SEOLOG-29-EKIM-LOGO

Sayfaların Kategorik Olarak Sınıflandırılması

Sayfaların Kategorik Olarak Sınıflandırılması

Sayfaların Kategorik Olarak Sınıflandırılması Nedir?

Bir şeyleri kategorilere ayırmak çok eskilerden beri kullanılan bir yöntemdir. Bilimden, alışverişe kadar kategoriler hayatın her anlamında kullanılıyor ve hayatı kolaylaştırıyor. Market raflarındaki ürün kategorilerinden, evrakların dosyalarla ayrılmasına kadar geniş bir yelpazede kullanılırlar. Denenip ve başarıya ulaşan bu sistem, internet dünyasında da çok yaygın olarak kullanılıyor. Kullanıcı deneyimini olumlu olarak etkileyen sayfaların kategorik olarak sınıflandırılması işlemi, titizlikle yapılması gereklidir. Çünkü bu hem kullanıcılar hem de arama motoru optimizasyonu için önemli bir yere sahiptir.

Sayfaların Kategorik Olarak Sınıflandırılması Nasıl Olmalıdır?

İnterneti kullanmak, arama motorlarının hayata girişiyle çok daha kolaylaştı. Ancak kolaylığı sağlamanın yolu da doğru kategori oluşturmaktan geçiyor. Sayfaların kategorik olarak sınıflandırılması için genel kurallar geçerlidir. Her içeriğin ya da sayfanın ilgi düzeyine göre belirlenmesi önemlidir. Örneğin bir e-ticaret sitesinde çocuk ayakkabısının ‘ayakkabı’ kategorisine mi, yoksa çocuk ürünleri kategorisine mi konulacağı önemlidir. Bu bir gezi blogları yayınlayan bir site için de haber veren bir oluşum için de geçerlidir. Çünkü ürünlerin ve içeriklerin sınıflandırılması kullanıcının işini kolaylaştırır.

Çoğu internet sitesi, tek bir konuya odaklansa da o konu hakkındaki alt başlıkları kategorilere ayırarak okuyucularına sunar. Ancak önemli bir SEO kriteri olan kategoriler, arama motorlarının da en dikkat ettiği kriterlerdendir. Çünkü arama motorları kullanıcı deneyimini ön planda tutar. Bir sayfa indekslendiğinde bir kullanıcı gibi sayfaya girip analiz yapar. Bu da bir fikir oluşmasını sağlar. Bu sayede arama sonuçları sayfasındaki yeri belirlenir. Yani arama sonuçlarında yukarılarda çıkmanın önemli bir dönemeci de kategorilerdir.

İyi bir SEO uzmanı, önemli bir kriter olan bu aşamayı titizlikle hazırlar. Çünkü sayfaların kategorik olarak sınıflandırılması hem kullanıcılara hem de arama motorlarına iyi bir deneyim sunar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Makaleler

İlginizi Çekebilir

SEO Fiyat Teklifi Al

Web sitenizin Google sıralamalarında yükselmeye başlamasını istiyorsanız hemen bizden “SEO Teklifi” alın. Başarılı sonuçlar elde etmek için SEOLOG’un uzmanlığına güvenin.

SEO_Teklifi_Popup_Form