Seolog Foother Logo

Nofollow Backlinkler

Nofollow Backlinkler Nedir?

SEO çalışmalarında alt başlığı belki de en fazla olanlardan biri backlinklerdir. Üzerinde en çok kafa yorulan konulardan biridir. Çünkü arama sonuçlarına etkisi çok fazladır. Bunlardan üzerinde en çok durulması gerekenlerin başında Nofollow Backlinkler geliyor. Değişken arama motoru optimizasyonlarından olan bu terim çoğu zaman kafa karıştırıyor. Çünkü bağlantının takip edilebilen ve takip edilemeyen şekilde verilmesi önem taşıyor. Verilme formülü, marka değerine katkı sağladığı bir gerçek ama sayfa PageRank’ını etkiliyor. Çünkü arama motorları referans verilmesine önem veriyor. Elbette referansı kimin ve nasıl verdiğine dikkat ediyor.

backlink uygulamalarında en temel uygulamalardan biri budur. Temel olarak, sayfasının mevcut puanını korumak isteyen siteler bu etiketle yönlendirme yapıyor. Bu sayede puanın aktarılmadığı varsayılıyor. Arama motorları, bunu kötüye kullanımı engellemek için geliştirdi. Alakasız bazı sayfaların yorum bölümlerinden kendi sitelerine trafik ve link çekmeye çalışanların önüne geçilmesi hedeflendi. Dolayısıyla Nofollow Backlinkler, doğru ve yerli yerinde kullanımla SEO’ya katkı yapabiliyor.

Nofollow Backlinkler Neden Önemlidir?

Eğer site yayıncısıysanız ve yoruma açıksanız o zaman bu etiketi kullanmanız önemlidir. Backlink, aslında referans vermekle eşdeğerdir. Ancak yorumlarda verilen linklerin nereye açılacağını bilemezsiniz. Bu nedenle bağlantı gönderdiğiniz yere kefil olmadığınızı belirtirsiniz. Başka sitelerden Nofollow Backlinkler ile PageRank’ı yükseltmek mümkündür. Ancak burada yapılması gereken “nitelik mi, nicelik mi?” sorusunu sormaktır.

Nofollow Backlinkler Nasıl Olmalı?

Backlink stratejisindeki en önemli adım yararlı olan yöntemi tespit etmektir. Çok siteden kalitesiz bağlantılar yerine kaliteli sitelerden az backlink almak daha yararlıdır. Çünkü arama motorlarının buradaki kriteri de kalitedir. Kullanıcılarına en iyi deneyimi sunan içerikleri tercih ettiklerinden kalite önemlidir. Bu nedenle Nofollow Backlinkler de geldiği yere göre değerlendiriliyor.

Backlink veren site kaliteliyse, nofollow etiketiyle bile referans gösterirse bu büyük bir avantajdır. Çünkü markanın bilinen ve güvenilen sitelerde zikredilmesi, marka itibarına büyük katkı sağlıyor. Bu da PageRank’ın artmasına, aynı zamanda üst sıralara tırmanmaya yardımcı oluyor. Görüldüğü gibi hayli dikkat isteyen bu çalışmanın uzmanlarca yapılması son derece önemlidir.

Ekrem Karataş
Ekrem Karataş

Merhaba, ben Ekrem Karataş. 1980 yılında güzel şehrimiz Kahramanmaraş'ta doğdum ve bugün iki harika çocuğun gururlu babasıyım. İş hayatıma 1999 yılında, firmalara web tasarımı yaparak başladım. O zamanlar internet ve dijital teknolojiler yeni yeni popülerleşiyordu ve ben de bu yenilikçi dünyanın bir parçası olmak istedim.

Zamanla, web tasarımı yeteneklerimi genişleterek yazılım ve web programlama konularında uzmanlaştım. Bu süreçte, birçok farklı sektörde çalışma fırsatı buldum. E-ticaret sektörü bu alanlardan biriydi ve burada çok değerli tecrübeler edindim. Bu tecrübeler, benim dijital dünyayı daha iyi anlamamı ve sektörün ihtiyaçlarını daha iyi görmemi sağladı.

10 yıldan fazla bir süredir SEO ve dijital pazarlama konularında kurumsal müşterilerimize hizmet veriyoruz. Bu alanda edindiğim bilgi ve tecrübeler, hem benim hem de çalıştığımız markaların büyümesine yardımcı oldu. Dijital pazarlamanın gücünü ve önemini ilk elden deneyimleyerek, sektördeki gelişmeleri yakından takip etmeye ve müşterilerimize en iyi hizmeti sunmaya devam ediyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Makaleler

İlginizi Çekebilir