SEOLOG-29-EKIM-LOGO

Riskli Backlinkler

Riskli Backlinkler

Arama motorları, web sitelerinin kalitesini belirlerken, siteye gelen geri bağlantıları (backlink) büyük önem verir. Ancak, tüm backlinkler faydalı değildir; riskli backlinkler sitenizin sıralamasını ve itibarını olumsuz etkileyebilir. Riskli backlinkler, genellikle alakasız, kalitesiz veya spam olarak algılanan sitelerden gelen bağlantılardır.
Riskli Backlinklerin SEO Üzerindeki Etkileri

Arama motorları, bu tür yapay ve manipülatif backlinkleri tespit ettiğinde, sitenize ceza verebilir veya sıralamanızı düşürebilir. Bu yüzden, sitenizin backlink profilinin doğal ve kaliteli olmasına özen göstermek önemlidir. Doğal backlink kazanımı, sitenizin uzun vadeli sağlığı ve başarısı için kritik öneme sahiptir. Spam veya riskli backlinklerden kaçınarak, sitenizin arama motorlarındaki güvenilirliğini ve sıralamasını koruyabilirsiniz.

Riskli Backlinkler Önemi

İnternette bulunabilmenin tek yolu olan arama motorları, bazı kriterlerin yerine getirilmesini istiyor. Bunların başında da kullanıcıyı kandırmayan ve iyi deneyimler sunulması geliyor. Bu deneyimler de içerik kalitesinden, sayfanın kullanım kolaylığına, içerik bilgilerinden site güvenliğine kadar değişiyor. Bu önemli kriterlerden biri de geri bağlantılar. Arama motorları, sadece sitenizin kalitesine değil, size referans gönderen içerikleri ve web sayfalarını da önemsiyor. Fakat bunları önemserken en öne “doğallık” kriterini koyuyor. Yani, sayfanıza gelen geri bağlantıların kendiliğinden gelişmesini istiyor. Çünkü bunu içerik kalitenizin iyi olduğu ve referans gösterilecek kadar kıymetli olduğunuzu düşünüyor. Doğru yolu izleyenleri ödüllendiriyor. Yani üst sıralarda yer veriyor. Bunun tam tersi yapanları, yani riskli backlinkler kullananları da cezalandırıyor.

Riskli Backlink Nedir?

Geri bağlantılar, internette var olmanın ve bulunabilmenin önemli anahtarlarından biridir. Doğal olması son derece önemlidir. Doğal yollarla yapılan bağlantı paylaşımları, bilginin paylaşımı gibi değerlendiriliyor. Haliyle de hem bağlantıyı veren hem de alanın değerleri artıyor. Doğal yollarla gelişen bağlantı paylaşımlarının sonucu arama sonuç sayfalarında görülebiliyor. Fakat riskli backlinkler kategorisine girenler de bulunuyor. Bunlar şöyle sıralanabiliyor:

  • Spam sitelerden gönderilen bağlantılar
  • Çok fazla geri bağlantı veren siteler
  • Aynı siteden gönderilen aynı bağlantılar
  • PageRank’ı düşük siteler

Riskli Backlinkler Neden Zararlıdır?

Geri bağlantı konusuna arama motorlarının önem vermesinin önemli sebepleri var. Bunların başında da manipülasyon geliyor. Arama motorları, insanlara aldatmaya yönelik girişimlere alet olmak istemiyor. Dolayısıyla kullanıcıya sunduğu sitelerin de güvenli ve bazı kriterleri yerine getirmesini istiyor. Sırf yukarılarda çıkabilme adına manipülatif çalışmalar yapan web sayfaları bulunduğunu biliyor. Kalitesiz olan fakat bazı manipülasyonlarla üst sıralara çıkmak isteyen siteleri ayırt edebiliyor. Burada riskli backlinkler de bu kategoride değerlendiriliyor. Dolayısıyla doğal gelişmediği düşünülen bir bağlantı paylaşımına bakışı da farklı oluyor. İçeriklerin arama sonuçlarından çıkarılması, web sayfasının bütünüyle cezalandırılması mümkün olabiliyor. Dolayısıyla üst sıralarda yer alma hevesi adeta kursakta kalıyor. Sonrasında yerle bir olan bu itibarı toparlama, hayli zahmetli ve uzun bir yol.

Riskli Backlinkler ve Zararlarından Korunmak İçin Öneriler

Arama motorlarında üst sıralarda yer almak azim ve kararlılık isteyen bir çalışmanın ürünüdür. Kurallara uyarak, kullanıcılara kaliteli deneyim sunmak hizmet odağı olmalıdır. Bunun için riskli backlinkler ve imajı düşük sitelerden uzak durmak gerekiyor. Daha iyi sonuçlar alabilmek için şu önerileri dikkate alabilirsiniz:

  • Tek adresten çok bağlantı riski: Geri bağlantılarda doğallığın önemi bilinen bir gerçektir. Bu nedenle sadece bir web sayfasının çok fazla bağlantı göndermesi risklidir. Eğer bağlantı paylaşımı sizin dışınızda gelişiyorsa da kontrol etmenizde yarar vardır. Birileri sizin imajınızı zedelemek için de yapıyor olabilir.
  • Alakasız sitelerden uzak durun: Arama motorlarının önem verdiği diğer bir konu alaka düzeyidir. Bu konuya verdiği önemi, arama sonuç sayfalarındaki “alakalı” sonuçlardan da görebilirsiniz. Dolayısıyla yaptığınız işle alakası olmayan yerlerden gelen geri bağlantılara dikkat edin. Eğer sektörünüz alakasız bile olsa içeriğinizin sektörünüzle alakalı bir bölümünden bağlantı almaya özen gösterin.
  • Parayla riskli backlinkler almayın: Doğallığa verilen önemin parayla olmayacağı aşikardır. Bu bağlamda backlink satın alma yoluna gitmeyin. Gidiyorsanız da bunu bir işbirliği çerçevesinde doğal yollarla yaptığınızı ispat edin. Backlink satın almasıyla ilgili arama motorlarının ciddi yaptırımları var.
  • Kaliteli içerik üretin: Arama motoru optimizasyonu çalışmalarında konu her zaman içeriğe geliyor. Çünkü kaliteli içerik her zaman talep ediliyor. Merak uyandıran ve bilgiye doyuran bir içerik referans gösterilmesi için hazırdır. Riskli backlinkler ve sonuçlarından uzak durmak için içeriği her zaman birinci sıraya koyun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Makaleler

İlginizi Çekebilir

SEO Fiyat Teklifi Al

Web sitenizin Google sıralamalarında yükselmeye başlamasını istiyorsanız hemen bizden “SEO Teklifi” alın. Başarılı sonuçlar elde etmek için SEOLOG’un uzmanlığına güvenin.

SEO_Teklifi_Popup_Form