SEOLOG-29-EKIM-LOGO

Temiz Kod Yapısı

Temiz Kod Yapısı

Temiz Kod Yapısı Nedir?

İnternette yer alan içeriklerin kullanıcıya ulaşması işin görünen yüzüdür. Bu yüzün ardından kocaman yatırımlar, milyarlarca sayfalık kodlar yer alır. Bu bileşenlerin her biri bir araya gelerek içerikleri kullanıcıya ulaştırır. Bunların tamamı, kodlardan oluşan bir sistemin içinde gerçekleşir. Kodlar karmaşık da olsa onların dilinden anlayan birileri vardır. Onlardan biri de arama motorlarıdır. Arama motorları, siteleri tararken temiz kod yapısı ararlar. Bu, indekslemeyi daha kolay yapmak ve içeriği kullanıcıya daha kolay sunmak anlamını taşımaktadır.

Burada, kodların hijyenik olarak bir temizliğinden bahsedilmez. Kast edilen aslında derli toplu kod yapısıdır. Dağınıklığın içinde kimse bir şeyler aramak istemez. Arasa da bulma ihtimalinin düşük olduğunu bilir. Arama motorları da bu mantıkla işler. Dağınıklığın içinde içerik aramak istemezler. Bu nedenle hem kaynak kodu hem de içeriğin kodu derli toplu olmalıdır.

Temiz Kod Yapısı Nasıl Sağlanır?

Günümüzün hız dünyasında hız her şeydir. Her şeyin hızlı olmasının beklendiği bu dünyada, internet sayfaları da hızla açılmalıdır. Bu hız da ancak temiz kod yapısı ile mümkündür. Bir web sayfası, birden fazla webmasterın elinden geçmiş olabilir. Bu durum, çoğu zaman kodlarda karmaşıklığa neden olur. Yinelenen kodlar, artık gereksiz olan sayfalara yapılan yönlendirmeler site hızını olumsuz etkilemektedir. Bu nedenle, site hızının artırılması gereksizlerin temizlenmesi gereklidir. Bu işlem hem bir webmaster hem de teknik SEO ile mümkündür.

Webmasterlar sitenin kullanılmayan ya da yinelenen kodlarını çeşitli araçlar ve testlerle tespit ederek düzeltebilmektedir. Teknik SEO ile de arızalı ya da eksik tüm unsurlar tek tek belirlenmektedir. Yine araçlar vasıtasıyla yapılan düzenlemeler, site hızını artırmakta ve temiz bir kod yapısı oluşturmaktadır.

Kaynak Kod ve İçerik Uzunluğu Orantısının Önemi

Bu konuda dikkate dilmesi gereken diğer bir konu da kaynak kod ve içerik kodunun uzunluklarıdır. Arama motoru, içerik metni ve kaynak kodu oranına dikkat edilmesi gereken bir konudur. Burada metnin, kaynak koddan uzun olması istenmektedir. Bu da kodlama uzmanlarının kullandığı manevralarla halledilebilecek bir sorundur.

Arama motorları, hızla okuyabilecekleri ve anlayabilecekleri sayfaları indekslemeye alıyorlar. Özellikle kod konusunda sorunları bulunan siteler kullanıcılara gösterilmiyor. Temiz kod yapısı teknik bir konudur, ancak arama motoru optimizasyonlarının en önemli parçalarından biridir. Aramalarda önlerde çıkabilme için gereken birçok bileşenden biri de koddur. Bu, işletmeler için de önemli. Çünkü, gereksiz kodlar siteye büyük bir yük getirmektedir. Bu da sitenin yavaşlamasına dolayısıyla kullanıcı kaybına neden olmaktadır. Özellikle e-ticaret siteleri, temiz kodun karşılığı olan kötü koda karşı dikkatli olmalıdır. Siteye yük getiren bu kodlar, uzmanları tarafından sıklıkla kontrol edilmelidir.

Arama motorlarına başarılı optimize edilebilen sitelerin temiz kod yapısı içermesi gereklidir. Çünkü bulunabilme ancak gereksiz yüklerden kurtulmakla mümkündür.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Makaleler

İlginizi Çekebilir

SEO Fiyat Teklifi Al

Web sitenizin Google sıralamalarında yükselmeye başlamasını istiyorsanız hemen bizden “SEO Teklifi” alın. Başarılı sonuçlar elde etmek için SEOLOG’un uzmanlığına güvenin.

SEO_Teklifi_Popup_Form