Seolog Foother Logo

Sayfaların Kategorik Olarak Sınıflandırılması

Sayfaların Kategorik Olarak Sınıflandırılması Nedir?

Bir şeyleri kategorilere ayırmak çok eskilerden beri kullanılan bir yöntemdir. Bilimden, alışverişe kadar kategoriler hayatın her anlamında kullanılıyor ve hayatı kolaylaştırıyor. Market raflarındaki ürün kategorilerinden, evrakların dosyalarla ayrılmasına kadar geniş bir yelpazede kullanılırlar. Denenip ve başarıya ulaşan bu sistem, internet dünyasında da çok yaygın olarak kullanılıyor. Kullanıcı deneyimini olumlu olarak etkileyen Sayfaların Kategorik Olarak Sınıflandırılması işlemi, titizlikle yapılması gereklidir. Çünkü bu hem kullanıcılar hem de arama motoru optimizasyonu için önemli bir yere sahiptir.

Sayfaların Kategorik Olarak Sınıflandırılması Nasıl Olmalıdır?

İnterneti kullanmak, arama motorlarının hayata girişiyle çok daha kolaylaştı. Ancak kolaylığı sağlamanın yolu da doğru kategori oluşturmaktan geçiyor. Sayfaların kategorik olarak sınıflandırılması için genel kurallar geçerlidir. Her içeriğin ya da sayfanın ilgi düzeyine göre belirlenmesi önemlidir. Örneğin bir e-ticaret sitesinde çocuk ayakkabısının ‘ayakkabı’ kategorisine mi, yoksa çocuk ürünleri kategorisine mi konulacağı önemlidir. Bu bir gezi blogları yayınlayan bir site için de haber veren bir oluşum için de geçerlidir. Çünkü ürünlerin ve içeriklerin sınıflandırılması kullanıcının işini kolaylaştırır.

Çoğu internet sitesi, tek bir konuya odaklansa da o konu hakkındaki alt başlıkları kategorilere ayırarak okuyucularına sunar. Ancak önemli bir SEO kriteri olan kategoriler, arama motorlarının da en dikkat ettiği kriterlerdendir. Çünkü arama motorları kullanıcı deneyimini ön planda tutar. Bir sayfa indekslendiğinde bir kullanıcı gibi sayfaya girip analiz yapar. Bu da bir fikir oluşmasını sağlar. Bu sayede arama sonuçları sayfasındaki yeri belirlenir. Yani arama sonuçlarında yukarılarda çıkmanın önemli bir dönemeci de kategorilerdir.

İyi bir SEO uzmanı, önemli bir kriter olan bu aşamayı titizlikle hazırlar. Çünkü Sayfaların Kategorik Olarak Sınıflandırılması hem kullanıcılara hem de arama motorlarına iyi bir deneyim sunar.

Ekrem Karataş
Ekrem Karataş

Merhaba, ben Ekrem Karataş. 1980 yılında güzel şehrimiz Kahramanmaraş'ta doğdum ve bugün iki harika çocuğun gururlu babasıyım. İş hayatıma 1999 yılında, firmalara web tasarımı yaparak başladım. O zamanlar internet ve dijital teknolojiler yeni yeni popülerleşiyordu ve ben de bu yenilikçi dünyanın bir parçası olmak istedim.

Zamanla, web tasarımı yeteneklerimi genişleterek yazılım ve web programlama konularında uzmanlaştım. Bu süreçte, birçok farklı sektörde çalışma fırsatı buldum. E-ticaret sektörü bu alanlardan biriydi ve burada çok değerli tecrübeler edindim. Bu tecrübeler, benim dijital dünyayı daha iyi anlamamı ve sektörün ihtiyaçlarını daha iyi görmemi sağladı.

10 yıldan fazla bir süredir SEO ve dijital pazarlama konularında kurumsal müşterilerimize hizmet veriyoruz. Bu alanda edindiğim bilgi ve tecrübeler, hem benim hem de çalıştığımız markaların büyümesine yardımcı oldu. Dijital pazarlamanın gücünü ve önemini ilk elden deneyimleyerek, sektördeki gelişmeleri yakından takip etmeye ve müşterilerimize en iyi hizmeti sunmaya devam ediyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Makaleler

İlginizi Çekebilir