SEOLOG-29-EKIM-LOGO

Link Değişimi

Link Değişimi

Link Değişimi Nedir?

İyi bir arama motoru optimizasyonu çalışmasının gerçekten iyi olduğu geri bağlantıların doğru kullanımıyla ilgilidir. SEO uzmanının gerçek uzmanlığı da burada kendini belli eden ipuçları veriyor. Teknik bilgilerin, içerik oluşturmanın ya da anahtar kelime analizinin çok iyi olması gerekir. Fakat tüm çalışmalar yapıldıktan sonra backlink uygulaması düzgün yapılmadıysa çalışmaların tümü olumsuz etkilenebiliyor. Bu aşamada geri bağlantı stratejisini doğru belirleyemeyen uzmanlar, işin kolay yönüne tevessül edebiliyor. Peki, nedir bu kolaylık: Link değişimi… Kabaca, “biz sizin sitenizden bağlantı gönderelim, siz de bizim sitemize bağlantı gönderin” demektir. “Kazan-kazan” gibi görünse de kazın ayağı öyle değil. İyi niyetli gibi görülebilen bu çalışma olumsuz neticeler de getirebiliyor.

Link Değişimi Yapılmalı Mı Yapılmamalı Mı?

Arama motorları, geri bağlantıları tek tek kontrol edebilen botlar kullanıyor. Bu botlar hem bağlantıyı veren hem de alan siteleri inceliyor. İçeriğin kalitesini ve referans gösterme nedenine bakıyor. Haliyle, geri bağlantı alışverişinin doğal yollardan yapılmasını istiyor. Fakat doğallığı sağlamak için fazlaca zamana ihtiyaç var. Bunun için bazı SEO uzmanları link değişimi adı verilen sistemi uyguluyor. Taraflar karşılıklı olarak birbirlerinin sitelerine bağlantı yerleştiriyorlar. Fakat arama motorları bunu da fark ediyor. Eğer çalışmanın doğallıktan uzak ve manipülasyona açık olduğunu görürse de aramayı sonuçlar sayfasından çıkarıyor. Bu bağlamda karşılıklı anlaşmayla değişim yapabilirsiniz. Ancak gelecekte bu bağlantının kaldırılabileceğini de unutmayın.

Link Değişimi Yapmak Mı, Kaliteli İçerikler Üretmek Mi?

Geri bağlantılar; bir sitenin itibarını ve güvenilirliğini artıran en önemli noktalardır. Dünya üzerinde güvenilir birçok site, bu başarıyı uzun yıllar süren çalışmalara borçludur. Bir asırdan fazla süredir insan hayatındaki içerikler bu konudaki en önemli dayanaktır. Çünkü benzersiz, yüksek kaliteli, ilgi çekici ve güncel içerikler, bugün tüm internet sitelerinin en çok ihtiyaç duyduğu gerçekliklerdendir. Oto tamircisinden, kafeye, temizlik şirketinden, ayakkabı imalatçısına kadar tüm işletmelerin web sayfaları içerikle zenginleştirilmelidir. Elbette bu içerikler ne kadar kusursuz olursa, kaynak gösterilme ihtimalleri de o kadar artıyor. Dolayısıyla geri bağlantı çalışmalarını bir strateji dahilinde yapmak kadar, kaynak gösterilebilen içerikler üretmek de önemli. Kaliteli olan içerikler doğal olarak paylaşıldığından ekstra bir backlink çalışmasına gerek kalmıyor.

Link Değişimi, Backlink Stratejisi Midir?

Backlink bölümü, SEO çalışmasının en stratejik bölümüdür. Link değişimi bir backlink stratejisi yürütülmesi mümkün mü? Bu sorunun cevabı geçmişte kalan örneklerde gizli. Bu tür çalışmaların art niyetli yapıldığı takdirde kötü sonuçlanabildiğinin görüldüğü örnekler mevcut. Dolayısıyla link değiş tokuşu yapmak kısa vadede iyi bir strateji gibi görülse de aslında bir strateji değildir. Arama motorları, geri bağlantının gerçekten yararlı görülerek mi verildiğini yoksa reklam amacıyla mı yapıldığını anlayabiliyor. Eğer bir link değişimi yapacaksanız bunu iki kere düşünmenizde yarar var.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Makaleler

İlginizi Çekebilir

SEO Fiyat Teklifi Al

Web sitenizin Google sıralamalarında yükselmeye başlamasını istiyorsanız hemen bizden “SEO Teklifi” alın. Başarılı sonuçlar elde etmek için SEOLOG’un uzmanlığına güvenin.

SEO_Teklifi_Popup_Form