SEOLOG-29-EKIM-LOGO

Facebook Sayfası

Facebook Sayfası

Facebook Sayfası Önemi

Arama motoru optimizasyonu çok geniş bir kavramdır. Bu ifade geçtiğinde akıllara Google gelse de Facebook da arama motoru optimizasyonuna dahil bir sistemdir. Her ne kadar şirketler farklı olsa da SEO’ya uyumlu Facebook paylaşımları Google sonuçlarında görünebilmektedir. Özellikle işletmeler için gerekli olan Facebook sayfası bunun için ilk adımdır.

Facebook çok farklı seçeneklerin sunulduğu bir sosyal medya platformudur. Burada kişisel hesap oluşturulabiliyor. Aynı zamanda grup kurulabiliyor. Ancak işletmeler için en önemlisi ise sayfa oluşturmaktır. İnsanların gönüllü olarak beğen butonuna bastığı bu sayfalar çok önemlidir. Takipçi sayısının artması, pazarlama açısından son derece önemlidir. Etkileşimin de sağlanmasıyla, Facebook verimli kullanılabilen bir mecradır.

Facebook Sayfası Paylaşımı Google Aramalarında Çıkar Mı?

Facebook milyarlarca insanın her gün etkileşime girdiği önemli bir kanaldır. Burada bulunabilir olmak ve çok takipçi sahibi olmak önemlidir. Ama daha önemlisi Google gibi arama motorlarında da bulunabilmektir. Hem Facebook hem de Google’da bulunabilir olmanın yolu optimizasyondan geçer. Yani SEO çalışması ile Facebook sayfası aracılığıyla yapılan paylaşımlar arama motorları ile daha geniş kitlelere ulaşabiliyor. Ancak doğru adımları atmak önemlidir.

Facebook Sayfası ve SEO Çalışmaları

Pek çok sosyal medya platformunda hiçbir karşılığı olmayan robotların işlettiği hesaplar bulunuyor. Bu hesaplar, takipçi satın almak isteyenlere paket halinde satılıyor. Bir sosyal medya sayfası bir anda binlerce insan tarafından takip edilmeye başlıyor. Ancak bu kişilerin gerçekliği ve etkileşime geçmesi önem taşıyor. Bu gerçekliği arama motorları kolaylıkla anlayabiliyor. Bir sayfa ya da profilin sahte takipçileri arama motorlarından eksi puan almaya neden oluyor.

Dolayısıyla sahte hesaplar, arama sonuçlarında gösterilmiyor. Facebook’ta yapılan paylaşımların daha geniş kitlelere yayılmasının önünü sahte hesaplar kesiyor. Bu nedenle arama motoru optimizasyonlarında sadece web sayfasının içeriği değil, sosyal medya hesapları da önem taşıyor. İyi bir SEO çalışmasında kavrama bir bütün olarak bakmak gerekiyor. Hem internet sayfasının optimizasyonu hem de sosyal medya hesaplarının optimizasyonu hayati önem taşıyor. Özellikle Facebook sayfası aracılığıyla yapılan paylaşımların Google aramalarında gözükmesi ancak bu yolla mümkün oluyor.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Makaleler

İlginizi Çekebilir

SEO Fiyat Teklifi Al

Web sitenizin Google sıralamalarında yükselmeye başlamasını istiyorsanız hemen bizden “SEO Teklifi” alın. Başarılı sonuçlar elde etmek için SEOLOG’un uzmanlığına güvenin.

SEO_Teklifi_Popup_Form