Seolog Foother Logo

Site Haritası

Site Haritası Önemi

İnternet, aslında yaşayan bir organizma gibidir. Anlık değişen ve yeni eklenen içerikler sürekli bir devinim halinde. Ancak bu değişimin herkese ulaşabilmesi için sürekli bir iletişim gerekiyor. Ancak bu iletişim makineler arasında kodlar vasıtasıyla yapılıyor. Yapılan herhangi bir değişikliğin de anında internetin belkemiği arama motorlarına iletilmesi gerekiyor. Bu da Site Haritası aracılığıyla mümkün oluyor. Bu aşama, arama motoru optimizasyonunun aslında kullanıcıya doğrudan yansımayan yönlerinden biri. Ancak yapılmazsa SEO’dan bahsedilmeyecek bir aşamadır.

Site Haritası Nedir?

İnternet büyük bir şehirse, Site Haritası da evinizin krokisidir. İnternet sayfanızın video, görsel ve Blog gibi tüm içeriğinin belirlendiği bu uygulama için öncelikle XML dosyası oluşturuluyor. Yazılım dilinin en dinamik kodlarını içeren XML dosyası site içindeki değişiklikleri algılıyor ve anında arama motorlarına bildiriyor. Ancak bunun için öncelikle hazırlanan haritayı Google Search Console gibi araçlara tanıtmak gerekiyor. Bu sayede arama motorları sitenizi baştan sona ezberliyor, değişikliklerden anında haberi oluyor. Bu sayede videoların uzunluğu, görsellerin konumu, blogların güncellenme zamanları gibi tüm bilgileri detaylı şekilde tutuluyor. Böylelikle de kullanıcılarına doğru bilgiyi aktarıyor.

Google, özellikle büyük, bol içerik üretim bol görsel ya da video yayınlayan sitelerin haritala ihtiyacı olduğunu düşünüyor. Bu, aynı zamanda bu aşamanın SEO çalışmaları için ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. Eğer Site Haritası yapılmamışsa ya da doğru tanımlanmamışsa iyi bir SEO çalışmasından bahsedilemez.

Ekrem Karataş
Ekrem Karataş

Merhaba, ben Ekrem Karataş. 1980 yılında güzel şehrimiz Kahramanmaraş'ta doğdum ve bugün iki harika çocuğun gururlu babasıyım. İş hayatıma 1999 yılında, firmalara web tasarımı yaparak başladım. O zamanlar internet ve dijital teknolojiler yeni yeni popülerleşiyordu ve ben de bu yenilikçi dünyanın bir parçası olmak istedim.

Zamanla, web tasarımı yeteneklerimi genişleterek yazılım ve web programlama konularında uzmanlaştım. Bu süreçte, birçok farklı sektörde çalışma fırsatı buldum. E-ticaret sektörü bu alanlardan biriydi ve burada çok değerli tecrübeler edindim. Bu tecrübeler, benim dijital dünyayı daha iyi anlamamı ve sektörün ihtiyaçlarını daha iyi görmemi sağladı.

10 yıldan fazla bir süredir SEO ve dijital pazarlama konularında kurumsal müşterilerimize hizmet veriyoruz. Bu alanda edindiğim bilgi ve tecrübeler, hem benim hem de çalıştığımız markaların büyümesine yardımcı oldu. Dijital pazarlamanın gücünü ve önemini ilk elden deneyimleyerek, sektördeki gelişmeleri yakından takip etmeye ve müşterilerimize en iyi hizmeti sunmaya devam ediyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Makaleler

İlginizi Çekebilir