Seolog Foother Logo

Kullanıcı Dostu URL'ler

Kullanıcı Dostu URL’ler Nedir?

İnternette ne yöne gideceğinizi URL’ler belirler. Çünkü aradığınız her fotoğrafın, her içeriğin karşılığı bir adrestir. Tarayıcıya adresi yazdığınızda sizi doğrudan istediğiniz adrese götürür. arama motorları da yolda adres sorulan biri gibidir. Gideceğiniz adresi bilmiyorsanız arama motoruna sorarsınız, o da yolu tarif eder. Bu nedenle, URL’yi belirlemek arama motoru optimizasyonu çalışmalarının en önemli kurallarındandır. Bu bağlamda Kullanıcı Dostu URL'ler belirlenmesi SEO uzmanının ustalığı ile alakalıdır.

Kullanıcı Dostu URL’ler Nasıl Olur?

URL’ler, genelde http ile başlar, alan adı ile devam eder ve içeriğin bulunduğu adresin yer aldığı sayfa ile son bulur. Bu kural, çoğu kez değişmez. Bu nedenle Kullanıcı Dostu URL'ler büyük önem taşır. Çünkü hem internet hem de arama motorları olumlu kullanıcı deneyimlerine büyük önem verir. Dolayısıyla URL’lerin anlaşılabilir ve sade olması gerekir. Öncelikle alan adının sade ve akılda kalıcı olması önemlidir. Ardından site içeriğine ulaşmayı sağlayan URL’ler de kullanıcıların anlayabileceği şekilde düzenlenmelidir.

Belirlenen URL’lerin kullanıcı dostu olduğu kadar arama motorları ile de dost olması gerekir. Çünkü kullanıcıların çoğu, adresi aklında tutmaz. Ulaşmak istediği sayfayı doğrudan arama motorlarına yazar. Burada URL yapısının SEO kurallarına uygun olması gerekir. Bu da ancak kullanıcının kafasını karıştırmayan ve anahtar kelimeler içeren URL’ler oluşturmakla mümkündür. Sonuç olarak, Kullanıcı Dostu URL'ler sitenizin dinamiğini çok hızlandırır.

Ekrem Karataş
Ekrem Karataş

Merhaba, ben Ekrem Karataş. 1980 yılında güzel şehrimiz Kahramanmaraş'ta doğdum ve bugün iki harika çocuğun gururlu babasıyım. İş hayatıma 1999 yılında, firmalara web tasarımı yaparak başladım. O zamanlar internet ve dijital teknolojiler yeni yeni popülerleşiyordu ve ben de bu yenilikçi dünyanın bir parçası olmak istedim.

Zamanla, web tasarımı yeteneklerimi genişleterek yazılım ve web programlama konularında uzmanlaştım. Bu süreçte, birçok farklı sektörde çalışma fırsatı buldum. E-ticaret sektörü bu alanlardan biriydi ve burada çok değerli tecrübeler edindim. Bu tecrübeler, benim dijital dünyayı daha iyi anlamamı ve sektörün ihtiyaçlarını daha iyi görmemi sağladı.

10 yıldan fazla bir süredir SEO ve dijital pazarlama konularında kurumsal müşterilerimize hizmet veriyoruz. Bu alanda edindiğim bilgi ve tecrübeler, hem benim hem de çalıştığımız markaların büyümesine yardımcı oldu. Dijital pazarlamanın gücünü ve önemini ilk elden deneyimleyerek, sektördeki gelişmeleri yakından takip etmeye ve müşterilerimize en iyi hizmeti sunmaya devam ediyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Makaleler

İlginizi Çekebilir