Seolog Foother Logo

Canonical URL (Kanonik URL)

Canonical URL (Kanonik URL) Hakında Bilinmesi Gerekenler

Canonical URL internet adresinizin başlık bölümünde yer alan bir HTML kodudur. arama motorları içerisinde tercih ettiğiniz URL’yi belirtir.

Kanonik URL kullanmak internet adreslerine erişim ve hangi URL’nin, index edileceğini bizlere gösterir. Bu uygulama SEO çalışmaları için son derece önemli konulardan bir tanesidir. URL’ler, çok sayıda faktöre bağlı şekilde değişim gösterebilir. Canonical URL ile aynı içeriğe sahip farklı URL’lerin indekslenmesini engeller. İnternet adresinizde kopya içerik probleminden dolayı ortaya çıkabilecek sorun ve cezaların önüne geçersiniz.Tüm linkler Google tarafından indekslenir.

İndeksleme sonrasında sayfalar kopya içerik olarak tanımlanır. Bu tür problemle karşılaşmanız durumunda Google tarafından sıranızı kaybedebilirsiniz. Bu yüzden farklı URL adresleri üzerinden ana linki seçerek Canonical URL olarak işaretlemeniz gerekir.

Canonical Etiket Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Ana link olarak seçmediğiniz diğer linkleri Google’ a bildirmek için, taglerinin aralarına rel = canonical etiketlerini koymalısınız. Böylece sahip olduğunuz içeriklerin aslında aynı olduklarını Google’a bildirebilirsiniz.

Hangi Durumlarda Canonical URL Kullanmalısınız?

  • Benzer içeriklerde farklı linkler içeren internet adresiniz bulunuyorsa,
  • Farklı kategori ve etiketler üzerinden aynı link bağlantıları varsa,
  • http:// ve https:// içerikli URL’ler internet adresinizde bulunuyorsa SEOLOG olarak, Canonical URL kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Canonical etiketi kullanırken bir tane etiketkullandığınızdan emin olun.
  • İndekslenmesine izin vermediğiniz internet adreslerinin sitemap içerisinde olmadığından emin olmalısınız.
  • Canonical URL etiketleri ikihead etiketi arasında bulunması gerekir. Çünkü arama botları bu etiketler dışında kalan meta etiketleri görememektedir.
  • Canonical etiketini doğru kullanmalısınız.

Kanonik URL’ler, arama motorlarına detaylı araştırma yapmaları için yardımcı olmaktadır. Bununla beraber içeriklerinizi diğer alan adlandırmalarında bir araya getiriyorsanız Kanonik URL’ler, sıralamanızı yükseltmenize yardımcı olur. İnternet adreslerinde benzer ya da kopya içerikler, arama motorlarında sıralama için mücadele etmek zorunda kalmayacaktır.Kanonikurl sisteminden yararlanarak Google nezdinde kopya içerik problemlerinden de kurtulursunuz.Bu uygulama arama motorları üzerindeki konumunuzu da daha sağlam hale getirir.

İnternet adresinizde Canonical URL kullanmıyorsanız, Google Webmaster Araçlarından url parametlerini eklemeniz gerekir.

Kaynaklar:1

Ekrem Karataş
Ekrem Karataş

Merhaba, ben Ekrem Karataş. 1980 yılında güzel şehrimiz Kahramanmaraş'ta doğdum ve bugün iki harika çocuğun gururlu babasıyım. İş hayatıma 1999 yılında, firmalara web tasarımı yaparak başladım. O zamanlar internet ve dijital teknolojiler yeni yeni popülerleşiyordu ve ben de bu yenilikçi dünyanın bir parçası olmak istedim.

Zamanla, web tasarımı yeteneklerimi genişleterek yazılım ve web programlama konularında uzmanlaştım. Bu süreçte, birçok farklı sektörde çalışma fırsatı buldum. E-ticaret sektörü bu alanlardan biriydi ve burada çok değerli tecrübeler edindim. Bu tecrübeler, benim dijital dünyayı daha iyi anlamamı ve sektörün ihtiyaçlarını daha iyi görmemi sağladı.

10 yıldan fazla bir süredir SEO ve dijital pazarlama konularında kurumsal müşterilerimize hizmet veriyoruz. Bu alanda edindiğim bilgi ve tecrübeler, hem benim hem de çalıştığımız markaların büyümesine yardımcı oldu. Dijital pazarlamanın gücünü ve önemini ilk elden deneyimleyerek, sektördeki gelişmeleri yakından takip etmeye ve müşterilerimize en iyi hizmeti sunmaya devam ediyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Makaleler

İlginizi Çekebilir