Seolog Foother Logo

Alan Adının Geçmişi

Alan Adının Geçmişi Nedir?

arama motoru optimizasyonlarında alan adının uzunluğu ve özellikle geçmişi önemli bir yer kaplıyor. Tescil tarihinin doğrudan bir etkisi belirlenemese de alan adının çok önemli olduğu konular vardır. Bunlardan biri de Alan Adının Geçmişi. Eğer alan adını ilk siz tescil ettirdiniz ve sorunsuz kullandıysanız, geçmiş önemini yitirir. Ancak daha önce kullanılmış yani ikinci el bir alan adı aldıysanız o zaman dikkatli olmalısınız. Tam burada geçmişi büyük önem kazanıyor. Çünkü alan adının geçmişte yaşadığı değişimler, ne tür içerikler barındırdığı önemlidir.

SEO Çalışmalarında Alan Adının Geçmişi Önemli Mi?

Alan adı, işletmenizin ya da bilgi aktardığınız sitenizin alametifarikasıdır. Bu nedenle dikkatli seçilmelidir. Geçmişte kullanılan, sonra boşa düşen alan adları konusunda dikkatli olunmalıdır. Çünkü geçmişte domainin ne amaçla kullanıldığı önemlidir. Alan adı, güvenilir olmayan kişilerden alındıysa ve geçmişinde cezalar varsa bu bir felakettir. Çünkü bu tür bir alan adına ne kadar imaj düzeltme çalışması yapılsa da başarı şansı düşüktür.

Bu nedenle alan adının geçmişi büyük önem taşıyor. Geçmişine güvenilmeyen ya da yetkisiz kişilerden alınan alan adları baş ağrıtabiliyor. Tüm konularda olduğu gibi alan adı alınırken uzmanlara danışılmalıdır. Özellikle ikinci el bir isim tescil ettirilecekse öncelikle sorgulama yapılmalıdır. Uzmanlar, ismin tüm geçmişini ortaya çıkarabiliyor. Burada ceza alınıp alınmadığı, ismin temiz olup olmadığı anlaşılıyor. Dolayısıyla Alan Adının Geçmişi temiz olması çok önemlidir.

Ekrem Karataş
Ekrem Karataş

Merhaba, ben Ekrem Karataş. 1980 yılında güzel şehrimiz Kahramanmaraş'ta doğdum ve bugün iki harika çocuğun gururlu babasıyım. İş hayatıma 1999 yılında, firmalara web tasarımı yaparak başladım. O zamanlar internet ve dijital teknolojiler yeni yeni popülerleşiyordu ve ben de bu yenilikçi dünyanın bir parçası olmak istedim.

Zamanla, web tasarımı yeteneklerimi genişleterek yazılım ve web programlama konularında uzmanlaştım. Bu süreçte, birçok farklı sektörde çalışma fırsatı buldum. E-ticaret sektörü bu alanlardan biriydi ve burada çok değerli tecrübeler edindim. Bu tecrübeler, benim dijital dünyayı daha iyi anlamamı ve sektörün ihtiyaçlarını daha iyi görmemi sağladı.

10 yıldan fazla bir süredir SEO ve dijital pazarlama konularında kurumsal müşterilerimize hizmet veriyoruz. Bu alanda edindiğim bilgi ve tecrübeler, hem benim hem de çalıştığımız markaların büyümesine yardımcı oldu. Dijital pazarlamanın gücünü ve önemini ilk elden deneyimleyerek, sektördeki gelişmeleri yakından takip etmeye ve müşterilerimize en iyi hizmeti sunmaya devam ediyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Makaleler

İlginizi Çekebilir