(0212) 212 5736 / (0542) 345 1980

Google Algoritma Güncellemeleri

Uzun soluklu SEO stratejilerinde başarılı olmanın en önemli kurallarından biri, Google tarafından gerçekleştirilen algoritma güncellemelerini takip etmektir. Google belli aralıklarda algoritmasında değişikliklere gider ve bunun için güncellemeler yayınlar. Bu içerikte geçmişten günümüze Google güncellemelerini bulacaksınız.
Google Algoritma Güncellemeleri
Google Algoritma Güncellemeleri

Google Algoritma Güncellemeleri Nedir?

Uzun soluklu SEO stratejilerinde başarılı olmanın en önemli kurallarından biri, Google tarafından gerçekleştirilen algoritma güncellemelerini takip etmektir. Google belli aralıklarda algoritmasında değişikliklere gider ve bunun için güncellemeler yayınlar. SEO stratejilerinin esas kaynağını Google’ın arama, tarama ve sıralama algoritmaları oluşturur. Bu nedenle yapacağınız tüm SEO çalışmalarında algoritma güncellemelerini dikkate almanız gerekir. Herhangi bir web sayfanın SERP sonuçlarını iyileştirmek için Google algoritmasının nasıl çalıştığını bilmek yetmez. Aynı zamanda da algoritma güncellemelerini takip ederek değişen kriter ve önceliklere uygun stratejiler geliştirmek gerekir.

Google algoritma güncellemeleri düzenli aralıklar ile yapılmaz ve çok uzun süre test edilmesine karşın bazen ummadık hatalar ile karşılaşılır. Ayrıca güncellemelerin tam olarak rayına girmesi ve SEO etkisi için belli bir zaman geçmesi gerekir. Peki Google algoritma güncellemesi nedir? Bundan da önce, Google algoritması nedir? Google niçin algoritma güncellemesi yapar? Bugüne kadar yaptığı algoritma güncellemeleriyle SEO çalışmalarında ne gibi sonuçlar yarattı? Bu yazımda bu sorulara kısaca cevap vermeye çalışacağım.

google algoritma guncellemeleri 1

Google Algoritması Nedir?

Öncelikle Google algoritmasından biraz bahsedeyim. Kısaca ifade etmem gerekirse Google algoritması, arama dizininden veri almak ve bir sorgu için mümkün olan en iyi sonuçlara ulaşmak için Google tarafından geliştirilen özel bir sistemdir. Bu kısa tanım her ne kadar konuyu özetlese de Google algoritmasının basit bir işleyişe sahip olduğunu düşündürmemeli. Çünkü Google algoritması aslında farklı kriterlere göre farklı şekilde çalışan ve birbiriyle sürekli etkileşim halinde olan karmaşık bir algoritma sistemidir.

Başka bir deyişle Google algoritması derken aslında tek bir algoritmadan değil, iç içe geçmiş çok sayıda ve karmaşık bir dizi algoritmadan bahsediyoruz. Sistem o kadar karmaşık ki, her algoritma güncellemesinin ardından konuyla ilgili sayısız teori üretiliyor. Gerçekte Google algoritmasının nasıl çalıştığını tam anlamıyla sadece birkaç Google çalışanı biliyor. Çünkü Google’ın algoritması gizlidir ve birçok konu sadece tahminler üzerinden yürümektedir. Dünyada sadece birkaç kişi algoritmanın tam olarak nasıl işlediğini bilir ki bunlar da Google’ın en iyi mühendisleridir.

Algoritma Güncellemeleri ve SERP’ler

Arama motoru pazarının lider oyuncusu Google, gerçekleştirdiği algoritma güncellemeleriyle SEO çalışmalarını doğrudan etkileyen sonuçlar yaratıyor. İster amatörler için olsun, isterseniz profesyonel SEO çalışmaları bağlamında Google’ın gerçekleştirdiği algoritma güncellemeleri büyük bir öneme sahip. Çünkü bunları takip ederek SERP’lerde ciddi avantajlar elde etmek mümkün. Google, sorgu sayfalarında en doğru sonuçlara ulaşmak için çekirdek algoritmasında bugüne kadar sayısız yeniliği devreye soktu. Haliyle bu konuda yaptığı her açıklama, SEO’cular arasında heyecan yaratıyor. SEO alanında uzman bizler, Google yetkililerinin yaptıkları açıklamalara her zaman büyük önem veriyoruz. Bunlara ek olarak farklı kaynaklardan ulaştığımız verileri inceleyerek Google algoritması ve güncellemeleri hakkında değerlendirmeler yapıyoruz. Bu doğrultuda geliştirdiğimiz başarılı SEO stratejileri, web sayfalarına SERP’lerde ciddi avantajlar sağlıyor.

Dünya genelinde olduğu gibi ülkemizde de online alışveriş hızlı bir gelişim ivmesi içinde. Her geçen gün e-ticaret alanına yeni oyuncular giriyor. İnternet reklamları online alışveriş siteleri için büyük bir öneme sahip. Ancak organik trafiği arttırma yolları da e-ticaret sitelerine ciddi avantajlar sağlıyor. Ülkemizde e-ticaret alanında profesyonel çalışmalar yapanlar, Google algoritma güncellemeleri konusuna büyük önem vermekte. Çünkü değişen kriterler ve önceliklere uygun düzenlemeler sayesinde sitelerin organik trafikleri ciddi ölçüde artıyor. Ürün ve içerik sayfalarının SERP sonuçları iyileşiyor. SERP’leri iyileştirmeye dönük SEO çalışmaları e-ticaret sitelerine ekonomik anlamda önemli getiriler sağlıyor. Tüm dünyadaki SEO uzmanları, her zaman arama sonuçlarında üst sıralara nasıl çıkabileceklerini bulmak için derinlemesine araştırmalar, testler ve çalışmalar yapıyorlar. Ancak algoritmanın tam olarak nasıl çalıştığını bilmeden ne yapılacağını bilmek tabii ki de zordur.

google algoritma guncellemeleri 2

Google Niçin Algoritma Geliştirir?

Google algoritmasının en önemli amacı, Google’da arama yapan sorgu sahiplerinin istedikleri sonuçlara mümkün olan en kısa ve doğru şekilde ulaşmasını sağlamaktır. Sorgu sahibinin ulaşmak istediği sonuç, herhangi bir konu hakkında herhangi bir bilgi olabilir. Bu sonucun herhangi bir görsel, adres ya da başka herhangi bir şey olması da mümkündür. Google algoritması aslında kullanıcının bir anlamda zihnini okumaya ve gerçekte neye ulaşmak istediğini anlamaya çalışır. Bu amaçla iç içe geçen ve birbiriyle etkileşim halinde bulunan çeşitli algoritmalar kullanır. Bununla birlikte, arama sorgusunda anahtar kelimelerle ilgili doğru ve anlamlı sonuçların çıkması yetmez. Bu sonuçların kullanıcının esas amacına uygunluk derecesine göre başarılı bir şekilde sıralanması gerekir.

Bir örnek verecek olursak, arama çubuğuna “çikolatalı kek” yazan bir kullanıcı acaba gerçekte neye ulaşmak ister? Mesela evde nasıl çikolatalı kek yapacağını mı öğrenmek ister? Yoksa çikolatalı kek görseline mi erişmek ister? Veya çikolatalı kek yapımını anlatan videoları mı izlemek ister? İşte Google, sorgu sahibinin yaptığı her aramada daha önce geliştirdiği algoritmaları kullanır. En doğru sonuçları ilgi derecesine göre sıralayarak kullanıcının karşısına getirir. Böylelikle çikolatalı kek yapımını öğrenmek isteyen kullanıcının önüne bu bilgileri belirli kriterlere göre sıralayarak çıkarır. Çikolatalı kek görsellerine erişmek isteyenleri ise ilgili görsellere yönlendirir. Görselleri de yine belirli kriterlere göre sıralı şekilde karşısına çıkarır.

Google’ın Hizmet Kalitesini Arttırma Stratejisi

Arama motoru sonuç sayfaları olan SERP’ler, web sayfaları ilgi düzeyi ve diğer kriterlere göre sıralar. Bunun için birçok algoritma ve sıralama faktörü kullanır. Google’ın her algoritma güncellemesi, bu algoritmaların yapısında ve sıralama faktörlerinde değişim yaratır. Google algoritma güncellemeleri aslında Google’ın kullanıcılarına verdiği hizmet kalitesini arttırır. Nitekim Google, arama motoru pazarında sahip olduğu lider konumu korumak ve güçlendirmek istiyor. Bu nedenle hizmet kalitesini sürekli arttırmaya öteden beri önem vermekte. Bu amaç doğrultusunda gerçekleştirdiği algoritma güncellemeleri de aslında SEO çalışmaları sayesinde web sitelerin iyileştirilmesini sağlıyor. Başka bir deyişle Google, her algoritma güncellemesiyle bir taraftan kendi hizmet kalitesini arttırıyor. Bir taraftan da kullanıcıların ihtiyaçlarına gerçekten uygun, özgün ve kolay bulabileceği içeriklerin üretilmesini teşvik ediyor. Aynı zamanda da SEO manipülasyonlarına karşı kendisini ve kullanıcılarını koruyor.

Google Algoritma Güncellemeleri SEO Çalışmalarını Nasıl Etkiler?

İster on-page olsun, isterse off-page SEO’da yaptığımız çalışmaların özü aslında Google algoritma güncellemeleri doğrultusunda etkin stratejiler oluşturmaktır. Herhangi bir SEO çalışması ne kadar doğru noktalara odaklanırsa o kadar başarılı olur. Web sitelerde ürün ve içerik sayfalarının organik trafiğini etkileyen farklı pek çok unsur vardır. Google algoritma güncellemeleri, on-page ve off-page SEO’da bundan böyle hangi konuların önem kazanacağını gösterir. Bu güncellemeri takip ederek çalışmaları doğru noktalara odaklayan web siteler, organik trafiklerini arttırırlar. Yanlış veya yetersiz odaklar ise sitelere ciddi trafik kayıpları yaşatır. Söz konusu olan eğer bir online alışveriş sitesiyse bu durum, sitenin iflasına bile yol açar. Online alışveriş siteleri eğer sadece internet reklamlarıyla ayakta kalabilseydi, SEO çalışmalarına zaten gerek duymazlardı. Hangi sektörde hizmet verirse versin tüm online alışveriş siteleri aslında Google algoritma güncellemeleri ile uyumlu SEO stratejilerini hayata geçirmek durumunda.

google algoritma guncellemeleri 5

Aslına bakarsanız Google algoritma güncellemeleri, alanında en uzman profesyonellerin bile tümüyle anlayabileceği sınırların ötesindedir. Çünkü Google aslında bu güncellemelerin yalnızca sınırlı ipuçlarını paylaşıyor. Böylelikle algoritmaların kötüye kullanılmasını önlüyor. Aynı zamanda da zayıf noktalarının tespitini zorlaştırıyor. Bu yüzden güncellemelerin birçok bileşeni aslında gizli kalıyor. Nitekim Google algoritma güncellemeleri hakkındaki bilgiler kamuoyuyla resmi blog sayfası ve Twitter hesabı üzerinden paylaşılıyor. Bu kanallara baktığımızda neredeyse günde 2 veya 3 tane güncelleme bilgisi paylaşıldığını görmekteyiz. Bunlar arasında çekirdek algoritma güncellemeleri ve diğer güncelleme bilgileri mevcut. SEO alanında çalışan bizler, bu ipuçlarını ve konuyla ilgili yapılan değerlendirmeleri sürekli incelemek durumundayız. Bu sayede kendi SEO stratejilerimizi geliştiriyor ve etkinleştiriyoruz.

Google’daki Algoritma Güncellemeleri Neden Artıyor?

Faaliyete başladığı ilk yıllarda Google, algoritmalarında çok az güncelleme yapıyordu. Üstelik bu güncellemeler SERP’lerde önemli bir etki yaratmıyordu. Google’ın ilgili sayfaları daha hızlı ve doğru şekilde bulmasını amaçlıyordu. Fakat 2010’lara gelindiğinde Google, arama motoru pazarında lider konuma yükseldi. Bu durum ona, web sayfaların içeriklerini kendi belirlediği kriterlere göre düzenlemelerini sağlama konusunda ayrıcalık kazandırdı. SERP’lerde üst sıralara yükselmek için web siteler artık Google’ın kriterlerini dikkate almak zorunda kaldı. Hal böyle olunca, web siteleri SEO çalışmalarına daha fazla önem vermeye başladı. Bu çalışmaların etkili ve faydalı sonuçları kısa sürede anlaşıldı. Böylelikle SEO pazarı sadece birkaç yıl içinde hızlı bir büyüme ivmesi yakaladı. Google’ın arama motoru pazarındaki yükselişine paralel şekilde online alışveriş de önemli bir yükseliş ivmesi yakalamıştı. Online alışveriş sitelerinin SEO’ya ciddi kaynaklar ayırması sektörde rekabeti kızıştırdı.

2011 yılından itibaren Google, algoritma güncellemelerine daha fazla önem vermeye başladı. İlk büyük güncellemeyi Panda güncellemesiyle gerçekleştirdi. O günden bugüne irili ufaklı binlerce algoritma güncellemesi yaptı. Günümüzde Google, her yıl binlerce algoritma güncellemesi gerçekleştirmeye devam ediyor. Bu güncellemelerin bir kısmı sınırlı etkiler yarattığı için SEO’cular arasında fazla heyecan uyandırmıyor. Fakat çekirdek güncellemesi dediğimiz kapsamlı güncellemeler SERP’leri doğrudan ve ciddi ölçüde etkiliyor. Bu yüzden SEO çalışmalarında önemli sonuçlar yaratıyor.

Google algoritma güncellemeleri, aynı zamanda ceza algoritmaları için de önemli sonuçlar doğuruyor. Çünkü SEO pazarı büyüdükçe SERP’lerde avantaj sağlamaya dönük manipülasyonlar artmaya başladı. Bu durum karşısında Google, özellikle çekirdek güncellemeleriyle yüzlerce web sitenin trafiğini bir anda düşürüyor. Algoritmaları manipüle etmeye dönük çalışmaları etkinsiz hale getirecek filtreleri devreye sokuyor. Hatta şunu da söyleyebiliriz. Her çekirdek güncellemesiyle Google, ceza algoritmalarını da güncelliyor. Manipülatif yöntem ve içerikleri daha sert şekilde cezalandırıyor.

Şimdi geliniz, bugüne kadarki Google algoritma güncellemeleri içinde belli başlı olanlarını kısaca inceleyelim.

Google Panda Güncellemesi

24 Şubat 2011 – Panda Güncellemesi

Google’ın faaliyete başladığı dönemden itibaren gerçekleştirdiği en kapsamlı algoritma güncellemesi Panda güncellemesiydi. Bu güncellemeyle birlikte sıralama ölçütlerinde önemli değişimler meydana geldi. Başlangıçta bu güncelleme, İngilizce içerikli web sayfaları etkiledi. Ardından Türkçe de dahil olmak üzere tüm dillerdeki web sayfaları etkiledi. SERP’lerdeki değişimler özellikle internet üzerinden kazanç sağlayan kişileri ve kurumları doğrudan etkiledi. Google algoritma güncellemeleri içinde Panda güncellemesi kopya içeriklerle mücadelede önemli kazanımlar sağladı. Böylelikle özgün içeriklere sahip web sayfaların lehine sonuçlar oluştu.

Panda güncellemesiyle devreye giren yeni algoritmalar, kopya içerikleri ayıklamak konusunda oldukça başarılıydı. Özgün içeriklere sahip web sayfalar bu sayede arama sonuçlarında üst sıralara yükseldi. Bu güncellemede Google, özgün içeriklerin kullanıcılar için daha faydalı olacağı kabulünden hareket etti. Panda algoritması devreye girmeden önce bazı web siteler, SERP’lerde üst sıralarda çıkmak için benzer içerikli çok sayıda sayfa oluşturuyordu. Bu sayfaların içerikleri ise büyük ölçüde kopya içerikti. İçeriklerin kalitesi zayıf olduğu halde Google algoritması bu siteleri filtrelemede yetersiz kalıyordu. Google algoritma güncellemeleri içinde Panda güncellemesi bu sorunlara etkin çözümler sağladı. Panda algoritması sayesinde kullanıcılar, kopya içeriklerin yarattığı bilgi kirliliğinden kurtuldu.

google algoritma guncellemeleri 8

Aradan 10 yıldan uzun bir zaman geçmiş olmasına rağmen Panda güncellemesinin etkileri günümüzde de devam ediyor. Düşük kaliteye sahip ve kopya içerik taşıyan web sayfalar SERP’lerde hiçbir zaman üst sıralarda çıkmıyor. Kullanıcının karşısına kaliteli içerikleri çıkarmak konusunda Panda güncellemesi, bundan sonraki güncellemelerin de çatısını oluşturdu. Ve nitekim Panda güncellemesi ilerleyen süreçte farklı boyutlarda gerçekleşmeye devam etti. Aşağıda bunlardan birkaç tanesini kısaca ele alacağım.

Panda 24 – 22 Ocak 2013

Google algoritma güncellemeleri içinde 2013 yılının ilk güncellemesiydi. SERP’lerin yüzde 1.2’sini etkiledi. Esas olarak kopya içerikleri ve kötü yazılımları hedef aldı.

Panda 25 – 14 Mart 2013

Matt Cutts tarafından duyrulan bu güncelleme, Panda algoritmasının çekirdek algoritmayla birleşmeden önceki son güncellemesiydi.

Panda Dansı – 11 Haziran 2013

Bu güncelleme aslında gerçek bir Panda güncellemesi değildi. Çünkü Panda algoritması mevcut durumda aylık olarak zaten güncelleniyordu. Bu güncellemelerin her biri yaklaşık 10 gün sürüyordu.

Google Panda Kurtarma Güncellemesi Temmuz 2013

İlk olarak Şubat 2011 tarihinde hayat verilen Google Panda algoritması, Google’ın uzun yıllar boyu sayısız çalışmalar yürüterek birçok başarıya imza atmış SEO uzman ekibi tarafından tasarlanmıştı. Duyurulduğu ilk anda gündeme bir bomba gibi düşen Google Panda Kurtarma Güncellemesi Temmuz 2013 haberi, internet dünyasında yer alan milyonlarca web sitenin kontrol edilmesi açısından çok büyük bir öneme sahipti.

Google Panda algoritmasının amacı, içerik açısından özgünlük derecesi yüksek ve zengin web siteleri arama motoru sayfasında üst sıralara taşımaktı. Bu algoritma sayesinde SEO kavramı ve kurallarının da hayatımızdaki yeri daha da sağlamlaşmış oldu. Öncelikle Amerika Birleşik Devletleri’ndeki İngilizce içerikli web siteler üzerinde sorgulama yapan Google Panda algoritması, ilerleyen zaman içerisinde tüm dünyaya yayıldı ve birçok dildeki içerikleri incelemeye aldı. İlk güncellemesini Nisan 2011 tarihinde gerçekleştiren Panda algoritması, iki yılı aşkın bir süre içerisinde yaklaşık 30 farklı güncellemeye şahit oldu. Son güncellemesi ise Mart 2013 tarihinde gerçekleşti.

Kurtarma Güncellemesi

Mart 2013 tarihinde Panda algoritmasının son güncellemesini gerçekleştirdiğini açıklayan Google, üç aylık bir süre sonrasında Panda algoritmasına bir yenilik getirmek amacıyla Google Panda Dansı Güncellemesi‘ni hayata geçirdi. Bu güncellemenin üstünden bir ay geçtikten sonra yeni bir açıklama ile Google Panda Kurtarma Güncellemesiyle yine gündem olmayı başardı. Temmuz 2013 tarihinde gerçekleştirilen Google Panda Kurtarma Güncellemesi ile birlikte daha önceki Panda Güncellemelerinden dolayı uygulanan cezaların bazılarını kaldırarak, cezalarda yumuşatmaya gitti.

Panda Güncellemeleri SEO Çalışmalarını Nasıl Etkiledi?

SEO çalışmaları açısından Panda güncellemelerinin en önemli sonuçlarından biri, orijinal içerikleri önemli hale getirmesiydi. Nitekim Panda algoritması kopya içerik barındıran web sayfaları ciddi ölçüde filtreledi. Orijinal içeriğe sahip web sayfalarla birlikte Google da hizmet kalitesini arttırmış oldu. Panda güncellemeleri en ağır darbeyi kopya içeriklere vurdu. Ayrıca düşük kaliteli sayfaları ve zayıf içerikleri de geri plana itti. Bundan böyle web sayfanın içeriğinin orijinal olması yetersizdi. İçeriğin konu hakkında yeterli bilgi içermesi de önemliydi. Böylelikle arama sonuçlarını manipüle etmeye dönük olarak uygulanan black hat SEO yöntemleri etkinliğini kaybetti. Bunlar içinde örneğin anahtar kelime doldurmalar, link çarkları, saklı yazı veya linkler anlamsızlaştı. Oysa Panda algoritmasına kadar bu yöntemler SERP’leri etkiliyordu. Bu yüzden Panda güncellemeleri black hat SEO’cularda adeta şok etkisi yarattı.

Sayfada Geçen Ortalama Süre

Panda güncellemelerinin en önemli özelliklerinden biri de Google’ın bundan böyle sayfada geçen ortalama süreyi dikkate almaya başlamasıydı. Dolayısıyla web sayfaların hemen çıkış oranını azaltmaya dönük SEO çalışmaları bu güncellemelerle birlikte önem kazandı. On-page SEO’da Panda algoritması, web sayfalardaki görsellerin organik trafiğe katkısını önemli hale getirdi. Belirli aralıklarla devam eden Panda güncellemeleri nedeniyle web sayfalar, sayfada geçen ortalama süreyi uzatmak için görsel içeriklere daha fazla yer vermeye başladı. Bununla birlikte görsellerin optimizasyonu da önemli bir konu haline geldi. Çünkü burada işin püf noktası, web sayfaya fazla miktarda görsel koymak değildi. Bu görseller içerikle ilgili olmalı ve aynı zamanda da optimize edilmeliydi. Yani boyutları küçük, anahtar kelime üzerinden bulunabilirliği yüksek olmalıydı.

Site içinde geçirilen süre uzadıkça Panda algoritması bu durumu, sitenin kullanıcılar için yararlı bir site olduğu şeklinde değerlendirdi. Aynı içeriğin farklı sayfalarda farklı başlıklar ve odak anahtar kelimelerle kullanılmasını ise ceza nedeni saydı. Bunlara ek olarak, sitelerin kod yapısının W3C standartlarında olması ve mobil uyumluluk da Panda algoritmasıyla birlikte SEO çalışmalarında önemli konular haline geldi.

Google Penguen 2 Güncellemesi Mayıs 2012

İlk olarak Nisan 2012 tarihinde internet dünyasına sürülen Google Panda algoritmasının Penguen Güncellemesi, bir aydan daha kısa bir zaman içerisinde Penguen 2 Güncellemesi Mayıs 2012 ile tekrardan gündeme geldi. Bir önceki Google Penguen Güncellemesi Nisan 2012’de işleme koyulan fazla SEO çalışmalarına yönelik ceza denetlemesinden sonra gerçekleşen Google Penguen 2 Güncellemesi Mayıs 2012 içerisinde 52 Güncelleme Paketine yer verildi. 52 Güncelleme Paketi içerisinde birbirinden farklı yenilikler ve iyileştirmeler bulunmaktaydı. 52 Güncelleme Paketi sadece İngilizce aramalarda etkili olurken bu aramaların yüzde 0,1’lik bir orandan daha azına etki etmiştir. İlk Google Penguen Güncellemesinden sonraki süreçte iyileşmeler görülen web sitelerde Google Penguen 2 Güncellemesi sonrasında da aynı iyileştirmelerin gerçekleştirilmesi planlandı.

penguen 2 mayis guncellemsi

Penguen Güncellemesine Dahil Olan 52 Güncelleme

Google Penguen 2 Güncellemesi Mayıs 2012 ile birlikte internete dahil olan 52 Güncelleme Paketinde yer alan bir değişiklik ve yenileme göze çarptı. Nisan 2012 güncellemesine bağlı olarak gerçekleşen güncellemeler ayrıntılı olarak yayınlandı.

Penguen Güncellemesindeki Diğer Gelişmeler

Temel dizinde yüzde 15’lik bir genişleme, web sitelerde gelişmiş kullanım ve bağlantıları üzerinde yapılan birden fazla güncelleme mevcuttu. Bir diğer önemli gelişme ise Google tarafından anlamsal aramaya yönelik başlatılan “Bilgi Grafiği” oldu. Bilgi Grafiği, saptanmış kişi, mekan veya diğer şeyler için ek objelerin varlığını sağlayan SERP (Search Engine Results Page) yani arama motoru sonuçlarının bulunduğu sayfa ile entegre olan bir ekrandır. Bilgi Grafiği, etkisi bakımından önemli bir gelişme kabul edilmektedir.

Penguen Güncellemeleri SEO Çalışmalarını Nasıl Etkiledi?

2012 yılında başlayan Penguen güncellemeleri, özellikle düşük kaliteli ve manipülatif içerikli, spam içeren, alakasız ve aşırı optimize edilmiş içerikleri filtreledi. Art niyetli içerikler bu güncellemelerle birlikte ciddi ölçüde zarar gördü. Panda algoritmasından farklı olarak aynı anda tüm dillerde devreye giren bu güncellemeler, webspam’la mücadelede Google’ın elini güçlendirdi. 2012’ye kadar Google aslında manipülatif web sitelerin ve manipülatif SEO çalışmalarının farkındaydı. Ancak algoritması bunları ayıklamada zorluk çekiyordu. Kullanıcılara yarar sağlamayan, yasal olmayan içerikler barındıran web siteler Penguen güncellemelerinden sonra alt sıralara düştü. Google algoritma güncellemeleri içinde Penguen güncellemeleri SEO açısından en çok bu bağlamda önemliydi.

google algoritma guncellemeleri 12Penguen güncellemesinin başlangıçta tüm dilleri aynı ölçüde etkilemeyeceği açıklanmıştı. Google kaynakları, İngilizce SERP’lerde etkisinin yüzde 3 dolayında gerçekleşeceğini ifade etmişti. Polonya’da ise etkisi yüzde 5 dolayında olacaktı. Ne var ki gerçekte çok daha büyük sonuçlar ortaya çıktı. Ayrıca Penguen güncellemesiyle SEO çalışmalarında yeni kriterler önem kazandı. Bu kriterlere uygun SEO stratejileri web sitelere SERP’lerde avantaj sağladı. Nitekim Penguen güncellemeleri, sayfanın içeriğinde yer almayan ve aldatıcı anahtar kelimelere sitede yer verilmemesini gerekli kıldı. İçerikle alakasız başlıklar da yine olumsuz bir durum haline geldi. Gizli bağlantılar ve gizli metinler de ceza nedeni olmaya başladı.

Verdiğiniz linkler içerikle gerçekten uyumlu mu?

Penguen güncellemeleriyle birlikte web sayfadan verilen linklerin içerikle uyumlu olup olmadığı sıralama kriterleri arasında önem kazandı. İçerikle alakasız linkler ceza gördü. Ayrıca sitenin PageRank değerini arttırmak için link gruplarına katılan siteler SERP’lerdeki konumlarını kaybetti. Google’daki arama sıralarını öğrenmek için geliştirilen program ve hizmetlerden yararlanmak da yine cezalandırıldı. Çünkü bu programlar ve hizmetler, Google’a otomatik olarak sorgu gönderiyordu. Google bu sorguları da ceza verilmesi gereken konular arasında değerlendirdi. Google algoritma güncellemeleri içinde Penguen güncellemeleri bu konularda başarılı filtreleri devreye soktu.

Bu güncellemelerle birlikte SERP’lerde önem kazanan konulardan biri de alınacak backlinklerin kalitesiydi. Arama sonuçlarında üst sıralara çıkmak için web siteler, içeriğiyle alakası olmayan pek çok siteden link alma yöntemine başvurmuştu. Oysa Penguen güncellemeleriyle birlikte bu yönteme başvuran web siteler şüpheli konuma düştü. Backlinklerin kalitesini belirleyen en önemli kriter, linkin web sitenin içeriğiyle paralel içerikte sitelerden gelmesiydi. Bu bağlamda web sayfaların yorum kısımlarından verilen linkler de önemini kaybetti. Yorum sayfalarından alınan backlinkler Penguen güncellemesiyle birlikte sahte link kapsamına girdi. Ayrıca backlinklerin çeşitliliği de önem kazandı. Başka bir deyişle backlinklerin tek bir anahtar kelime odaklı olmaması önemli hale geldi. Bu tür linkler, algoritmaları kandırmaya dönük çalışmalar kapsamında ceza gördü. Tüm bu değişimlerle birlikte Penguen güncellemeleri, algoritmalar düşünülerek hazırlanmış web siteleri değil, kullanıcılar düşünülerek hazırlanmış web siteleri ödüllendirdi.

Google Hummingbird (Sinekkuşu) Güncellemesi

İlk olarak 2013 yılında ortaya çıkan Google Hummingbird (Sinekkuşu) algoritması Google’nin en bilinen algoritmalarından biridir. Google Hummingbird (Sinekkuşu) algoritması ilk olarak 2013 yılında yayınlanmıştır. Algoritmaya bu ismin verilmesinin sebebi ise hızlı ve kesin olmasıdır. Esas olarak arama motorunun temel çekirdeğini oluşturan algoritma denilebilmektedir. Yapılan diğer algoritmalar bu algoritmanın etrafında şekillenmiştir.

Bilinmesi gereken bir husus var ise şudur. Bu algoritmadan önce ne yazılmış ise sıralamada onlar çıkmaktaydı. Örnek verecek olursak, İzmir xxx oto bayi dendiğinde karşımıza ilk olarak şunlar çıkmaktadır.

xxx.com

xxxanabayi.com

Kısacası popüler olan siteler sıralanmakta idi. Ancak burada öğrenilmek istenen İzmir xxx oto bayi idi. Bu algoritma ile birlikte kullanıcının niyetine göre sonuçlar gelmeye başladı. Bu sayede aramalarda istenen sonuçlar daha fazla görünür oldu.

google hummingbird sinekkusu

Google Hummingbird (Sinekkuşu) Görevi

Google Hummingbird (Sinekkuşu) görevi ise kullanıcının ne aramak istediğini anlamak ve buna göre içerikleri getirmektir. Bu sayede aranan konu her ne ise hızlı ve istenen şekilde olmaya başlamıştır.

Google Hummingbird Güncellemesinin Hedefleri

Google Hummingbird (Sinekkuşu) üç temel konu üzerine inşa edilmiştir.

  • Güncelik aramalar
  • Kişi aramaları
  • Sesli aramalar

Google Hummingbird (Sinekkuşu) aramada bulunan her kelimeyi ayrı ayrı ele almaktadır. Bu ele alınan ayrı parçalar dikkate alınmakta ve bir bütünlük ortaya çıkarmaktadır. Bu sayede daha iyi sonuçlar ortaya çıkmaktadır. Burada amaç gerçeğe en yakın aramayı bulmak ve arama yapan kişiye en iyi sonucu vermektir.

Google Hummingbird (Sinekkuşu) Aramasının Amacı

Google Hummingbird (Sinekkuşu) algoritmasının amacı ilk olarak istenen aramaya uygun sonuçlar vermektir. Genel aramalar yerine yerel aramalar ve daha iyi içeriklerin gelmesini hedeflemekte ve kullanıcı deneyimini daha iyi bir noktaya getirmektedir.

Bu algoritma ile birlikte yerel firmalar ve daha farklı alanlar ön plana çıkabilmektedir. Esas olarak site sahipleri için çok iyi bir algoritma mantığı olarak ortaya çıkmaktadır. Çünkü otoriter aramalar yerine istenen arama sonuçlarının gelmesi pek çok sitenin daha iyi yerlere gelmesini sağlamıştır. Bu nedenle bu algoritma Google ve site sahipleri için oldukça önemli bir yere sahiptir.

google algoritma guncellemeleri 17

Hummingbird güncellemesi hakkında Google, her zamanki gibi yine yeterli açıklama yapmadı. Bu yüzden Hummingbird algoritmasının nasıl çalıştığı tam olarak açığa çıkmadı. Oysa Google algoritma güncellemeleri içinde Hummingbird güncellemesi büyük bir dönüm noktasıydı. Çünkü 2001 yılından bu yana çekirdek algoritmada yaptığı en büyük güncellemeydi. Bazı Google çalışanları bu durumu net bir şekilde ifade ettiler. Yaptıkları paylaşımlarda, Hummingbird algoritmasıyla birlikte çekirdek algoritmanın yeniden yazıldığını ifade ettiler. Zaten bunun içindir ki çekirdek algoritma daha kesin ve hızlı sonuçlara ulaşmayı başardı. Fakat Google algoritma güncellemeleri içinde bu denli büyük bir değişim hakkında bugün bile yeterli bilgiye sahip değiliz. Bu yüzden konunun birçok boyutu belirsiz kalmayı sürdürüyor.

Panda ve Penguen güncellemeleri ile Hummingbird Güncellemesi Arasındaki En Önemli Farklar Nelerdir?

Panda ve Penguen güncellemelerinde çekirdek algoritma, arama sorgusu ile web sayfalar arasında kelime kelime eşleştirme yapıyordu. Böylelikle sorgudaki tüm kelimeleri içeren web sayfaları sıralıyordu. Hummingbird algoritması ise bazı kelimeleri diğerlerinden daha önemsiz gördü. Ayrıca arama sorgularını doğal dil sorguları üzerinden analiz etti. Nitekim Hummingbird algoritmasının en önemli yeniliklerinden biri şüphesiz ki sesli aramayı etkinleştirerek mobil cihazlarda arama yapmayı kolaylaştırmasıydı. Bu sayede Google, aramalarda çarpıcı ilerlemeler için önemli bir zemin kazandı. Sesli aramalarda doğal dil sorguları, en iyi sonuçlara ulaşmak için daha fazla kelime içeriyordu. Bu da bazı kelimeleri diğerlerinden daha önemli veya daha önemsiz hale getirdi.

Bir örnekle açıklamak gerekirse;

“İstanbul’un en kalabalık ilçesi neresidir”

sorgusuna bakalım. Bu sorgu esasen İstanbul’un en kalabalık ilçesinin hangi ilçesi olduğunu öğrenmek ister. Fakat bu bilgiye her zaman bu şekilde ulaşmak istenmeyebilir. Örneğin,

“İstanbul’un hangi ilçesinde daha fazla insan yaşar acaba”

sorgusu da aynı bilgiye ulaşmak ister. Panda ve Penguen algoritmalarına göre bu iki sorgu, iki farklı sorgudur. Bu sorgularda Panda ve Penguen algoritmaları kelime kelimesine eşleştirme yapmaya çalışıyordu. Bunun sonucunda SERP’lerde farklı sıralamalar oluşuyordu. Oysa bu iki arama, Hummingbird algoritmasına göre aynı şeyi öğrenmek ister. Çünkü ikinci aramadaki “daha fazla insan yaşar” ifadesi, ilk sorgudaki “kalabalık” ifadesiyle aynı bağlamdadır. “Acaba” kelimesi ise diğer kelimelerden daha az önemli bir kelimedir.

SEO çalışmaları açısından bu değişim, anahtar kelimelerin birebir eşleşmesinden ziyade bağlamı ve içeriğin kalitesini esas alan yeni bir dönemin habercisiydi.

Hummingbird Güncellemesi SEO Çalışmalarını Nasıl Etkiledi?

Hummingbird algoritması aslında Panda ve Penguen algoritmaları gibi çekirdek algoritmanın bir parçası değildi. Çekirdek algoritmanın yeniden yazılmasını ifade ediyordu. Dolayısıyla bu güncellemeyle Google, doğal dil sorguları üzerinden aslında çekirdek algoritmanın eşleştirme yeteneğini güçlendirdi. Sesli aramalar üzerinden oluşan SERP’lerin yarattığı trafik, daha iyi eşleştirmelere erişmek için çekirdek algoritmanın yeteneklerini geliştirdi. Daha uzun sesli arama sorgularını çekirdek algoritma artık daha hızlı analiz ediyordu. Dolayısıyla bu durum kısa sürede SERP’leri ciddi ölçüde etkiledi. Hummingbird algoritmasının kesinliği ve hızı sayesinde aramaların yüzde 90’ına yakını SERP’lerde konum kaybetti.

SEO çalışmaları açısından ele alacak olduğumuzda Hummingbird algoritmasının, SERP’leri anlama ve yorumlama şeklini değiştirdiğini söyleyebiliriz. Google algoritma güncellemeleri içinde Hummingbird güncellemesi, anahtar kelimelerin tekil anlamlarından ziyade bağlamlarına önem verdi. Bu güncellemeyle birlikte Google da aslında arama yapan kullanıcıların zihinlerini okuma konusunda önemli deneyimler kazandı. Hummingbird algoritması bağlamlara, odak anahtar kelimelerden daha fazla önem verdi. Bir sorgudaki anahtar kelimelerin bir web sayfanın anahtar kelimeleriyle birebir eşleşmesi artık önemini kaybetti. Bunun sonucunda SERP’lerde anahtar kelimelerle bağlam bakımından uyumlu ve kaliteli içerikler avantaj sağladı. Yani anahtar kelime yoğunluğu bakımından yeterli bir içeriğin SERP’lerde başarı yakalaması için aramanın bağlamı ve içeriğin kalitesi hiç olmadığı kadar önem kazandı.

google algoritma guncellemeleri 18

24 Temmuz 2014 Google Pigeon (Güvercin) Güncellemesi

Google algoritma güncellemeleri içinde en önemli güncellemelerden biri de 2014 yılında gerçekleşen Pigeon güncellemesiydi. Bu güncellemeyle Google, özellikle İngilizce sayfalarda lokal sonuçlar ile çekirdek algoritma arasında güçlü bağlar kurdu. Aralık ayında Pigeon algoritması İngiltere ve ABD’nin ardından Kanada ve Avusturalya’da devreye girdi. Pigeon algoritmasıyla Google, lokasyon izleriyle başa çıkma ve bunları yorumlama şeklini değiştirdi. Böylelikle bazı lokal sonuçlar SERP’lerde avantaj elde etti. Pigeon algoritması SEO tarafında en çok white hat lokal SEO çalışmalarının önem kazanmasını sağladı. Nitekim lokal SEO’da spam içerikler SERP’lerde daha fazla sıra kaybına yol açtı. Pigeon güncellemesi ayrıca arama sonuçlarının kalitesi ve doğruluğu açısından da çeşitli iyileştirmeler getirdi.

Diğer taraftan, Google SEO güncellemeleri içinde Pigeon güncellemesi, lokal arama sonuçlarını daha iyi eşleştirmek için farklı bileşenleri devreye soktu. Örneğin harita ve konum bilgisi bunlar içinde en önemlileriydi. Bu bilgiler sayesinde çekirdek algoritma, kullanıcının coğrafi konumuna en yakın arama sonuçlarına daha kolay ve hızlı şekilde ulaştı. Bu yönüyle Pigeon algoritması aslında lokal arama algoritmasını web algoritmasına yaklaştırdı. Bununla birlikte bu güncelleme, bazı siteleri SERP’lerde ciddi ölçüde geri plana düşürdü. Hatta black hat SEO’ya başvurmayan lokal siteler de SERP’lerde konum kaybetti. En fazla zarar gören siteler ise Google Business Profile sayfası eksik veya yetersiz sitelerdi.

google algoritma guncellemeleri 19

Pigeon Güncellemesi SEO Çalışmalarını Nasıl Etkiledi?

Google algoritma güncellemeleri içinde Pigeon güncellemesi esasen lokal sayfaların iyileştirilmesine odaklanmıştı. Bu güncellemeyle birlikte lokal hizmet sağlayıcılar büyük sitelerle rekabette avantaj elde etti. 2014 yılına gelindiğinde mobil cihazlar yaygınlaşmış, lokal hizmet sağlayıcılara ilgi artmıştı. Örneğin, öğle yemeğini nerede yemek istediğine karar veremeyen bir kullanıcı, bu konuda mobil sorguya başvuruyordu. Bu sorguda, kendisine en yakın ve en iyi restoranın neresi olduğunu öğrenmek istiyordu. Böyle bir sorguda Google, kullanıcının karşısına en iyi yemek tarifi anlatan siteleri çıkaramazdı. Veya tatil için nereye gideceğine karar veremeyen kullanıcılar bu konuda çeşitli sorgular yapıyordu. Bu tür sorgularda Google, kullanıcının karşısına tatile hazırlık çalışmalarını anlatan içerikler çıkaramazdı. Gerçekte kullanıcının tatilini geçirmek istediği coğrafyada en iyi lokasyonları bulması gerekiyordu. Pigeon algoritması çekirdek algoritmaya işte bu konuda gerekli özellikleri kazandırdı.

Hummingbird güncellemesiyle birlikte doğal dil sorgularında çekirdek algoritmanın yetenekleri artmıştı. Şimdi artık lokal aramalarda da en iyi eşleştirmeleri bulmak gerekiyordu. Google SEO güncellemeleri içinde Pigeon güncellemesi en temelde bunu amaçladı. Harita ve konum bilgilerinin yanı sıra kullanıcı yorumları ve puanları da Google SEO güncellemesi içinde önem kazandı. Bundan böyle lokal SEO’cular, işletmenin sadece coğrafi konum bilgisini girerek SERP’lerde avantaj elde edemeyecekti.

Bu bağlamda Pigeon güncellemesinin SEO çalışmaları için önemli bir başka etkisi daha oldu. Bu etki, lokal SEO’da backlinklerin ikincil plana düşmesiydi. Pigeon’la gerçekleşen Google SEO güncellemesinde backlinkler artık eski önemini kaybetti. Bunların yerine sorgu sahibinin bulunduğu lokasyona yakınlık ve müşteri memnuniyeti daha önemli kriterler haline geldi. Bu kriterler içinde özellikle müşteri memnuniyeti daha önemliydi. Çünkü kullanıcının coğrafi konumuna en yakın siteler arasında müşteri memnuniyeti fazla olan site SERP’te avantaj kazandı. Pigeon’dan sonra lokal SEO’cular, sitelere ekledikleri kullanıcı yorum sayfalarıyla web sitelerin SERP değerlerini yükseltmeye çalıştılar.

google algoritma guncellemeleri 20

21 Nisan 2015 – Mobilegeddon (Mobil Uyumluluk) Güncellemesi

Google algoritma güncellemeleri içinde Mobilegeddon, Pigeon güncellemesinin devamı niteliğindeydi. Google’ı bu güncellemeye sürükleyen esas neden, sorguların yüzde 50’den fazlasının mobilden yapılmaya başlanmasıydı. Akıllı telefonların yaygınlaşmasıyla birlikte mobil aramalar, Google arama algoritması için önemli bir konu haline geldi. Sıralama kriterlerinde mobil uyumluluk önem kazandı. SEO açısından baktığımızda mobil optimizasyon çalışmaları organik trafiğe önemli katkılar sağladı. Mobil optimizasyonu iyi olan siteler Google SEO güncellemeleri içinde Mobilegeddon algoritması sayesinde SERP’lerde avantaj elde etti. Bu uyumu sağlamayan sitelerde Google SEO güncellemesi sert düşüşler meydana getirdi.

Mobilegeddon güncellemesinde mobil uyumlu siteler doğal olarak avantaj sahibiydi. Ancak bu durum eşleştirme yaparken Google arama algoritması için tek başına yeterli bir kriter olmadı. Bununla birlikte SERP’lerdeki bu değişim, sadece mobil aramaları etkiledi. Yani mobil uyumlu olmayan siteler arama motoru algoritması içinde sadece mobil aramalarda trafik kaybetti. Oysa 2018 yılında Google yeni algoritması ile mobil öncelikli dizine ekleme uygulamasını devreye soktu. Bu uygulamayla birlikte web sayfalar mobil aramalardaki durumlarına göre SERP’lerde yer buldu. Dolayısıyla arama motoru algoritması mobil uyumlu olmayan sitelere tüm aramalarda trafik kaybettirdi.

google algoritma guncellemeleri 21

26 Ekim 2015 – Rankbrain Güncellemesi

Google SEO güncellemeleri içinde Rankbrain güncellemesi, arama motoru algoritmasında büyük bir yeniliğe imza attı. Bu güncellemeyle birlikte sorgularda makine öğrenmesi artık etkin bir rol üstlenmeye başladı. Nitekim Rankbrain algoritması, makine öğrenmesinden yararlanarak SERP’lerde eşleştirmeleri çok daha doğru şekilde gerçekleştirmeyi amaçladı. Başka bir deyişle Google algoritma güncellemeleri içinde bu algoritma, doğru sonuçlara erişmek için yapay zekadan yararlandı.

Aslına bakarsanız Hummingbird güncellemesiyle birlikte Google, çekirdek algoritmanın eşleştirme yeteneğini güçlendirmişti. Bunu başarmak için çekirdek algoritmasını yeniden yazmıştı. Bu bağlamda Rankbrain güncellemesi, çekirdek algoritmaya özel bir makine öğrenmesi bileşeni ekledi. Bu bileşen sayesinde çekirdek algoritma, SERP’lerde en alakalı sonuçlara erişmek konusunda kendisini geliştirdi. Google SEO güncellemeleri içinde Rankbrain güncellemesi, sorgularda kelimelerin tamamlanması ve tahmin edilmesi konusunda büyük bir yenilikti. Üstelik yapay zeka bileşenlerini kullanarak SERP’lerde hangi sonuçların daha fazla trafik aldığını analiz ediyordu. Ulaştığı sonuçlar da yine SERP’lerdeki sıralamaları değiştiriyordu. Kullanıcının hangi linki tıkladığını analiz eden yapay zeka bileşenleri, sayfada geçirdiği süreyi de dikkate aldı.

Daha önce de belirttiğimiz gibi, Panda güncellemesinden itibaren sayfada geçen ortalama süre arama motoru algoritması için önemli bir kriter haline gelmişti. Fakat Rankbrain algoritmasının kullandığı yapay zeka bileşenleri bu analizde Panda algoritmasından çok daha güçlüydü. Hemen çıkma oranlarının yüksek olduğu sayfaları Panda algoritması SERP’lerde geri plana itmede bazen yetersiz kalıyordu. Oysa Rankbrain algoritması, makine öğrenmesi datası oluşturuyor ve kendisini sürekli geliştiriyordu.

google algoritma guncellemeleri 22

Rankbrain Güncellemesi SEO Çalışmalarını Nasıl Etkiledi?

Google algoritma güncellemeleri içinde Rankbrain algoritması, sonraki güncellemelerin en önemli zeminlerinden biri haline geldi. Bu algoritma, kullanıcı deneyimlerine odaklandığı için Google’ın hizmet kalitesini arttırma stratejisine en uygun zemini sağladı. Oysa önceki algoritma güncellemelerinden hiçbiri, kullanıcı deneyimlerinin analizinde Rankbrain algoritması kadar başarılı olamamıştı. Rankbrain güncellemesi sayesinde çekirdek algoritma, sorgu kelimeleriyle kullanıcının gerçekte neyi aradığını analiz etme becerisini geliştirdi. Bunu en temelde makine öğrenmesi üzerinden şekillendirdi. Sorgu sahiplerine örneğin kelime tamamlama konusunda çeşitli imkanlar sundu. Tamamlanan kelimeler sorgularla içerik analizinde çekirdek algoritmanın doğru sonuçlara daha hızlı ulaşmasını sağladı.

Rankbrain algoritmasının oluşturduğu datalar, bir sonraki sorguda sayfanın indeksteki yerini etkiledi. Herhangi bir sorgu sayfasında üst sırada çıkan bir sayfa, hemen çıkma oranının yükselmesi durumunda SERP’teki yerini kaybetmeye başladı. Ayrıca hemen çıkma oranının yanı sıra oturum süresi de önemli hale geldi. Çünkü arama motoru algoritması artık bunu da dikkate almaya başladı. Bu güncellemelerin SEO çalışmalarına etkisine baktığımızda, SEO çalışmalarını eskisinden de önemli hale getirdiğini söyleyebiliriz. Herhangi bir web sayfanın içeriğini optimize etmek artık tamamlanması mümkün olmayan bir iş haline geldi. Çünkü sayfanın hemen çıkma oranı yükseldiğinde veya oturum süresi azaldığında indeksteki yeri değişiyordu. Hemen çıkma oranını düşürmek ve oturum süresini uzatmak için sayfada tekrar tekrar çalışma yapmak gerekiyordu. Üstelik bu çalışmaların içerik kalitesini bozmaması şarttı.

Bunlara ek olarak Rankbrain algoritması, sorgu sahibiyle ilgili datalar konusunda da önemli geliştirmeler içeriyordu. Sorgu sahibinin yaşı, cinsiyeti, konumu vb. özelliklerini, yaptığı aramalar üzerinden anlamaya çalışıyordu. Dolayısıyla Rankbrain algoritmasının çekirdek algoritmaya eklediği makine öğrenme bileşeni, kullanıcılara sorgularıyla en alakalı sonuçları çıkarmak konusunda mükemmel bir bileşendi. SEO çalışmaları açısından baktığımızda Rankbrain algoritmasının makine öğrenme bileşeni, hedef kitleye göre en iyi şekilde hazırlanmış, en fazla trafik alan ve en uzun süre okunan içeriklere önemli avantajlar kazandırdı.

google algoritma guncellemeleri 23

7 Mart 2017 – Fred Güncellemesi

Google algoritma güncellemeleri içinde Fred güncellemesi, Google’ın arama yönergesindeki kuralları ihlal eden, düşük kaliteli ve reklam odaklı içerikleri cezalandırmak için gerçekleştirdiği bir güncellemeydi. Gerçi bu durum Google tarafından net bir şekilde hiçbir zaman doğrulanmadı. Ancak bu güncellemeyle Google’ın bu konularda ciddi bir iyileştirme yaptığı değerlendirildi.

İnternet kullanımının dünya genelinde artması, site içi reklam fırsatları konusunda web sitelerin iştahını kabarttı. Google Ads üzerinden verilen reklamlar ciddi bir bütçe gerektiriyordu. Üstelik zorlu rekabet koşulları web sitelerin kârlılığını azaltıyordu. Google Ads arama reklamlarına oranla web sayfalarda reklam amaçlı içerik paylaşmak maliyeti düşürdü. Fakat reklam dolu içeriklerin SERP’lerde üst sıralarda çıkması Google açısından olumsuz bir durumdu. Google SEO algoritması Fred güncellemesiyle reklam merkezli içerikleri filtreledi. Özellikle agresif reklam yerleşimini kullanan sayfalar arama motoru algoritması içinde düşük sıralarda yer buldu. Reklam merkezli ticari içeriklerin yanı sıra zayıf içerikli siteler de SERP’lerde alt sıralara düştü. Bunların önemli bir bölümü de bağlı kuruluş siteleriydi.

Aslına bakarsanız Fred güncellemesinden 1 ay önce Google, önemli bir çekirdek güncellemesi yapmıştı. Fred güncellemesinden 1 hafta sonra ise Project Owl’u duyurdu. Bu geliştirmelerin en önemli amacı, kalite değerlendiricilerden gelen geri bildirimlere dayalı olarak yanıltıcı ve rahatsız edici içerikleri cezalandırmaktı. Fakat değerlendiriciler, herhangi bir web sayfanın SERP’lerden çıkışını sağlamadı. Bunun yerine sayfaların iyileştirilmesi konusunda uyarıcı bir rol üstlendi. Project Owl’la Google, kalite değerlendiricilerinden gelen verileri diğer sıralama kriterlerinden daha önemli hale getirdi. Böylelikle çok fazla reklam ve aldatıcı reklam (içerik gibi görünen reklam) içeren siteler ciddi ölçüde trafik kaybetti. Ayrıca içerik ve bağlantılar arasındaki ilişkide kullanıcılardan gelen geri dönüşler de önem kazandı. Bu çerçevede Fred güncellemesi SEO tarafında site içi reklamları yeniden gözden geçirmeyi gerekli kıldı.

google algoritma guncellemeleri 24

1 Ağustos 2018 – Medic Güncellemesi

Google algoritma güncellemeleri içinde en önemli çekirdek güncellemelerinden biri de Medic güncellemesiydi. Başta sağlık sektörü olmak üzere diyet, fitness, medikal cihaz vb. alanları etkileyen Medic algoritması, bu alanlardaki içeriklerin uzmanlık, yetkinlik ve güvenilirlik derecelerini karşılaştırdı. SERP’lerde yüzde 30’un üzerinde değişim yaratan bu algoritma, içeriklerin kimler tarafından hazırlandığını özellikle inceledi. Bu bağlamda sitenin Hakkımızda sayfasında yer alan bilgiler Medic algoritmasında önemli hale geldi. Hatta içeriklerin basında yer alması, üzerine yorumlar yapılması, içeriklere atıflar yapılması gibi konular da Medic algoritmasıyla birlikte SERP’leri etkilemeye başladı. Dolayısıyla bu nitelikleri taşımayan sayfalar organik trafik kaybı yaşadı.

google algoritma guncellemeleri 25

EAT ve YMYL

Medic algoritmasının getirdiği en önemli yenilik, içeriklerin uzmanlık, yetkinlik ve güvenilirlik derecelerini karşılaştırmasıydı. SEO alanında bu durum, EAT kısaltmasıyla karşılık buldu. Nitekim bu kısaltmada E harfi, uzmanlık anlamına gelen Expertise kelimesinin kısaltmasıdır. A harfi, yetkinlik anlamına gelen Authoritativeness kelimesinin kısaltmasıdır. T harfi ise güvenilirlik anlamına gelen trustworthiness kelimesinin kısaltmasıdır. Diğer taraftan YMYL kısaltması ise “paranız, hayatınız” anlamına gelen Your Money Your Life ifadesinin kısaltmasıdır. YMYL içerikleri, kullanıcıların sağlığını, mutluluğunu ve finansal işlerini potansiyel olarak etkileyebilecek içeriklerdir.

Medic güncellemesiyle birlikte Google, YMYL sayfalarında EAT kriterlerini öne çıkaran yeni bir algoritmayı devreye soktu. YMYL sayfalarını Google arama algoritması SERP’lerde artık EAT kriterlerini esas alarak sıralamaya başladı. Çünkü bu sayfalar insanların refahını ve mutluluğunu doğrudan etkileme imkanına sahipti. Yanlış, eksik veya zararlı bilgiler içeren YMYL sayfaları telafisi imkansız sonuçlar doğurabilirdi. Bu güncellemeden etkilenen sitelerin yüzde 40’tan fazlası sağlık odaklı sitelerdi. Google SEO güncellemeleri içinde Medic güncellemesinden sağlık sitelerinin yanı sıra finansal içerikler ve alışveriş siteleri de etkilendi. Ayrıca birçok fitness ve lifestyle sitesi de ciddi ölçüde trafik kaybetti.

2020 Google Algoritma Güncellemeleri

Arama motoru pazarının lider oyuncusu Google, algoritma güncellemeleri ile kullanıcılarına sunduğu hizmet kalitesini arttırmaya 2020 yılında da devam etti. Sayı olarak baktığımızda arama motoru algoritması güncellemelerinin epeyce arttığını görüyoruz. Nitekim Google, 2020 yılında irili ufaklı yaklaşık 4500 güncelleme gerçekleştirdi. Bu güncellemelerin aslında her biri, daha iyi eşleştirmeler için Google’a çeşitli kazanımlar sağladı. Sıralama sistemindeki değişimlerin yanı sıra kullanıcı arayüzlerindeki değişimler de dikkat çekti. Bu güncellemeleri yaparken Google, 600 binden fazla test gerçekleştirdi. En iyi eşleştirmeleri yapmak için daha önce geliştirdiği farklı yöntemleri de sınadı. Bu sınamaların her biri günde yaklaşık 1650 teste karşılık geliyordu. Bu testler sayesinde çekirdek algoritmanın eşleştirme yeteneği daha da gelişti. Bu gelişimde en önemli rol ise şüphesiz ki çekirdek algoritmanın artan makine öğrenme becerisine aitti.

Google’ın faaliyete başladığı 1998 yılından itibaren en temel hedefi, bilgiyi organize etme, evrensel olarak erişilebilir ve kullanışlı hale getirmekti. Aradan geçen 20 yılı aşkın sürede Google, bu temel hedef doğrultusunda çok çalıştı. Birbirinden önemli sayısız yeniliği devreye soktu. Bu bağlamda 2020 yılında gerçekleştirdiği algoritma güncellemeleri de aslında Google tarihi içinde çekirdek algoritmanın gelişim sürecinin doğal bir parçasıydı. Fakat bununla birlikte Google, Covid-19 pandemisinin yarattığı dönüşümleri derinlemesine analiz etti. En iyi eşleştirmeleri yapmak için çekirdek algoritmada yapay zeka bileşenlerini daha fazla öne çıkardı. Sıralama kriterlerinde ise kullanıcıların arama amaçlarını diğer kriterlerden daha önemli hale getirdi. Böylelikle her gün milyarlarca insanın hayatına dokundu. En doğru ve ihtiyaçlarına en iyi karşılık veren arama sorgusu sonuçlarına daha hızlı ulaşmalarını kolaylaştırdı.

2020’de Gerçekleşen 4 Çekirdek Güncellemesi

Google algoritma güncellemeleri içinde 2020 yılında gerçekleşen 4 çekirdek güncellemesi son derece önemlidir. Bu güncellemeler 13 Ocak, 23 Ocak, 5 Mayıs ve 3 Aralık tarihlerinde gerçekleşti. SEO alanında çalışan bizler, bu güncellemelerle çekirdek algoritmada ve sıralama kriterlerinde meydana gelen değişimleri çok iyi bilmek durumundayız. Bu sayede bir taraftan Google’ın arama motoru algoritmasının gelişim sürecine daha derinlikli bakabiliriz. Bir taraftan da yapacağımız SEO çalışmalarını doğru ve güçlü zeminlere oturtabiliriz.

Covid-19 Pandemisinden Sonraki Süreçte Google Çekirdek Güncellemeleri

Google algoritma güncellemeleri dijital pazarlama ve SEO stratejileri alanında öteden beri heyecan uyandırmıştır. Algoritma güncellemeleri tarihçesinde Google, bazı önemli dönüm noktalarıyla sürecin esas belirleyicisi olduğunu hep gösterdi. Bu bağlamda örneğin 2015 yılında devreye giren Rankbrain algoritması önemli bir dönüm noktasıydı. Nitekim bu güncellemeyle Google, arama motoru algoritmalarında motor öğrenmesi yöntemini kullanmaya başladı. 2018 yılında devreye giren nöral eşleştirme de yine bu bağlamda önemli bir dönüm noktasıydı. Nöral eşleştirmeyle Google, sorgunun ve içeriğin tamamına bakmaya başladı. Motor öğrenmesi yöntemiyle algoritmalar, bundan böyle sorgu bağlamını anlamaya çalışacaktı. Böylelikle Google, web sayfaları arama sorgularıyla en alakalı olacak şekilde eşleştirme yeteneğini güçlendirdi. Nöral eşleştirme günümüzde tüm sorgularda olmasa bile çoğu sorguda devrededir. Üstelik tüm dillerde başarılı sonuçlar vermekte.

2020’de tüm dünyaya yayılan Covid-19 pandemisi, Google algoritma güncellemeleri bağlamında önemli sonuçlar yarattı. Nitekim Google arama algoritmaları pandemi sırasında çeşitli bakımlardan zor bir sınav verdi. Her şeyden önce, Covid-19 yeni ortaya çıkan bir sorundu. Bu nedenle Covid-19’la ilgili olarak her gün tüm dillerde milyonlarca içerik internette yer alıyordu. Bu kadar büyük bir bilgi kümesini analiz etmek çok zordu. Bunları kullanışlı hale getirmek ise daha zordu. Bu işler Google’ın mevcut algoritmalarının ve sıralama kriterlerinin üstesinden gelemeyeceği işlerdi. Covid-19 yeni ortaya çıktığı için henüz hiç kimse koronavirüs hastalığını yeterince tanımıyordu. Bu da üretilen içeriklerin, yapılan haberlerin, paylaşılan bilgilerin güvenilirliğini tartışmalı hale getiriyordu. 2020’de gerçekleştirdiği güncellemelerle Google, arama algoritmalarını ve sıralama kriterlerini değişen ihtiyaçlara en uygun çözümleri bulacak şekilde güncelledi. Bunun için büyük bir mesai harcadı. Bu süreçte elindeki en önemli araç ise yapay zeka bileşenleriydi.

Pandemiyle birlikte Google, arama motoru algoritmalarında yapay zeka bileşenlerini daha fazla kullanmaya başladı.

13 Ocak 2020 Çekirdek Güncellemesi

Öncelikle şunu ifade edelim ki Google, 2020 yılından itibaren gerçekleştirdiği güncellemelerde özel bir isim kullanmadı. Panda, Penguen, Pigeon, Fred gibi algoritma güncellemesi isimlerini 2020’nin başında terk etti. Bundan sonraki güncellemelerini gün, ay ve yıl isimleriyle ifade etmeye başladı.

2020 yılında Google, ilk algoritma güncellemesine 13 Ocak’ta başladı. Bu güncelleme hem çekirdek güncellemesiydi, hem de Covid-19 pandemisinin başlamasından itibaren yaptığı ilk güncellemeydi. Pandemiyle başlayan yeni süreç pek çok alanda önemli değişimler yarattı. Bu değişimler arama motoru algoritmaları üzerinde de önemli sonuçları beraberinde getirdi. Çünkü o güne kadar Covid virüsü, aramalarda merkezi bir öneme sahip değildi. Her gün arama sorgusu yapılan milyarlarca konudan sadece biriydi. Oysa pandemi ilerledikçe en çok aranan kelimeler listesinin ilk sırasına yerleşti. Peki Google’ın arama motoru algoritmaları bu değişime ne kadar hazırlıklıydı?

Covid-19 pandemisiyle birlikte kullanıcıların arama davranışlarında önemli değişimler meydana geldi. Tek bir konu hakkında dünya genelinde milyonlarca kullanıcı aynı anda farklı şeyler arıyordu. Böyle bir durumun daha önce gerçekten de başka bir örneği yoktu. Google algoritmalarının gelişim sürecinde de böyle bir durum hiç öngörülmemişti. Bu nedenle bu sorunla ilgili herhangi bir çözüm yolu henüz yoktu. Nitekim arama motoruna “Covid-19” yazan bir kullanıcı acaba gerçekte neye ulaşmak ister? Aynı anda milyonlarca kullanıcının yaptığı bu aramada SERP’lerde sıralamayı aynı kritere göre yapmak doğru olur mu? Böyle yaparsa arama motoru algoritmaları en iyi eşleştirmeleri nasıl gerçekleştirir? Algoritmalar en iyi eşleştirmelere hızlıca ulaşamazsa bu durum Google’ın hizmet kalitesine zarar vermez mi? Bu sorular, son derece önemli sorulardır. Google algoritma güncellemeleri içinde 13 Ocak güncellemesinin daha iyi anlaşılmasına katkı sağlamaktadır.

13 Ocak 2020 Çekirdek Güncellemesinin Esas Amacı Neydi?

Aslına bakarsanız tüm makine öğrenmesi modelleri, ortaya çıkan yeni durumlara uygun çözüm geliştirme becerisine sahiptir. Çünkü bu modeller farklı ihtiyaçlara cevap verecek yazılımlara sahiptir. Yapay zekanın özü aslında yeni durumlara ve süreçlere uygun çözümler geliştirmektir. Fakat bununla birlikte tüm makine öğrenmesi modelleri, belli bir noktadan sonra yetersiz kalır. Bu nedenle aslında tüm modellerin kırılgan bir doğası vardır. Hatta bazı durumlarda bu modeller son derece kötü performanslar gösterebilirler. Bu durum sadece Google’ın 2015 yılından beri kullandığı makine öğrenmesi modeli için geçerli değildir. Yapay zekanın doğasından kaynaklanan bir durumdur. Çünkü hiçbir yapay zeka çözümü hiçbir zaman tam ve eksiksiz sonuçlar vermez. Bunların daima geliştirilmeye muhtaç birtakım yönleri vardır.

13 Ocak güncellemesinde Google için esas amaç, tek bir konu hakkında yapılacak milyonlarca aramada eşleştirmeleri en iyi şekilde yapmaktı. Bunu, kullanıcının arama amacını gözetecek şekilde sıralama yapmasını sağlayan yapay zeka optimizasyon algoritmalarını devreye sokarak gerçekleştirdi. Bu algoritmalar Bert algoritmasının daha başarılı eşleştirmeler yapmasına olanak sağladı. Böylelikle kullanıcıların arama amaçlarını belirleme ve en iyi eşleştirmeleri yapmada Google, yeni bir dönemin başlamasını sağladı. 13 Ocak güncellemesiyle birlikte SERP’lerdeki sıralama kriterlerinde kullanıcının arama amacı diğer kriterlerin önüne geçti. Bu süreçte Google, yapay zeka bileşenlerini daha fazla ön plana çıkarttı.

13 Ocak Çekirdek Güncellemesi Arama Motoru Algoritmalarında Nasıl Bir Değişim Meydana Getirdi?

2015 yılından beri Google, yapay zeka algoritmaları üzerinde birçok çalışmayı eş zamanlı olarak sürdürüyordu. 2020 yılına gelindiğinde arama motoru algoritması, çok daha fazla dili otomatik olarak çevirmeyi öğrenmişti. Bu da farklı dillerde gerçekleşen aramaların birbirleriyle ilişkilendirilerek analiz edilmesinde Google’ın elindeki olanakları güçlendirmişti. 13 Ocak güncellemesiyle Google, Covid-19 hakkında bilgi sahibi olmak isteyenlere ilgili aramalarda en alakalı sonuçları çıkarmak için yeni geliştirdiği yapay zeka tahmin algoritmalarını devreye soktu. Ayrıca uzaktan hizmet sunan işletmelere erişimi kolaylaştırdı. Bu bağlamda en çok ihtiyaç duyulan ürünler için online hizmetlere erişimi kolaylaştırdı. Tüm bunları en temelde, Bert algoritmasına kazandırdığı yapay zeka algoritma çeşitleri ile gerçekleştirdi. Bu bakımdan 13 Ocak güncellemesi, yapay zeka optimizasyon algoritmaları ile Google’ın bu yeni dönemde hizmet kalitesini arttırmasını sağladı.

Bununla birlikte bu güncelleme, özü itibariyle çekirdek güncellemesi olsa da aslında Mayıs ayında yapacağı daha kapsamlı çekirdek güncellemesi için hazırlık niteliğindeydi. Bu nedenle SERP’lerde yüzde 10 gibi sınırlı bir etki yarattı. Üstelik bu güncelleme hakkında Google tarafından her zamanki gibi fazla açıklama yapılmadı. Bu da Bert algoritmasının hangi yeni özelliklerle güçlendirildiğinin yeterince anlaşılmasını engelledi. Google’ın 5 Mayıs’ta gerçekleştirdiği çekirdek güncellemesi ise SERP’lerde önemli dalgalanmalar meydana getirdi. Bu nedenle Google SEO güncellemeleri konusunda büyük bir heyecan yarattı. Aynı zamanda da birçok incelemeye konu oldu.

Bert algoritmasına eklediği yapay zeka tahmin algoritmaları Google'ın daha iyi eşleştirmeler yapmasını sağladı. Böylelikle Google, pandemi sonrası değişen kullanıcı davranışlarına en uygun çözümleri hayata geçirdi.

23 Ocak Çekirdek Güncellemesi

Google algoritma güncellemesi 2020 kapsamında ikinci çekirdek güncellemesi 23 Ocak tarihinde gerçekleşti. Bu güncelleme Featured Snippet Deduping, yani öne çıkan snippet tekilleştirme güncellemesi olarak bilinmekte. Bu güncellemeyle birlikte Google, arama sonuçlarında ilk sırada çıkan sitelere yönelik önemli bir güncelleme gerçekleştirdi. Böylelikle sıfırıncı sıra olarak bilinen zero position konumundaki web sitelerin yerini düzenledi. Bu sitelerin ilgili aramada SERP’te sıralamaya girmesini önledi. Google SEO güncellemeleri içinde bu güncelleme, arama sonuçlarında ilk sırada yer alan siteler için yaptığı bir güncellemeydi. Google yeni algoritması, SERP’lerde çıkan sonuçların düzenlenmesi konusunda önemli bir yenilikti.

Mart 2020 Güncellemesi

Google algoritma güncellemeleri içinde bu güncelleme çekirdek güncellemesi olmasa da önemli bir güncellemeydi. Özellikle internetten satış yapan siteleri daha fazla etkiledi. Nitekim Mart 2020 güncellemesinin esas odak noktası ürün incelemeleriydi. Bu güncellemede Google, kullandığı yapay zeka algoritmaları ile ürün incelemelerini sıralamada kalite standartlarını yükseltti. Birkaç hafta süren bu güncellemenin özellikle üçüncü sürümü daha önemliydi. Çünkü bu sürümü, ürün incelemelerini sıralamak için arama motoru algoritmalarına yeni kazanımlar sağladı. Böylelikle Google, yüksek kaliteli ürün incelemelerine daha kolay erişti. Ve bunları SERP’lerde üst sıralara çıkarmaya başladı.

Mart 2020 güncellemesi, Google algoritma güncellemesi 2020 başlığı altında özellikle online alışveriş alanında ciddi bir heyecan yarattı. Nitekim dünya genelinde e-ticarete ilgi arttıkça ürün incelemeleri önem kazanıyordu. Online alışverişin perakende satıştan en önemli farkı, kullanıcıların ürünleri ellerine alıp incelemeden sipariş vermeleriydi. Ürüne dokunmadan, ürünü incelemeden sipariş veren kullanıcılar, ürünler hakkında oluşturulan içerikleri dikkatle inceliyordu. Pandemiyle birlikte online alışverişe ilginin artması, doğal olarak ürün incelemelerine de ilginin artmasına yol açtı. Bu bağlamda Google, SEO güncellemeleri kapsamında Mart 2020’de kalitesiz ve reklam amaçlı ürün incelemelerini SERP’lerde üst sıralardan alt sıralara indirdi. Bu amaçla özel birtakım yapay zeka bileşenlerini devreye soktu.

Mart 2020 Güncellemesi SEO Çalışmalarını Nasıl Etkiledi?

SEO çalışmalarına etkisine bakacak olduğumuzda Mart 2020 güncellemesinin özellikle on-page SEO’da önemli sonuçlar doğurduğunu söyleyebiliriz. Nitekim bu güncellemeyle birlikte ürün incelemelerinde şekilsel özellikler önemini yitirdi. Bunun yerine içeriklerin anlatım özellikleri daha önemli hale geldi. Başka bir deyişle, ürün incelemesinde yeterince görsel olması artık tek başına SERP’lerde avantaj sağlamayacaktı. İçerikte başlıkların hiyerarşik bir yapıda olması da artık tek başına belirleyici olmaktan çıktı. Odak anahtar kelime yoğunluğu gibi kriterler de artık SERP’lerde öne çıkmak için yeterli değildi. Mart 2020 güncellemesiyle Google, ürün incelemelerinin içeriklerini anlamsal arama özelliklerinden hareketle incelemeye başladı. Kullandığı yapay zeka sınıflandırma algoritmaları, içerikleri anlam bakımından değerlendirerek sıraladı.

Bu çerçevede Mart 2020 güncellemesi, otoriter aramalara bakışı tümüyle değiştirdi. Bu aramalara karşı daha kaliteli içeriklerin SERP’lerde başarı kazanmasının önünü açtı. Ürünler hakkında toplu birtakım görüş ve değerlendirmeler anlamını yitirdi. Ürün incelemelerinde kişisel deneyimlerin paylaşılması önem kazandı. Çünkü kişisel deneyimlere Google’ın yapay zeka algoritmaları çok daha duyarlıydı. Mart 2020 güncellemesi birçok online alışveriş sitesine trafik kaybettirdi. Ayrıca reklam amaçlı içerikler de trafik kaybına uğradı. Ürün incelemesi adına ürün bilgilerini kopyala-yapıştır şeklinde kullanan web sayfalar SERP’lerde ciddi konum kaybına uğradı. Ve bu gelişmeler elbette ciro anlamında da birçok e-ticaret şirketini etkiledi.

Google'ın yapay zeka algoritmaları kişisel deneyimlere son derece duyarlı.

Google Mayıs Çekirdek Güncellemesi

Google Mayıs Güncellemesi, Ocak ayındaki güncellemeden sonra 2020’nin 2. Google güncellemesi (Google May Core Update) Mayıs ayı başında devreye alındı. Bu güncelleme kategori gözetmeksizin neredeyse tüm siteleri etkilemiş gibi gözüküyor. Aşağıdaki görselde SERP sonuçlarındaki oynamaları görebiliyorsunuz. Yaklaşık 2 hafta kadar sürmesini beklediğimiz bu dalgalanma sonucunda diğer Google güncellemeleri gibi taşlar yerine oturacaktır.

30 Günlük Google SERP Grafiği

Google 2020 Guncellemesi Serp dagilimi

Google 2020 Güncellemesi SERP Dağılımı

4 Mayıs saat 15:50 civarında Google, Twitter üzerinden yeni Google Mayıs Güncellemesinin kullanıma sunulduğunu açıklayan bir tweet attı. Google, Twitter’da “yılda birkaç kez yaptığımız gibi geniş bir temel algoritma güncellemesi yayınlıyoruz” dedi . “Buna (Google May Core Update) Mayıs 2020 Temel Güncelleme denir,” diyerek ekledi. Böylelikle bu güncellemenin adının ne olacağını konusunu da bir nevi kökten çözmüş oldu. Google açıklamasında güncellemenin ne kadar süreceğini de açıkladı. “Tamamen kullanıma sunulması yaklaşık 1-2 hafta sürecektir” dedi. Google arama algoritmaları ile ilgili son güncellemesi bu senenin başında Ocak ayında yapmıştı.

İşte bunu açıklayan tweetler:

Google’ın duyurusu dışında bu güncellemenin gerçekleştirdiğini gösteren bir çok sinyale ulaşabildim. Diğer yandan Ocak’tan beri bir kaç kez onaylanmamış güncelleme olduğuda gelen haberler arasında.

Güncelleme Sırasında Ne Yapmalıyız?

İşin aslı Google Mayıs güncellemesi SERP sonuçlarını belirgin şekilde değiştirdi. Sitelerinizde yapacağınız değişikliklerin işe yarayıp yaramadığını anlamanın çok zor olduğu bir dönem. Normal rutin işleri biraz ağırdan almak en akıllıca olan gibi gözüküyor. Bazı siteler için bu dönemde ölü taklidi yapmakta bir seçenek olabilir. Eğer sitenizin trafiği olumsuz yönde etkilendiyse maalesef dalgalanma bitene kadar düzeltebilecek sihirli bir formül yok.

Şu anki durum;

Güncellemeler Neden SERP Sıralamalarının Sürekli Değişmesine Sebep Oluyor?

Güncelleme dönemlerinde web sitelerinin sıralarının sürekli oynamasının sebebi Google sunucularıdır. Google’ın yaptığı güncellemelerin 1-2 hafta sürmesi dünya çapındaki sunucularının tümünün bu güncellemeyi alması ve devreye sokması süre gerektiren bir durum. Bu sürede arama sonuçlarını aldığınız sunucu eski sıralama sonuçlarını gösterirken başka biri aynı sorguda güncellemeyi tamamlamamış başka bir Google sunucusuna bağlanabiliyor. Güncellemeyi tamamlayan ve tamamlamayan sunucular yüzünden arama sonuçları çok değişkenlik gösteriyor. Bu genelde sıralama sonuçları dalgalanıyor şeklinde telaffuz edilmektedir. Tabi birde bu süreç sonunda alınan veriler ile güncellemenin başarılı olup olmadığının analiz edildiği bir durgunluk dönemine de giriliyor ve o dönem içinde de tüm sıralamalar sabit kalıyor.

Google Ocak Güncellemesi ile Google Mayıs Güncellemesi Karşılaştırması

Google Ocak Güncellemesi ile Google Mayıs Güncellemesi Karşılaştırması

Google Ocak Güncellemesi ile Google Mayıs Güncellemesi Karşılaştırması

SEMrush’a Göre Etkilenen Kategoriler

  1. Seyahat
  2. Emlak
  3. Sağlık
  4. Evcil Hayvanlar
SEMrusha Gore Etkilenen Kategoriler

SEMrush’a Göre Etkilenen Kategoriler

5 Mayıs 2020 Çekirdek Güncellemesi

Google algoritma güncellemesi 2020 başlığı altında en önemli gelişme aslında Mayıs ayında gerçekleşen çekirdek güncellemesiydi. Google bu güncellemeyi birkaç hafta içinde tüm dillerde tamamladı. Ve yine birçok web sitenin trafiğini doğrudan etkiledi. Öyle ki sayfa dışı faktörler ve iç bağlantı dinamikleri sitelerin SERP’lerdeki yerlerini korumaları için yeterli olmadı. Bununla birlikte Mayıs 2020 güncellemesi farklı sektörleri farklı şekilde etkiledi. Bu etkiler en çok sağlık, haber, seyahat, emlak, spor, evcil hayvan ve oyun sektöründe ortaya çıktı. Almanya’da SERP’lerde en fazla konum kaybeden siteler sağlık siteleri oldu. Aslında dünya genelinde de en çok sağlık siteleri trafik kaybetti. İngiltere’de ayrıca müzik siteleri ciddi kayıplar yaşadı. Ancak haber kanalları ve spor siteleri ciddi ölçüde trafik kazandı. Mayıs 2020 güncellemesinden en çok etkilenen kategoriler şu şekildeydi. Beslenme ve tarifler, fitness, haberler, rehabilitasyon, bilim ve tıp haberleri, müzik ve eğlence, doğal ilaçlar, tarih.

2020 yılında gerçekleştirdiği çekirdek güncellemelerinde Google’ın çok temel bir amacı vardı. Esas olarak pandemiyle birlikte oluşan yeni ihtiyaçlara en uygun çözümleri hayata geçirmek istiyordu. Nitekim Covid-19 pandemisi, kullanıcıların sorgu yaptıklarında aslında ne görmek istediklerini analiz eden arama motoru algoritmalarının bazı bölümlerini olumsuz etkilemişti. Üstelik bilimsel geçerliliği bulunmayan pek çok içeriğin SERP’lerde üst sıralarda çıkması mümkündü. Bu bağlamda Mayıs 2020 güncellemesi SERP’lerde adeta paradigma değişimi yarattı. Kullanıcıların arama amaçlarını ve web sayfaların ne hakkında olduğunu anlamada yeni bir perspektif getirdi. Bu sayfaları en uygun aramalarla ilişkilendirmek için Google, EAT kriterlerine öncelik kazandırdı. Sıralamalarda bu kriterleri önceleyen algoritmaları devreye soktu. Diğer çekirdek güncellemelerinde olduğu gibi bu güncellemede de aslında herhangi bir sektörü hedef almadı. Fakat başta sağlık sektörü olmak üzere birçok sektör bu güncellemenin etkilerini daha fazla hissetti.

Kullanıcının Arama Amacı

Gogle SEO güncellemeleri bağlamında sıralama kriterleriyle ilgili öncelikler bugüne kadar birçok kez değişmişti. Mayıs 2020 güncellemesiyle birlikte Google, SERP’leri etkileyen sıralama kriterleri arasında kullanıcının arama amacını öne çıkardı. Fakat bu nokta, Mayıs 2020 çekirdek güncellemesini diğer tüm güncellemelerden daha önemli hale getirdi. Çünkü bu değişim, önceki güncellemelere oranla büyük bir yenilikti. Bundan böyle sıralama algoritmaları yepyeni bir sıralama kriterini esas almaya başladı. Odak anahtar kelime ve sayfa dışı faktörler daha az önemli hale geldi. Kullanıcının arama amacı tüm bunların önüne geçti. Ocak ayında gerçekleştirdiği iki çekirdek güncellemesiyle Google, devreye soktuğu yapay zeka algoritmalarıyla bu değişimin temellerini atmıştı. Mayıs 2020’de SERP’lerde sıralama kriterleri içinde kullanıcının arama amacını öne çıkarması da aslında bu gelişimin son aşamasıydı. Yapay zeka sınıflandırma algoritmaları bundan böyle kullanıcının arama amacına göre SERP’lerdeki sıralamaları şekillendirdi. Ve bu durum, sorgu sayfalarındaki dalgalanmaları kaçınılmaz hale getirdi.

Bir örnekle açıklamak gerekirse şunları söyleyebiliriz. Örneğin bel kayması şikayetiniz varsa, arama çubuğuna “bel kayması” yazdınız diyelim. Bu durumda Google’ın yapay zeka tahmin algoritmaları devreye girer. Ve gerçekte neye ulaşmak istediğinizi anlamak için birçok ipucunu değerlendirmeye başlar. Algoritmalar bel kayması tedavi yöntemlerini öğrenmek istediğiniz sonucuna ulaşırsa buna göre bir sıralama yapar. Tedavi yöntemlerini içeren sağlık sayfalarını üst sıralarda çıkarır. Bel kaymasına iyi gelen destek ürünlerini aradığınızı düşünürse bu içerikteki sayfaları üstte çıkarır. SERP’lerdeki bu değişimde odak anahtar kelime ve sayfa dışı faktörler veya iç bağlantı dinamikleri artık çok daha az etkili. Bu nedenle bel kayması ile ilgili yaptığınız bir aramada farklı zamanlarda farklı sıralamalarla karşılaşabilirsiniz. Çünkü yapay zeka tahmin algoritmaları her defasında farklı bir ipucunu dikkate alıyor. Ve bu durum sitelerin SERP’lerde istikrarlı bir konum kazanma imkanını ortadan kaldırıyor.

Mayıs 2020 çekirdek güncellemesinden sonra SERP'lerde en önemli sıralama kriteri, kullanıcının arama amacı oldu. Yapay zeka tahmin algoritmaları arama sorgularında farklı ipuçlarını değerlendirdi. Bu nedenle sıralama algoritmaları web sayfaları farklı amaçlara göre farklı şekillerde sıralamaya başladı.

Mayıs 2020 Çekirdek Güncellemesi SEO Çalışmalarını Nasıl Etkiledi?

Bu konuda en merak edilen sorulardan biri, “Mayıs 2020 çekirdek güncellemesi bazı web sayfalarını ödüllendirmek için mi yapıldı?” sorusudur. Bu soruya olumlu cevap veremeyiz. Çünkü Mayıs 2020 güncellemesi Google’ın daha önce yaptığı SEO güncellemelerinden önemli bir farka sahipti. Bu güncellemenin esas amacı, bazı web sayfalara ceza filtresi uygulamak değildi. Veya bazı siteleri SERP’lerde üst sıralara taşımak gibi bir hedef yoktu. Güncellemenin esas amacı, pandemiyle birlikte ortaya çıkan yeni ihtiyaçlara uygun çözüm yollarını devreye sokmaktı. Bu nedenle bu güncellemeyle Google, sıralama kriterlerinde kullanıcıların arama amaçlarını öne çıkaran yeni bir tutum benimsedi. Yani belirli kriterleri taşıyan sayfaları ödüllendirmek gibi bir tutum izlemedi. Bunun yerine kullanıcının arama amacına en uygun ve en kaliteli içeriklere erişmesini kolaylaştırdı. Fakat kullanıcının arama amacına en uygun içeriklerin sıralanmasında kalite faktörü hâlâ önemini koruyor. Ayrıca Google, sonraki algoritma güncellemeleriyle önemli yenilikler getirdi. Siteye ait önemli metrik değerlerini de sıralama kriterleri arasında öne çıkardı.

Mayıs 2020 güncellemesiyle birlikte SERP’lerde en büyük avantaj kazanan web sayfalar, kullanıcının arama amacına en uygun sayfalardır. Bu bakımdan, hedef kitleye en uygun içerikler artık hiç olmadığı kadar önem kazandı. Bunun bir sonucu olarak genel aramalara uygun içeriklerin üst sıralara çıkması zorlaştı. Hedef kitlesi açık olmayan içerikler SERP’lerde konum kaybetti. Bir sorguda üstte çıkan bir sayfa, artık sadece daha kaliteli olduğu için bu sırada çıkmıyordu. Kullanıcının arama amacına en uygun içeriğe sahip olduğu için bu konumdaydı. Aynı özelliğe sahip web sayfalar arasındaki sıralamalarda ise diğer kriterler devredeydi. Mayıs 2020 güncellemesiyle birlikte daha az rekabetin olduğu aramalarda kaliteli içerikler büyük avantaj elde etti. Fakat haber siteleri gibi bazı siteler SERP’lerde avantajlı konumunu korudu.

Bir örnek verirsek, sağlıkla ilgili herhangi bir içerik kullanıcının arama amacına en uygun içerikse sıralamada üstte çıkar. Ancak bu içerik bir haber sitesinde yer alıyorsa ve siteniz sağlıkla ilgisi olmayan bir siteyse avantaj haber sitesine geçer.

Mayıs 2020 Çekirdek Güncellemesinde Yapay Zeka Algoritmaları

2020 yılında Covid-19 pandemisi tüm hızıyla devam ederken Google’ın çekirdek algoritma güncellemelerini durdurup durdurmayacağı merak konusuydu. Google bu güncellemeleri durdurmadı. Hatta Mayıs 2022 güncellemesiyle arama motoru algoritma güncellemeleri içinde tarihsel bir dönüm noktasını geride bıraktı. Üstelik bu güncelleme, sonuçları itibariyle sadece pandemi dönemini etkilemedi. SEO yönetiminde de büyük değişimlere yol açtı. Nitekim bu güncelleme, kullanıcının arama amacını öne çıkararak SERP’lerde ciddi bir dalgalanma yarattı. Ve üstelik web sayfaların SERP’lerde istikrarlı bir konuma sahip olmalarını imkansız hale getirdi. Çünkü Google’ın kullandığı yapay zeka algoritmaları, sorgu sayfalarında aynı anda binlerce farklı veriyi analiz ediyordu. Bunun sonucunda SERP’lerde farklı sıralamalar yapıyordu. Aramalar tekil bağlamları içinde değil, önceki aramalarla analiz edilerek SERP’ler şekilleniyordu. Bu yönüyle Mayıs 2020 çekirdek güncellemesi, yapay zeka bileşenleri sayesinde Google algoritma güncellemeleri içinde en hareketli sonuçları veren algoritma güncellemesiydi.

Başlangıçta bu durum, güncelleme sırasında bir şeylerin yanlış gittiği düşüncesinin doğmasına yol açtı. Oysa yolunda gitmeyen bir şey yoktu. Google algoritma güncellemeleri tarihçesinde Mayıs 2020 güncellemesi yeni bir sayfa açmıştı. Gerçekten de bu güncellemeyle birlikte devreye alınan yapay zeka bileşenlerinin etkileri çok önemliydi. Çünkü önceki algoritma güncellemeleriyle kıyaslandığında bu etkiler çok büyüktü. En iyi eşleştirmeleri yapmak için arama motoru algoritmalarında yapay zeka bileşenleri artık daha etkin konumdaydı. Nitekim yapay zeka algoritmaları içinde tahmin algoritmaları, sınıflandırma algoritmaları, görüntü işleme algoritmaları gibi farklı bileşenler vardı. Bu sayede arama motoru algoritmaları SERP’lerde sıralama yaparken öncekilerle karşılaştırılamayacak kadar fazla veriyi dikkate alıyordu. Bu durum haliyle SEO yönetimi konusunda pek çok soru işaretinin doğmasına yol açtı. Mayıs 2020 güncellemesinin SEO çalışmalarına etkisiyle ilgili çeşitli görüş ve değerlendirmeler uzun süre tartışma konusu oldu.

36- Google’ın kullandığı yapay zeka algoritmalarının farklı pek çok bileşeni mevcut. Bu güncellemeden sonra SERP’lerde gerçekleşen dalgalanmaların esas nedeni, devreye giren yapay zeka algoritmalarıydı. Bu algoritmalar her defasında farklı pek çok veriyi dikkate alarak sıralamaların farklılaşmasına yol açıyor.

SEO Yönetiminin Zorlu Sınavı

Mayıs 2020 güncellemesiyle Google, SEO iş pazarı için de yeni bir dönemin temellerini attı.Covid-19 pandemisi devam ederken Google, arama motoru algoritmalarıyla ilgili birçok sorunla karşılaştı. Bunların başında şüphesiz ki Covid-19’la ilgili aramaların ciddi ölçüde artması geliyordu. En iyi eşleştirmeleri yapmak artık ciddi derecede zorlaşmıştı. Diğer taraftan birçok başlıkta arama miktarları ciddi ölçüde düşmüştü. Bunların başında turizm, seyahat, eğlence ve yüz yüze etkinlikler geliyordu. SEO işgücü piyasası için de bu değişimler önemliydi. Çünkü bu alanlarda hizmet veren SEO ajansları da zor bir durumdaydı. Düşen arama miktarları nedeniyle aslında onların da imkanları sınırlıydı. İşgücü piyasasındaki değişimler SEO ajanslarını da doğrudan etkiledi. Bu nedenle Google, Mayıs 2020 güncellemesiyle birlikte SEO işgücü piyasası için de harekete geçti. Sektördeki kötü gidişatı durduracak bazı önlemleri devreye soktu. Bu amaçla kamuoyuna çeşitli açıklamalar yaptı. SEO yönetimi alanında yol gösterici bir tutum izledi.

Mayıs 2020 güncellemesinden sonra Google, daha önce yaptığı gibi SERP’lerde sıra kaybeden sitelere içeriklerini iyileştirme çağrısı yaptı. Ancak bu çağrının önemli bir farkı vardı. Artık web sayfalarının iyileştirilmesi konusunda herhangi bir hazır liste yoktu. SEO alanında deneyim sahibi olmayan web sitelerin bu süreci kendi başlarına sürdürmeleri de zordu. Kaldı ki SEO alanında uzman isimler bugün bile Google’ın kullandığı yapay zeka bileşenlerini tam olarak anlamış değildir. Mayıs 2020 güncellemesinden sonra pek çok web sitenin SEO stratejilerini değiştirmesi gerekti. Google algoritma güncellemelerini iyi takip eden kişi ve kurumlar bu süreçte daha başarılı sonuçlar elde etti. Bu güncellemelerin esas nedenlerini ve sonuçlarını doğru analiz etmek daha başarılı SEO stratejileri geliştirme imkanı yarattı.

Ekim 2020 Güncellemesi

2020 Google algoritma güncellemeleri içinde önemli güncellemelerden biri de Ekim ayında gerçekleşen güncellemeydi. Bu güncellemeyle birlikte Google, Bert algoritmasını genişletti ve daha işlevsel hale getirdi. 2019 yılında Bert algoritması devreye girdiğinde, arama sonuçlarının yalnızca yüzde 10’unu etkilemişti. Üstelik sadece İngilizce sayfalarda etkili olmuştu. Ekim ayında yaptığı güncellemeyle Google, Bert algoritmasının etkisini arttırdı. Öyle ki, yaklaşık 70 dilde SERP’leri etkiledi. Bu algoritmanın en önemli özelliği, bilginin nasıl kodlandığını anlayarak dili daha doğal şekilde işlemesiydi. Herhangi bir paragrafta anlatılan bir bilginin nasıl işlendiğini anlayan bu algoritma, önceki sürümüne göre çok daha güçlü yapay zeka algoritmalarına sahipti. Ekim 2020 güncellemesiyle Google, çekirdek algoritmanın makine öğrenmesi bileşenlerini güçlendirdi. Böylelikle Bert algoritması daha büyük ilerlemelerin zemini haline geldi.

Aralık 2020 Çekirdek Güncellemesi

2020’nin son çekirdek güncellemesine 3 Aralık’ta başlayan Google, çekirdek algoritmada Mayıs ayından sonraki en büyük güncellemesini Aralık ayında gerçekleştirdi. Bu güncelleme de diğer çekirdek güncellemeleri gibi tüm dillerde web siteleri etkiledi. Ve diğerleri gibi SEO çalışmaları için önemli sonuçlar doğurdu. Fakat diğer çekirdek güncellemelerinden farklı olarak bu güncellemenin etkileri kısa sürede ortaya çıktı. Nitekim normal şartlar altında çekirdek güncellemelerinin etkileri 2 haftalık bir sürecin ardından ortaya çıkar. Oysa 3 Aralık güncellemesi aynı gün içinde SERP’leri etkilemeye başladı. Bu tarihte birçok web sitenin organik trafiği yüzde 30 ile 60 oranında arttı veya azaldı. En çok trafik kaybeden siteler telekomünikasyon, otomotiv, internet ve endüstri alanında faaliyet gösteren sitelerdi. Dahası, Mayıs 2020 çekirdek güncellemesinden sonra organik trafiği artan sitelerde de çeşitli oranlarda düşüşler meydana geldi.

Bu değişimlerin nedenleri hakkında maalesef bugün bile yeterli bilgiye sahip değiliz. Çünkü bu konular günümüzde bile Google tarafından tam olarak açıklanmış değil. Bununla birlikte konu hakkında yapılan birçok değerlendirmede şöyle bir ihtimalin altı çiziliyor. Pandemi nedeniyle küçük işletmeler büyük zararlar görmüştü. Bu işletmelere destek olmak için Google, başta online alışveriş olmak üzere birçok sektörde büyük oyuncuların trafiğini düşürmüş olabilir. Nitekim Aralık 2020 çekirdek güncellemesinden sonra içlerinde Amazon ve AliExpress gibi büyük oyuncuların yer aldığı birçok online alışveriş sitesinin trafiğinde büyük kayıplar gerçekleşti. Özellikle Amazon’un yaşadığı kayıp gerçekten de büyüktü. Nitekim bu kayıp yüzde 400’ün üzerindeydi. Fakat bu kayıpların nedenlerini halen daha tam olarak bilemiyoruz. Dolayısıyla Aralık 2020 güncellemesinin etkileri ve yarattığı kayıpların nedenleri bundan sonra da merak konusu olmayı sürdürecek gibi görünüyor.

Hız Değerleri Yüksek Siteler Avantaj Sağladı

Aralık 2020 güncellemesinden sonra organik trafiği artan sitelerin çok önemli bir ortak özelliği vardı. Bu siteler, hız konusunda yüksek metrik değerlerine sahip sitelerdi. Dolayısıyla Google SEO güncellemeleri içinde site hızının yeniden önemli bir kriter haline geldiğini söyleyebiliriz. 2021 yılında web sitelerin masaüstü ve mobilde hızlarını arttırmalarını sağlayan iyileştirme çalışmaları SEO alanında giderek daha fazla önem kazandı. Site hızı konusunda gerekli iyileştirmeleri yapan web sayfaların organik trafikleri arttı.

Hız konusunda yüksek metrik değerlerine sahip siteler Aralık 2020 güncellemesinden olumlu kazanımlar elde etti.

2021 Google Güncellemeleri

Önceki yıllarda olduğu gibi 2021 yılında da Google, web sayfaların organik trafiğini doğrudan etkileyen birçok düzenlemeyi hayata geçirdi. Bunun sonucunda 2021 yılında SEO alanında yeni trendler ortaya çıktı. Web sayfaları iyileştirme çalışmaları Google’ın en iyi eşleştirmeleri yapmasını kolaylaştırdı. Aslına bakarsanız, bu bağlamda Google ile web siteler arasında önemli bir paydaşlık söz konusu. Kullanıcıların arama sorgularında en iyi sonuçlara ulaşması konusunda Google, hizmet kalitesini sürekli arttırmak istiyor. Web siteler de Google üzerinden daha yüksek organik trafik çekmeye çalışıyor. Dolayısıyla tarafların birbirlerini iyi anlamaları ve ortak çözümleri hayata geçirmeleri iki taraf için de faydalı. Google algoritma güncellemeleri içinde bu bağlamda 2021 yılı çok büyük bir dönüşüme sahne oldu. Haziran ayında gerçekleştirdiği çekirdek güncellemesinden kısa bir süre sonra devreye giren Google AI, SEO yönetimi alanında yeni bir sürecin habercisiydi.

Google AI’ya geçmeden önce 2021 yılında gerçekleşen Google algoritma güncellemeleri içinde önemli birkaç güncellemeyi kısaca ele alacağım.

Şubat 2021 – Pasaj İndeksleme Güncellemesi

2021 yılının ilk büyük güncellemelerinden biri Şubat güncellemesiydi. Bu güncellemeyle birlikte Google, pasaj indeksleme veya pasaj sıralama olarak ifade edilen yeni bir uygulamayı başlattı. Bu uygulamayla arama algoritmaları, web sayfalardan çeşitli bilgileri pasaj şeklinde aldı. Ardından sorgu sayfalarına gömülü olarak kullanmaya başladı. Böylelikle herhangi bir sorguda kullanıcılar, istedikleri bilgilere hızlı ve kolayca ulaşma imkanı kazandı. Özellikle kısa sorgularda pasaj indeksleme kullanıcılara zaman kazandırdı. Aynı zamanda da web sayfaların organik trafiğini arttırdı.

Pasaj indekslemenin web sitenin derecelendirilmesinde yüzde 7’ye kadar etkili olduğu tahmin edilmekte. Google SEO güncellemeleri içinde pasaj indekslemenin önemli bir etkisi oldu. Hazırlanan içeriklerin kısa cümleler içermesi konusunda farkındalıkların artmasını sağladı. Herhangi bir web sayfada herhangi bir konu hakkında ne kadar kısa cümleli, net ve yeterli açıklama varsa web sayfanın pasaj indekslemede avantajı o kadar yüksektir.

Nisan 2021 – Ürün İncelemeleri Güncellemesi

2021 yılında Google algoritma güncellemeleri içinde önemli güncellemelerden biri de Nisan ayında gerçekleşti. Bu güncellemeyle birlikte Google, ürün incelemeleriyle ilgili olarak Mart 2020’de

devreye soktuğu algoritmaları daha da güçlendirdi. Ürünler hakkında derinlemesine analiz yapan sayfalar bu güncellemeden kazançlı çıktı. Orijinal içerik sunan sayfaların trafikleri ciddi ölçüde arttı. Bu güncelleme ülkemizde faaliyet gösteren online alışveriş siteleri için de büyük bir öneme sahipti. Çünkü 2020 yılının Ağustos ayında Google, Türkiye Rekabet Kurulu’nun aldığı kararın gereği olarak ülkemizde alışveriş reklamlarını kapatmıştı. Online alışveriş siteleri bundan böyle alışveriş reklamları yapamayacaktı. Nisan 2021 Google algoritma güncellemeleri, online alışveriş sitelerinin dikkatlerini yeniden Google üzerine yoğunlaştırmalarına neden oldu. Kaliteli ve özgün içerikli ürün incelemeleriyle kullanıcılara ulaşmak etkin bir yöntem haline geldi.

10 Ağustos 2020 tarihinde Google, Türkiye Rekabet Kurulu’nun Mayıs 2020’de aldığı kararın gereğini yerine getirdi. Türkiye’deki alışveriş reklamlarını kapattı. Nitekim arama sayfalarında bulunan alışveriş reklamları, arama çubuğunda yapılan ürün aramalarında karşımıza ilk çıkan ürünler ve fiyatlarının olduğu reklamlardı. İnternet kullanıcıları Google’da ürün araması yaptıklarında, slider şeklinde ekrana fiyatlarıyla birlikte ürünler çıkıyordu. Bu sayede kullanıcılar ürünler arasında fiyat karşılaştırması yapıyordu. Slider üzerinden tıklama yapan kullanıcılar istedikleri sayfaya kolayca erişiyordu. İsterlerse ürünleri sipariş veriyorlardı. Dolayısıyla Google arama reklamları, alıcılar ile satıcılar arasında ortak bir platform haline gelmişti. Google’ın verilerine göre bu reklam formatı, reklam verenler için neredeyse yüzde 20 daha etkili bir formattı. Üstelik maliyetleri düşürüyor ve geri dönüşleri arttırıyordu. Türkiye’deki kullanıcıların yüzde 82’sine göre arama sayfaları alışveriş reklam bildirimleriyle daha faydalıydı. Alışveriş reklamları kapatıldıktan sonra site yöneticileri, ürün incelemelerine daha fazla önem vermeye başladı.

Online alışverişle ilgili yaşanan gelişmeler ürün incelemelerini önemli hale getirdi.

Alışveriş Reklamlarının Eksikliği SEO’ya İhtiyacı Arttırdı

Ülkemizde birçok online alışveriş sitesi için alışveriş reklamları, tüm reklam formatları içinde önemli bir paya sahipti. En fazla geri dönüş alınan reklam formatı ise “search” reklamlarıydı. Yani kelime veya marka bazlı aramalardı. Google alışveriş reklamlarının kaldırılması, bu bağlamda önemli bir değişimdi. Nitekim online alışveriş siteleri Google alışveriş reklamları için ayırdıkları bütçeleri search reklamlarına kaydırmaya başladılar. Bunun sonucunda reklam verenler açısından birim maliyetler arttı. Dinamik arama ağı reklamları ise stok tutma birimi odaklı ilerledi. Web sitesi linklerinin yerine ise feedler önem kazandı. Bu süreçte site yöneticilerinin eline önemli bir imkan geçti. Kullanıcıların karşısına kaliteli ve özgün içerikli ürün incelemeleriyle çıkmak, trafik ve ciroyu arttırabilirdi. Böylelikle sitelerin özellikle bloglarında bu tür içeriklerin sayısı arttı. Ürün incelemelerinde en çok satış getiren ürün ve kelime grupları öne çıktı. Ayrıca bu içerikler sosyal medya hesaplarından da paylaşıldı.

15 Haziran 2021 – Sayfa Deneyimi Güncellemesi

Haziran ayında başlayıp Ağustos ayına kadar devam eden bu güncellemenin önemli bir amacı vardı. Bu amaç, kullanıcıların web sayfalardaki deneyimlerini analiz etmek için yeni birtakım metrikleri devreye sokmaktı. Bu metriklerden biri LCP idi. Largest Contentful Paint ifadesinin kısaltması olan LCP metriği, sayfanın yüklenme performansını ölçüyordu. First Input Delay ifadesinin kısaltması olan FID metriği, ilk giriş gecikmesini ölçtü. Cumulative Layout Shift ifadesinin kısaltması olan CLS metriği ise kümülatif düzen kaymasını belirten görsel kararlılığı ölçtü.

15 Haziran güncellemesiyle Google, sitelerin sayfa yükleme hızını SERP’lerde önemli bir kriter haline getirdi. Öteden beri önem verdiği mobil uyumluluk konusunu da tekrar değerlendirdi. Mobil uyumluluğu sayfa yükleme hızı ölçeğinde daha önemli hale getirdi. Böylelikle web sitelerin mobil uyumlu olması artık tek başına yeterli olmaktan çıktı. Mobil uyumlu sitenin sayfa yükleme hızı da yüksek olmalıydı. Sitede ayrıca HTTPS olması, araya giren reklamların olmaması gibi başka kriterler de SERP’lerde önem kazandı.

25 Haziran 2021 – Spam Link Güncellemesi

Sayfa deneyimi güncellemesi devam ederken Google, 25 Haziran’da önemli bir güncellemeyi daha devreye aldı. Spam linklere karşı çekirdek algoritmanın ceza filtreleri, 25 Haziran Google algoritma güncellemesiyle daha güçlü hale geldi. Bu tarihte devreye giren yeni algoritma bileşenleri, bir taraftan spam linklere sahip web sayfaların SERP değerlerini etkiledi. Bir taraftan da görsel aramalar için önemli sonuçlar doğurdu. Spam linklerin yer aldığı sayfalardaki görseller de görsel aramalarda alt sıralara düştü.

Sayfa deneyimi güncellemesinin tamamlanması 2 Eylül’e kadar sürdü. Bu süreçte Google Search Console’a eklenen sayfa deneyimi puanı uygulaması önemli bir gelişmedir. Nitekim bu uygulama, önemli web verileri üzerinden sayfa performansının değerlendirilmesini sağladı. İlgili kısımdaki mobil kullanılabilirlik, sayfanın mobil kullanılabilirlik hatası olmamasını ifade eder. Sitenin güvenlik sorununun olmaması, SERP’lerde konum kaybetmesini önler. Bu bağlamda sitenin SSL sertifikasının olması da önemlidir. Web siteler iyi bir sayfa deneyimi sunmak için artık HTTPS üzerinden sayfa sunmak durumunda. Reklam deneyimi ise sitenin veya sayfaların dikkat dağıtan, kesintiye neden olan reklamcılık teknikleri kullanıp kullanmadığını inceler. Güvenli arama ise aslında bir sıralama kriteri değildir. Ancak bu konu da algoritma güncellemesinden sonra önem kazanan bir konu haline geldi.

Bu güncellemelerle Google, kullanıcı deneyimlerini SERP'lerde sıralamaları belirleyen en önemli kriterlerden biri haline getirdi.

Haziran 2021 Güncellemeleri SEO Çalışmalarını Nasıl Etkiledi?

Google’ın Haziran 2021’de başlattığı sayfa deneyimi güncellemesi, SERP’ler için yeni birtakım sıralama kriterlerini öne çıkardı. Bu kriterlerin arasında LCP, FID ve CLS gibi farklı metrikler vardı. Tüm bunlar Google tarafından geliştirilen çoklu görev birleşik modelinin bir parçasıydı. Tıpkı Bert güncellemesi gibi bu güncelleme de güçlü bir transformatör mimarisi üzerinde gelişti. Ancak Bert algoritmasına oranla tam 1000 kat daha güçlüydü. Başka bir deyişle çekirdek algoritma en iyi eşleştirmeleri yapmak için artık başka konulara da öncelik verecekti. Sayfa bileşenleri ile sayfa metrikleri arasında bundan böyle çok daha güçlü bağlantılar kuracaktı. Bu bağlamda örneğin bir ürün sayfasında açıklamaların SEO mantığına uygun olması artık yetersizdi. Sayfada görsellerin yanı sıra video dosyasının olması da avantaj sağlayan bir unsur haline geldi. Ancak videonun yüklenme hızı da önemliydi. Aynı şekilde, görselleri optimize etmek ve sayfa hızını düşürmemek gerekiyordu. Bunlara ek olarak sayfada spam link olmamalıydı.

Haziran 2021 güncellemeleri sırasında Google’ın devreye soktuğu çoklu görev birleşik modeli, SEO çalışmalarına daha geniş ve bütünlüklü bir pencereden bakmayı zorunlu hale getirdi. Nitekim kısa adıyla MUM olarak bilinen Multitask Unified Model, Google’ın arama motoru algoritmalarında en yeni yapay zeka bileşeniydi. Aynı zamanda da Google’ın yapay zeka alanında bundan sonraki çalışmalarının temel zeminini oluşturdu.

Haziran güncellemesiyle birlikte arama motoru algoritmalarına MUM tarafından kazandırılan özellikleri şöyle bir örnek üzerinden açıklamak mümkün. Pandemiyle birlikte en çok araması yapılan kelimeler arasında aşı isimleri üst sıralarda yer alıyordu. Sayfa deneyimi güncellemesinin ardından Google algoritmaları önemli bir güce ulaştı. Herhangi bir aşı adı aramasında sadece birkaç saniyede 50’den fazla dilde aynı anda arama yapma imkanına erişti. Üstelik bu algoritmalar, kelimenin 800’den fazla varyasyonunu tarıyordu. Ve bunları da SERP’lerde belirli kriterlere göre sıralıyordu.

Sayfa deneyimi güncellemesinin farklı sürümlerini Google, Eylül ayına kadar sürdürdü. Bu süreçte farklı metriklerle ilgili yapay zeka optimizasyon algoritmalarını devreye aldı. MUM ile birlikte arama motoru algoritma güncellemeleri tarihçesinde hiç olmadığı kadar büyük bir güce ulaştı.

Yapay zeka bileşenlerinin SERP'lerde belirleyiciliği 2021 yılında artarak devam etti.

1 Temmuz 2021 – Google Çekirdek Güncellemesi

Diğer çekirdek güncellemeleri gibi bu güncelleme de çekirdek algoritmanın eşleştirme yeteneğini güçlendirdi. Bununla birlikte, diğer güncellemelerden farklı olarak herhangi bir özel noktaya odaklanmadı. Farklı algoritmalar arasındaki etkileşimi güçlendirdi. 12 gün süren bu güncellemenin esas önemi, Google’ın uzun süredir üzerinde çalıştığı yapay zeka projesi olan Google AI’nın devreye girmesiydi. Bu süreçte Google, daha önce pek örneğine rastlamadığımız şekilde konuya ilişkin olarak birçok açıklama yayınladı. Yeni indeksleme süreçleri ve öncelik kriterlerinde Google bundan böyle yapay zeka bileşenlerini etkin şekilde kullanacağını detaylı bir şekilde kamuoyuyla paylaştı.

Google AI Nedir?

Kısaca ifade etmek gerekirse Google AI, Google’ın arama motoru algoritmalarını geliştirmek için kullandığı yapay zeka projesidir. Google AI’nın temelleri, 2015 yılında devreye giren Rankbrain algoritmasıyla atıldı. AI’nın temel amacı, dili daha iyi anlamak ve arama motoru algoritmalarının en iyi eşleştirmelere en hızlı şekilde ulaşmasını sağlamaktır. AI sistemlerinin gelişimi ilerleyen yıllarda devam etti. Rankbrain algoritmasından sonra Bert ile kapsam genişledi. Daha sonra nöral eşleştirme devreye girdi. Bu sürecin son aşaması ise Haziran ayında devreye giren MUM oldu. Bu çerçevede Google AI, arama motoru algoritmalarının sorgulama, içerik ve sıralama amaçlarına yönelik en kapsamlı çözümüdür. Nitekim Google AI arama sorgularında her zaman olmasa da çoğu zaman devrededir. Makine öğrenmesi sayesinde dili tıpkı bir insanın anlayacağı gibi anlar ve çözümler. AI bileşenleri sorgu kelimelerini anladığı gibi, sıralamasını yaptığı içeriklerin dilini de çözümler. Böylelikle yeni aramalarda en başarılı eşleştirmelere kolayca ulaşır. Üstelik kendi kendisini sürekli geliştirir.

Google AI’nın gelişiminde Rankbrain ve Bert algoritmalarından sonra en önemli gelişme nöral eşleştirmeydi. Bu bileşen ilk olarak 2018 yılında devreye girdi. 2019 yılında tüm lokal arama sonuçlarını kapsayacak güce ulaştı. Halihazırda nöral eşleştirme, Google AI bileşenlerinin en önemlilerinden biri olmayı sürdürüyor. Nöral eşleştirmede algoritmalar, sorgunun veya içeriğin tamamına bakar. Sorgu bağlamını anlayarak sorguları sayfalarla en alakalı olacak şekilde eşleştirir. Daha önce Bert algoritmasında kelimelerin sıraları ve kelime kombinasyonları bazı sorunlara yol açıyordu. Sıralamalarda uygun olmayan bazı sonuçlar üstelik üst sıralarda çıkıyordu. Oysa nöral eşleştirmede bambaşka olanaklar açığa çıktı.

Bu konuda şöyle bir örnek vermek mümkün. “Yeşilin nasıl yönetileceğine ilişkin içgörüler” şeklinde bir arama yaptığınızı farz edelim. Bu aramada Google AI devreye girer ve sorgudaki kavramların daha geniş temsillerine bakar. Örneğin yönetim, liderlik, kişilik gibi başlıklarda popüler, renk tabanına odaklı, kişilik kılavuzuna dayalı yönetim ipuçlarını deşifre eder. Bu yönüyle nöral eşleştirme, arama motoru algoritmalarına tıpkı bir insan gibi düşünme imkanı kazandırdı.

İçerikte Olmayan Anahtar Kelime Öbekleri

Google AI projesi kapsamında geliştirilen yapay zeka bileşenlerinden sadece dört tanesini bilebiliyoruz. Aslına bakarsanız bu projede kamuoyuna yansımayan farklı pek çok yapay zeka bileşeni mevcut.

Google AI projesi bağlamında geliştirdiği yapay zeka bileşenleriyle Google, içerikte olmayan anahtar kelime öbekleri konusunda yeni bir dönem başlattı. Bu tür aramalarda en başarılı eşleştirmeleri yapmak için çeşitli algoritmaları devreye soktu. Örneğin, “kaldırımı olmayan bir tepeye park etme” aramasında bir sayfanın SERP’te avantaj sağlaması için içerikte bu kelime öbeğinin artık birebir eşleşmesi gerekmiyor. Nitekim nöral eşleştirme, bu kelime öbeğinin bağlamını inceliyor. Kullanıcının arama amacına bakıyor, web sayfaları karşılaştırıyor. Böylelikle amaca en uygun ve en kaliteli içerikleri sıralıyor. İlgili sayfanın odak anahtar kelimelerinde bu öbek tanımlanmış olsun ya da olmasın, bunun önemi artık yok. Buna rağmen nöral eşleştirme en başarılı sonuçlara ulaşıyor. Ve SERP’lerde sıralama diğer kriterlere göre gerçekleşiyor.

Google AI’da nöral eşleştirmenin yanı sıra MUM bileşenlerinin bazı özelliklerinin de altını çizmekte yarar var. Nitekim MUM bileşenleri, özellikle Covid-19 aşılarıyla ilgili yapılan aramalarda en alakalı sonuçlara erişim sağlayarak test aşamalarından başarıyla geçti. Zaten MUM’un ortaya çıkışındaki en önemli neden, Covid-19 aşılarıyla ilgili sorgu sayfalarını iyileştirmekti. Nöral eşleştirme gibi MUM da aslında Google AI tabanlı algoritmalardan oluşuyor. Ve sorguları anlayıp analiz ediyor. Fakat MUM sadece dilleri ve mevcut terimleri anlamıyor. Aynı zamanda da yeni terimleri ve bu terimlerin çeşitli varyasyonlarını anlıyor. Üstelik bu varyasyonların farklı kullanım şekillerini de derinlemesine analiz edebiliyor.

Bu yönüyle MUM, Google AI’daki diğer yapay zeka bileşenlerinden farklı bir niteliğe sahip. Ancak MUM da yine tüm dillerde aktif durumda. SERP’lerdeki sıralamalara ise etkisi yok. Doğal dil sorgularında en iyi eşleştirmeleri yapmak için nöral eşleştirme ve MUM birlikte çalışıyor. Sıralamaları yapmak için ise Rankbrain ve Bert algoritmaları kullanıcının arama amacına bakıyor. Ve farklı kriterleri esas alarak web sayfaları farklı şekillerde sıralıyor.

Herhangi Bir Web Sayfayı Google AI’ya Göre Optimize Edebilir Miyiz?

Google AI’yla ilgili olarak Google’ın yaptığı açıklamaları incelediğimizde şunu açıkça söylemek mümkün. Herhangi bir web sayfayı Google AI’ya göre optimize etmemiz imkansızdır. Eğer gerçekten kaliteli ve özgün bir içeriğiniz varsa buna zaten ihtiyacınız da yoktur. İçeriğinizi arama motoru algoritmalarının kolayca bulmasını sağlayacak şekilde optimize etmeniz yeterli. Bu aşamadan sonra Google AI devreye girer ve en iyi eşleştirmeleri gerçekleştirir. Google AI’nın çalışmasına dışarıdan bizlerin müdahale şansı bulunmamakta. Hatta Google AI eğer bir içeriğin kullanıcı için yararlı olduğu sonucuna varmışsa o içerik diğer kriterleri taşımasa bile SERP’lerde üst sıralarda çıkabilir. Burada belirleyici konum sadece Google AI’ya ait. Dolayısıyla herhangi bir web sayfayı yapay zeka için optimize etmek diye bir şey söz konusu değil.

Web sayfalarını optimize ederken bizler, Google AI tarafına odaklanmamalıyız. Bunun yerine içeriğin kalitesine ve diğer kriterleri sağlamaya odaklanmalıyız. Web sitenin önemli metrik değerlerini iyileştirmek bu bağlamda gerekli ve faydalıdır. Ayrıca siteyi spam linklerden temizlemek ve benzeri çalışmalar da SERP’lerde elbette konum avantajı sağlar. Ancak nihai değerlendirmeyi sadece Google AI yapmakta.

26 Temmuz 2021 – Spam Link Güncellemesi

2021 yılının Temmuz ayında başladığı çekirdek güncellemesiyle Google, SEO manipülasyonlarına karşı uyguladığı yöntemleri ve filtreleri güçlendirmişti. 26 Temmuz’da gerçekleştirdiği spam link güncellemesi bu bağlamda önemlidir. Çünkü çekirdek algoritmanın kazandığı yeni olanakların açığa çıkmasını sağladı. Bu güncellemeyle birlikte Google, spam linklerle mücadelede yapay zeka bileşenlerini dinamik hale getirdi. Google arama algoritmaları böylelikle spam linklere karşı çok daha duyarlı hale geldi.

SEO çalışmaları kapsamında öteden beri sitelere gelen ve sitelerden çıkan linkler önemli bir konudur. Çünkü bir web sayfanın içeriğiyle uyumlu ve kaliteli bir başka web sayfadan link alması SERP’lerde avantaj sağlar. Bununla birlikte spam link sorunu öteden beri Google algoritmalarının aşması gereken bir sorun olmayı sürdürdü. 26 Temmuz güncellemesiyle Google, spam içerikli bağlantılara sahip web siteleri SERP’lerde alt sıralara itti. Siteye gelen linklerin yanı sıra siteden çıkan linkler de SERP’lerde hiç olmadığı kadar önemli hale geldi.

26 Temmuz güncellemesinin en önemli özelliklerinden biri de arama sonuçlarında alan kalabalıklaşmasını önlemesiydi. Nitekim .uk, .tv, .ca gibi üst düzey alan adlarına sahip arama sonuçları SERP’lerde hakimiyet kurma eğilimindedir. Bu güncellemeden sonra SERP’lerdeki değişimlerden bu tür arama sonuçları ciddi ölçüde etkilendi. Başta Pinterest olmak üzere üst düzey alan adlarına sahip sayfalar SERP’lerde hızlı bir düşüş yaşadı. Pinterest linklerinin elinde tuttuğu üst sıralara farklı sitelerin ürün, kategori veya içerik sayfaları yerleşti.

Webspamla Mücadelede Google AI

SEO alanında çalışanların dikkat etmesi gereken konular içinde webspamın ayrı bir önemi var. Nitekim Google, bugüne kadar yaptığı sayısız güncelleme sırasında birçok algoritmasını ve sıralama kriterlerini değiştirdi. Ancak webspamla mücadelede hiç taviz vermedi. Google algoritma güncellemeleri içinde webspamı ödüllendiren bir tek uygulama bugüne kadar hiç gerçekleşmedi. Dahası, aldığı önlemleri her defasında daha etkin hale getirdi. Uyguladığı ceza filtrelerini de sürekli geliştirdi. Bu sayede web sitelerin kaliteli ve faydalı içerikler üretmelerini teşvik etti. Kullanıcıyı yoran, dikkatini dağıtan, sayfayı terk etmesine yol açan bağlantıları temizleme tavsiyelerinde bulundu. Sitelerin SERP’lerde yükselmesi için black hat SEO yöntemlerinden kaçınması gerektiğini de sıkça ifade etti. Bu yöntemlerden biri olan spam linkler, arama motoru algoritmalarının kimi zaman hatalı veya uygunsuz eşleştirmeler yapmasına yol açabiliyordu. Oysa Google AI kapsamında gerçekleşen spam link güncellemesi, bu konuda Google’ın sahip olduğu yetenekleri daha da arttırdı.

Spam linklerin yanı sıra Google’ın içerik kalite yönergelerini ihlal eden her türlü paylaşımla mücadelesi de Google AI ile daha etkin hale geldi. Webspam olarak ifade ettiğimiz bu paylaşımlar, arama motoru algoritmaları üzerinde artık hiçbir olumlu etkiye sahip değil. Dolayısıyla SEO’cuların webspamdan uzak durmalarında büyük yarar var. Aksi durumda ne yazık ki Google’ın ceza filtrelerine yakalanmanız an meselesidir. Ki bu da verdiğiniz onca emeğin bir anda boşa gitmesine yol açar. Eğer Google üzerinden para kazanıyorsanız, Google’ın hangi konularda ceza filtrelerini devreye soktuğunu bilmelisiniz. Ve bunlardan kesinlikle uzak durmalısınız. Unutmayın ki Google’ın orijinal ve kaliteli içerikleri ödüllendirmek için çok daha fazla algoritması var.

İyi bir içerik hazırladığınızda Google bunu kısa sürede anlar ve SERP’lerde üst sıralara yerleştirir. Hazırladığınız içerik üst sıralarda çıkmıyorsa bunu webspamla üste taşımaya çalışmamalısınız. Bunu yapmak yerine içeriğinizi Google’ın içerik kalite yönergelerine göre iyileştirmelisiniz. Bu sayede emekleriniz boşa gitmez. Ve organik trafiğiniz mutlaka artar. İçeriğin kalitesini incelemede ve değerlendirmede Google AI önceki algoritmalardan bin kat daha güçlü.

Webspamla trafik almaya çalışmak yerine içeriğinizin kalitesini yükseltmeye çalışabilirsiniz.

30 Kasım 2021 – Lokal Arama Güncellemesi

2021 yılında Google, gerçekleştirdiği algoritma güncellemeleriyle AI tabanlı sistemlerinin farklı bileşenlerini devreye soktu. Elde ettiği verilerle bu bileşenleri sürekli geliştirdi. Bu bağlamda 30 Kasım güncellemesinin önemli bir amacı vardı. Bu amaç, arama algoritmalarının lokal aramalarda dikkate aldığı farklı kriterler arasında yeni bir denge oluşturmaktı. Bu güncelleme yaklaşık 2 hafta sürdü. Daha sonra Aralık ayında gerçekleştirdiği çekirdek güncellemesiyle birleşti. Ve tüm dillerdeki web sayfaları etkiledi. Görseller veya alışveriş modu gibi arama algoritmasının farklı modları da bu güncellemeden etkilendi. Lokal aramalarda her sektöre özel olarak tasarlanmış alt AI sistemleri devreye girdi. Yapay zeka algoritma çeşitleri, lokal aramalarda bağlam olarak sektörleri esas aldı. Bu sayede tahmin algoritmaları sorgu kelimelerinin metinlerde ve görsellerdeki en iyi karşılıklarını buldu. Eşleştirmelerde bağlamları, yani sektörleri önceledi. Alt sistemler içinde nöral eşleştirme ve MUM önem kazandı.

1 Aralık 2021 – Ürün İncelemeleri Güncellemesi

Daha önce gerçekleştirdiği ürün incelemeleri güncellemeleriyle Google, kaliteli içerikleri bulma konusunda çekirdek algoritmanın yeteneklerini arttırmıştı. 1 Aralık 2021 güncellemesiyle birlikte SERP’lerde bu tür içerikler daha avantajlı konuma yükseldi. Temmuz ayında devreye giren Google AI ile arama motoru algoritmaları, sorgu kelimelerinin kavramlarla nasıl bir ilişkide olduğunu artık çok daha iyi anlıyordu. Aralık ayında gerçekleştirdiği güncellemeyle Google, ürün incelemelerinde Rankbrain algoritmasının gerçek dünya kavramlarıyla daha iyi ilişki kurmasını sağlayan yapay zeka optimizasyon algoritmalarını devreye soktu. Oysa 2015 yılında Rankbrain algoritması, sorguların sadece yüzde 15’inde devredeydi. Fakat 2022 yılına geldiğimizde Rankbrain, neredeyse tüm dillerde, bölgelerde ve sorgularda devrede. Günümüzde Rankbrain algoritması SERP’lerdeki sıralamaları doğrudan etkileyen en önemli algoritmalardan biri konumunda.google algoritma guncellemeleri 49

1 Aralık 2021 Güncellemesi SEO Çalışmalarını Nasıl Etkiledi?

Yaklaşık 3 hafta süren bu güncellemeyle Google, anlamsal aramalarda kaliteli içerikleri daha üst sıralara taşıdı. Konunun gerçekten uzmanı olmayan kişiler tarafından hazırlanmış sayfaları ise SERP’lerde alt sıralara düşürdü. Ürün incelemelerinin uzmanlar veya konu hakkında yeterli bilgiye sahip meraklılar tarafından hazırlanması önem kazandı. Aynı şekilde kapsamlı analizler de avantaj elde etti. Fakat otoriter aramalar için hazırlanmış içerikler önemini kaybetti. Orijinal içeriğe sahip ürün incelemeleri anlamsal aramalarda avantaj kazandı. Bu güncellemeyle birlikte on-page SEO’da EAT kriterleri öne çıktı. Nitekim 2018 yılında gerçekleşen Medic güncellemesinden sonra EAT kriterleri belirli alanlarda öne çıkmıştı. Oysa 1 Aralık 2021 güncellemesinden sonra bu kriterler on-page SEO’nun temel standartları haline gelmeye başladı. Çünkü artık her alanda EAT kriterlerine uygun içerikler Google AI için daha değerli hale geldi.

1 Aralık 2021 güncellemesinin SEO çalışmalarına önemli bir başka etkisi daha vardı. Bu etki, multimedya paylaşımları içeren sayfaların değer kazanmasıydı. Google AI bu paylaşımları, içerikteki bilgilerin kanıtı olarak değerlendirdi. Ürün incelemesi sayfasının odak anahtar kelime yoğunluğu ve diğer kriterleri sağlaması artık tek başına önemli bir belirleyici olmaktan çıktı. Sayfadaki içeriğin örneğin bir video dosyasıyla kanıtlanması çok daha önemli hale geldi. Çünkü Google AI bu paylaşımları EAT kriterleriyle ilişkilendirdi. Bu noktada devreye giren MUM, kullandığı yapay zeka görüntü işleme algoritmaları sayesinde bu tür içeriklerin üst sıralara taşınması uyarısını yaptı. Rankbrain algoritması sıralama yaparken MUM verilerine göre hareket etti. MUM bileşenlerinin bir diğer özelliği de sayfada sadece tek bir satıcıya link verilmesini önemsiz hale getirmesiydi. Çünkü kullanıcılar herhangi bir ürüne farklı satış kanallarından da ulaşabilirdi. Bu çerçevede 1 Aralık 2021 güncellemesi, Google AI ve özellikle MUM ile birlikte ürün inceleme sayfalarının kalite standartlarını çok daha yüksek düzeye taşıdı.

22 Mart 2022 Güncellemesi

2022 yılı Google algoritma güncellemeleri ile SEO çalışmaları açısından hareketli bir yıl olmayı sürdürüyor. Nitekim Google algoritma güncellemeleri 2022 başlığı altında gerçekleşen tüm güncellemeler aslında Google AI tabanlı sistemlerin farklı bileşenlerini optimize etmeye dönük çeşitli algoritmaları devreye sokuyor. Yapay zeka optimizasyon algoritmaları ile Google AI’nın sahip olduğu yetenekler gelişmeye devam ediyor.

Bu bağlamda Google, 22 Mart 2022’de gerçekleştirdiği güncellemeyle son kullanıcının web sitelerini nasıl deneyimlediğine daha fazla odaklanan yeni bir optimizasyon algoritmasını devreye soktu. Bu güncelleme SERP’lerde ilk başta küçük bir dalgalanma yarattı. Bu nedenle web yöneticileri tarafından pek fazla önemsenmedi. Ancak bazı içerikler SERP’lerde daha avantajlı hale gelince bu güncelleme çeşitli incelemelere konu oldu.

22 Mart 2022 güncellemesinden sonra özellikle uzun içerikler SERP’lerde artık çok daha avantajlı. Ancak cümlelerin kısa olması gerekiyor. Çünkü arama motoru algoritmaları web sayfalardan belirli paragrafları veya ifadeleri dizine eklemek için yapay zekayı kullanıyor. Ve yapay zeka bileşenleri kısa cümleleri çok daha başarılı şekilde eşleştiriyor. İçerik eğer EAT kriterlerine de uygun ise pasaj indekslemeye girmesi çok daha yüksek bir olasılıktır. Bu güncellemede ayrıca, farklı web tarayıcılarda doğru şekilde yüklenen ve görüntülenen sayfalar avantaj elde etti. Çünkü MUM optimizasyon algoritması bu sayfaların iyi bir kullanıcı deneyimi sunduğu sonucuna varıyor.

google algoritma guncellemeleri 51

2022 SEO çalışmalarında Başarılı Olmak İçin Neler Yapmalıyız?

Google algoritma güncellemeleri hakkında paylaştığım bu bilgilerin ardından, içinde bulunduğumuz 2022 yılında SEO alanında çeşitli çalışmalar yapan kullanıcılara dönük bazı öneri ve tavsiyelerimi paylaşmak istiyorum. Herhangi bir sorguda SERP’lerdeki sıralamaları incelemek ve yorumlamak için artık çok fazla kriter var. Google AI ile birlikte yapay zeka bileşenleri ürün, kategori, marka vb. tüm web sayfaları aklınıza gelebilecek tüm bakımlardan inceliyor. En iyi eşleştirmeleri yapmak için farklı zamanlarda farklı kriterleri öne çıkarıyor.

Bu kriterler içinde kullanıcının arama amacını hiçbir zaman bilemeyiz. Fakat kullanıcının hangi bağlamda neyi ya da neleri öğrenmek isteyeceği hakkında en kapsamlı değerlendirmeleri yapabiliriz. Bu doğrultuda adeta nokta atışıyla birbirinden güzel içerikler hazırlayabiliriz. Diğer tüm kriterlere uygun şekilde hazırlayacağımız veya optimize edeceğimiz içerikler elbette SERP’lerde konum avantajı elde edecektir. Çünkü Google AI bileşenleri bu tür çalışmalara son derece duyarlı. Zaten geliştirilme amaçları da tam olarak budur. Yani bu tür içeriklere en hızlı şekilde ulaşmak ve bunları en faydalı şekilde kullanıcının karşısına getirmek için devredeler.

Yapay Zeka En Sadık Okurunuzdur

google algoritma guncellemeleri 52

Temelleri 2015 yılında atılan, 2021 yılında tüm bileşenleriyle devreye giren Google AI, SEO alanında standartların epeyce yükselmesini sağladı. Bu durum aslında en başından beri Google’ın temel hedefine uygun bir gelişmedir. Nitekim Google, 1998 yılından beri temel hedefini hiç değiştirmedi. Bu hedef, bilgiyi organize etme, evrensel olarak erişilebilir ve kullanışlı hale getirmektir. Google AI ile birlikte ortaya çıkan her yeni gelişme, aslında Google’ın bu temel hedefinde daha da başarılı olmasını sağlıyor.

Bu noktada şöyle bir yanılgıya düşmemek lazım. Kullanıcının arama amacının sıralama kriterlerinde öne çıkması, içeriğin kalitesini önemsiz hale getirmemekte. Gerçi 5 Mayıs 2020 çekirdek güncellemesinden sonra bu kriter diğerlerinin önüne geçti. İçerik kalitesi zayıf sayfalar bu nedenle SERP’lerde avantaj elde etti. Ancak aradan geçen süreçte Google, birçok yapay zeka optimizasyon algoritmasını devreye soktu. Dolayısıyla kalite kriteri her zamanki gibi bundan sonra da Google için önemini koruyacak. Hatta önümüzdeki süreçte Google AI bileşenleri tarafından kalite standartlarının daha da yükseltileceğini rahatlıkla söyleyebilirim. Bu konudaki gelişmeleri ilerleyen süreçte hep birlikte takip etmeyi sürdüreceğiz.

Unutmayın ki Google AI, bizlerin en sadık okurudur. Ürettiğimiz tüm içerikleri okuyor, tüm yönleriyle inceleyip değerlendiriyor. Duruma göre bazı içerikleri öne çıkarıyor. Bazılarını ise alt sıralara itiyor. İçerik üretirken Google AI’nın gücünü hiçbir zaman hafife almamalıyız. Google AI’yı manipüle etmeye çalışmak ise havanda su dövmekten farksız bir iş. Hatta web sayfaya zarar verebilir. 26 Temmuz 2021 güncellemesinden sonra Google AI, webspamla mücadelede hiç olmadığı kadar güçlü bir konuma ulaştı. Bu gücü hiçbir zaman hafife almamalıyız.

Sayfa Dışı Bağlantıları Artık Neredeyse Yokmuş Gibi Düşünebilirsiniz

Online alışveriş siteniz varsa organik trafiğinizi arttırmak için ürün, kategori ve marka sayfalarınız için sayfa dışı bağlantılara ihtiyaç duyabilirsiniz. Ne var ki özellikle çok fazla bağlantı alan sayfalarda bu gibi dış faktörler SERP’lerde artık sonuçları çok fazla etkilemiyor. Bunun bir örneğini Aralık 2020 güncellemesinde gördük. Bu güncellemenin nedeni halen net bir şekilde ifade edilmemiş olsa da Google’ın küçük işletmelere destek olmak için büyük sitelerin trafiğini düşürdüğü tahmin edilmekte. Büyük sitelerin binlerce sayfa dışı bağlantısı bile bu durumu önlemede yetersiz kaldı. Küçük işletmelerin sayfa dışı bağlantı alma konusunda imkanlarının kısıtlı olduğunu Google elbette gayet iyi biliyor. Yani küçük sitelerin aleyhine gelişen haksız rekabet koşullarının farkında. Eğer imkanınız varsa, sayfa dışı bağlantı alma yoluna gidebilirsiniz. Ve tabii ki white hat SEO yöntemlerine uygun şekilde. Ancak bunların artık çok da önemli olmadığını unutmamalısınız.

Google AI bileşenleri sayfa dışı bağlantıları artık çok daha az dikkate alıyor. Fakat bunlar webspam kapsamına giriyorsa ceza filtrelerini hızlı şekilde uyguluyor. Bu çerçevede 2022 SEO çalışmaları kapsamında önceliğiniz sayfa dışı bağlantıları çoğaltmak olmamalı. İçeriğinizin kalitesi, özgünlüğü, sitenizin hız ve diğer metrik değerlerine odaklanmanız bu bağlamda en doğru yaklaşımdır. Rakip siteleri zayıflatmak için kullanılan spam linklerin de artık hiçbir önemi yok. Kaldı ki bu tür yöntemlere daha önce de zaten hiç başvurmamak gerekiyordu. Rakip sitelere vereceğiniz spam linkler Google AI’yı manipüle etmeye çalışmak olur. Ki bu da boş ve yanlış bir iştir.

google algoritma guncellemeleri 53

İçeriğiniz İlgili Konuda Herhangi Bir Özel Sorgu İçin En Bütünsel Kaynak Olmalı

2021 yılından itibaren gerçekleştirdiği algoritma güncellemeleriyle Google, içeriklerin kalitesini değerlendirmek için pek çok algoritmayı devreye soktu. Bu algoritmalar kaliteli içeriklere hızlı ve kolay şekilde ulaşmasını sağladı. SEO çalışması yapmak istediğiniz web sayfa bir ürün, kategori, marka veya herhangi bir içerik sayfası olabilir. Ancak bu sayfanın organik trafiğini yükseltmek için gayet planlı hareket etmelisiniz. Nitekim içeriğinizin ilgili konu hakkında en kapsamlı bilgi ve değerlendirmeleri içermesi avantaj sağlar. Çünkü kapsam genişledikçe özel bir sorguda SERP’te üst sırada çıkma ihtimali artar. Dolayısıyla bir konu hakkında farklı içerikler oluşturmamalısınız. Bunun yerine konunun mümkünse tüm boyutlarını ele alan tek bir içerik oluşturmak daha faydalı. Bu içerik Google AI tarafından en bütünsel kaynak olarak daha kolay kabul görür. Hatırlanacağı üzere Google, 26 Temmuz 2021 güncellemesiyle birlikte arama sonuçlarında alan kalabalıklaşmasını önleyen çözümleri devreye soktu. Dolayısıyla aynı konu hakkında oluşturacağınız farklı linkler SERP’lerde size artık herhangi bir avantaj sağlamayacak.

Bu bağlamda multimedya paylaşımları da önemli hale geldi. Eğer imkanınız varsa hazırladığınız içerikle ilgili kısa da olsa bir video kaydı yapın. Bu video kaydı SERP’lerde avantaj elde etmenize yardımcı olur. Görseller de yine içeriğinizin kalitesini olumlu yönde etkiler. Google AI bileşenlerinden MUM, içeriğinizi bu yönden analiz edecek yapay zeka görüntü işleme algoritmalarına sahip. Sayfanız estetik yönden güzel, içerik yönünden kaliteli olursa SERP’lerde doğal olarak üst sıralarda yer alır. Yapacağınız kısa cümleli ve yeterli açıklamalar, sayfanızın en bütünsel kaynak olarak kullanılmasını sağlar. Hazırladığınız içerikte hiçbir zaman hiçbir şeyi gereksiz görmeyin. Konuyla yakından ve uzaktan ilgili birçok detaya yer vermeye çalışın. Bu sayede Google AI bu sayfayı en bütünsel kaynak olarak değerlendirecektir. Gereksiz gördüğünüz için yer vermediğiniz detayların nöral eşleştirmelerde Google AI’nın sayfanızı bulmasına katkı sağlaması mümkündür.

Görseller Hiç Olmadığı Kadar Önemli

google algoritma guncellemeleri 55

Google’ın son 2 yıldır gerçekleştirdiği algoritma güncellemeleri, görsel aramalardaki sıralamalar ile SERP’ler arasındaki ilişkiyi güçlendirdi. 2020 ve öncesindeki algoritma güncellemelerinde bu iki konu arasında bu kadar güçlü bir bağlantı yoktu. Başka bir deyişle, içerik kalitesi zayıf olan bir sayfadaki görseller, uygun şekilde optimize edilmişse görsel aramalarda üst sıralarda çıkabiliyordu. Oysa Google AI’nın yarattığı en önemli dönüşümlerden biri de SERP’lerdeki sıralamalar ile görsel arama sonuçlarını daha önce hiç olmadığı kadar birbirine yaklaştırmasıydı. Bu bakımdan, içerikte kullandığınız görselleri doğru şekilde optimize etmeye çalışın. Ve arama motoru algoritmaları tarafından kolayca bulunmasını sağlayın. Görsel aramalar da siteniz için bir trafik kaynağıdır. Algoritmalar eğer görsellerden fazla trafik almaya başladığınızı tespit ederse önemli bir avantaj elde edersiniz. Görsel aramalarda trafiğinizin artması, bir taraftan görsellerin daha üstte sıralanmasını sağlar. Bir taraftan da sayfanın yükselmesine katkı sağlar.

İçeriğinizde Doğal Dil Kullanımlarına Yer Verin ve Odağı Genişletin

On-page SEO’da içeriği belli bir kelime ya da kelime öbeğine göre odaklamak gerekli ve faydalıdır. Bu konuda örneğin Yoast’ı kullanıyorsanız bu odaklamayı kolayca yapabilirsiniz. Ancak bununla birlikte bu odaklama, sayfanıza nöral eşleştirme ve MUM bileşenlerini çekmeniz için yeterli değildir. Unutmayın ki günümüzde Rankbrain algoritması odak anahtar kelime yoğunluğuna artık eskisi kadar fazla önem vermiyor. Nöral eşleştirme ve MUM bileşenlerinden gelen verilere göre düşük odak anahtar kelime yoğunluğu içeren sayfaları da kullanıcının arama amacına göre SERP’lerde üst sıralara taşıyor. İçeriğinizde doğal dil kullanımlarına ne kadar fazla yer verirseniz nöral eşleştirme algoritmaları içeriğinizi o kadar başarılı değerlendirir. MUM algoritmaları için ise görseller ve multimedya paylaşımları önemlidir. İyi hazırlanmış bir içerikte görseller ve videolar odağı genişletmeye yardımcı olur. İçerikte örneğin stok fotoğrafı kullanıyorsanız, fotoğraftaki görüntüyü içeriğinizde yorumlayabilirsiniz. Bu sayede bir taraftan odak genişler ve konu detaylanır. Bir taraftan da daha fazla doğal dil kullanımına imkan sağlamış olursunuz.

Odağı genişletirken ilgili odak anahtar kelimenin farklı kullanım şekillerinden mutlaka yararlanmalısınız. İçerik hazırlarken örneğin Yoast’ı kullanıyorsanız, odak anahtar kelime yoğunluğu lambasının yeşil yanması sizi yanıltmasın. İçeriğinizde odak anahtar kelimenin farklı kullanım şekillerine yeterince yer verirseniz nöral eşleştirme algoritmaları içeriğinizi daha başarılı bulur. Başka bir deyişle zihninizi, içeriğinizin çıkmasını istediğiniz arama sorgusuna odaklamayın. Bu içeriğin başka hangi aramalarda çıkabileceğini de düşünün. Ve içeriğinizi bunlara göre de şekillendirin. Bu size odak anahtar kelimeyi farklı öbekler içinde kullanma imkanı sağlar. Aynı zamanda da karmaşık sorgularda yapay zeka bileşenlerini sayfanıza daha kolay çeker. Diğer taraftan, içeriğinizde bilimsel ve akademik dile fazla yer vermeyin. Bu tür makalelerde sağlık, finans, haber vb. siteler EAT kriterleri bağlamında daha avantajlıdır. Doğal dil kullanımlarına ağırlık verirseniz nöral eşleştirmede rekabet avantajı elde edersiniz.

SERP’lerde Sıra Kaybetmek Sayfada Yanlış Bir Şeyler Olduğu Anlamına Gelmeyebilir

Başta Mayıs 2020 güncellemesi olmak üzere Google’ın son 2 yıldır yaptığı güncellemelerden sonra fazla trafik kaybeden sitelerde ciddi bir endişe gözlemliyoruz. Gerçekten de SERP’lerde oluşan dalgalanmalar web siteleri çeşitli endişelere sürüklüyor. Söz konusu olan eğer bir online alışveriş sitesiyse bu dalgalanmanın yaratacağı maddi sonuçlar endişeleri arttırıyor. Son 2 yıldır gerçekleşen Google algoritma güncellemeleri nedeniyle SERP’lerde sıra kaybeden web sitelerin yöneticileri, bu bağlamda birçok “teori” üretebiliyor. Eğer web sitesinde kriterlere aykırı birtakım düzenlemeler mevcutsa bunları elbette optimize ederek ortadan kaldırmak gerekir. Ancak bununla birlikte, SERP’lerde sıra kaybetmek sayfada yanlış bir şeyler olduğu anlamına gelmeyebilir. Bunun en önemli nedeni, 2021 yılında tüm bileşenleriyle devreye giren Google AI’dır. Rankbrain ve Bert algoritmaları SERP’lerde artık farklı zamanlarda farklı kriterlere göre farklı sıralamalar yapıyor. Dolayısıyla herhangi bir sorguda sıra kaybetmeniz durumunda kendinizi fazla üzmemelisiniz. Bu tür dalgalanmalarda Google AI bileşenlerinin çalışma şekillerinin etkisi yüksek.

Hazırladığınız herhangi bir içerik, tüm SEO kriterlerine uygun diyelim. Sitenizin hız ve diğer metrik değerleri de yüksek olsun. Yine de ilgili aramada her zaman üst sırada çıkacağının garantisi yok. Çünkü Google AI’nın birçok bileşeni kullanıcının arama amacını esas alıyor. Bu yüzden sayfanızın farklı zamanlarda sırasının değişmesi mümkündür. Veya hazırladığınız içerikte kullanıcıların ilgisini çekmeyen detaylar olabilir. Bu yüzden Rankbrain ve Bert algoritmalarının sayfanızı yararsız bularak alt sıralarda indekslemesi mümkündür. Fakat yine de bu durum, içeriğinizin başarısız olduğunu göstermez. Burada püf nokta, içerikteki bilgi ve detayların henüz ilgili kişilere ulaşmamış olmasıdır. Nöral eşleştirme ile sayfanız ilgili aramalarla eşleştiğinde ve zaten içeriğiniz kaliteli, sitenizin metrik değerleri de yüksekse, sayfanızın organik trafiği doğal olarak artar. Bu süreçte site yöneticilerinin yapabileceği fazla bir şey yok. İçeriği oluştururken hangi konulara, ne kadar ve nasıl yer vermeniz gerektiğini doğru analiz ederseniz bu süreç mutlaka lehinize sonuçlanır.google algoritma guncellemeleri 57

Üstte Çıkan Sonuçları İnceleyip Her Sayfayı Kendi Bağlamı İçinde Analiz Edin

2018 yılında yaptığı Medic güncellemesinden sonra Google, sağlık ve tıpla ilgili sorgularda pek çok siteye sıra kaybettirmişti. Çünkü arama motoru algoritmalarını tıbbi arama sorgularında, bilimsel olarak kabul görmüş yargılarla ilişkilendirmeye başlamıştı. İlerleyen süreçte alternatif tıp ve şifa siteleri bu nedenle ciddi ölçüde trafik kaybetti. Bu yöntemle Google, kullanıcılarına spekülatif olmayan sağlık çözümleri sunmaya başladı. 2020’de gerçekleştirdiği çekirdek güncellemeleri de birçok siteye trafik kaybettirdi. Nitekim 2020 yılından itibaren Google algoritma güncellemeleri SEO çalışmalarına daha karmaşık bir nitelik kazandırdı. İster on-page tarafında olsun, isterse off-page tarafında SEO çalışmalarında artık çok daha fazla kriteri göz önünde bulundurmamız gerekiyor. Off-page SEO çalışmalarının öncesinde on-page tarafının doğru şekilde sonuçlanması lazım.

On-page SEO’da başarılı çalışmalar yapıp sayfayı off-page SEO’yla desteklediğiniz halde yine de istediğiniz sonuçları alamamanız mümkündür. Bu gibi durumlarda üstte çıkan sonuçları incelemeniz faydalı olur. Aslına bakarsanız, içeriğiniz gerçekten de hedef kitleye en uygun eşleştirmeleri sağlıyorsa ve diğer kriterlere de uygun ise zaten trafik alır. Ancak Google algoritma güncellemeleri EAT kriterlerine giderek daha fazla önem vermeye başladı. Özellikle 1 Aralık 2021 güncellemesinden sonra bu kriterler on-page SEO’da daha da öne çıktı. Odak anahtar kelime sorgusunda sayfanızın üzerinde çıkan sayfaları bu gözle inceleyin. Böylelikle Google’ın neden bu sıralamada göreli olarak istikrarlı bir tutum izlediğini anlarsınız. En kapsamlı çözüm yollarını ise profesyonel SEO hizmeti veren kişi veya kurumlardan alabilirsiniz. Bu bağlamda yapılabilecek optimizasyonların sayısını tüketmemiz mümkün değil. Hatta bazen sırf bir yazar profili güncellemesi bile SERP’lerde avantaj sağlar. Tüm bunların etraflıca analiz edilmesi lazım.

SEO Hizmetleri Konusunda Her Zaman Yanınızdayım

Google algoritma güncellemeleri hakkında bu çalışmayı burada sonlandırırken bir şeye daha kısaca temas etmek istiyorum. SEO alanındaki çalışmalar aslında hiçbir zaman tamamlanmış çalışmalar değildir. Önümüzdeki süreçte Google yeni algoritma güncellemeleri gerçekleştirdikçe bunlar hakkında daha birçok görüş ve değerlendirme paylaşmayı sürdüreceğim. SEO alanında bilgi ve uzmanlık düzeyiniz ne olursa olsun benimle her zaman iletişime geçebilirsiniz. Google algoritma güncellemeleri hakkında merak ettiğiniz soruları bana iletebilirsiniz. Birlikte geliştireceğimiz SEO stratejileri sitenizin organik trafiğinin artmasına önemli katkılar sağlayacaktır. Google’ın yaptığı her yeni güncelleme web siteleri şu ya da bu şekilde etkiliyor. Sitenizin yaşadığı trafik kayıplarını birlikte azaltabilir, sitenizi daha iyi noktalara getirebiliriz.

Print Friendly, PDF & Email
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.