Seolog Foother Logo

URLde Anahtar Kelime

arama motoru optimizasyonu çalışmaları akademik makalelere bile konu oldu. Bu çalışmaların üzerine kafa yoranlar gördüler ki; en önemli bölüm URL’ler… Yani çalışmaların temelini oluşturan anahtar kelimeler şayet URL içinde yer alıyorsa o zaman yukarılara tırmanmak mümkün oluyor. Hatta bazı çalışmalarda anahtar kelimenin URL’de yer almasıyla, diğer bazı faktörlerin geride kaldığını belirledi. Dolayısıyla URLde Anahtar Kelime bu işin gerçekten anahtarı konumunda. Doğru planlanan bir URL yapısı ile organik ulaşma kriterlerinden önemli bir tanesi yerine getiriliyor.

URLde Anahtar Kelime Neden Önemlidir?

Anahtar kelimeler, dijital pazarlamanın temelidir, tanımı yanlış olmaz. Arama motoru kullanıcıları, her yaptığı arama ile bir kelimeye değer biçiyorlar. Bu değer üzerinden bir kelime pazarı oluşuyor. İşte optimizasyon çalışmalarının temeli, doğru kelimeyi doğru yerde kullanmayı ifade ediyor. Bu bağlamda anahtar kelimenin en ekili olduğu yerler ise adres çubuklarıdır. Yeni URLde Anahtar Kelime bulunması ciddi ve gözle görülebilen bir fark yaratıyor.

Geçmiş yıllarda anahtar kelimeleri içeren alan adlarının daha avantajlı olduğu düşünülüyordu. Fakat şimdi sistem değişti. Alan adında anahtar kelime geçen fakat kullanıcıya iyi deneyim sunmayan adresler geriye düşmeye mahkûm. Bunun yerine anahtar kelimeyi URL içinde kullanan ve daha iyi bir deneyim sunan çalışmalar mükafatını alıyor. Örneğin, “pastane” aramasında pastane.com yerine, alanadı.com/pastane-urunleri üst sıralarda çıkabiliyor. Sonuçta, URLde Anahtar Kelime ile kullanıcıya en iyi deneyimi sunan kazanıyor.

Ekrem Karataş
Ekrem Karataş

Merhaba, ben Ekrem Karataş. 1980 yılında güzel şehrimiz Kahramanmaraş'ta doğdum ve bugün iki harika çocuğun gururlu babasıyım. İş hayatıma 1999 yılında, firmalara web tasarımı yaparak başladım. O zamanlar internet ve dijital teknolojiler yeni yeni popülerleşiyordu ve ben de bu yenilikçi dünyanın bir parçası olmak istedim.

Zamanla, web tasarımı yeteneklerimi genişleterek yazılım ve web programlama konularında uzmanlaştım. Bu süreçte, birçok farklı sektörde çalışma fırsatı buldum. E-ticaret sektörü bu alanlardan biriydi ve burada çok değerli tecrübeler edindim. Bu tecrübeler, benim dijital dünyayı daha iyi anlamamı ve sektörün ihtiyaçlarını daha iyi görmemi sağladı.

10 yıldan fazla bir süredir SEO ve dijital pazarlama konularında kurumsal müşterilerimize hizmet veriyoruz. Bu alanda edindiğim bilgi ve tecrübeler, hem benim hem de çalıştığımız markaların büyümesine yardımcı oldu. Dijital pazarlamanın gücünü ve önemini ilk elden deneyimleyerek, sektördeki gelişmeleri yakından takip etmeye ve müşterilerimize en iyi hizmeti sunmaya devam ediyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Makaleler

İlginizi Çekebilir