Seolog Foother Logo

Okunabilirlik

Okunabilirlik Nedir?

Sektör ne olursa olsun, her kullanıcı kolay kullanım sunan ürün ve hizmetleri tercih eder. Bu arama motoru optimizasyonu çalışmalarının da mottosu olmalıdır. İnternette bilinmek ve bulunmak için gerekli olan içerikler hayati önem taşıyor. Ancak hazırlanan içeriğin nasıl sunulduğu da çok önemlidir. İnsan gözü, gördüğü bir şeyi en basit yoluyla beyne iletmeye çalışır. Bu nedenle içeriklerde de Okunabilirlik önemli bir kriterdir. Büyük araştırmalarla, büyük emekler verilerek hazırlanan içeriğin doğru sunulmaması emeklerin de boşa gitmesi anlamını taşıyabiliyor.

Okunabilirlik Neden Önemlidir?

İnternet tarihi, karmaşık iç içe geçmiş ve amacı anlaşılamayan sitelerle doludur. Kullanıcı istediğini bulamadığı sayfayı bir daha ziyaret etmek istemez. Bu durum, arama motorlarının kriterleri arasında da yer alır. Çünkü motorlar kullanıcı deneyimini ilk sırada tutarlar. İyi bir deneyim sunan içerik, arama motorlarının da en önem verdiği meseledir. Bu nedenle içerikte Okunabilirlik her şeydir. Bir içeriğin yazı tipi, yazı boyutu ve içerdiği cümleler iyi ayarlanmalıdır. Sayfanın dizaynı, kullanıcıların kolayca ulaşabileceği ve okuyabileceği şekilde tasarlanmalıdır. Aynı şekilde içerdiği cümleler de anlaşılır ve sade olmalıdır.

Kullanıcı, bir içeriği incelerken, farklı araçlar kullanmak zorunda kalmamalıdır. Çünkü herkesin interneti ve internet araçlarını mükemmel kullanması beklenemez. İçerik ve sayfa düzeni hazırlanırken bir çocuğun bile algılayabileceği ve kullanabileceği şekilde düzenlenmelidir. Bu nedenle Okunabilirlik özel ilgi isteyen bir konudur. Bir SEO kuralı olmasa da iyi bir uzman, içeriğin sunumuna büyük önem veriyor. Bu da iyi kullanıcı deneyimlerini beraberinde getiriyor.

Ekrem Karataş
Ekrem Karataş

Merhaba, ben Ekrem Karataş. 1980 yılında güzel şehrimiz Kahramanmaraş'ta doğdum ve bugün iki harika çocuğun gururlu babasıyım. İş hayatıma 1999 yılında, firmalara web tasarımı yaparak başladım. O zamanlar internet ve dijital teknolojiler yeni yeni popülerleşiyordu ve ben de bu yenilikçi dünyanın bir parçası olmak istedim.

Zamanla, web tasarımı yeteneklerimi genişleterek yazılım ve web programlama konularında uzmanlaştım. Bu süreçte, birçok farklı sektörde çalışma fırsatı buldum. E-ticaret sektörü bu alanlardan biriydi ve burada çok değerli tecrübeler edindim. Bu tecrübeler, benim dijital dünyayı daha iyi anlamamı ve sektörün ihtiyaçlarını daha iyi görmemi sağladı.

10 yıldan fazla bir süredir SEO ve dijital pazarlama konularında kurumsal müşterilerimize hizmet veriyoruz. Bu alanda edindiğim bilgi ve tecrübeler, hem benim hem de çalıştığımız markaların büyümesine yardımcı oldu. Dijital pazarlamanın gücünü ve önemini ilk elden deneyimleyerek, sektördeki gelişmeleri yakından takip etmeye ve müşterilerimize en iyi hizmeti sunmaya devam ediyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Makaleler

İlginizi Çekebilir