SEOLOG-29-EKIM-LOGO

Favicon

Favicon Ne Kadar Önemli?

Favicon, kullanıcıların internet adreslerinin sık kullanılanlar veya açık tarayıcı sekmeleri arasında tanımlamasına yardımcı olan simgelerdir.

Terim Favorites Icon’dan kısaltılmıştır. Favicon dosyası internet adresiniz ziyaret edildiği zaman adres satırında belirlenecektir. Web sayfanız sık kullanılanlara eklendiği zamansa site adınızın baş kısmında ortaya çıkar. Faviconlar siteyi sık kullanılanlara eklediğiniz zaman listede kolayca görüntülenmesini sağlar. Favicon bir nevi bayrak uygulamasıdır.

favicon

Tarayıcıda internet sayfanızın yakınında bir favicon görüntülenir. Genel olarak favicon, 16 x 16 piksel boyutunda kare simgesinde bulunur. ICO formatında kaydedilir.

Faviconİco

Favicon.ico dosyasının boyutları değişse bile temel özelliği kare şeklinde bulunmasıdır. İdeal olarak 16×16 piksel boyutları kullanılır. Bununla beraber katları 32×32 ve 64×64 piksellerini de tercih edebilirsiniz.

Favicon görselleri tarayıcıların tamamında çalışmaktadır. Ancak Internet Explorer sadece .ico uzantısı için gösterim yapabilmektedir.

Favicon Faydaları

  • Favicon kullanıyorsanız ziyaretçileriniz internet adresinizi sık kullanılanlara eklediğinde favori bölümünde yer alırsınız. Böylece siteniz kolayca bulunabilir.
  • Arama motorları sitenizi indekslerken favicon.ico dosyasına erişmek ister.Bu dosya bulunmuyorsa sunucu hata dosyasının bulunmadığını belirtir. Siteniz çok hit alan bir site ise bu sorun adresinizin yavaşlamasına neden olur.
  • Daha çok site tasarımı ile aynı stile sahip olan, 16×16 ve 32×32 piksel büyüklüğündeki faviconlar ziyaretçilerin sizi daha kolay hatırlamasını sağlar.
  • Sitenize markalaşma yolunca yardım eder.
  • Amatör ya da profesyonel tüm internet adreslerinde kullanılabilir.

.png uzantılı favicon .icoÇevirimi

Eğer favicon.png dosyanızı favicon.ico dosyasına çevirmek isterseniz isterseniz png convertico gibi ücretsiz uygulamalardan yararlanabilirsiniz.

Nasıl Hazırlanır?

Photoshop kullanarak dilerseniz kendi faviconlarınızı hazırlayabilirsiniz. Bu işlem kare boyutların çalışarak yapabilirsiniz. Çalışmanızı çizdikten sonra kayıt işlemine geçin. Görsellerinizi PNG uzantısıyla kaydederseniz kalite kaybı yaşamazsınız. PNG formatındaki dosyasını ICO‘ya çevirmek için Favicon Generator‘den yararlanabilirsiniz. WordPress temalarını düzenlemek bazen karmaşık hale gelebilir. WordPress sitenize Favicon ekleyemediyseniz üzülmeyin. Eklentileri kullanarak bu işlemi kolayca tamamlayabilirsiniz. Seolog olarak Favicon için seçtiğiniz veya hazırladığınız görsellere özen göstermenizi tavsiye ediyoruz.

İnternet adresiniz bir favicon olması tarayıcınızın öne çıkmasını sağlar. Bununla beraber web siteniz çok daha profesyonel görünecektir.

Kaynaklar: https://tr.wikipedia.org/wiki/Favicon

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Makaleler

İlginizi Çekebilir

SEO Fiyat Teklifi Al

Web sitenizin Google sıralamalarında yükselmeye başlamasını istiyorsanız hemen bizden “SEO Teklifi” alın. Başarılı sonuçlar elde etmek için SEOLOG’un uzmanlığına güvenin.

SEO_Teklifi_Popup_Form