Seolog Foother Logo

TF-IDF

TF-IDF (Terim Frekansı- Ters Belge Frekansı) Nedir?

arama motoru robotları, binlerce insanın bir araya gelse günlerce sürebilen taramayı ve çalışmayı saniyeden daha kısa sürede tamamlıyor. Bunun için binlerce değişken ve metrik kullanıyor. Bir web sayfasını ya da bir içeriği sayısız analizden geçiriyorlar. İnsan gibi düşünüyorlar ve neyi nasıl yapması gerektiğini biliyorlar. Bu bağlamda, geçmişten gelen bazı teknikleri de kullanıyorlar. TF-IDF (Terim Frekansı- Ters Belge Frekansı) kullanılan sayısız metrikten sadece ikisi. Terim Frekansı ve ters belge frekansı, neredeyse yaklaşık bir asırdır kullanılan yöntemler. Teknik, bir metni makinelerin anlayacağı şekle dönüştürüyor. Bu sayede metinler robot analizinden geçebiliyor.

TF-IDF (Terim Frekansı- Ters Belge Frekansı) İçerik İçin Neden Önemlidir?

Asırlık bu iki formülün (Arama Motoru Optimizasyonu) SEO) çalışmalarıyla doğrudan bir ilişkisi bulunuyor. Bu çalışmaları yapanlar anahtar kelimenin ne kadar önemli olduğunu biliyorlar. Fakat bu önem, onun rastgele her yerde kullanabileceği anlamına gelmiyor. Tam burada TF-IDF (Terim Frekansı- Ters Belge Frekansı) metrikleri devreye giriyor. Bu yöntemle, metnin anahtar kelime oranı, okuyana kazandırdığı deneyim önceden test ediliyor. Tüm metrikleri doğru tasarlanan metinler geçer notu alıyor ve arama sonuçları ile mükafatlandırılıyor.
Arama motorlarının bir içeriğinizi sizden daha fazla incelediğini, TF ve IDF gibi metrikler kullanarak kıyasladığını unutmayın. Bu nedenle metinlerinizi kurallar çerçevesinde kurgulayarak yayına verin. Böylelikle doğru SEO çalışması için gerekli bir kuralı yerine getireceksiniz.

Ekrem Karataş
Ekrem Karataş

Merhaba, ben Ekrem Karataş. 1980 yılında güzel şehrimiz Kahramanmaraş'ta doğdum ve bugün iki harika çocuğun gururlu babasıyım. İş hayatıma 1999 yılında, firmalara web tasarımı yaparak başladım. O zamanlar internet ve dijital teknolojiler yeni yeni popülerleşiyordu ve ben de bu yenilikçi dünyanın bir parçası olmak istedim.

Zamanla, web tasarımı yeteneklerimi genişleterek yazılım ve web programlama konularında uzmanlaştım. Bu süreçte, birçok farklı sektörde çalışma fırsatı buldum. E-ticaret sektörü bu alanlardan biriydi ve burada çok değerli tecrübeler edindim. Bu tecrübeler, benim dijital dünyayı daha iyi anlamamı ve sektörün ihtiyaçlarını daha iyi görmemi sağladı.

10 yıldan fazla bir süredir SEO ve dijital pazarlama konularında kurumsal müşterilerimize hizmet veriyoruz. Bu alanda edindiğim bilgi ve tecrübeler, hem benim hem de çalıştığımız markaların büyümesine yardımcı oldu. Dijital pazarlamanın gücünü ve önemini ilk elden deneyimleyerek, sektördeki gelişmeleri yakından takip etmeye ve müşterilerimize en iyi hizmeti sunmaya devam ediyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Makaleler

İlginizi Çekebilir