Seolog Foother Logo

Küçük Bütçeler İle Marka Bilinci Oluşturmak

Küçük Bütçeler İle Marka Bilinci Oluşturmak Nasıl Olur?

Büyüklüğü veya sektörü ne olursa olsun her işletme aslında aynı hedefler ile yola çıkar, sektöründe bir isim sahibi olabilmek.

Markalaşma, verdiğiniz hizmet veya sattığınız ürünler için uzun vadede oldukça önemli bir unsurdur ve firmanız, ürünleriniz ile insanların bağ kurmasını sağlar.

Markalaşma süreci çok uzun stratejik çalışmalar gerektirse de küçük bütçeler ile ilk adımlarınızı rahatlıkla başarabilirsiniz. Yazımın alt başlıklarında bu adımlardan bahsedeceğim.

Fakat öncelikle marka olma süreci, riskleri ve size sağlayacağı faydalar gibi birkaç konudan kısaca bahsetmek istiyorum.

Markalaşma uzun zaman alan zor bir süreçtir. Piyasa şartlarını gerçekten iyi analiz edip, markanıza yapacağınız yatırım bütçesini iyi ayarlamanız gereklidir.

Bu süre zarfında yapılan strateji hataları tüm gelirinizin erimesine bile yol açabilir. Çünkü markalaşma sürecinin temelinde pazarlama ve pazarlamaya yapılan yatırım yatar.

Şimdi markalaşma yolculuğunda küçük bütçeler ile yapabileceğiniz birkaç önemli konuya bakalım.

Markanızın Değerlerini Belirleyin

Olmak istediğiniz marka kimdir? Neler yapar? İnsanlara nasıl faydaları var? İleride başka neler yapmak istiyor? Buna benzer soruları kendinize sorarak işe başlamalısınız. Bu tarz sorular yardımı ile markanızın değerlerini ortaya koymuş olacaksınız.

Aslında bu sorular ile markanızın değerleri, misyon ve vizyonu ortaya çıkar. Bu süreci kısa tutmayın, gerçek anlamda üzerine düşünün ve zaman ayırmaya çalışın.

Bir sonraki aşama bu değerlerin başkalarına aktarılmasıdır ki bu görev sizindir. Ne kadar zor olsa bile bu değerlerin başkalarına iletilmesi, aktarılması başlangıçta sizin tarafınızdan olacağından maddi olarak bir maliyeti çıkmayacaktır.

Değerlerinizi Özetleyen Bir Slogan Olmazsa Olmaz

Her markanın kendini anlatan basit akılda kalıcı ve sevilen bir sloganı vardır. Bu slogan sizi, değerlerinizi hatta yaptığınız işi mutlaka yansıtmalı. Sloganda bir diğer önemli unsur da tutarlı olabilmektir.

Marka ismi vermeden direkt sloganı yazarak bir örnek vermem gerekirse “Sitenizin SEO Doktoru” bu slogan ile markanın SEO (arama motoru Optimizasyonu) işini doktor ciddiyetinde yaptığı beynimizde canlandı mı? Markalaşma sürecinde değerlerinizi bulmak gibi slogan bulmakta maliyet çıkarmayacak adımlardan biridir.

Markanızın Yüzü Logonuz

Markalar için önemli bir konuda logolarıdır. Çünkü uzun yıllar sizinle birlikte gelecek bu logo dışarıya karşı sizin yüzünüz olacaktır. Şekli, renkleri kısacası tasarımına özen gösterin.

Markanın bilinilirliğini tetiklediğini asla aklınızdan çıkarmayın. Hatta logolar kararsız kişilerin satın alma aşamasında satın alma tercihlerini değiştirebilme gibi bir gücü bile var diyebiliriz.

Bu konuda bir ipucu vereyim; Logonuzu tasarlarken bilinmiş büyük marka logolarının arasına kendi logonuzu ekleyerek diğer logolar arasında nasıl durduğuna bakın.

Diğer logolar arasında kayıp mı oluyor yoksa bende varım mı diyor? Bir çıktısını alıp belli bir süre gözünüzün önünde sürekli görebileceğiniz bir yere asın.

Belli bir süre sonra logodan sıkılır ya da onunla bir bağ kuramadığınızı sezerseniz logonuzu yeniden tasarlayın. Markalaşma sürecinizin başlangıcında size en çok maliyet çıkaracak adım logonuzu tasarlatmak olabilir. Buna da hazırlıklı olun.

Marka Bilinci Oluşturmaya İnternette Başlayın

Gerçek yaşamda bir günde belki en fazla 15-20 kişiye ulaşabilecekken ki günümüz pandemi şartlarında bu daha zor, sanal dünyada bunun bir sınırı yok desek yeridir.

Bir web sitesi, sosyal medya hesapları markanızın tanıtımı için olmazsa olmazlardandır. Üstelik sosyal medya sitelerinde markanız ile alakalı açacağınız sayfalar için ücret ödemenize gerek bile yok.

Bilinen sosyal medya sitelerinde aktif olarak yer alın. Facebook grupları önemsiz gibi görülse bile aslında tanınmak için oldukça önemli alanlardır.

Markanızı ile alakalı Facebook gruplarına üye olup kendi tanıtımınızı yapmaktan çekinmeyin. Grup üyelerinin sorunlarına cevap vererek başkalarının gözünde markanızın güvenini sağlayabilirsiniz.

Yukarıda saydığım başlıklar markalaşma yolculuğunuzda yok denilebilecek kadar küçük maddi harcamalar ile gerçekleştirebileceğiniz marka bilinci oluşturma adımlarından bazılarıydı.

Özellikle Dijital Pazarlamanın devreye girdiği durumlarda bütçeye bağlı olarak onlarca, yüzlerce yol uygulayabilirsiniz. Gelecek yazımda görüşmek dileğiyle…

Yazıma son verirken ufak bir hatırlatma yapmak istedim: Maske, sosyal mesafe ve temizlik…

Görüşmek dileğiyle…

www.sektorumdergisi.com/kucuk-butceler-ile-marka-bilinci-olusturmak/

Ekrem Karataş
Ekrem Karataş

Merhaba, ben Ekrem Karataş. 1980 yılında güzel şehrimiz Kahramanmaraş'ta doğdum ve bugün iki harika çocuğun gururlu babasıyım. İş hayatıma 1999 yılında, firmalara web tasarımı yaparak başladım. O zamanlar internet ve dijital teknolojiler yeni yeni popülerleşiyordu ve ben de bu yenilikçi dünyanın bir parçası olmak istedim.

Zamanla, web tasarımı yeteneklerimi genişleterek yazılım ve web programlama konularında uzmanlaştım. Bu süreçte, birçok farklı sektörde çalışma fırsatı buldum. E-ticaret sektörü bu alanlardan biriydi ve burada çok değerli tecrübeler edindim. Bu tecrübeler, benim dijital dünyayı daha iyi anlamamı ve sektörün ihtiyaçlarını daha iyi görmemi sağladı.

10 yıldan fazla bir süredir SEO ve dijital pazarlama konularında kurumsal müşterilerimize hizmet veriyoruz. Bu alanda edindiğim bilgi ve tecrübeler, hem benim hem de çalıştığımız markaların büyümesine yardımcı oldu. Dijital pazarlamanın gücünü ve önemini ilk elden deneyimleyerek, sektördeki gelişmeleri yakından takip etmeye ve müşterilerimize en iyi hizmeti sunmaya devam ediyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Makaleler

İlginizi Çekebilir