Seolog Foother Logo

UX ve SEO Nasıl Ölçülür?

UX ve SEO Nasıl Ölçülür? Ne Kadar Gereklidir?

UX ve SEO Nasıl Ölçülür? Günümüzde diğer site ve şirketlerden sıyrılmanın çeşitli yöntemleri bulunmaktadır. Bunlardan en önemlileri UX ve SEO’dur. Peki, bunlar nasıl ölçülür?

UX ve SEO Neden Gereklidir?

Teknolojinin gelişmesi ile internet kullanımı yaygınlaşmış ve hayatımıza UX, SEO ve bunun gibi çeşitli kavramları dahil etmiştir. İnternete erişim noktası oldukça kolay hale gelmiştir. Bu durum ise internet sitesi sayısını arttırmıştır. Öyle ki, internet sitesi açmak isteyen hemen hemen herkes bir site açabilme potansiyeline sahiptir. Burada önemli olan internet sitesine sahip olmaktan ziyade sahip olunan internet sitesini ulaşılabilir hale getirmektir.

İnternet sitelerinin ulaşılabilir olması ve ön plana çıkması önemlidir. Çünkü öne çıkan internet siteleri hem arama motorunda üst sıralarda ortaya çıkmakta hem de daha güvenilir kabul edildiği için tercih edilmektedir. Sitelerin öne çıkmasını sağlayan çeşitli işlemler ve bu işlemleri gerçekleştiren meslek elemanları bulunmaktadır. UX ve SEO bu işlemler arasında yer almaktadır. Ayrıca bu işlemler ölçülebilir niteliktedir. İşlemlerin ölçülebilirlik durumu bireylerin süreci nasıl yönettiklerine dair kişilere ipucu vermektedir.

UX ve SEO Nedir?

UX ve SEO’nun ölçülme yöntemlerine değinmeden önce UX ve SEO’nun ne olduğunu kısaca tanımlamaya çalışacak olursak, UX kullanıcı deneyimi olarak adlandırılmaktadır. Site kurulurken kullanıcı deneyimler esas alınır ve bu doğrultuda çalışma yürütülür. Yalnızca kurulurken değil, sitede bir değişiklik yapılmak istendiği zaman da UX kullanılabilir.

SEO’ya gelecek olursak, SEO, arama motoru optimizasyonudur ve sitenin arama motorunda üst sıralarda çıkması için yapılan çalışmaların bütünü olarak tanımlanabilir. Her ikisi de ziyadesi ile önem arz etmektedir.

UX ve SEO Ölçme

UX ve SEO ölçümlerine gelecek olursak, UX A ve B testleri ile ölçümlenmektedir. Siteden beklenene göre A ve B değişkenlik göstermektedir. A ve B testleri sonucunda UX belirlenmekte ve çalışma gerçekleştirilmektedir. SEO için herhangi bir şekilde ön test bulunmamaktadır. UX ve SEO çalışmaları sonucunda site test edilebilmekte ve ölçülebilmektedir. Bunun için özel olarak hazırlanmış olan sistem ve programlar bulunmaktadır. Siz de vakit kaybetmeden alanında uzman kişilerden konuya dair destek alabilirsiniz. UX ve SEO ölçümleri göz ardı edilmeyecek kadar önemlidir.

Ekrem Karataş
Ekrem Karataş

Merhaba, ben Ekrem Karataş. 1980 yılında güzel şehrimiz Kahramanmaraş'ta doğdum ve bugün iki harika çocuğun gururlu babasıyım. İş hayatıma 1999 yılında, firmalara web tasarımı yaparak başladım. O zamanlar internet ve dijital teknolojiler yeni yeni popülerleşiyordu ve ben de bu yenilikçi dünyanın bir parçası olmak istedim.

Zamanla, web tasarımı yeteneklerimi genişleterek yazılım ve web programlama konularında uzmanlaştım. Bu süreçte, birçok farklı sektörde çalışma fırsatı buldum. E-ticaret sektörü bu alanlardan biriydi ve burada çok değerli tecrübeler edindim. Bu tecrübeler, benim dijital dünyayı daha iyi anlamamı ve sektörün ihtiyaçlarını daha iyi görmemi sağladı.

10 yıldan fazla bir süredir SEO ve dijital pazarlama konularında kurumsal müşterilerimize hizmet veriyoruz. Bu alanda edindiğim bilgi ve tecrübeler, hem benim hem de çalıştığımız markaların büyümesine yardımcı oldu. Dijital pazarlamanın gücünü ve önemini ilk elden deneyimleyerek, sektördeki gelişmeleri yakından takip etmeye ve müşterilerimize en iyi hizmeti sunmaya devam ediyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Makaleler

İlginizi Çekebilir