SEOLOG-29-EKIM-LOGO

Ülke Bazlı Alan Adları

Ülke Bazlı Alan Adları

Ülke Bazlı Alan Adları Önemi

Dijital devrim her ne kadar sınırları kaldırsa da lokasyon hala önemli bir veri. Çünkü internet algoritması bulunulan yere göre sonuçlarla hayata kolaylık sunmayı amaçlıyor. Arama motorları da bu yönde evrimleşerek bulunulan yere uyumlu hale geliyor. Bu bağlamda ülke bazlı alan adları önemli bir yer tutuyor. Alan adının sonundaki uzantı, o ülkenin kodunu veriyor.

Tıpkı plaka sisteminde olduğu gibi Türkiye’ye “com.tr”, Almanya’ya ise “de” uzantısı ile ulaşılabiliyor. Ya da Avustralya “com.au”, Fransa’ya “fr” uzantılarını kullanıyor. Bir de uluslararası alan adları var. Ticari amaçlarla kullanılanlar com, dernek gibi organizasyonları temsil eden “org” bunlara örnek olarak gösterilebiliyor.

Ülke Bazlı Alan Adları Ne Demek?

Özellikle arama motoru optimizasyonunda ülke bazlı alan adları büyük önem taşıyor. Çünkü arama motorları kullanıcısına kendi dili ve para biriminde sonuçlar göstermek istiyor. Bu nedenle de internet sitesi hangi uzantı ile hizmet veriyorsa çalışma da buna göre yapılmalıdır. Teknik SEO kapsamındaki bu çalışmada ayarlamalar alan adına göre yürütülmelidir. Bu kapsamda, sayfanın bölgesi ve dilini belirleyen hreflang etiketi kullanılmalıdır. Bu HTML meta kod ile arama motorlarının hedeflemesi daha kolay oluyor. Örneğin, Almanya’da Almanca dilinde hizmet veren bir site için bu bölgenin hreflang etiketi kullanılmalıdır. Bu çalışma sayesinde Almanya’daki bir kullanıcının siteye ulaşması çok daha kolaydır.

Ülke Bazlı Alan Adının SEO’ya Etkisi

Ülke bazlı alan adları kullanımı zorunlu olan bir uygulama değildir. Bunun yerine küresel uzantılar kullanılabiliyor. Ancak ülke bazlı bir alan adının kullanımı bazı avantajları da beraberinde getiriyor. Domain seçimi ve hedef kitle analizine kadar doğru sonuç almak için uzmanından destek almak gerekiyor. Doğru bir çalışma ile aşağıdakiler yapılmaktadır.

  • Bölgesel alana hitap etme imkânı.
  • Yerel hale getirilen alışveriş deneyimlerin oluşturulması.
  • İstenilen bölgeye daha kolay ulaşılabilme.
  • O ülkeye göre yapılacak SEO çalışmalarıyla, istenilen coğrafyada üst sıralara tırmanma.

Tüm bunlar ile doğru sonuçlara ulaşılabilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Makaleler

İlginizi Çekebilir

SEO Fiyat Teklifi Al

Web sitenizin Google sıralamalarında yükselmeye başlamasını istiyorsanız hemen bizden “SEO Teklifi” alın. Başarılı sonuçlar elde etmek için SEOLOG’un uzmanlığına güvenin.

SEO_Teklifi_Popup_Form