Seolog Foother Logo

Tıklama Oranı

Tıklama Oranı Önemi

İnternette var olabilmenin ana kurallarından biri “tıklanma” alabilmektir. Bu trafik anlamındadır. Bir web sayfasının performansı da tıklanma ile doğru orantılıdır. Bu oranı yüksek olan siteler; arama motorlarından, reklam verenlere ve kullanıcılara kadar herkesin dikkatini çekiyor. Bir web sayfasının ziyaretçi sayısının fazlalığı o sitenin önemini de ortaya koyuyor. Web sayfasının trafik kaynaklarının fazlalığı o siteye duyulan güveni de gösteriyor. Sayfanın arama sonuç sayfalarında gösterilmesi bir başarıdır fakat o sayfadan tıklama alabilme daha önemlidir. Bu anlamda Tıklama Oranı DA arama motoru Optimizasyonu)SEO) çalışmalarına etki eden bir durumdur. Çünkü farklı değişken kullanılarak belirlenen bu oran, Google’ın hem organik hem de ücretli trafikte dikkat ettiği bir metriktir.

Tıklama Oranı Nedir, Nasıl Hesaplanır?

Arama motoru optimizasyonuyla birlikte anahtar kelimelerin önemi daha da arttı. Bu bağlamda anahtar kelimeler üzerinden yapılan ölçümler, net sonuca ulaşmayı sağladı. Bunlardan biri de dijital reklam ve optimizasyon çalışmaları ile ilgilenenlerin sıklıkla duyduğu Click Through Rate (CTR) terimidir. Türkçeye “Tıklama Oranı” diye çevrilen bu ifade Google’ın da önem verdiği metriklerden biridir.

Google, bu ifadeyi; “Bir anahtar kelimenin, tıklama sayısının gösterilme sayısına bölünmesiyle elde edilen oran” olarak açıklıyor. Yani bir anahtar kelimeyi kaç kullanıcıya gösterdiğiniz, kaçının tıkladığı verileri önemli bir metrik oluşturuyor. Bu da hem anahtar kelime performansının ölçülmesinde hem de optimizasyon çalışmalarında önemli bir yer tutuyor.

Tıklama Oranı Ölçümlemenin Faydaları Nelerdir?

Bir anahtar kelimenin seyrini belirleyebilmek için de önemli veriler sunan Tıklama Oranı ölçümlemenin birden fazla faydası var. Bu sayede hem organik hem de ücretli trafikteki yol haritanızı kolaylıkla belirleyebilirsiniz. Bu aşamada, oranın neden önemli olduğu şu ifadelerle açıklanabiliyor:

  • Yüksek tıklanma oranı, içeriklerin kaliteli olduğunun bir göstergesidir. Google, yüksek tıklama alan içeriklerin yararlı olduğunu düşünüyor.
  • Reklamlar ve içeriklerde kullandığınız anahtar kelimelerin performansını ölçebilirsiniz.
  • Tıklaması yüksek olan anahtar kelimeleri belirleyip yeni stratejiler geliştirebilirsiniz.

Tıklama Oranı Artırmak İçin Öneriler

Sayfanızın sadece sonuç sayfasında gösterilmesinin yeterli olmadığı bir gerçektir. Kullanıcıları içeriklerinize çekmeniz, onlara eşsiz bir deneyim yaşatmanız Google için önemli kriterdir. Bunun için de tıklanmanın ölçümü önemli bir bileşendir. Bu oranı artırmaya yönelik ne kadar çok hamle yaparsanız sonuçları da o kadar olumludur. Bunun için şunun gibi bazı çalışmalara önem vermelisiniz:

  • Web sayfanızı cazip hale getirin. Sitenizde hizmetlerinizi ya da ürünlerinizi yalın halde anlatmaya çalışın.
  • İçeriklere önem verin. Çünkü kaliteli ve benzersiz içerikler sonuç sayfalarında en sık karşılaşılan araçlardır. Dolayısıyla iyi içerikle kullanıcıya hitap etmek önemlidir. İçeriğiniz sadece arama sonuç sayfasından kendi sayfanıza çekebilen meziyette olmalıdır.
  • Boşlukları doldurun. Yani sayfanızda, özet, başlık, görsel altı açıklamalar gibi kullanıcıya iyi deneyim yaşatan uygulamaları ihmal etmeyin.
  • Analizi eksik etmeyin. Kullandığınız anahtar kelimeleri sürekli analiz edin. Tıklama oranı düşük olanı yükseltmeye çalışmayın. Onu geride bırakıp kendinize yeni stratejiler belirleyin. Böylelikle istediğiniz seviyelere daha kolay gelebilirsiniz.

Doğru Tıklama Oranı İçin Neler Yapmalı?

Arama sonuç sayfalarındaki tıklamanın artması, sıralamadaki yerinize de doğrudan etki ediyor. Kullanıcılar ne kadar çok tıklarsa ve ne kadar iyi deneyimle ayrılırsa bu puanınızı yükseltiyor. Bu da sayfa başlıkları (Title) ve özetlerinin (description) ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. Çünkü SERP’te sayfanızın başlığı ya da içeriğinizin özeti görülüyor. Dolayısıyla tıklamaya teşvik eden bölümler de burası. Yani başlığınız ve özetiniz ne kadar iyiyse tıklamaya o kadar çok teşvik edebilirsiniz. Bu da Tıklama Oranı ile doğrudan etkili olduğundan sayfanıza olumlu olarak yansıyor.

Ekrem Karataş
Ekrem Karataş

Merhaba, ben Ekrem Karataş. 1980 yılında güzel şehrimiz Kahramanmaraş'ta doğdum ve bugün iki harika çocuğun gururlu babasıyım. İş hayatıma 1999 yılında, firmalara web tasarımı yaparak başladım. O zamanlar internet ve dijital teknolojiler yeni yeni popülerleşiyordu ve ben de bu yenilikçi dünyanın bir parçası olmak istedim.

Zamanla, web tasarımı yeteneklerimi genişleterek yazılım ve web programlama konularında uzmanlaştım. Bu süreçte, birçok farklı sektörde çalışma fırsatı buldum. E-ticaret sektörü bu alanlardan biriydi ve burada çok değerli tecrübeler edindim. Bu tecrübeler, benim dijital dünyayı daha iyi anlamamı ve sektörün ihtiyaçlarını daha iyi görmemi sağladı.

10 yıldan fazla bir süredir SEO ve dijital pazarlama konularında kurumsal müşterilerimize hizmet veriyoruz. Bu alanda edindiğim bilgi ve tecrübeler, hem benim hem de çalıştığımız markaların büyümesine yardımcı oldu. Dijital pazarlamanın gücünü ve önemini ilk elden deneyimleyerek, sektördeki gelişmeleri yakından takip etmeye ve müşterilerimize en iyi hizmeti sunmaya devam ediyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Makaleler

İlginizi Çekebilir