SEOLOG-29-EKIM-LOGO

TF-IDF

TF-IDF (Terim Frekansı- Ters Belge Frekansı) Nedir?

Arama motoru robotları, binlerce insanın bir araya gelse günlerce sürebilen taramayı ve çalışmayı saniyeden daha kısa sürede tamamlıyor. Bunun için binlerce değişken ve metrik kullanıyor. Bir web sayfasını ya da bir içeriği sayısız analizden geçiriyorlar. İnsan gibi düşünüyorlar ve neyi nasıl yapması gerektiğini biliyorlar. Bu bağlamda, geçmişten gelen bazı teknikleri de kullanıyorlar. TF-IDF (Terim Frekansı- Ters Belge Frekansı) kullanılan sayısız metrikten sadece ikisi. Terim Frekansı ve ters belge frekansı, neredeyse yaklaşık bir asırdır kullanılan yöntemler. Teknik, bir metni makinelerin anlayacağı şekle dönüştürüyor. Bu sayede metinler robot analizinden geçebiliyor.

TF-IDF (Terim Frekansı- Ters Belge Frekansı) İçerik İçin Neden Önemlidir?

Asırlık bu iki formülün arama motoru optimizasyonu (SEO) çalışmalarıyla doğrudan bir ilişkisi bulunuyor. Bu çalışmaları yapanlar anahtar kelimenin ne kadar önemli olduğunu biliyorlar. Fakat bu önem, onun rastgele her yerde kullanabileceği anlamına gelmiyor. Tam burada TF-IDF (Terim Frekansı- Ters Belge Frekansı) metrikleri devreye giriyor. Bu yöntemle, metnin anahtar kelime oranı, okuyana kazandırdığı deneyim önceden test ediliyor. Tüm metrikleri doğru tasarlanan metinler geçer notu alıyor ve arama sonuçları ile mükafatlandırılıyor.
Arama motorlarının bir içeriğinizi sizden daha fazla incelediğini, TF ve IDF gibi metrikler kullanarak kıyasladığını unutmayın. Bu nedenle metinlerinizi kurallar çerçevesinde kurgulayarak yayına verin. Böylelikle doğru SEO çalışması için gerekli bir kuralı yerine getireceksiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Makaleler

İlginizi Çekebilir

SEO Fiyat Teklifi Al

Web sitenizin Google sıralamalarında yükselmeye başlamasını istiyorsanız hemen bizden “SEO Teklifi” alın. Başarılı sonuçlar elde etmek için SEOLOG’un uzmanlığına güvenin.

SEO_Teklifi_Popup_Form