SEOLOG-29-EKIM-LOGO

Mükemmel Gif ve Meme Siteleri

Mükemmel Gif ve Meme Siteleri

Gif ve Meme Siteleri

Mükemmel gif ve meme bulmak için web siteleri makalesine başlamadan önce sizi 2 konuda uyarmak istiyorum. Birincisi bildiğimiz anlamda “Meme” için buraya geldiyseniz kast ettiğim meme o meme değil! Yabancılar sosyal medyada kullanılan ve emojiler gibi duyguları açıklamaya yarayan yazılar ile zenginleştirilmiş GIFlere bula bula meme ismini koymuşlar.

İkincisi ise aşağıdaki siteler çok fazla zamanınızı çalabilir. Eğer vaktiniz yoksa aşağıdaki sitelere girmenizi pek tevsiye etmiyorum. Vaktiniz yoksa bu sayfayı sık kullananlara ekleyip daha sonra inceleyebilirsiniz.

Gif Nedir?

Sitelere geçmeden önce GIF nedir sorusuna hızlı bir yanıt vereyim. GIF Graphics Interchange Format  kelimelerinin baş harflerinden oluşan 15 Haziran 1987’de icat edilmiş bir dosya formatıdır. Genelde hareketli resimler olarak adlandırabiliriz. Eğer internet ile tanışmanız 90’lı yıllara denk geldiyse hangi web sitesine girseniz yer gök gifler ile süslenirdi. Örnek bir şiir sitesine girip aşağıdaki gibi bir çiçek GIF’i görmeden çıkamazdınız.

GIF’ler arasında internette sörf yaparken birden Flash hayatımıza girdi ve kısa sürede GIF’leri koltuğundan ederek zamanla tarih olmalarını sağladı. Çünkü Flash ile yapılan animasyonlar dosya boyutu olarak daha az yer kaplıyor ve biz tasarımcılar içinde inanılmaz büyük bir özgürlük sunuyordu. Tamamı Flash ile yapılan sitelerin dışında girişlerine 1-2 dakikalık Flash animasyon ekleyen web siteleri de azımsanmayacak kadar çoktu. Flash sayesinde o çok sevdiğimiz GIF’ler bir anda tarih oldu.

Sonrasında sosyal medya ile tanışmamız aslında Twitter ile tanışmamız GIF’leri yeniden hayatımızın bir parçası yaptı. Çünkü 140 karaktere sığdıramayacağımız, emojilerin yetersiz kaldığı duygularımızı anlatacak bir şey gerekiyordu. GIF’lerin kullanımı yeniden arttıkça döngüsel sonsuz animasyonlar ve sinemagraf denilen GIF’ler ortaya çıktı. Devamında da meme denilen farklı duyguları temsil etmesi için hazırlanan GIF’ler hayatımıza iyice yer edindi.

Döngüsel Sonsuz Gif (Kaynak: https://dvdp.tumblr.com/post/182491767003/190202)
Kaptan Spark

Bu kadar açıklamadan sonra işte size mükemmel GIF’ler bulabileceğiniz en iyi git ve meme siteleri…

Giphy

Tartışmasız internetin en büyük GIF arşivine sahip sitesidir. Ne konuda olursa olsun aradığınız GIF’i bulabileceğiniz bir site. Alt tarafı GIF sitesi diyebilirsiniz ama günlük ziyaretçi sayısı 200 milyon, tahmini değeri ise 350 milyon$ ‘ı bulmuş durumda.

https://giphy.com/

Bana Ne Demek Gerekir?

Bu sayfada birbirinden eğlenceli GIF’leri bulabileceğiniz bence süper bir galeri. Özellikle duygularınızı anlatabileceğiniz eğlenceli GIF’ler için tercih edebilirsiniz.

https://whatshouldwecallme.tumblr.com/

Tumblr TV

Tumblr TV ile ilgilendiğiniz konulardaki GIF’leri tam ekran izleyebilirsiniz.

https://www.tumblr.com/tv

Reactiongifs

Reactiongifs.com sadece reaksiyon türündeki GIF’leri bulabileceğiniz bir web sitesi. Güzelliği ise o anki duygu ve cevaba göre arama yapabilme imkanı sunması. Bu sitede ne hissettiğinizi ifade etmek için mutlaka güzel bir şeyler bulabileceğinizi düşünüyorum.

https://www.reactiongifs.com/

Kedi GIFleri

Bu sitede sadece kedi GIFleri bulabilirsiniz. Canınız sıkılıyorsa ve kedileri seviyorsanız bu site tam siz için.

https://www.cutecatgifs.com/

Gfycat

GFYCAT onlarca kategoride binlerce GIF bulabileceğiniz başka bir web sitesidir.

https://gfycat.com/

Funny or Die

Funny or Die sitesi haftanın en iyi GIFlerini sizin için listeliyor. Aramaktansa bu şekilde listeler halinde sunan bir web sitesi belki sizin için daha uygundur.

https://funnyordie.com/library/

MEME Generator

Söylediğine göre ilk meme giflerini bu site oluşturmuş ve halen devam ediyormuş. Sitede kendinizde meme oluşturabilirsiniz. Başka kullanıcıların oluşturdukları meme gifleride inceleyebilirsiniz.

https://memegenerator.net

Imgur

Imgur sadece gif veya meme değil her türlü görseli arayabileceğiniz bir görsel arama motorudur. Aylık 150 milyon ziyaretçiyi aşan bir trafiğe sahiptir. Ülkemizden ise VPN kullanarak ziyaret etmeniz gerekiyor.

https://imgur.com/

Onsizzle

Farklı kategorilerde binlerce memestream bulabileceğiniz bu siteyi de inceleyebilirsiniz. Site içinde kelime ile arama veya mevcut kategoriler arasında dolaşma seçeneği olsada pek çalışmıyor.

https://onsizzle.com/

Frinkiac

Simpsons Ailesi hayranıysanız 1. ve 17. sezon arasında ki tüm bölümlerden 5 saniyelik gif veya meme yapabileceğiniz ilginç bir site. Üstelik bu çizgi filmdeki karakterlerin adı dışında fiile görede arama yapabilirsiniz. Örnek su içerken gibi. Frinkiac yaklaşık 3 milyon Simpsons screencaps içeriyor.

https://frinkiac.com

ONLINE GIF Yap

Bu kadar siteden sonra belki sizde GIF yapmak istersiniz. Bu siteyi ziyaret ederek hep GIFlere bakabilirsiniz isterseniz de farklı şekillerde kendi GIFlerinizi yapabilirsiniz.

https://makeagif.com/

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Makaleler

İlginizi Çekebilir

SEO Fiyat Teklifi Al

Web sitenizin Google sıralamalarında yükselmeye başlamasını istiyorsanız hemen bizden “SEO Teklifi” alın. Başarılı sonuçlar elde etmek için SEOLOG’un uzmanlığına güvenin.

SEO_Teklifi_Popup_Form