SEOLOG-29-EKIM-LOGO

Özgün İçerik

Özgün İçerik

Özgün İçerik Nedir?

İnternet aramalarında başrol oyuncusu her zaman içeriktir. Arama motorları optimizasyonunu temsil eden SEO, içeriği sahneye taşıyan bir araçlar bütünüdür sadece. Tıpkı bir tiyatro oyunu gibi saatler süren çalışma, yüzden fazla bileşenin bir araya getirilmesiyle içerik yani oyuncu sahneye hazırlanır. Sonunda perde açılır ve içerik sahneye çıkar. Bundan sonrası iyi bir performansla alkışı toplayabilmektir. Alkışı alabilmek için oyuncunun becerisinin yüksek olması gerekir, yani özgün içerik olmalıdır.

Çünkü bir içerik özgün değilse, içerik değildir. Kopyalanan, acemice esinlenilen içerikler SEO çalışmalarına yarardan fazla zarar getirir. Bu kanıtlı bir gerçektir. Çünkü arama motorlarının botları, bunu kolayca anlayabiliyor. Kopyalar, arama motorlarının ‘görmek istemediği’ içeriklerdir. Bu nedenle içeriğin özgünlüğü son derece önemlidir.

Özgün İçerik Neden Önemlidir?

İçeriğin amacı doğru bilgiyi, herkesin anlayabileceği şekilde aktarabilmektir. Arama motorları da kullanıcı deneyimlerini ön planda tuttuğundan, kullanıcısını sahte ve kopyalanan içeriklere yönlendirmek istemez. Bunda da sonuna kadar haklılardır.

Arama motorunun sunduğu hizmet bir kamu hizmetidir. Tıpkı bir gazeteci hassasiyetiyle kamuyu yanlış ve kopyalanan bilgiden uzak tutmak ister. Bu nedenle botlar, özgün olanları algılayabilen şekilde geliştirilmiştir. Özgün olmayan bir içerik, başkasını tekrar eden papağandan farksızdır. Bu nedenle arama kriterleri içinde yer verilmemektedir.

SEO Çalışmalarında İçeriğin Yeri

Optimizasyon, uzun bir süreçtir. İşlemler, araçlar kullanılarak bir nakış işler gibi ince ince yapılır. Emek yoğun süreci taçlandıran ise özgün içerik bölümüdür. Arka plandaki çalışma ne kadar titiz yapılırsa yapılsın, içerik özgün değilse hepsi boşa gider. Bu nedenle ister kendiniz için Youtube içerikleri üretin, ister SEO danışmanlığı yapın, isterseniz kendi web sayfanızı yönetin titizliğin birinci kuralı özgünlüktür. Sitenizde ya da sosyal hesaplarınızda yayınladığınız içeriklerin size özel olması gerekir. Günümüzde tüm kurallara uyan, özgünlüğü tartışılmayan içerik üretimleri profesyonellere bırakılan bir iştir. Ancak, Youtube’da ya da Instagram’da çok beğenilen profil içerikleri de vardır. Beğenilme ve devamlılık için ise özgünlük ilk kuraldır.

Doğru SEO İçin Özgün İçerik Önerileri

Özgün içerik üretmek bazı donanımları gerektiriyor. Özgün bir şeyleri üretebilmek için dil bilgisinden genel kültüre, güncel bilgilerden teknik konulara kadar pek çok donanıma sahip olmak önemlidir.

  • Dil bilgisine hâkim olun: Hazırladığınız her içerik ile kitlelere hitap ettiğinizi unutmayın. Örneğin blog yazıyorsanız, dil bilgisi kurallarına hâkim olmalısınız. Çünkü kimse anlamsız kelimeler yığınını okumak istemez. Kurallara uyup uymadığınızı kontrol etmek için YOAST gibi araçlar kullanılıyor. Bu araçlar, bilimsel temellere dayalı olarak içeriğinize editörlük yapıyor. Hatalı yerleri işaretleyerek, okunması en rahat hale gelmesini sağlıyor.
  • Araştırmacı olun: Her ne kadar, altında yatan sebep ticari olsa da özgün içerik üretmek bir kamu hizmetidir. İçerikte aktarılan bilgiler kitleleri etkileyebilmektedir. Bu nedenle hazırlayacağınız içerikte tek bir kaynağa güvenmeyin. Farklı kaynaklardan teyitli bilgilere yer verin.
  • Güncel olun: Sosyal mecralarda ya da internetin sayfalarında çok takip edilen konular popüler konulardır. Güncel olanı yakalamak, içeriğin kalitesini ve okunma olasılığını artırır. Tarihi bilgi aktarırken bile güncel konuyla bağ kurarak hem özgün hem de popüler içerikler üretebilirsiniz.

Özgün İçerik Kontrolü İçin Hangi Araçlar Kullanılır?

Arama motorları, indekslediğinizin özgün içerik olup olmadığını tabiri yerindeyse ‘şıp’ diye anlar. Bunu da botları kullanarak yaparlar. Sayısız internet dosyası arasında hızla bir kıyaslama yaparak bunu belirleyebilmektedir. Arama motorlarının kullandığı sistemin benzeri araçlara SEO uygulamalarında sıklıkla başvuruluyor. Bu uygulamalar sayesinde bir içeriğin özgünlük derecesi anında tespit edilebiliyor.

Özgün Olmayan İçeriğin Zararları Nelerdir?

İçeriği ister kendiniz ister işletmeniz için üretiyor olun kopya içerikten uzak durun. Çünkü internet dünyasında hiçbir şey kopya içeriğin vereceği zararı getiremez. Aramalardaki trendler, kurallar sürekli değişirken içeriğin önemi hiç kaybolmuyor. Özgün içeriğe gösterilen ilgi de her gün artıyor. Kopya içerik barındıran sayfalar ise internetin dehlizlerinde kaybolup gidiyor. Ancak internette bulunabilmenin önemi de her geçen saniye artıyor. Organik kullanıcıya, özgün ve kaliteli içerikler sayesinde ulaşmak mümkündür. Bu içeriklerin devamlılığı da son derece önemlidir. Kullanıcı ve hatta müşteri sadakati ancak bu tür içeriklerin üretilmesiyle mümkündür.

Özgün olmayan içeriğin zararlarından korunma ancak iyi bir araştırma ya da uzman yardımıyla mümkündür. İyi bir şey yapmak için yola çıkanlar, kendilerine en büyük kötülüğü içeriklerdeki özensizlikle yapabilirler. Bu nedenle özgün içerik için uzman yardımı doğru yolu bulmanın yardımcısıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Makaleler

İlginizi Çekebilir

SEO Fiyat Teklifi Al

Web sitenizin Google sıralamalarında yükselmeye başlamasını istiyorsanız hemen bizden “SEO Teklifi” alın. Başarılı sonuçlar elde etmek için SEOLOG’un uzmanlığına güvenin.

SEO_Teklifi_Popup_Form