SEOLOG-29-EKIM-LOGO

İçeriğin Uzunluğu

İçeriğin Uzunluğu

Elbette içeriğin uzunluğu çok önemli bir seo faktörü. Eğer SEO çalışmaları yapıyorsanız bilmeniz gereken en önemli konulardan biri hangi içeriğin ne kadar uzun olacağıdır. Ayrıca içerik deyince sadece, bloglar, kategori açıklamaları algılanmamalı…
İçeriğin Uzunluğu

İçerik Uzunluğu

Bir asırdan fazla süre önce insan hayatına giren ‘içerik’ terimi, pazarlamanın dijitalleşmesiyle daha da önem kazandı. Özellikle arama motorlarına optimizasyon (SEO) işleminde en temel ihtiyaçlardan biri içerik oldu. Temel ihtiyaç olması, her yerde bolca kullanılması anlamına gelmiyor. Elbette içeriğin uzunluğu çok önemli bir seo faktörü. Eğer SEO çalışmaları yapıyorsanız bilmeniz gereken en önemli konulardan biri hangi içeriğin ne kadar uzun olacağıdır. Ayrıca içerik deyince sadece, bloglar, kategori açıklamaları algılanmamalı…

Instagram’dan Youtube’a kadar üretilen tüm içeriklerin belli bir uzunlukta olması gerekiyor. Bu bir kural değil, ancak genel geçer kurallar, kullanıcı tercihleri bu bağlamda belirleyici rol oynuyor. Standartları olmayan bu konu için şu doğru soruyu sormak gerekir: ‘İçeriğin ideal uzunluğu ne olmalıdır?’ Çünkü standardı olmayan bir üretim için ideal standartlar kabul görür. Bu da tüketicinin istediğini sunmak anlamı taşır.

İçeriğin Uzunluğu Nasıl Belirlenir?

SEO, arama motorlarında bulunmayı kolaylaştırmanın yanında doğru içeriğin doğru şekilde değerlendirilmesini de zorunlu kılar. Bu nedenle uzunluktan önce doğru içeriğin tespiti daha önemlidir. Öncelikli olarak rakip site analizleri doğru içeriğin üretimi konusundaki rehber teşkil edecektir. Rakip içeriklerin analizi, ‘Amerika’yı yeniden keyfetmeye gerek yok.’ sözünün dijitale uyarlanmış halidir. Yeni şeyler oluşturmaya çalışmaktansa yapılmış ve beğenilmişi uygulamak en doğrusudur olabilir. Ancak bu ‘kopyacılık’ demek değildir. Çünkü aslında anlatmak istediğimiz İçeriğin uzunluğu önemli bir gerçekliktir ama asıl olan özgünlüktür. Rakiplerin analizi, ilham niteliğinde kullanılmalıdır, taklitçilik yapılmamalıdır. İdeal uzunluğu belirlenen içerikler tamamen özgün şekilde üretilmelidir. Bu bağlamda içeriğin türü de önemlidir. Yazılı ya da görüntülü içerikler için ideal uzunluklar tecrübe ile belirlenmiştir.

İçerikte Uzunluk ve Türün Önemi

Örneğin blog ve açıklama gibi metne dayalı içeriklerde uzunluk ilgiyi artırırken, aynı şey video için geçerli değildir. Youtube’da en çok izlenen videolar 3 dakikadan kısa içerikler barındırıyor. Bu nedenle iyi bir SEO uzmanının yapması gereken burada da geçerlidir: Araştırma… Yani, içeriği üretmeden önce türünü belirleyin. Ardından ideal uzunluğu bulup üretime başlayın.

Günümüzde bir standardı oluşturmasa da ideal veriler mevcuttur. Bu yüzden tüm veriler iyi okunmalıdır ve yol haritası belirlenmelidir. ‘İçeriğin uzunluğu ne olmalıdır?’ sorusuna, ‘içeriğin türüne göre değişir.’ cevabı verilebilir. Türlerine göre bazı içerikler için ideal uzunlukları aktaralım.

Hangi Tür İçerik Ne Kadar Uzun Olmalı?

Arama motorlarının en sevdiği şey yazılı temiz içeriklerdir. Karmaşık olmayan, sorulan sorunun cevabını net veren doyurucu içerikler dikkat çeker. Arama motorları bu tür içerikleri her zaman en üstte tutar. Elbette, kriterlere uyulduğu sürece.

Kaç Kelimelik Bloglar Okunuyor?

İnternetin icadından bu yana tüm dünyaya yayılan terim blogdur. Pazarlama yöntemlerinin dijitalleşmesinden sonra önemi daha da arttı. Çünkü bilgi verici içerikler her zaman daha çok ilgi görür. Araştırmalar da göstermiştir ki, uzun blog içerikleri daha çok ilgi görmüştür. Ancak bu içeriğin doyurucu olmasıyla ilgilidir.

Doğru bilgileri anlaşılabilen şekilde aktaran bloglarda okunma süresi önemlidir. İnsanlar en fazla 6-7 dakikada okuyabileceği içerikler istiyor. Bu da 1500-1600 kelimelik içerikleri ifade ediyor. Google’ın analizlerinden geçebilen ve sıralamada üstlerde yer bulan içerikler genelde bu aralıkta yer alıyor. Dolayısıyla bir standart değildir ancak bu aralıktaki kriterlere uymak önemlidir.

Hizmet Yazısı Uzunluğu Ne Olmalı?

Pek çok arama, hizmet ya da ürünü doğrudan ifade ediyor. Bu nedenle hizmetin doğru aktarıldığı içerikler önem kazanıyor. Bu nedenle hizmetin öz cümlelerle anlatılması gerekiyor. İnsanlar o hizmeti neden almalı, hizmetin amacı nedir, yapılış şekli ve maliyeti gibi konuları içermesi gerekiyor. Bir hizmeti anlatmak için 300 kelimeden az kelime kullanmak zaten anlamsız. Bu nedenle alt sınır 300 kelime olarak kabul ediliyor. Hizmet ne kadar detaylıysa, metin uzayabiliyor.

Kategori Açıklamaları Kaç Kelime Olur?

Bütün e-ticaret sitesi, başarılı olmak istiyorsa bu yoldan geçmek zorundadır. Arama motorları, kategorilerin kısa ve net şekilde açıklanmasını istiyor. Bu nedenle bu alandaki içeriğin uzunluğu blog yazıları ile karıştırılmamalıdır. Dünyanın en büyük e-ticaret sitelerinin kategori içeriklerinin ortalama 241 kelimeden oluştuğu tespit edilmiştir.

Ürün Açıklamalarında Nelere Dikkat Edilmeli?

Hizmet yazılarında olduğu gibi öz cümleler kurmak gerekiyor. Bu nedenle alt sınır 300 kelime olarak kabul ediliyor.

Youtube Videosunda İdeal İçerik Uzunluğu Ne?

Kitleye ulaşmak için doğru enstrüman önemlidir. Videolarda da içeriklerin uzunluğu önem taşıyor.  Bir dersi anlatan ve saatler süren videolar da sonuna kadar izlenebiliyor. Ancak Youtube’da ideal izlenme süresi 2 dakika 54 saniye olarak ölçülmüş. Kitlenize bir Youtube videosu ile seslenecekseniz, bu süreye dikkat etmeniz izlenme şansınızı artıracaktır.

Sonuç olarak, içeriğin uzunluğu ile ilgili bir standart omamakla birlikte, ideal uzunluk diye bir şey vardır. Bu nedenle her zaman içeriğin yayınlanacağı platforma göre en uygunu, en ideali seçmek en doğru seçim olacaktır. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Makaleler

İlginizi Çekebilir

SEO Fiyat Teklifi Al

Web sitenizin Google sıralamalarında yükselmeye başlamasını istiyorsanız hemen bizden “SEO Teklifi” alın. Başarılı sonuçlar elde etmek için SEOLOG’un uzmanlığına güvenin.

SEO_Teklifi_Popup_Form