Seolog Foother Logo

WordPress Dosya İzinleri

WordPress dosya izinleri

WordPress dosya izinleri, sitenizin güvenliği ve doğru çalışması için önemlidir. İzinler, dosyalara ve dizinlere erişimi ve işlemleri (okuma, yazma ve çalıştırma) düzenler. İşte WordPress dosya izinlerinin nasıl olması gerektiğine dair genel bir rehber

WordPress Dosya İzinleri Nasıl Olmalı

Bildiğiniz gibi WordPress neredeyse dünyadaki web sitelerinin %33’ünün kullandığı çok geniş bir sistemdir. Buda her 10 siteden 3 tanesinin WordPress alt yapısını kullandığı anlamına gelir. Bu oranlar ise hackerların iştahının kabarmasına yetiyor. Düşünsenize bir hacker WordPress’te bir açık bulsa bu açık ile dünyadaki web sitelerinin %33’üne müdahale edebilecek duruma gelebilecek. Tabi ki de WordPress ekibi sürekli çalışarak sistemlerini geliştirmek için ellerinden geleni yapmaktadır.

Sitenizi korumak için yapabileceğiniz en basit şey WordPress’ini sürekli güncel tutmak olacaktır. Devamında ise WordPress dosya izinleri gelir.

Bu konuda yapabileceğiniz güvenlik tedbirlerinden biri de dosya ve klasör izinlerinin doğru ayarlanmış olmasıdır. Yanlış verilmiş dosya izinleri sitenize zarar vermek isteyen kişiler için fırsat yaratabilir.

Tavsiye Edilen WordPress Dosya İzinleri (CHMOD) aşağıdaki şekildedir. 

Hosting özellikleri dosya izinlerinin farklılık göstermesine sebep olabilir. Aşağıdaki izinler standart linux hosting ayarlarına göre verilmiştir.

 

  • WordPress klasör izinleri 755 olmalıdır.
  • WordPress dosya izinleri 644 olmalıdır.
  • wp-config.php dosyası 440 olmalıdır. Bu sayede diğer kişilerin bu dosyayı görmesi engellenmiş olur.
  • WordPress dosyalarının yüklendiği özellikle Uploads klasörü ve sitenizdeki hiç bir klasörün izni 777 OLMAMALIDIR.
  • htaccess Dosyası ise 644 veya 604 olarak ayarlanmalıdır.

Cpanel Kullanarak Wp Dosya İzinlerini Düzenleme

cPanel kullanarak WordPress dosya izinlerini düzenlemek, sitenizin güvenliğini ve performansını korumak için önemlidir. WordPress dosya izinleri, üç temel türde olmalıdır: dosyalar için 644, klasörler için 755 ve wp-config.php için 600. İşte cPanel kullanarak WordPress dosya izinlerini düzenlemek için adım adım bir rehber:

  • ÖncelikleCpanel hesabına giriş yapın
  • File Manager (Dosya Yöneticisi) bölümüne girin
  • Verilerin bulunduğu web sitesinin Kök Dizini'ni açın (Genelde public_htmlveyawww'dir
  • Dosya ve klasörler kök dizin altında listelenecektir.
  • Tüm Klasörleri seçin ve izinleri değiştirme seçeneğini görmek için üzerlerine sağ tıklayın. Alternatif olarak, klasörleri seçebilir ve İzinler bağlantısını tıklayabilirsiniz

 

Wordpress Dosya İzinlerini Ayarlama

Ekrem Karataş
Ekrem Karataş

Merhaba, ben Ekrem Karataş. 1980 yılında güzel şehrimiz Kahramanmaraş'ta doğdum ve bugün iki harika çocuğun gururlu babasıyım. İş hayatıma 1999 yılında, firmalara web tasarımı yaparak başladım. O zamanlar internet ve dijital teknolojiler yeni yeni popülerleşiyordu ve ben de bu yenilikçi dünyanın bir parçası olmak istedim.

Zamanla, web tasarımı yeteneklerimi genişleterek yazılım ve web programlama konularında uzmanlaştım. Bu süreçte, birçok farklı sektörde çalışma fırsatı buldum. E-ticaret sektörü bu alanlardan biriydi ve burada çok değerli tecrübeler edindim. Bu tecrübeler, benim dijital dünyayı daha iyi anlamamı ve sektörün ihtiyaçlarını daha iyi görmemi sağladı.

10 yıldan fazla bir süredir SEO ve dijital pazarlama konularında kurumsal müşterilerimize hizmet veriyoruz. Bu alanda edindiğim bilgi ve tecrübeler, hem benim hem de çalıştığımız markaların büyümesine yardımcı oldu. Dijital pazarlamanın gücünü ve önemini ilk elden deneyimleyerek, sektördeki gelişmeleri yakından takip etmeye ve müşterilerimize en iyi hizmeti sunmaya devam ediyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Makaleler

İlginizi Çekebilir