(0212) 212 5736 / (0542) 345 1980

Htaccess

Htaccess Nedir? .htaccess (Hypertext Access) Apache Web Sunucularında (Linux Hosting) bulunan sunucu genel ayarlarından bağımsız olarak klasör bazlı değişiklikleri yapmaya imkan veren yapılandırma dosyasıdır.
.htaccess Komutları
Htaccess

.Htaccess Nedir?

.Htaccess Nedir? Ne İşe Yarar

.Htaccess Nedir? Ne İşe Yarar

Htaccess Nedir? .htaccess (Hypertext Access) Apache Web Sunucularında (Linux Hosting) bulunan sunucu genel ayarlarından bağımsız olarak klasör bazlı değişiklikleri yapmaya imkan veren yapılandırma dosyasıdır. Bu dosya apache sunucularının ek işlevlerini etkinleştirebilir veya devre dışı bırakabilir. Örneğin bir klasöre parola koruması verebilmek, 404 sayfasının yapacaklarını ayarlamak gibi. Bu dosya sayesinde temel işlemler sunucu yeniden başlatılmadan site bazlı yapılabilmektedir.

Öncelikle .htaccess komut dosyasının tam adıdır, bir dosya uzantısı değildir. Yani dosyaadi.htaccess şeklinde bir dosya oluşturamazsınız. Apache Web Server yazılımında çalışır ve her hangi bir dizine yerleştirildiğinde etkili olur. Yerleştirildiği dizinin tamamını, bu dizin içindeki tüm dosyaları ve alt dizinleri etkiler. Bir sitede birden fazla .htaccess dosyası kullanılabilir.

.Htaccess Ne İşe Yarar?

Bu dosya son zamanlarda bilinirliği oldukça artan, önemli ve kullanımı oldukça artmış bir dosyadır. Bunun en büyük sebebi ise SEO yani arama motoru optimizasyonunun öneminin artması ve WordPress sitelerinin yaygınlaşmasıdır. SEO, hız gibi işlemler için gerekli yapılandırmalar direkt bu dosya kullanılarak kolay bir şekilde yapılabilmektedir.

.htaccess Dosyası Nasıl Oluşturulur?

Microsoft NotePad’i kullanamazsınız

Microsoft NotePad’i kullanamazsınız

Notepad++ , UltraEdit, Microsoft WordPad ve benzeri herhangi bir iyi metin düzenleyicisini kullanarak bir .htaccess dosyası oluşturabilirsiniz. Microsoft NotePad’i kullanamazsınız bunun sebebi ise Microsoft Notepad’in ASCII desteğinin olmamasıdır. Htaccess PCRE (Perl Uyumlu Düzenli İfadeler) dilinde yazılmıştır.

Aşağıda WordPress kurulumundan sonra oluşan örnek .htaccess dosyasını bulabilirsiniz.

# BEGIN WordPress
<IfModule mod_rewrite.c>
RewriteEngine On
RewriteBase /
RewriteRule ^index\.php$ - [L]
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-f
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-d
RewriteRule . /index.php [L]
</IfModule>

.htaccess Dosyası Nerede?

Eğer WordPress kullanıyorsanız .htaccess dosyası sunucunuzun kök dizininde olur. Fakat sunucunuza her hangi bir yükleme yapmadıysanız kök dizinde bu dosya olmayabilir. Normalde gizli modda olan bu dosyanın olup olmadığı öğrenmek için kullandığınız hosting panel yazılımından dosya yöneticisi bölümüne girip, gizli dosyaları göster demeniz gerekmektedir. Bu işlem cPanel kullanıcıları için aşağıdaki şekilde yapılmaktadır.

 1. Hosting firmanızın vermiş olduğu kullanıcı adı ve şifrenizi kullanarak cPanel giriş yapın
 2. “Dosya Yöneticisi” ikonuna tıklayarak dosya yöneticisini açın
  Cpanel Dosya Yöneticisi

  Cpanel Dosya Yöneticisinde Oturum Açın

  3. Dosya yöneticisinde sağ üst köşede bulunan “Ayarlar” ikonuna tıklayınız.

  Cpanel Gizli Dosyaları Göstermek

  Cpanel Gizli Dosyaları Göstermek için ayarlar ikonunu kullanınız

  4. Açılan pencerede “Gizli Dosyaları Göster” kutucuğu işaretli değilse işaretleyiniz.

  Cpanel Gizli Dosyaları Göster

  Gizli Dosyaları Göster kutucuğunu işaretleyiniz

  5. .htaccess dosyanız varsa dizin içindeki dosya klasör listesinde görebilirsiniz.

  cpanel htaccess dosyasi

  .htaccess dosyanızı dizin içinde bulabilirsiniz

  Sunucunuzda .htaccess dosyanız varsa cPanel üzerinden düzenlemesi oldukça kolaydır. cPanel üzerinden dosyanızın içeriğini görmek veya düzenlemek için dosya üzerinde sağ tuşuna basınca açılan menüden “Düzenle” butonuna basmanız durumunda cPanel’in editörü açılacaktır.

Cpanel htaccess Dosyası Düzenleme

Cpanel htaccess Dosyası Düzenleme

Kodlama Kontrolünü Devre Dışı Bırakmanızı tavsiye ediyorum. Bunu yapmamak öncelikle html dosyalarında türkçe karakter sorunları yaratabilmektedir.

Kodlama Kontrolünü Devre Dışı Bırakma

Kodlama Kontrolünü Devre Dışı Bırakma

Bu işlemlerden sonra mevcut .htaccess dosyanızın içindeki kodlar karşınıza çıkacaktır. Bu online çalışan bir editördür ve bunu kullanmak basit olduğundan bir çok işinizi fazlasıyla hızlandırabilir. Değişiklikleri yaptıktan sonra kaydet butonuna basarak yaptığınız değişiklikleri aktif edebilirsiniz. Naçizane tavsiyem bu editörde online çalıştığınızı dikkate alarak değişiklik yapmadan önce orjinal dosyanın yedeğini alınız.

Cpanel Editör

Cpanel Editör

cPpanel Kullanarak .htaccess Dosyası Oluşturma

Yukarıdaki işlemleri yaptınız ve sunucuda .htaccess dosyası olmadığını gördünüz. Peki yeni .htaccess dosyasını nasıl oluşturacaksınız. Bunun yine en kolay yolu cPanel ile yeni bir dosya oluşturmaktır.

 • Cpanel’den oturum açtıktan sonra dosya yöneticisine tıklıyoruz.
 • Açılan sayfada soldaki klasör ağacını kullanarak “public_html” klasörüne tıklayarak bu klasörün içine giriyoruz.
 • Sol üst köşedeki “+Dosya” butonuna tıklıyoruz.
 • Açılan panelde dosya adı bölümüne .htaccess yazıp “Create new file” butonuna bastığınızda boş .htaccess dosyanızı oluşturabilirsiniz.
Boş .htaccess Dosyası Oluşturma

Boş .htaccess Dosyası Oluşturma

Bundan sonra bir önceki başlıktaki işlemleri uygulayarak dosyanızı düzenleyebilirsiniz.

.Htaccess dosyanız çalışmıyorsa, hosting şirketinize danışmalı ve hesabınızda .htaccess özelliğini etkinleştirdiklerinden emin olmalısınız. Bazı web barındırma şirketleri bu dosyayı izinsiz kullandırmayabilir.


.htaccess Komutları

En çok kullanılan htaccess komutlarını aşağıda bulabilirsiniz.

.htaccess ile Dizine Göz Atmayı Açma ve Kapama

Sunucu içindeki dizinlerin içeriklerinin gözükmesini istemiyorsanız en kolay yol dizin içine boş bir index.html dosyası oluşturmaktır. Fakat çok fazla klasörünüz varsa ve tek tek uğraşmak istemiyorsanız veya sadece belli dosya uzantılarının listelenmemesini istiyorsanız bu işlemi .htaccess dosyası ile yapabilirsiniz. Örnek bir dizin içindeki sadece .zip uzantılı dosyaların listelenmemesini isteyebilirsiniz.

Dizine Göz Atmayı Kapatma

Dizine Göz Atmayı Kapatma

Tüm dosyalar için dizin listesini kapatmak için;

IndexIgnore *

Sadece tek bir uzantıyı listelemeye kapatmak için (Örnek .zip dosyaları). Bu kod ile dizin içindeki zip dosyaları gizlenirken varsa diğer uzantılardaki dosyalarınız listelenecektir.

IndexIgnore *.zip

Birden fazla dosya uzantısı ile gizlemek için;

IndexIgnore *.zip *.jpg *.gif

Alternatif olarak, sunucunuz dizin listelerine izin vermiyorsa ve bunları etkinleştirmek istiyorsanız aşağıdaki kodu kullanabilirsiniz.

Options +Indexes


.htaccess ile Klasör Yönlendirme

.htaccess ile Klasör Yönlendirme

.htaccess ile Klasör Yönlendirme

Bu web sitenizde bir klasörün içeriğini başka bir klasöre taşıdıysanız ve ziyaretçileri eski bağlantılardan yeni içerik konumuna yönlendirmek istiyorsanız kullanabileceğiniz bir yoldur. Aşağıdaki şekilde yapılır.

Redirect /eski_klasor/ http://www.alanadi.com/yeni_klasor/index.html

Yukarıdaki satırda Apache Web Sunucusuna, bir ziyaretçi ‘eski_klasor’ dizininde bulunan bir belge isterse, onu ‘yeni_klasor’ dizininde bulunan ‘index.html’ belgesini göstermesini söyledik. Burada dikkat ettiyseniz eski klasör içindeki herhangi bir belge istediğinde bu işlemi yap dedik. Bunu bir dosya veya komple bir alan adı yönlendirme ile karıştırmamak gerekiyor.

Bu işlem seo açısından sıkıntılı durumlar yapacağından 301 yönlendirmesi yapmak daha faydalı bir yol olacaktır.

 


.htaccess ile Hata Sayfalarını Değiştirmek (401-404-500)

.htaccess ile Hata Sayfalarını Değiştirmek (401-404-500)

.htaccess ile Hata Sayfalarını Değiştirmek (401-404-500)

htaccess ile Hata Sayfalarını Değiştirmek; Bir ziyaretçi sitenizde olmayan bir adresi çağırdığında veya bir sayfanızın adresini değiştirdiğinizde karşısına “404 not found” gibi sunucu tarafından hazır sayfalar çıkmaktadır. Bu sunucu taraflı sayfa yerine sizin özel olarak hazırlamış olduğunuz hata sayfasını ziyaretçiye göstermek isterseniz bunu .htaccess tarafından basit bir şekilde yapabilirsiniz. Örnek: htaccess 404 sayfası bulunamadi.html adında özel bir hata sayfası hazırladığınızı var sayıyorum.

Eğer bu sayfa kök dizinde yer alıyorsa .htaccess dosyanıza eklemeniz gereken kod;

ErrorDocument 404 bulunamadi.html

Eğer bir klasör içinde yer alıyorsa örnek /klasoradi/bulunamadi.html

ErrorDocument 404 /klasoradi/bulunamadi.html

Yukarıdaki örneği dikkate alarak sunucu taraflı diğer hata kod sayfalarını da belirlemek mümkündür. Değiştirmek istediğiniz hata sayfası (.html veya .htm uzantılı) için bir dosya hazırlayıp bu dosyayı sunucunuzda yüklediğiniz yola uygun olarak .htaccess dosyanıza ekleyiniz.

ErrorDocument 401 /klasoradi/401_hata_sayfasi.html
ErrorDocument 404 /klasoradi/404_hata_sayfasi.html
ErrorDocument 500 /klasoradi/500_hata_sayfasi.html

Bu tarz kişiselleştirilmiş size özgün hata sayfaları hazırlayarak ziyaretçilerinize güven telkin edebilirsiniz. Sitenize SEO açısından katkısı da olacaktır.


htaccess ile Başlangıç Sayfasını Belirleme

.htaccess ile Başlangıç Sayfasını Belirleme

.htaccess ile Başlangıç Sayfasını Belirleme

Normalde web sitesi dizinlerinde sunucuların ilk olarak okuduğu ve işleme aldığı sayfa index.htm’dir. Bazı zamanlarda veya güvenlik sebebiyle sunucunun ilk olarak başka bir dosyayı okumasını ve işleme almasını isteyebilirsiniz. Örneğin dönemsel bir kampanyanız olabilir. Yada sitenize ilk girişte bir duyuru sayfası eklemekte istemiş olabilirsiniz. Eğer bunu değiştirmek isterseniz .htaccess dosyanıza aşağıdaki kodu eklemeniz yeterli olacaktır. Ben koda basla.html olarak belirttim siz kendinize göre bunu uyarlamalısınız.

DirectoryIndex basla.html

 

 


.htaccess ile 301 Yönlendirmesi

En yaygın .htaccess 301 yönlendirme komutlarını aşağıda bulabilirsiniz.

Web sitenizdeki tek bir sayfayı başka bir sayfaya yada başka bir web sitesine yönlendirmek için;

Redirect 301 /eski-sayfa.html /yeni–sayfa-adi.html

http veya https olarak farklı kaynaklardan hedeflere 301 yönlendirme yapabilirsiniz.

Redirect 301 /eski-sayfa.html https://www.siteadiniz.com/eski-sayfa.html

Tüm Web sitesini başka bir web sitesine yönlendirme

Web sitenizin link yapısını bozmadan web sitenizin alan adını değiştirmek için en sık kullanılan ve arama motoru dostu yöntemdir. Eski web sitenizin tüm sayfalarını birebir olacak şekilde yeni web sitenize kalıcı olarak yönlendirir.

Redirect 301 / https://yenisiteniz.com

Bu yöntemle https://www.eskisiteniz.com/xxx.html ve bunun gibi binlerce alt sayfanız https://www.yenisiteniz.com/xxx.html ve binlerce alt sayfa şeklinde kalıcı yönlenmiş olacaktır.


.htaccess ile Dosya ve Dizinlere Erişimi Engelleme

htaccess ile Dosya ve Dizinlere Erişimi Engelleme

htaccess ile Dosya ve Dizinlere Erişimi Engelleme

Sitenizdeki bir dizine erişimi botlara veya istenmeyen backlinkler ile gelen trafiğe göre engelleyebilirsiniz. Bu engellemeyi ip adresi veya yönlendiren site adresi bazında yapabilirsiniz. Bu işlem robotx.txt dosyasını dikkate almayan botlar içinde kullanılabilecek bir yoldur.

Engellemek istediğiniz dizine .htaccess adında bir dosya oluşturup aşağıdaki kodları bu dosyaya ekleyerek bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Dizine tüm erişimi kapatmak isterseniz;

deny from all # DİZİNE TÜM ERİŞİMİ KAPATMA

Sadece belli bir IP adresi veya IP bloğundan erişime izin vermek isterseniz aşağıdaki kod ile bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

deny from all # DİZİNE TÜM ERİŞİMİ KAPATTIK
# TEK IP ADRESİNE İZİN VERDİK. İZİN VERİLECEK IP ADRESİNİ AŞAĞIYA YAZMALISINIZ.
allow from 192.168.1.10 
# IP BLOĞUNA İZİN VERDİK. İZİN VERİLECEK IP BLOĞUNU AŞAĞIYA YAZMALISINIZ.
allow from 192.168.1.0/24

Bazı durumlarda klasör içindeki tek bir dosyaya erişimi kapatmak isteyebilirsiniz. Bu durumda aşağıdaki kodu kullanabilirsiniz.

<Files gizli.html>
Order allow,deny
Deny from all
</Files>

htaccess ile Klasöre Parola Koyma

Web sitesinin bir dizinini veya tamamını erişime kapatabilir, sadece kullanıcı adı şifreyi bilen kişilerin buraya erişmesini sağlayabilirsiniz. Bu özellik yetki verilen kullanıcın klasöre erişim bilgilerinin yer aldığı .htpasswd dosyası ile birlikte kullanılır. Bu güvenli dizinler için giriş arayüzü web tarayıcıları tarafından otomatik olarak gerçekleştirilir. Parolalar, oturum açma kimlik bilgilerinin güvende tutulmasını sağlayan en iyi şifreleme yöntemlerinden biri kullanılarak şifrelenir.

Başlamak için, hangi dizini parola ile korumak istediğinize karar verin. Unutmayın bu işlem uygulayacağınız dizin altındaki tüm dosya ve klasörleri kapsayacaktır.

Aşağıdaki metni içeren bir .htaccess dosyası oluşturun (.htaccess dosyası oluşturma)

AuthType Basic
AuthName "Password Protected Area"
AuthUserFile /path/to/.htpasswd
Require valid-user

Burada sadece .htpasswd dosyasının tam yolunu değiştirmeniz gerekmektedir.

Oluşturacağınız .htpasswd dosyasına aşağıdaki kodu ekleyerek parola ile korumak istediğiniz klasöre yükleyiniz.

seocu:$apr1$rFmq0fUC$Pq/X3Qlj1i5qzshMEK8kt1

Bu kod ile oluşturduğumuz kullanacı adı seocu parolası ise 123456 ‘dır. Kendinize uygun şifrelenmiş parola oluşturmak için bu linki kullanabilirsiniz.

Birden fazla kullanıcıya yetki vermek istiyorsanız .htpasswd dosyasının her satırına bir kullanıcı adı ve şifresi olacak şekilde yazabilirsiniz.

Parola korumalı bir dizin ayarlamak sadece üyelere özel bir alan sunmanız aynı zamanda web sitenizi ziyaret edenleri izlemek ve web sitesinde bir topluluk hissi oluşturmak için mükemmel bir yoldur. Ziyaretçilerin içeriğe erişmek için kayıt olmalarını isteyerek, ziyaretçileriniz hakkında bilgi toplayarak bu bilgileri dijital pazarlama stratejinizde kullanabilirsiniz.

Bu işlemin kötü yanı ise çıkış yapma butonu gibi bir seçeneğin olmamasıdır. Kullanıcı tarayıcı kapatıncaya kadar oturum açma bilgileri web tarayıcısında önbelleğe alınır. Tarayıcı kapatılıp tekrar açıldığında, giriş bilgileri önbellekten silinir ve açılır pencere yeniden görüntülenir.


htaccess ile Dosya Türlerinin Belirlenmesi

.htaccess ile Dosya Türlerinin Belirlenmesi

.htaccess ile Dosya Türlerinin Belirlenmesi

.htaccess (Hypertext Access) Apache Web Sunucularında (Linux Hosting) bulunan sunucu genel ayarlarından bağımsız olarak klasör bazlı değişiklikleri yapmaya imkan veren yapılandırma dosyasıdır. Bu dosya kullanılarak bazı sunucu bazlı yapılandırmalar kısa yoldan bir siteye, klasöre özgün yapılabilir. Bu işlemlerden bir tanesi .htaccess ile Dosya Türlerinin Belirlenmesi ‘dir.

MIME türleri bir dosyanın ne olduğunu veya hangi dosya uzantılarının hangi dosya türlerine başvurduğunu belirler. Örneğin, ‘.html’ dosya uzantısı HTML belgesine, ‘.zip’ dosya uzantısı ZIP arşiv dosyasına işaret eder. Sunucunun bunu bilmesi gerekir, böylece dosyayla nasıl başa çıkılacağını bilir. Bu genellikle yaygın dosya türleri için özel dosya uzantısı oluşturmak için kullanılır.

Bir MIME türü ayarlamak için, aşağıdaki metni içeren bir .htaccess dosyası oluşturabilirsiniz.

 

AddType text/html .html .htm

Nokta isteğe bağlıdır ve uzantılarda büyük küçük harf duyarlı değildir.
örneğin Bunun yerine: AddType görüntü / jpeg .jpeg .jpg .jpe .JPG
bunu kullanabilirsiniz: AddType görüntü / jpeg jpeg jpe jpg jpe”

İşte çeşitli MIME türlerinin ve bazı ilişkilerin bir listesi;

AddType text/html .html .htm 
AddType text/plain .txt 
AddType text/richtext .rtx 
AddType text/tab-separated-values .tsv 
AddType text/x-setext .etx 
AddType text/x-server-parsed-html .shtml .sht 
AddType application/macbinhex-40 .hqx 
AddType application/netalivelink .nel 
AddType application/netalive .net 
AddType application/news-message-id 
AddType application/news-transmission 
AddType application/octet-stream .bin .exe 
AddType application/oda .oda 
AddType application/pdf .pdf 
AddType application/postscript .ai .eps .ps 
AddType application/remote-printing 
AddType application/rtf .rtf 
AddType application/slate 
AddType application/zip .zip 
AddType application/x-mif .mif 
AddType application/wita 
AddType application/wordperfect5.1 
AddType application/x-csh .csh 
AddType application/x-dvi .dvi 
AddType application/x-hdf .hdf 
AddType application/x-latex .latex 
AddType application/x-netcdf .nc .cdf 
AddType application/x-sh .sh 
AddType application/x-tcl .tcl 
AddType application/x-tex .tex 
AddType application/x-texinfo .texinfo .texi 
AddType application/x-troff .t .tr .roff 
AddType application/x-troff-man .man 
AddType application/x-troff-me .me 
AddType application/x-troff-ms .ms 
AddType application/x-wais-source .src 
AddType application/x-bcpio .bcpio 
AddType application/x-cpio .cpio 
AddType application/x-gtar .gtar 
AddType application/x-shar .shar 
AddType application/x-sv4cpio .sv4cpio 
AddType application/x-sv4crc .sv4crc 
AddType application/x-tar .tar 
AddType application/x-ustar .ustar 
AddType application/x-director .dcr 
AddType application/x-director .dir 
AddType application/x-director .dxr 
AddType application/x-onlive .sds 
AddType application/x-httpd-cgi .cgi 
AddType image/gif .gif .GIF 
AddType image/ief .ief 
AddType image/jpeg .jpeg .jpg .jpe .JPG 
AddType image/tiff .tiff .tif 
AddType image/x-cmu-raster .ras 
AddType image/x-portable-anymap .pnm 
AddType image/x-portable-bitmap .pbm 
AddType image/x-portable-graymap .pgm 
AddType image/x-portable-pixmap .ppm 
AddType image/x-rgb .rgb 
AddType image/x-xbitmap .xbm 
AddType image/x-xpixmap .xpm 
AddType image/x-xwindowdump .xwd 
AddType audio/basic .au .snd 
AddType audio/x-aiff .aif .aiff .aifc 
AddType audio/x-wav .wav 
AddType audio/x-pn-realaudio .ram 
AddType audio/x-midi .mid 
AddType video/mpeg .mpeg .mpg .mpe 
AddType video/quicktime .qt .mov 
AddType video/x-msvideo .avi 
AddType video/x-sgi-movie .movie 
AddType message/external-body 
AddType message/news 
AddType message/partial 
AddType message/rfc822 
AddType multipart/alternative 
AddType multipart/appledouble 
AddType multipart/digest 
AddType multipart/mixed 
AddType multipart/parallel 
AddType x-world/x-vrml .wrl

htaccess ile Dosya Türlerinin Belirlenmesi

 


WWW veya WWW Olmadan Yönlendirme

.htaccess ile www. Yönlendirme

.htaccess ile www. Yönlendirme

Kullanıcılar ziyaret ettikleri web sitelerine 2 farklı adres kullanarak erişebilir. Örnek www.seolog.com.tr veya sadece seolog.com.tr şeklinde. 2 farklı şekilde de erişilen site aynıdır ve kullanıcı gözüyle bu pek önemli olmayan bir durumdur. Fakat teknik durumlar devreye girdiğinde bu aslında bir web master veya seo uzmanı için sıkıntılı bir durumdur. Ayrıca arama motorları için karışıklık yaratabildiği için bu durumu onlarda sevmez. Nasıl karışıklıklar olabilir? Arama motorları neden sevmez? Bunları isterseniz yazının sonunda okuyabilirsiniz.

Ayrıca site adresinizde www kullanmalı mısınız yoksa kullanmamalı mısınız? Bu konu hakkındaki yazıyıda okumanızda fayda var. “Olmak (www.seocu.org) yada olmamak (seocu.org) işte bütün mesele bu”

Web sitenizin ftp dizininde bulunan .htaccess dosyasını bir editör yardımı ile (wordpad, notepad+ vb gibi. gelişmiş bir editör ile açabilirsiniz. Klasik notepad ile .htaccess dosyasını düzenleyemezsiniz.) açarak istediğiniz kullanıma uygun kodları eklemeniz gerekmektedir. Ayrıca Cpanel kullanıcıları bu işlemi Cpanel içindeki dosya yöneticisi ile kolaylıkla yapabilir.

!Unutmayın bu işlemlere başlamadan önce .htaccess dosyanızın yedeğini almakta fayda var. Aşağıdaki örnek bizim web site adresimiz ve sitenizde SSL sertifikası olması durumunda kullanabileceğiniz örnektir. Lütfen bunlara dikkate alarak kendi web sitenize göre kodlarda gerekli değişiklikleri yapmayı unutmayın. 

.htaccess dosyası yardımı ile site adresinizin www ile başlamasını sağlamak

Sonuç: http://www.seolog.com.tr
RewriteEngine On
RewriteCond %{HTTP_HOST} !^www\.seolog\.com.tr
RewriteRule (.*) http://www.seolog.com.tr/$1 [R=301,L]

.htaccess dosyası yardımı ile site adresinizin www olmadan başlamasını sağlamak

Sonuç: http://seocu.org
RewriteEngine On
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^www\.seolog\.com.tr$
RewriteRule ^(.*)$ http://seolog.com.tr/$1 [L,R=301]

Yukarıdaki kodlarda kendi site adresimiz yazdığını fark etmişsinizdir. Kendi web site adresine göre düzenlemeyi unutmayın. Ayrıca bu kodlar http protokolüne göre verilmiştir. Sitenizde SSL bulunuyorsa http yazan yeri https olarak düzenlemelisiniz.

Tüm linkleri HTTP’den HTTPS’ye Yönlendirme

Aşağıdaki kodu kullanarak web sitenize http ile gelen istekleri otomatik olarak https’ye çevirebilirsiniz.

RewriteEngine On
RewriteCond %{SERVER_PORT} !=443
RewriteRule ^ https://www.seolog.com.tr%{REQUEST_URI} [NS,R,L]

Siteme www ile veya www olmadan erişilmesi durumunda ne gibi sıkıntılar olabilir?

 • Arama motorları bu durumu sevmez çünkü sitenizdeki sayfalarınızı www ile veya www olmadan 2 kez indeksleyebilir. İndexlemesi durumunda arama motoru kullanıcılara hangi yapıyı göstereceğinden emin olamayacağı için sitenizi hiç göstermeyebilir. Diğer yandan botlara ekstra iş yükü bindirdiğiniz içinde sizi sevmezler. İçerikler aynı ve sadece adres satırındaki yapının belirsizliği yüzünden 2 kez sitenizde gezecekler. Onların zamanı kıymetli ve sizinle fazla uğraşmaktansa hiç uğraşmamayı tercih etmeleri daha yüksek bir olasılıktır.
 • Sitenizde caching eklentisi kullanıyorsanız bunlarda sorun çıkabilir.

 

Print Friendly, PDF & Email
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.