Seolog Foother Logo

Dijital Pazarlamada Facebook'un Önemi

Facebook İşletmeler için Neden Önemli ?

Facebook, dünyanın severek ve bağlılıkla kullandığı küreselleşen bir sosyal medya uygulaması haline geldi facebook kurulurken bunun olacağı hiç tahmin edilmemişti. Facebook bugün karşımıza sadece bir sosyal medya uygulaması değil artık büyük bir teknoloji devi olarak karşımıza çıkmaktadır.

2004 senesinde kurulan facebook tahminlerin ötesinde büyüme kaydetmişti kurucusu mark zuckerberg öğrencisi olduğu ünlü Harvard üniversitesinde arkadaşlarının birbirini kolaylıkla bulabilmesi için kurduğu bu uygulama günümüz dünyasında 2 milyara yakın insanın kullanımı haline geldi. 2004 yılında ortaya çıkan ve hızlı bir şekilde ilerleme kaydeden bu uygulama instagram,whatsapp, gibi pek çok sosyal medyanın sahibi oldu. Sadece sosyal medya sahibi olarak değil bir çok proje ve startup’ında destekçisi ve kurucusu. İnternetin ve sosyal medyanın yaşamı gözle görülür bir şekilde etkilemesi sayesinde artık milyonlarca insan facebookun kurucusu olduğu veya sahibi olduğu uygulamalara üye bulunmakta. Bu üyelerin büyük bir çoğunluğu zamanını onlinle olarak bu sosyal medya mecralarında geçirmekte bakıldığında sosyal medya insanların özgür ve keyifli bir zaman geçirdikleri en iyi yer olarak karşımıza çıkmaktadır.  Dünyada herkes tarafından sevilen sosyal medya uygulaması bizim ülkemizde bile 51 milyonu aşkın aktif facebook kullanıcısı bulunmakta. Bakıldığına bu rakam oldukça ciddi bu sebeple facebook sadece birkaç ülkede değil dünyada küreselleşmiş bir iletişim ağına sahiptir ve facebook sadece bir sosyal medya uygulaması değil içerisinde barındığı reklamlar, iş ilanları, alışveriş gibi olanakları tanımaktadır içerisinde barındığı bu özellikler sayesinde facebook insanların yaşamının her anını burada geçirmesini sağlıyor.

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi facebook sadece bir sosyal medya uygulaması olarak görülmemekte onu değerli ve dünyada diğer sektörlere karşı oldukça güçlü yapan şey facebook reklamlarıdır.

Facebook Reklamlarının Önemi

Reklamlar herhangi bir ürünün çekiciliğini ve sahip olduğu potansiyeli göstermenin en önemli aracı olarak karşımıza çıkmaktadır.  Eğer sahibi olduğunuz ürünü hedef kitlenize ve bu kitlenin milyonlarca kişi olmasını istiyorsanız reklam vermek zorundasınız demektir.  Facebook gibi milyonlarca insana ulaşmış bir uygulama bu iş için en harika seçenekler arasında yer almaktadır çünkü bu kadar insanın aktif bir şekilde kullandığı uygulama hedef kitleyi bulma ve yeni müşteriler edinmenin en kolay yoludur. Peki facebook’ta nasıl reklam verilir? facebook’ta reklam vermek oldukça kolaydır öncelikle bir facebook hesabınızın olması gerekmektedir. Facebook uygulamasına giriş yaptıktan sonra ayarlar kısmından reklam oluşturma sekmesine tıklamanız yeterli olacaktır. Sonrasında hedef kitlenizi (cinsiyet,konum,yaş aralığı,dil vb.) belirleyerek reklamınızı hedef kitlenize uygun bir şekilde oluşturabilirsiniz. Bu tarz sosyal medya uygulamalarında sahip oldukları milyonlarca insanın bulunmasından dolayı  burada reklam vermenin bir çok avantajına sahip olabilirsiniz. Burada verilen reklamlar sayesinde hedef kitlenizi bulmanızın da ötesinde ürünlerinizin ve markanızın da tanınırlığını arttırabilir ve kullanıcılarla iletişime geçerek güven kazanabilirsiniz.

Facebook İşletme Sayfası Nasıl Açılır ?

Dünyadaki milyonlarca insana ulaşabilen facebook ünlü markaların tanıtıldığı bir yer olarak karşımıza çıkmaktadır. Dünya devi olan ünlü markalar bu ve benzer sosyal medyalarda hemen yerlerini almaktadır. Bu durumun sebebi uygulamanın hedef kitle olarak adlandırdığımız müşterler tarafından oldukça sık kullanılması. En basitinden şöyle açıklamak gerekmektedir satacağımız ürün ne olursa olsun bu ürünün bir muhatabı bir kitlesi bulunması gerekmektedir. Peki nasıl bir müşteriye hitap edeceksiniz? Eğer satacağınız ürün bir eğitim sektörüne aitse hedef kitlenizin okul çağında olan kırtasiye ürünleri kullanan bir hedef kitleye hitap etmeniz gerekmektedir.  Uygulamada sahip olduğunuz işletme sayfası sayesinde hedef kitlenize ulaşabilir ve elinizde bulunduğunuz ürünleri pazarlayabilirsiniz bununla birlikte uygulamanın verdiği iletişim imkanları sayesinde müşterilerle anında konuşabilirsiniz, ürününüzü tanıtmak ve daha fazla kişiye ulaştırmanın en kolay yolu facebook ve benzer büyük sosyal medya ağlarında yerinizi almanızdır.

Facebook Takipçi Nasıl Arttırılır ?

Facebook gerçektende milyonlarca insanın bulunduğu bir ortam ve potansiyel müşteriyi, hedef kitleyi bulmanın en kolay yolu olarak karşımıza çıkmakta ancak sahip olduğunuz bir markanın oluşturulmuş bir sayfasına takipçi bulmanın yollarını bilmeniz gerekmektedir.

Sahip olduğunuz hesap ister bireysel ister işletme sayfası olsun takipçi sayısının fazla olması gerekmektedir bu hem markanızın popülerliğini arttırmak hem de hazır bir kitlenin sahibi olmanız anlamına gelmektedir. Facebookta takipçi arttırmanın internette kolaylıkla hileleri bulunmakta ancak sizin elde etmeniz gereken organik takipçilerdir. Öncelikle sayfanızla sık sık ilgilenmeli ve müşterilerinizle iletişim halinde bulunmanız gerektiğidir.  Bunun içinde sayfanıza olabildiğince fazla zaman ayırmanız gerektiğidir. Takipçi sayınızı arttırmak uzun bir zaman dilimi olduğunu bilmeniz gerektiğidir bu yüzden sabırlı ve hedeflerinizde kararlı olmanız gerektiğidir. Düzenli ve ilgili davrandığınız sürece takipçi sayınız artmaya devam edecektir. İşin kısa veya hızlandırma yönlerine geldiğimiz de birçoğumuzun kullandığı takip etme yönteminden bahsedebiliriz. Eğer sayfanızda yeterli gönderiye ve içeriklerinizin kaliteli olduğunu düşünüyorsanız bir an önce takipçi sayınızı arttırmada hızlanmanız gerekmektedir.  Takipçi sayınızı arttırdığınızda markanızın tanınırlığınıda aynı oranda arttırdığınızı fark edebilirsiniz bu size oldukça fayda sağlayacaktır. Hedef kitleden oluşmuş bir takipçi kitlesine sahip olmak için içeriklerinizin özgün olması sahip olduğunuz işletmenin müşterilerle olabildiğince ilgili ve iletişim halinde olması gerektiğidir.  Eğer sayfanızın ilgi çekiciliğine dikkat ederseniz yorumlar alabilir ve daha fazla tanınabilirsiniz ileride işinizi daha da kolaylaştıracağını görebilirsiniz.

Ekrem Karataş
Ekrem Karataş

Merhaba, ben Ekrem Karataş. 1980 yılında güzel şehrimiz Kahramanmaraş'ta doğdum ve bugün iki harika çocuğun gururlu babasıyım. İş hayatıma 1999 yılında, firmalara web tasarımı yaparak başladım. O zamanlar internet ve dijital teknolojiler yeni yeni popülerleşiyordu ve ben de bu yenilikçi dünyanın bir parçası olmak istedim.

Zamanla, web tasarımı yeteneklerimi genişleterek yazılım ve web programlama konularında uzmanlaştım. Bu süreçte, birçok farklı sektörde çalışma fırsatı buldum. E-ticaret sektörü bu alanlardan biriydi ve burada çok değerli tecrübeler edindim. Bu tecrübeler, benim dijital dünyayı daha iyi anlamamı ve sektörün ihtiyaçlarını daha iyi görmemi sağladı.

10 yıldan fazla bir süredir SEO ve dijital pazarlama konularında kurumsal müşterilerimize hizmet veriyoruz. Bu alanda edindiğim bilgi ve tecrübeler, hem benim hem de çalıştığımız markaların büyümesine yardımcı oldu. Dijital pazarlamanın gücünü ve önemini ilk elden deneyimleyerek, sektördeki gelişmeleri yakından takip etmeye ve müşterilerimize en iyi hizmeti sunmaya devam ediyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Makaleler

İlginizi Çekebilir