Seolog Foother Logo

Marka Aramaları

Marka Aramaları Nedir?

İnternetin olmazsa olmazı arama motorları pek çok hizmeti kolaylaştırıyor. Milyarlarca bilginin arasından istenileni hızla getirebiliyor. arama motoru optimizasyonları da çoğu zaman kelimeler üzerinden yapılıyor. Ancak bilinirliği yüksek markalar doğrudan aranabiliyor. Bu durum da Marka Aramaları olarak adlandırılıyor. Yani bir kişi televizyonun özelliklerini yazmak yerine doğrudan televizyon markasını aratıyor. Bu durumda, optimizasyon çalışmalarını doğru yapan bir marka ilk sırada çıkmayı başarıyor.

Marka Aramaları İçin SEO Çalışması Yapılır Mı?

Markanın sahibi olmak ilk sırada çıkmanın garantisi değil. Bunun için de bir takım optimizasyon süreçlerine ihtiyaç duyuluyor. Markanızın organik olarak ilk sırada yer alması için SEO çalışması gerekiyor. Özellikle sayfa başlığında markanın isminin yazılması arama listesinde üst sıralarda çıkmayı sağlıyor. Özellikle markalı aramalarda kelime reklamları sıklıkla kullanılıyor. Örneğin bir televizyon markası arandığında ilk sırada onu satan bir sitenin reklamı çıkabiliyor.

Bu tür aramalarda üst sıralarda yer almak için SEO uzmanının bir çalışma yürütmesi gerekiyor. İndekslenen sayfalarda markaya yer vermek gerekiyor. Ancak markanın hangi içerikte ve hangi sayfada görüneceğini bilmek ve etiketlemek gerekiyor. Bunun için de optimizasyonun hassasiyetle yapılması önemlidir.

Arama motoru botları, sahteciliğe karşı titiz davranıyor. Markanın taklit edilmesi ve kullanıcının kandırılmasına karşı önlemler alınıyor. Bu bağlamda arama motoru, kodlar aracılığıyla doğru olanı buluyor. Özellikle, marka bilinirliği yüksek olanların Marka Aramaları konusunda titiz davranması gerekiyor.

 

Ekrem Karataş
Ekrem Karataş

Merhaba, ben Ekrem Karataş. 1980 yılında güzel şehrimiz Kahramanmaraş'ta doğdum ve bugün iki harika çocuğun gururlu babasıyım. İş hayatıma 1999 yılında, firmalara web tasarımı yaparak başladım. O zamanlar internet ve dijital teknolojiler yeni yeni popülerleşiyordu ve ben de bu yenilikçi dünyanın bir parçası olmak istedim.

Zamanla, web tasarımı yeteneklerimi genişleterek yazılım ve web programlama konularında uzmanlaştım. Bu süreçte, birçok farklı sektörde çalışma fırsatı buldum. E-ticaret sektörü bu alanlardan biriydi ve burada çok değerli tecrübeler edindim. Bu tecrübeler, benim dijital dünyayı daha iyi anlamamı ve sektörün ihtiyaçlarını daha iyi görmemi sağladı.

10 yıldan fazla bir süredir SEO ve dijital pazarlama konularında kurumsal müşterilerimize hizmet veriyoruz. Bu alanda edindiğim bilgi ve tecrübeler, hem benim hem de çalıştığımız markaların büyümesine yardımcı oldu. Dijital pazarlamanın gücünü ve önemini ilk elden deneyimleyerek, sektördeki gelişmeleri yakından takip etmeye ve müşterilerimize en iyi hizmeti sunmaya devam ediyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Makaleler

İlginizi Çekebilir