Seolog Foother Logo

Temiz Kod Yapısı

Temiz Kod Yapısı Nedir?

İnternette yer alan içeriklerin kullanıcıya ulaşması işin görünen yüzüdür. Bu yüzün ardından kocaman yatırımlar, milyarlarca sayfalık kodlar yer alır. Bu bileşenlerin her biri bir araya gelerek içerikleri kullanıcıya ulaştırır. Bunların tamamı, kodlardan oluşan bir sistemin içinde gerçekleşir. Kodlar karmaşık da olsa onların dilinden anlayan birileri vardır. Onlardan biri de arama motorlarıdır. arama motorları, siteleri tararken Temiz Kod Yapısı ararlar. Bu, indekslemeyi daha kolay yapmak ve içeriği kullanıcıya daha kolay sunmak anlamını taşımaktadır.

Burada, kodların hijyenik olarak bir temizliğinden bahsedilmez. Kast edilen aslında derli toplu kod yapısıdır. Dağınıklığın içinde kimse bir şeyler aramak istemez. Arasa da bulma ihtimalinin düşük olduğunu bilir. Arama motorları da bu mantıkla işler. Dağınıklığın içinde içerik aramak istemezler. Bu nedenle hem kaynak kodu hem de içeriğin kodu derli toplu olmalıdır.

Temiz Kod Yapısı Nasıl Sağlanır?

Günümüzün hız dünyasında hız her şeydir. Her şeyin hızlı olmasının beklendiği bu dünyada, internet sayfaları da hızla açılmalıdır. Bu hız da ancak temiz kod yapısı ile mümkündür. Bir web sayfası, birden fazla webmasterın elinden geçmiş olabilir. Bu durum, çoğu zaman kodlarda karmaşıklığa neden olur. Yinelenen kodlar, artık gereksiz olan sayfalara yapılan yönlendirmeler site hızını olumsuz etkilemektedir. Bu nedenle, site hızının artırılması gereksizlerin temizlenmesi gereklidir. Bu işlem hem bir webmaster hem de teknik SEO ile mümkündür.

Webmasterlar sitenin kullanılmayan ya da yinelenen kodlarını çeşitli araçlar ve testlerle tespit ederek düzeltebilmektedir. Teknik SEO ile de arızalı ya da eksik tüm unsurlar tek tek belirlenmektedir. Yine araçlar vasıtasıyla yapılan düzenlemeler, site hızını artırmakta ve temiz bir kod yapısı oluşturmaktadır.

Kaynak Kod ve İçerik Uzunluğu Orantısının Önemi

Bu konuda dikkate dilmesi gereken diğer bir konu da kaynak kod ve içerik kodunun uzunluklarıdır. arama motoru, içerik metni ve kaynak kodu oranına dikkat edilmesi gereken bir konudur. Burada metnin, kaynak koddan uzun olması istenmektedir. Bu da kodlama uzmanlarının kullandığı manevralarla halledilebilecek bir sorundur.

Arama motorları, hızla okuyabilecekleri ve anlayabilecekleri sayfaları indekslemeye alıyorlar. Özellikle kod konusunda sorunları bulunan siteler kullanıcılara gösterilmiyor. Temiz Kod Yapısı teknik bir konudur, ancak arama motoru optimizasyonlarının en önemli parçalarından biridir. Aramalarda önlerde çıkabilme için gereken birçok bileşenden biri de koddur. Bu, işletmeler için de önemli. Çünkü, gereksiz kodlar siteye büyük bir yük getirmektedir. Bu da sitenin yavaşlamasına dolayısıyla kullanıcı kaybına neden olmaktadır. Özellikle e-ticaret siteleri, temiz kodun karşılığı olan kötü koda karşı dikkatli olmalıdır. Siteye yük getiren bu kodlar, uzmanları tarafından sıklıkla kontrol edilmelidir.

Arama motorlarına başarılı optimize edilebilen sitelerin temiz kod yapısı içermesi gereklidir. Çünkü bulunabilme ancak gereksiz yüklerden kurtulmakla mümkündür.

Ekrem Karataş
Ekrem Karataş

Merhaba, ben Ekrem Karataş. 1980 yılında güzel şehrimiz Kahramanmaraş'ta doğdum ve bugün iki harika çocuğun gururlu babasıyım. İş hayatıma 1999 yılında, firmalara web tasarımı yaparak başladım. O zamanlar internet ve dijital teknolojiler yeni yeni popülerleşiyordu ve ben de bu yenilikçi dünyanın bir parçası olmak istedim.

Zamanla, web tasarımı yeteneklerimi genişleterek yazılım ve web programlama konularında uzmanlaştım. Bu süreçte, birçok farklı sektörde çalışma fırsatı buldum. E-ticaret sektörü bu alanlardan biriydi ve burada çok değerli tecrübeler edindim. Bu tecrübeler, benim dijital dünyayı daha iyi anlamamı ve sektörün ihtiyaçlarını daha iyi görmemi sağladı.

10 yıldan fazla bir süredir SEO ve dijital pazarlama konularında kurumsal müşterilerimize hizmet veriyoruz. Bu alanda edindiğim bilgi ve tecrübeler, hem benim hem de çalıştığımız markaların büyümesine yardımcı oldu. Dijital pazarlamanın gücünü ve önemini ilk elden deneyimleyerek, sektördeki gelişmeleri yakından takip etmeye ve müşterilerimize en iyi hizmeti sunmaya devam ediyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Makaleler

İlginizi Çekebilir