SEOLOG-29-EKIM-LOGO

Site Hızı

Site Hızı Nedir?

Günümüz dünyası hız dünyası… Yemek servisinden, ulaşıma kadar her şeyin hızlı olması bekleniyor. Bu hız dünyasında internetin ve sitelerin yavaşlığı katlanılmaz gerçekliklerdir. Tarayıcıdan talep edilen bir sayfanın saniyeler içinde açılması ve istenen veriye ulaşmak istenir. Kullanıcıların bu isteği, arama motoru optimizasyonlarının da dikkat ettiği ilk kurallardandır. Bu nedenle site hızı SEO çalışmaları için önemlidir.

Özellikle e-ticaret sitelerinde yavaşlık kabul edilemez bir sorundur. Bir site ne kadar içerikle dolu olursa olsun, kullanıcılar ulaşamadıktan sonra bir anlamı yoktur. Hız dünyası içinde içeriklere ulaşmanın hızı hayati önem taşımaktadır. SEO çalışmalarında sitenin hızlandırılması ilk kuraldır ancak bu işletmeler için daha hayati bir durumdur. Dokunulduğunda ya da tıklandığında dakikalarca beklenilen sayfalar kullanıcıları olumsuz etkilemektedir.

Site Hızı Nasıl Ölçülür?

İnternette yer almak ve bulunabilir olmak bir süreçtir. Bunun için profesyonellerle çalışmak ve doğru adımları atmak önemlidir. Web sayfasının oluşturulması pek çok bileşenin bir araya gelmesiyle mümkündür. Güncel yazılımların kullanılması, gelişmelerin takip edilmesi gerekir. İsteklere cevap veren sunucular kullanılmalıdır. Ancak tüm bunlar da yeterli değildir. Site içinde kullanılmayan linkler, aralarda kalmış kodlar site hızı konusunda etkilidir. Bunların tespit edilip ortadan kaldırılması ya da düzeltilmesi gereklidir. İnternet sayfaları ne kadar görünürde görsel ögeler olsa da milyarlarca koddan oluşurlar. Bu kodların insan eliyle tek tek kontrol edilmesi uzun zamanlar alır. Bu nedenle sitenin hızının ölçülmesi için SEO uzmanları bazı araçlar kullanırlar. Bu araçlar sitenin performansını değerlendirip hatalı olan bölümlerin altını çizmektedir.

Site Hızı Neden Önemlidir?

İnternet kullanımının yaygınlaşması, pek çok isteğin anında yerine getirilmesine olanak sağladı. İnsanoğlunun sürekli daha fazlasını isteyen yapısı burada da devreye girdi. İnsanlar hem kullandığı cihazlardan hem de ulaşmak istediği sayfalardan daha fazla hız istiyorlar. Bu nedenle internet sayfasının da hızlı açılması son derece önemli bir özellik.

İnternet, rekabetin yoğun yaşandığı bir alandır. Bu nedenle yavaş kalanlar, her zaman geride kalmıştır. Site hızı da bu nedenle önemli bir konudur. İster hizmet, ister ticaret yapılsın web sayfalarının hızlı ulaşılması önemlidir. Çünkü açılması beklenen kaynağın milyonlarca alternatifi sırada beklemektedir.

Üstelik arama motoru optimizasyonu açısından da yavaş site dezavantajlı durumdadır. Çünkü arama motorları sitelerin hızlarını ölçerek indekslemeye dahil ediyorlar. Yavaş kalan siteler, listelenmelerde kendilerine yer bulamıyorlar. Çünkü bu siteler puanlamada her zaman geri kalıyorlar.

Site Hızı Ölçümünde Kullanılan Parametreler

Arama motoru optimizasyonları pek çok bileşenin bir araya gelmesiyle yapılan bir işlemdir. Site hızı da bunların en önemlilerinden biridir. Hız ölçümü için birçok bileşen kullanılmaktadır. Bu bileşenlerin her biri siteyi bazı testlere tabi tutuyor. Bu testlerin sonucunda ortaya bir skor tablosu çıkıyor. Elde edilen skor, arama sonuçlarında listelenmenin şeklini belirliyor.

Sitenin Hızına Etki Eden Faktörler Nelerdir?

Bir internet sayfası, pek çok parçanın bir araya gelmesiyle oluşuyor. Tıpkı bir otomobil gibi tüm parçaları yerli yerinde ve sağlamsa işliyor. Bir siteye sahip olmak kadar sitenin kolay ve hızlı ulaşılması da gerekiyor. Ancak siteyi yavaşlatan bazı faktörler bulunuyor. Bunlara özellikle dikkat etmek gerekiyor:

  • Kodlama dili: Kullanıcı deneyimleri en hızlı yazılım dilini geliştirmeyi sürdürüyor. Bu nedenle iyi bir uzman tarafından istekleri dolandırmadan net karşılayabilen bir yazılım dili kullanılmalıdır. Kod yığını, site hızı konusunda önemli bir faktördür.
  • Görsel optimizasyonları: Fotoğraf teknolojileri, yüksek boyutlu ve kaliteli görseller üretmeyi olanaklı kıldı. Ancak yüksek boyut, internette her zaman sorun olmuştur. Optimizasyonu iyi yapılmamış görseller site yavaşlığındaki önemli faktörlerdir.
  • Web sayfası tasarımı: Girildiğinde etkileyici görünen internet sayfaları daha dikkat çekicidir. Ancak kullanıcılar aradığına sadelik içinde ulaşmak isterler. Bu nedenle tasarım adına gereksiz yüklerden kaçınmak gerekir.
  • Servis sağlayıcı: İnternet sayfanız tüm kurallara uysa bile servis sağlayıcının (hosting) hızı en önemli etkendir. Trafiğinizi kaldırmayan, kullanıcı istekleri karşısında yavaş kalan bir servis sağlayıcı, yarardan çok zarar getirir.

Site Hızı Nasıl Artırılır?

İnternette hızlı ulaşılabilmenin yolu teknik konularda yeterli desteği almaktır. Sitenin fiziki düzenlemelerinin yanında kod ve arama motoru optimizasyonları da yapılmalıdır. Bu teknik SEO kapsamında bir konudur. Site hızı artırımı için uzmanının yapacağı analiz ardından optimizasyon işlemleriyle mümkündür.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Makaleler

İlginizi Çekebilir

SEO Fiyat Teklifi Al

Web sitenizin Google sıralamalarında yükselmeye başlamasını istiyorsanız hemen bizden “SEO Teklifi” alın. Başarılı sonuçlar elde etmek için SEOLOG’un uzmanlığına güvenin.

SEO_Teklifi_Popup_Form