SEOLOG-29-EKIM-LOGO

İçindekiler Menüsü

İçindekiler Menüsü

İçindekiler Menüsü Önemi

Arama optimizasyonlarının belkemiği içerik, okumayı kolaylaştıran şekilde düzenlendiğinde anlam kazanıyor. İçerikte, kullanıcıların bilgiye kolay ulaşabilmesi, istediği sorunun cevabını net bulabilmesi en temel özelliklerden. Bu nedenle uzun metinler halinde hazırlanan içeriklerin içindekiler menüsü bulunması gerekiyor. Bu, kullanıcının ilgilendiği bölüme hızla ulaşmasını, bilgiyi kolayca alabilmesini sağlıyor. Daha fazla bilgi isteyenler içerik içinde gezinerek tüm bilgilere ulaşabiliyor.

İçeriğin başlık, ara başlık gibi okumayı kolaylaştıran manevralarla okuyucuya sunulması eski bir gelenektir. Çünkü yazın türlerinin tamamında yazılan metnin okuyan kişinin zihnine nüfuz etmesi gerekir. İçerikte de en önemli konu budur. İçeriğin, kullanıcıya doğrudan ulaşması gereklidir. Bunun için de alt başlıklar ile metni okumak kolay hale getirilir. Ancak kullanıcı, tüm içerikle ilgilenmiyor olabilir. Bu nedenle alt başlıklar içindekiler menüsü ile okuyucunun kolay ulaşabileceği hale getirilmektedir.

İçindekiler Menüsü Nedir?

Özgün bir içeriği hazırlamak, optimizasyon için en önemli aşamalardan biridir. Ancak her şey, SEO’ya uyumlu metni yazmaktan ibaret değildir. Metnin iç bağlantılar ile zenginleştirilerek okunmayı kolaylaştırması gereklidir. Bu nedenle içeriğin başlangıcında okuyucuya içeriğin konu başlıkları iletilmelidir. Bu da içerik menüsü ile mümkündür. Bu menü, kullanıcının içerikte nelerle karşılaşacağının küçük bir özetidir.

Bunun için de çapa anlamına gelen anchor, yani zıplama linkleri kullanılıyor. İçerikte her alt başlık, konu bütünlüğünü tamamlayan şekilde hazırlanıyor. Linkler sayesinde de bu alt başlıklara ulaşma sağlanıyor. Bu şekilde kullanıcı metnin tamamını okumak ya da aradığı bölümü aramak ile vakit kaybetmiyor. İlgilendiği bölümü tıklayarak o bölüme zıplayabiliyor.

İçindekiler Menüsü Neden Önemli?

Hazırladığınız içerik ne kadar bilgi dolu, temiz ve kaliteli olsa da tüketici tarafın davranış biçimi önemlidir. İçerikler, dijital pazarlamanın önemli bir parçası olsa da ilk önceliği bilgi aktarmaktır. Örneğin, tıbbi konularda bilgi aranan içeriklerde istenilen sorunun net cevabı aranmaktadır. İçindekiler menüsü bu bağlamda kullanıcının işini kolaylaştıran bir yöntemdir. Bu sayede, içeriğin kalitesi kadar okunmayı kolaylaştırmak da sağlanmaktadır.

Bu kullanıcı deneyimi, arama motorlarının da temel prensibidir. İç bağlantıları yapılarak menüsü oluşturulan bir içerik, optimizasyon kalitesini de artırır. Çünkü botlar, indekslenen bir içeriği bu özellikler yönünden de kontrolden geçirmektedir. Bu da optimizasyonda üst sıralara çıkmanın yöntemidir. Ayrıca arama motoru sonuç sayfaları (SERP) bu şekilde listelenen içerikleri gösteriyor. Bu da kullanıcının aradığı sorunun doğrudan cevap bulabileceği içerikleri önemli kılıyor.

İçindekiler Menüsünün Arama Motoru İçin Önemi

Arama motorları, dahili linkler verilerek hazırlanmış metinleri daha iyi anlıyorlar. Çünkü, dahili linklere bakarak içeriğin genel durumu hakkında bilgi ediniyorlar. Bu bilgilerin kullanıcılar için yararlı olduğunu anladığında da indekse dahil ediyor. Bir kullanıcı bu bilgiyi talep ettiğinde de doğrudan bu içeriği gösteriyor. Çünkü arama motorları, basitleştirmeye ve kullanıcı deneyimlerine önem veriyor. Sistem, içindekiler menüsü ile hazırlanmış bir içeriği kullanıcının basit şekilde anlayabileceğini düşünüyor. Bu nedenle bu detaylara dikkat edilerek hazırlanan metinler arama motorlarının gözdesi oluyor.

Link ve Paragraf Uyumunun Önemi

Çapa linklerin kullanılarak okunması kolay içerikler oluşturmak mümkündür. Ancak bu bağlantıları sağlamak yeterli değildir. Çünkü içeriğin türü ve özgünlüğü de önemlidir. İçerikte kullanılan alt başlıkların açıklayıcı ve paragrafla uygun olması önemlidir. Örneğin soru ile biten bir alt başlığın hemen altındaki paragrafta soruya cevap verilmelidir. Arama motorlarının algoritmalarını kandırmaya yönelik manevralar, sistemler tarafından kısa sürede tespit edilebiliyor. Çünkü bu işlem, okuyucunun güven duyabilmesi için de önemlidir. Bu da içerik kalitesinin ne kadar önemli olduğuna dikkat çekiyor.

SEO kuralları gerektiriyor diye kalitesiz içeriğe içindekiler menüsü eklense bile yarar getirmeyecektir. Çünkü sonuca ulaşmak için kurallar bütününe uyulması önemlidir. Kaliteli, benzersiz ve bilgi dolu içeriklerin çapa linklerle okumayı kolay hale getirmek bulunabilmenin önemli bölümlerinden biridir.

İçindekiler Menüsü Hangi Araçlarla Kontrol Ediliyor?

Aramalarda bulunabilmenin en iyi yöntemi anahtar kelimelerdir. Google’ın internetle yaşıt tarihi boyunca aranma kriterleri sürekli evrimleşti. En son gelinen noktada, anahtar kelimelerin kullanımının suistimal edilmesinin önüne geçiliyor. Bunlardan en önemlilerinden biri de içindekiler menüsü oluşturulmasıdır. Çünkü Google, kötü amaçlı olanları tespit etmek için bazı uygulamalar kullanıyor. Bunların başında da Penguin geliyor. Uygulama, içeriğin içindeki linklerin kriterlere uygun olup olmadığını kontrol ediyor.

İçindekiler Menüsü Olumsuz Etki Eder Mi?

Başarılı SEO için içeriğin iç bağlantılarının önemi bir gerçektir. Bunun için de bilinçli davranılmalıdır. Hangi içeriğin iç bağlantılarla destekleneceği önemli bir teknik bilgidir. Konunun, içerik kalitesi kadar teknik SEO kapsamında da değerlendirilmesi gereklidir. Özellikle alt başlıklardaki gereksiz anahtar kelime kullanımlarının olumsuz etkileri görülmüştür. Bu nedenle, anahtar kelime cambazlığı yapmadan kurallara uygun içerikleri, teknik SEO’ya uygun şekilde düzenlemek gereklidir.

Bu sistemin bazı olumsuz yönleri de değerlendirilmektedir. Yöntem ile hazırlanmış bir içerikte kullanıcının aradığı sonucu öğrenip gitme ihtimali vardır. Bu da site ziyaret süresini kısalttığından olumsuzluk olarak değerlendirilmektedir. Bu olumsuzluğu olumlu hale dönüştürmek SEO uzmanının ustalığına bağlıdır. Kullanıcıyı sitede tutabilen ama rahatsız etmeyen manevraları yapmak zorundadır.  Örneğin, içeriğin okuma isteği uyandıran, ilgi çekici anlatım dili ile hazırlanmasını sağlayabilir. Buna ek olarak başka ilgi çekici linklerle desteklenebilir.

İçindekiler Menüsü Gerekli Mi?

SEO uygulamalarının bir standardı olmasa da kuralları mevcuttur. İçeriklerde içindekiler menüsü oluşturmak da bir kural değil gerekliliktir. İçeriğin ne hakkında olduğu, okuyana hangi bilgileri vereceği bu yöntem ile aktarılmalıdır. Böylece içeriğin okunması kolaylaşmakta, istenilen hızla bulunabilmektedir. Arama motorları, bu optimizasyonu önemsiyor ve ön plana çıkarıyor. Bu nedenle içerikler kaliteli ve temiz şekilde hazırlanmalı aynı zamanda zıplama linkleriyle desteklenmelidir. Bu gelenek, yayıncılıkta yıllardan bu yana kullanılmaktadır. Dijital dünyada da okuyucuya kolaylıklar sunmak içindekiler menüsü ile mümkündür.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Makaleler

İlginizi Çekebilir

SEO Fiyat Teklifi Al

Web sitenizin Google sıralamalarında yükselmeye başlamasını istiyorsanız hemen bizden “SEO Teklifi” alın. Başarılı sonuçlar elde etmek için SEOLOG’un uzmanlığına güvenin.

SEO_Teklifi_Popup_Form