve bu sunulan bilginin kullanıcılar tarafından çevrim içi aramalarda bulunması ile ilgilidir. Bir işletmenin çevrim içi varlığının tüm yönlerini kapsar.

Bugünün SEO’su, aramaların nasıl ne şekilde yapıldığı, arama motorlarının nasıl çalışır ve siteleri nasıl işlediği gibi tüm tüm yönleri anlamayıp cevaplamakla ilgilidir. İşimiz arama motorlarında yükselmekse arama motorlarının arkasında bilimi bilmeliyiz. Yani sayfaları tarama, algılama, otorite kurma ve alaka düzeylerini gibi işlemleri nasıl yaptığını…

Sürekli değişen bu teknolojik ortamda SEO, aramayı nasıl gördüğümüzü ve ondan ne öğrenebileceğimiz gibi devam eden bir süreci anlamamız gerekliliğidir. Sıralama sonuçlarını bir sonuç olarak görmek yetersiz kalacaktır. Arama motorlarının sitemizi, içeriklerimizi kullanıcılara sunmak için nasıl kullandığını da irdelemeliyiz.

Bunlarla birlikte aramanın ne olduğunu kavram olarakta genişletmez zorundayız. Çoğu insan mal, hizmet ve bilgi aramak için aramam motorlarını kullansa bile unutmayın ki sadece Google yok. İnsanların aradıkları şeylere göre farklı sosyal platformlarda veya Google dışındaki arama motorlarında da yapmaktadır.

Arama verileri insanlar hakkında çok fazla bilgi verebilir. Bu sebeple SEO ve diğer iş zekası biçimleri birlikte kullanılarak çok başarılı sonuçlar elde edilebilir.


Frank Watson – CEO / Kangamurra Medya

Frank Watson
Frank Watson

SEO Ne Demek? Zaman içinde interneti kullanma şeklimiz nasıl değiştiyse SEO’da o şekilde değişti. Mobil cihazlar, sesli aramalar ve konuma dayalı arama bir kaç yıl öncesine göre çok hızla yaygınlaşıyor.

Bunun yanında şemalar ve Google’ın HTTP’leri kullanmaya itmesinin etkisi, SEO’ların SERP’lerde yer almak için sahip olması gereken başlıca alanlar olduğunu da anlamak gerekiyor.

 


Mindy Weinstein – Kurucu / Market MindShift

Mindy Weinstein
Mindy Weinstein

SEO Ne Demek? Bağlantı kurmaya ve içerik oluşturmaya çalışmaktan çok daha fazlasıdır. İyi bir SEO uzmanı web sitesinin varlığı konusunda tüm çevrim içi kanalları düşünmek zorundadır.

SEO için en değerli backlink organik backlinklerdir. Örneğin;

 • Saygın web sitelerinde veya çevrim içi yayınlarda sizden alıntılar mı yapılıyor?
 • Yine bu saygın web sitelerinde röportajınız mı yayınlandı?
 • İnsanlar içeriğinizi paylaşıyor ve sizinle konuşuyor mu?

İşte buna benzer olaylar SEO kampanyasını daha doğal yapan olaylardır. Bunlar dışında değişmeyen şey teknik olarak tüm hatlardan arındırılmış arama motoru dostu olduğu gibi kullanıcı dostu da olan web siteleri oluşturmak zorunda olmanızdır.


Amelia Wilson – İçerik Pazarlama Müdürü / HostGator

Amelia Willson
Amelia Willson

SEO Ne Demek? Arama motoru optimizasyonu ilk günlerde tamamen Google’a hizmet etmek üzereydi. Ardından, kullanıcı aracılığıyla Google’a hizmet etme konusunda gelişti ve büyüdü.

Şimdi, öncelikle site hızından içerik kalitesine kadar yaptığınız her şeyde kullanıcı düşünmelisiniz. Kullanıcıları mutlu ediyorsanız, Google sizi fark edecek kadar akıllı ve sizi sıralamada ödüllendirecektir.

SEO, atılan bazı ekstra sihirlerle çoğunlukla iyi bir pazarlama yöntemidir.


Rob Woods / SEO Danışmanı, Riseform Dijital Pazarlama

Rob Woods
Rob Woods

SEO Ne Demek? Bugün tanımlamak zordur çünkü diğer pazarlama teknikleri ile inanılmaz bağlar kurmuştur. Bugün optimizasyon için yapılanların çoğu teknik çalışmalardan daha fazla zaman almaktadır.  Teknik SEO olan bağlantı kurma, yüksek oranda optimize edilmiş içerik, yalnızca arama motorları için oluşturulan içerik vb. konular günümüzde tek başlarına yeterli olan konular değildir.

Bugün, SEOda sitenizi teknik olarak arama motorlarının kurallarına uygun ve sağlam hale getirseniz de, içeriğinizi de bir kullanıcının ihtiyaçları için mümkün olan en üst seviyeye çıkarmanız gereklidir.

Teknik SEO, mobil, semantik veriler ve sayfa içi hız ile daha geleneksel yerinde yayınlanan sorunların üstesinden gelmeye devam ediyor. Aynı zamanda, bazı uygulamalar bir Seocu için önemli olan, ihtiyaçların gerçekte ne olduğunu anlamaya ve en iyi şekilde optimize etmeye yardımcıdır. Arama motorları artık yüzlerce sayfa yerine, en kullanışlı cevabı listelemeye daha yatkın olmuş ve olmaya devam edecektir.


Tony Wright – CEO ve Kurucu / WrightIMC

Tony N Wright
Tony N Wright

SEO Ne Demek? Artık SEO’nun ne olduğundan çok ne olmadığını söylemek daha kolay olabilir. Bu sihir değil, tescilli değil, tek başına bir taktik değil SEO kolay değil.

Ajansımız, birçok sektörde çalışmak zorunda kaldı çünkü arama tüm bu alanlara dokunuyor. Bir şeyin yolunda gitmediğini gördüğümüzde, müşteri bizden cevap almayı bekler – yapmamız gerekenler aleminin çok ötesinde olsa bile.

Tabii ki, teknik ve reklamcılık yönleri hala işin temelinde olsa da siteler her açıdan kullanıcıya hitap ediyor olmalı.


Wells Yu – SEO Analisti / Williams-Sonoma

Wells Yu
Wells Yu

SEO Ne Demek? SEO, bugün her zaman sahip olduğu anlamını korumaya devam ediyor. Özünde ise arama motorları tarafından doğru bir şekilde anlaşılabilen bir web sitesi oluşturmak. Her sene değişen şey, nasıl yaptığımızdır. Bu nedenle, bu dünyada yeni teknoloji yaratıldıkça endüstrimizi değiştireceğini anlamak önemlidir.

Kullanıcı davranışını anlamak, kullanıcılar için nasıl harika bir web sitesi deneyimi yaratacağınızı planlamanıza yardımcı olacaktır.

Print Friendly, PDF & Email
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.