SEOLOG-29-EKIM-LOGO

WordPress Nedir? Neden Bu Kadar Popüler?

WordPress Nedir? Neden Bu Kadar Popüler?

WordPress Nedir? WordPress, günümüzde en çok kullanılan içerik yönetim sistemlerinden bir tanesidir. Kullanıcıların içerik üretip yayınlayabildiği bu sistem kolay kullanımı, açık kaynak kodlu olması ve sürekli güncellenmesi gibi bir çok nedenden dolayı dünya üzerinde milyonlarca kişi tarafından kullanılmaktadır.
Wordpress Nedir

WordPress Nedir?

WordPress Nedir? WordPress, günümüzde en çok kullanılan içerik yönetim sistemlerinden bir tanesidir.  Kullanıcıların içerik üretip yayınlayabildiği bu sistem kolay kullanımı, açık kaynak kodlu olması ve sürekli güncellenmesi gibi bir çok nedenden dolayı dünya üzerinde milyonlarca kişi tarafından kullanılmaktadır.

WordPress Hakkında 

Yukarıdaki paragrafta kısa bir özet geçtiğim WordPress nedir sorusunun cevabına biraz daha derinlere inerek devam edelim. . WordPress, GPL lisanslı, PHP yazılım dili ve MySQL veritabanı kullanılarak hazırlanmış bir içerik yönetim sistemidir. Dünyanın en yaygın kullanılan CMS sistemidir. CMS İngilizce Content Management System kelimelerinin baş harflerinden oluşan bir kısaltmadır ve güzel Türkçe’mize İçerik Yönetim Sistemi olarak çevrilmektedir.

İnternette birçok içerik yönetim sistemi bulunur. Drupal, Joomla, Squarespace ve Weebly diğer büyük içerik yönetim sistemlerine bir örnek olsa da WordPress en popüler olanıdır.

WordPress ilk çıktığı zamanlarda günlük blog yazıları yazabilmekten ileri gidemezken, günümüzde en büyüğünden en küçüğüne bir çok firma kurumsal site, hatta alışveriş sitesi olarak bile kullanılmaktadır. Dünyanın büyük haber siteleri de WordPress kullanmaktadır.

[su_note note_color=”#fcfec0″ radius=”5″]Normalde .net yazılım dili bilmeme ve yıllarca asp, c# gibi diller kullanarak web sitesi yapmış biri olarak WordPress ile tanıştığım gün bir daha bu dillere geri dönmedim. Wp php yazılım dili kullandığı halde esnekliği sayesinde php öğrenme ihtiyacı bile duymadım. [/su_note]

WordPress.ORG

WordPress Neden Bu Kadar Popüler

Eğer WordPress’e uzak biriyseniz popülerlikten kast ettiğimin ne olduğunu anlatmam gerekli. Dünyadaki toplam aktif (bir hosting’de barındırılan) web sitesi sayısının 1.3 milyar civarında olduğu tahmin ediliyor ve bu sitelerin 455 milyonu Wp ile hazırlanmış web siteleridir. Buda demek oluyor ki Mart 2020 yılı itibariyle dünyada yayında olan web sitelerinin %35’i Wp ile hazırlanmış sitelerdir.

Quantcast derecesine göre segmentlere ayırdığımızda WordPress’in pazar payı şu şekilde gerçekleşir:

Quantcast Top 10k’daki siteler – WordPress% 38.03 pazar payı
Quantcast Top 100k’daki siteler – WordPress% 35.94 pazar payı

Bunu WordPress’in% 35’lik genel pazar payı ile karşılaştırırsanız, WordPress, trafiği yoğun olan web siteleri arasında daha da popülerdir.

Kaynak: Netcraf Hosting Anketi

WordPress Neden Tercih Ediliyor?

WordPress’in ilk çıktığı zamanlardan bugüne kadar kullanımı sürekli artmış ve yaygın kullanım oranı arttıkça da WordPress daha da kullanışlı hale getirilmek için sürekli geliştirilmiş ve hala geliştirilmeye devam etmektedir.

Açık Kaynak Kodlu Olması

Geçmişte WordPress açık kaynak kodlu olması sebebiyle ben dahil bir çok kişi tarafından hacklenir korkusu ile uzak durulan bir yazılımdı. Fakat zaman içinde açık kaynak kodlu olması sayesinde inanılmaz şekilde gelişmeye başladı ve Microsoft’un para temelli yazılım dillerinden nefret eden yazılımcılar nasıl Linux işletim sisteminin bir ucundan tutup Linux işletim sistemini geliştirdiyse, WordPress’i de o şekilde geliştirdiler. Yani açık kaynak kodlu olması dezavantaj değil bir anda avantaj haline geldi.

Sürekli Güncel Olması

Sürekli güncellenmesi tercih sebeplerinden biridir. Evet Wp sürekli güncellenen ve bu güncellemeleri çok basit bir şekilde uygulayabildiğiniz bir içerik yönetim sistemidir.

Popüler Olması

Popülerliğin getirdiği güç kullanıcı sayısının katlanarak artmasını sağladı. Popüler olan bir şeyi herkes kullanmak ister değil mi?

Kullanım Kolaylığı

Kullanım kolaylığı Wp’in bir başka tercih sebebidir. Yazılım veya web tasarımı ile uğraşan bir çok kişi ilk gördüğünde Wp’in karışık olduğunu düşünse de aslında çok mantıklı bir yapısı ve basit bir kullanımı vardır.

Ücretsiz Olması

WordPress ucuz hatta bir çok kişinin bedava kullanabildiği bir içerik yönetim sistemidir. Wp’in temel dosyaları ücretsiz olarak indirilebilir. Bu sayede ücretsiz alan adı ve hosting verebilen bir firma altında rahatlıkla kendi Wp sitenizi yayınlayabilirsiniz. Diğer yandan profesyonel bir site isterseniz Wp ile bunu yapmakta çok kolaydır. Çünkü Wp temaları dediğimiz on binlerce hazır tasarımdan birini satın alarak çok profesyonel ve kullanıcı dostu bir web sitesi sahibi de olabilirsiniz. Üstelik bu hazır temaların ücretleri ekonomiktir.

Kodlama Bilgisine İhtiyaç Duyulmaması

Her hangi bir kodlama bilgisine ihtiyaç duyulmadan bir çok işlemi yapmaya imkan tanıması WordPress’in başka bir tercih sebebidir. Yine de html, css, php gibi diller ile aranızın olması size artı katar.

Wp sitenizin bir bölümünde yapmak istediğiniz bir değişiklik olmasını istediğimizi düşünelim. Bunun için kod yazmak gerekli değil mi? İşte kod bilginiz olmasına hiç gerek yok. Çünkü Wp’in temaları gibi on binlerce eklentisi (Plugins) mevcuttur. İster inanın ister inanmayın yapmak istediğiniz şeyi yapan bir eklenti mutlaka vardır. Eklentilerin büyük kısmı ücretsiz olsa da bazı eklentiler ücretlidir. Bu gözünüzü korkutmasın bugüne kadar o kadar site yapmış olmama rağmen sadece 2 kez eklenti satın aldım.

WordPress’in Hızı

Evet WordPress siteler hızlıdır. Şimdi buna muhalefet olacak bir çok kişi çıkacaktır ama Wp’in hızı inkar edilemez. Bahsettiğim hız Wp’in kendi dosyaları ile kurulmuş orjinal temalarının kullanılması durumundaki hızdır. Siz Wp’i kurduktan sonra özel tema, onlarca plugin yüklerseniz tabiki site yavaşlar. Bu bile olsa bir kaç eklenti ile site hızı arttırılabilir. Wp site hızı için bir diğer kriterde kullandığınız hosting firmasıdır.

SEO Açısından Çok Başarılı Olması

Evet WordPress SEO açısından incelendiğinde de oldukça başarılı ve esnek bir içerik yönetim sistemidir. Normalde uğraş ve zaman gerektiren bir çok teknik ihtiyaç Wp içinde otomatik olarak gerçekleşir. Diğer yandan SEO için kullanabileceğiniz All in SEO, Yoast ve Rank Math gibi onlarca SEO eklenti mevcuttur. Bu eklentiler olmadan bile WordPress’in temel yapısı arama motoru dostudur.

Farklı Dilleri Destekler

İnanmayabilirsiniz ama açık kaynak kodlu olmasının gücüne iyi bir örnek WordPress’in şu anda 180 dili desteklemesidir. Fakat bu 180 dilin tamamı %100 çevrilememiştir. Şu anda, 51 dil %100 tercüme edilmişken 22 dil ise %95 seviyelerinde tercüme edilmiştir. WordPress’i çok dilde kullanıma hazır hale getirmek için herhangi bir seçenek olmasa da, siteye WPGlobus ve Polylang gibi çok dilli yetenekler eklemek için birkaç eklenti vardır.

WordPress Hatalarının Çözüm Kolaylığı

WordPress toplulukları o kadar kalabalıktır ki karşınıza çıkacak hatalarda destek alabileceğiniz birilerini mutlaka bulabilirsiniz. Diğer yandan sizin yaşadığınız problemi sizden önce başka birinin yaşamış olması ve bu problemin çözümünü bulan birileri mutlaka olmuştur. Tek yapmanız gereken Google’a sorununuzu yazmak…

WordPress nedir? Ne işe yarar? Neden bu kadar tercih ediliyor? Bu soruların cevabını verebilmek adına umarım faydalı bir makale olmuştur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Makaleler

İlginizi Çekebilir

SEO Fiyat Teklifi Al

Web sitenizin Google sıralamalarında yükselmeye başlamasını istiyorsanız hemen bizden “SEO Teklifi” alın. Başarılı sonuçlar elde etmek için SEOLOG’un uzmanlığına güvenin.

SEO_Teklifi_Popup_Form