Seolog Foother Logo

URL Uzunluğu

URL Uzunluğu Önemi

arama motoru optimizasyonu çalışmalarında yüzlerce kriter arasında dikkat çekenlerden biri de URL Uzunluğu olmaktadır. Sayfa içindeki yönlendirmeler ya da arama sonuç sayfasında görünen URL’lerin kısa ve anlaşılır olması önemli bir kriterdir. Bunun birçok sebebi vardır. Arama motorlarının kullanıcı deneyimini önemsemesi, sade ve anlaşılırlıktan yana olması en önemli etkendir. Uzun ve sonu gelmeyen URL’ler, sadelikten uzaklaşır. Karmaşık bir yapı görünümü verir. Bazı kullanıcılar uzun ve anlaşılmaz URL’lerden uzak durmaktadır.

İdeal URL Uzunluğu Nedir?

İnternet kullanımının yaygınlaşması, bilinçlenmeyi de beraberinde getirdi. Geçmiş yıllarda uzun ve anlamı olmayan URL'ler çoğu insanın başını ağrıttı. Buna ek olarak, kısa ama anlamsız URL’ler çoğu kez dolandırıcıların kullandığı yöntemdi. Bu nedenle bilinçli kullanıcılar, bir bağlantıyı tıklamadan önce URL’nin gerçekten istenilen yere gidip gitmediğini hızla kontrol etti. Bu bilinç, SEO çalışmalarının da bir belirleyicisi oldu. Arama motorlarının konuya dikkat etmesi ve kriterlerini buna göre belirlemesine neden oldu.

Hal böyle olunca da URL yapısı önemli oldu. Hem kullanıcı deneyimini artırma hem de arama motoru optimizasyonunda iyi bir pozisyon almanın yolu anlaşılabilen URL’den geçiyor. Bu nedenle oluşturulan URL’lerin mümkün olduğunca kısa ve anlaşılabilmesi gerekiyor. Ayrıca doğru hedefe ulaşmak için URL’de anahtar kelimeler mutlaka geçmelidir. Basitlik ve sonuç odaklı SEO çalışması için site adından sonra gelen URL kısmına dikkat edilmelidir. Kısa, öz, anlaşılabilen ve anahtar kelimelerin bulunduğu URL Uzunluğu en çok tercih edilenleridir.

Ekrem Karataş
Ekrem Karataş

Merhaba, ben Ekrem Karataş. 1980 yılında güzel şehrimiz Kahramanmaraş'ta doğdum ve bugün iki harika çocuğun gururlu babasıyım. İş hayatıma 1999 yılında, firmalara web tasarımı yaparak başladım. O zamanlar internet ve dijital teknolojiler yeni yeni popülerleşiyordu ve ben de bu yenilikçi dünyanın bir parçası olmak istedim.

Zamanla, web tasarımı yeteneklerimi genişleterek yazılım ve web programlama konularında uzmanlaştım. Bu süreçte, birçok farklı sektörde çalışma fırsatı buldum. E-ticaret sektörü bu alanlardan biriydi ve burada çok değerli tecrübeler edindim. Bu tecrübeler, benim dijital dünyayı daha iyi anlamamı ve sektörün ihtiyaçlarını daha iyi görmemi sağladı.

10 yıldan fazla bir süredir SEO ve dijital pazarlama konularında kurumsal müşterilerimize hizmet veriyoruz. Bu alanda edindiğim bilgi ve tecrübeler, hem benim hem de çalıştığımız markaların büyümesine yardımcı oldu. Dijital pazarlamanın gücünü ve önemini ilk elden deneyimleyerek, sektördeki gelişmeleri yakından takip etmeye ve müşterilerimize en iyi hizmeti sunmaya devam ediyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Makaleler

İlginizi Çekebilir