SEOLOG-29-EKIM-LOGO

Nofollow Backlinkler

Nofollow Backlinkler

Nofollow Backlinkler Nedir?

SEO çalışmalarında alt başlığı belki de en fazla olanlardan biri backlinklerdir. Üzerinde en çok kafa yorulan konulardan biridir. Çünkü arama sonuçlarına etkisi çok fazladır. Bunlardan üzerinde en çok durulması gerekenlerin başında nofollow backlinkler geliyor. Değişken arama motoru optimizasyonlarından olan bu terim çoğu zaman kafa karıştırıyor. Çünkü bağlantının takip edilebilen ve takip edilemeyen şekilde verilmesi önem taşıyor. Verilme formülü, marka değerine katkı sağladığı bir gerçek ama sayfa PageRank’ını etkiliyor. Çünkü arama motorları referans verilmesine önem veriyor. Elbette referansı kimin ve nasıl verdiğine dikkat ediyor.

Nofollow Backlink Ne Demek?

Backlink uygulamalarında en temel uygulamalardan biri budur. Temel olarak, sayfasının mevcut puanını korumak isteyen siteler bu etiketle yönlendirme yapıyor. Bu sayede puanın aktarılmadığı varsayılıyor. Arama motorları, bunu kötüye kullanımı engellemek için geliştirdi. Alakasız bazı sayfaların yorum bölümlerinden kendi sitelerine trafik ve link çekmeye çalışanların önüne geçilmesi hedeflendi. Dolayısıyla nofollow backlinkler, doğru ve yerli yerinde kullanımla SEO’ya katkı yapabiliyor.

Nofollow Backlinkler Neden Önemlidir?

Eğer site yayıncısıysanız ve yoruma açıksanız o zaman bu etiketi kullanmanız önemlidir. Backlink, aslında referans vermekle eşdeğerdir. Ancak yorumlarda verilen linklerin nereye açılacağını bilemezsiniz. Bu nedenle bağlantı gönderdiğiniz yere kefil olmadığınızı belirtirsiniz. Başka sitelerden nofollow backlinkler ile PageRank’ı yükseltmek mümkündür. Ancak burada yapılması gereken “nitelik mi, nicelik mi?” sorusunu sormaktır.

Nofollow Backlinkler Nasıl Olmalı?

Backlink stratejisindeki en önemli adım yararlı olan yöntemi tespit etmektir. Çok siteden kalitesiz bağlantılar yerine kaliteli sitelerden az backlink almak daha yararlıdır. Çünkü arama motorlarının buradaki kriteri de kalitedir. Kullanıcılarına en iyi deneyimi sunan içerikleri tercih ettiklerinden kalite önemlidir. Bu nedenle nofollow backlinkler de geldiği yere göre değerlendiriliyor.

Backlink veren site kaliteliyse, nofollow etiketiyle bile referans gösterirse bu büyük bir avantajdır. Çünkü markanın bilinen ve güvenilen sitelerde zikredilmesi, marka itibarına büyük katkı sağlıyor. Bu da PageRank’ın artmasına, aynı zamanda üst sıralara tırmanmaya yardımcı oluyor. Görüldüğü gibi hayli dikkat isteyen bu çalışmanın uzmanlarca yapılması son derece önemlidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Makaleler

İlginizi Çekebilir

SEO Fiyat Teklifi Al

Web sitenizin Google sıralamalarında yükselmeye başlamasını istiyorsanız hemen bizden “SEO Teklifi” alın. Başarılı sonuçlar elde etmek için SEOLOG’un uzmanlığına güvenin.

SEO_Teklifi_Popup_Form