Seolog Foother Logo

Rakip Analizi

Rakip Analizi Yapılmalı mı?

Her alanda olduğu gibi site yönetimi alanında da rakip analizi ziyadesi ile önem arz etmektedir. Peki rakip analizi nedir ve rakip analizi neden gereklidir?

Rakip Analizi Nedir?

Rakip Analizi gerçekleştirmek, doğru zamanda, doğru yerde, doğru adımları atmaya olanak sağlayan önemli bir kavramdır. Rakip analizi bir sitenin seyrini değiştirme özelliğine sahip olan son derece belirleyici bir unsurdur. Bir sitenin başarılı olmasında sitenin neleri yapabildiği kadar, rakiplerin neleri yapabildiği de önemlidir. Zira bir sitenin hedefi her ne kadar her adımda bir önceki konumunun üstüne çıkmak olsa da, diğer sitelerde olup bitenleri de bilmeli ve bu doğrultuda çalışmalar gerçekleştirmektedir.

Hem Rakip Analizi Hem Swot Analizi Yapın

Rakip analizi her alanda karşımıza çıkmaktadır. Bu doğrultuda gerçekleştirilen işlemlerden biri de SWOT analizidir. Rakip analizi ve SWOT analizi birbiri ile ilişkili olan kavramlardır. Bu iki kavram birlikte ele alındığı zaman gerçek bir başarı elde edilir. SWOT analizinden kısaca bahsedecek olursak, güçlü, zayıf, fırsat ve tehditleri belirlemek anlamına gelmektedir. Bu, rakipten ziyade sitenin kendi içinde değerlendirmesi gerektiği bir kavramdır. Site, kendisine ait güçlü yanlarını, zayıf yanlarını bilirse, fırsatlarını değerlendirebilirse, tehditleri tespit edip bertaraf ederse ve doğru rakip analizi yaparsa gerçek ve sağlam bir başarıya imza atabilir.

Rakip Analizi Neden Gereklidir?

Başarılı sitelerin neredeyse hepsinin rakip analizi gerçekleştirdiği bilinmektedir. Bu, başarıya ulaşmada olmazla olmaz bir noktadadır. Günümüz dünyasında atılan her adım oldukça önemlidir ve bilinçli bir şekilde hareket etmeyi gerektirmektedir. Bilinçli bir şekilde hareket etmek için yapılması gereken adımlar arasında rakip analizi de bulunmaktadır. Rakiplerin neler yaptığı, hangi alanlara yöneldiği, hangi alanlarda başarılı olduğu, eksiklikleri ve bunun gibi daha pek çok özelliğe hakim olmak, sizin atacağınız adımlarda başarılı olmanızı sağlayacaktır.

  • Bu süreç, stratejik çalışmayı gerektirmektedir. Şayet bir site yönetimi veya sosyal medya yönetimi gerçekleştiriyorsanız rakip analizi kısmına özel önem vermeli ve bu işe vakit ayırmalısınız. Rakip analizi için ayırmış olduğunuz vakit kesinlikle hiçbir şekilde kayıp olarak değerlendirilmemektedir ve bu adım kesinlikle atlanmamalıdır. Rakip analizi destek işlemleri veren pek çok birey ve site bulunmaktadır.

 

Ekrem Karataş
Ekrem Karataş

Merhaba, ben Ekrem Karataş. 1980 yılında güzel şehrimiz Kahramanmaraş'ta doğdum ve bugün iki harika çocuğun gururlu babasıyım. İş hayatıma 1999 yılında, firmalara web tasarımı yaparak başladım. O zamanlar internet ve dijital teknolojiler yeni yeni popülerleşiyordu ve ben de bu yenilikçi dünyanın bir parçası olmak istedim.

Zamanla, web tasarımı yeteneklerimi genişleterek yazılım ve web programlama konularında uzmanlaştım. Bu süreçte, birçok farklı sektörde çalışma fırsatı buldum. E-ticaret sektörü bu alanlardan biriydi ve burada çok değerli tecrübeler edindim. Bu tecrübeler, benim dijital dünyayı daha iyi anlamamı ve sektörün ihtiyaçlarını daha iyi görmemi sağladı.

10 yıldan fazla bir süredir SEO ve dijital pazarlama konularında kurumsal müşterilerimize hizmet veriyoruz. Bu alanda edindiğim bilgi ve tecrübeler, hem benim hem de çalıştığımız markaların büyümesine yardımcı oldu. Dijital pazarlamanın gücünü ve önemini ilk elden deneyimleyerek, sektördeki gelişmeleri yakından takip etmeye ve müşterilerimize en iyi hizmeti sunmaya devam ediyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Makaleler

İlginizi Çekebilir