(0212) 212 5736 / (0542) 345 1980

Dizinler

dizinler
Dizinler

Dizinler ve Dizin Eklemenin Önemi

Dizinler, İnternet üzerinde pek çok arama motoru ve milyonlarca site bulunmaktadır. Elbette tüm bu süreci kategorileştiren bir sistem bulunmaktadır.

Dizin Nedir?

Google dizinler, üzerinde titizlikle durulması gereken ve ziyadesi ile önemli olan bir kavramdır. Dizinler, dikkat edildiği ve üzerinde çalışa gerçekleştirildiği zaman gerek site sahipleri gerekse kullanıcıları tarafından oldukça büyük bir kolaylığı da beraberinde getirmektedir.

İnternetteki herhangi bir arama motorundan bir konuya dair arama yaptığınız zaman, önünüze sayfalarca site çıkmaktadır. Ancak bazı sitelerin genellikle üst sıralarda çıktığını göreceksiniz. Ayrıca arama motoru size, aradığınız konu ve kelimelere dair kategorileştirilmiş bir alan çıkartacaktır. İşte bu özellik dizin sayesinde olmaktadır.

Dizin Özellikleri Nelerdir?

Dizin, en basit tanımı ile web sitelerini kategorize eden bir sistemdir. Dizinlerin belirgin bir şekilde fark yaratan birkaç özelliği bulunmaktadır. Bu özelliklerinden biri ve belki de en önemlisi, oldukça güvenilir olmasıdır. Google her ne kadar istenen bir durum olmasa da spamlar tarafından kirletilmiştir ve bu durum kullanıcılarının işlemlerini güçleştirmektedir. Bunun önüne geçmek adına çeşitli yöntemler bulunmaktadır.

Bu yöntemlerden bir tanesi web sitelerinin incelenmesi için geliştirilmiş olan robotlardır. Bir diğer yöntem ise dizin yöntemidir. Dizin yöntemi de robotların yaptığı gibi web sitelerinin incelenmesini sağlar. Ancak dizin farkı, bu inceleme işleminin insanlar tarafından yapılmasını sağlar. Bu sayede çok daha sağlık bir sonuç verir ve tamamen güvenilirdir. Ayrıca belirtilmiş olduğu üzere dizinlerin siteleri kategorileştirme özelliği bulunmaktadır ve bu özellik sayesinde dizinlenmiş web sitesi ön plana çıkmaktadır.

Dizinlerden fayda sağlamak

İnternet üzerinde yer alan milyonlarca siteyi kategori halinde hizmete açmak, sitelerin kullanışlılığını ve ulaşılabilirliğini arttırmaktadır. Doğru kitle ile buluşmak ve siteyi daha kolay bulunabilir bir hale getirmek için kullanılan çeşitli yöntemler bulunmaktadır. Bunların geneline SEO çalışmaları adı verilmektedir. SEO çalışmaları kendi içerisinde çeşitlere ayrılmaktadır. Dizin de bu çalışmalardan bir tanesidir. Siz de sitenizi dizinden faydalandırarak ve kategorilendirerek daha fazla sayıda kişiye ulaşabilirsiniz. Tüm bunlar ek olarak dizin işlemi oldukça basittir. Bunun için doğru site kategorisini belirlemeniz gerektiğini unutmamalısınız.

 

Print Friendly, PDF & Email
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.