Seolog Foother Logo

SSL Https Sertifikası

SSL Https Sertifikası Önemi

İnternetin yaygınlaşmaya başladığı günden bu yana güvenlik en önemli konulardan biridir. Çünkü geçmişte korunamamış bilgiler nedeniyle pek çok kişi mağdur oldu. İnsanların kullanımına sunulan bir şeyin güvensizliği kabul edilemez. İnterneti bugünlere ulaştıran evrimin içinde en önemli bölümlerden birini de güvenlik oluşturur. Günümüzde güvenliği SSL Https Sertifikası ile sağlamak mümkündür.

Bu sertifika internetteki güvenliğin temeli niteliğindedir. Çünkü sertifika sayesinde bağlantılar, kullanıcı ve sunucu arasında şifreleniyor. Bu şifreleme adeta çelikten bir duvar oluşturuyor. Kötü niyetli yazılımlar ya da kişilerin geçişine asla izin verilmiyor. Bu şekilde şifreler, kredi kartı dahil kişisel bilgiler üçüncü kişilerden korunuyor.

SSL Https Sertifikası Nedir?

Türkçe karşılığı Güvenli Yuva Katman olan SSL, bir protokoldür. SSL Https Sertifikası bir sitenin kimliğini doğrulayan ve ulaşımı şifreli bağlantılarla sağlayan bir sertifikadır. İnternetin genel protokolü olan http’nin sonuna ‘S’ eklenmesi, o bağlantının güvenli olduğu anlamını taşıyor. Adres çubuğunun yanında kilitli bir asma kilit beliriyor. Bu, bağlantının güvenli olduğu anlamını taşıyor.

Veri tabanında kullanıcı bilgileri bulunan tüm siteler ve işletmeler SSL sertifikası almak zorundadır. Çünkü güvenli olmayan bağlantılar, işini ciddi yapmak isteyen işletmelere zarar veriyor. Bu zorunluluk elbette bir kural değildir. Ancak internetin güvenliği, kolay bulunabilmek ve iyi kullanıcı deneyimi için sertifika önemli bir araçtır. Bu sertifika sayesinde, kullanıcıların sitenize olan güveni artar. Ayrıca arama motorları, güvenlik sertifikası olmayan sitelere temkinli yaklaşıyor. Bu da bulunabilirliği önemli ölçüde etkiliyor.

SSL İnternetin ilk günlerinden bu yana insan hayatındadır. Aslında güncellemeler ve iyileştirmelerle adını TLS (Aktarım Katmanı Güvenliği) olarak değiştirdi. Ancak halen SSL olarak anılmaya devam ediyor.

SSL Https Sertifikası Nasıl Çalışır?

Güvenlik sertifikası, insan müdahalesi olmadan geçerlilik kazanan bir sistemdir. Sertifika geçerlilik kazandıktan sonra tarayıcı, sunucunun güvenli olup olmadığını denetler. Öncelikle tıklama gerçekleştiğinde tarayıcı sunucuya bağlanmak için istek gönderir. Tarayıcı, sunucudan kimlik tanımlaması ister. Sunucu da yanıt olarak güvenlik sertifikasının bir kopyasını tarayıcıya sunar.  Tarayıcı, hızla sertifikanın geçerliliğini ve neleri kapsadığını kontrol ederek isteğe cevap verir. Ardından tarayıcı, izinler doğrultusunda bağlantının güvenli olup olmadığına bakarak sayfayı açar ya da uyarı gösterir.

SEO Çalışmalarında SSL Https Sertifikası Neden Önemli?

Arama motorları optimizasyonunda organik trafik çok önemlidir. Ücretli trafikten çok organik trafik internetin verimli kullanımı anlamını taşır. Bunun için de arama motorlarına ihtiyaç vardır. Arama sistemlerinin gelişmesi ve bulmayı kolaylaştırması çoğu insanın ilk tercihidir. Bu da arama motorunun önemini gösteriyor. SSL Https Sertifikası arama motorlarıyla gerçekleşen organik trafikler açısından önemlidir. Çünkü bu sistemler, kullanıcı deneyimini ön planda tutarlar. Haliyle, güvenli olmayan bağlantılara bağlantı vermek istemezler. Bu nedenle SEO çalışmalarının belki de ilk kuralı sertifikadır. Sertifika olmadan yapılacak diğer çalışmalar boşa kürek çekmektir. Çünkü sertifika kriterini geçemeyen bir sitenin diğer içerikleri önemini yitiriyor.

SSL Https Sertifikası Arama Sıralamasına Etki Eder Mi?

Güvenlik sertifikası bir internet sayfası için elzem bir ihtiyaçtır. SEO çalışmalarında da ilk kurallardan biridir. Elbette bu, SSL Https Sertifikası bulunan her sayfanın ilk sıralarda çıkmasının garantisi değildir. Sertifika bir aşamadır ama sonuç değildir. Sertifika, arama motoru optimizasyonuna başlangıcın da kilididir.

Sertifikanın SEO çalışmalarında olumlu etkisi kanıtlanmış gerçeklerden biridir. Ancak tek başına yeterli değildir. Bir (Arama Motoru Optimizasyonu) çalışmasının başarıya ulaşabilmesi için pek çok kriter vardır. 200’ün üzerinde değerlendirme ve analiz bu çalışmanın başarıya ulaşması için uygulanır. Bu çalışmaların tamamını eksiksiz ya da maksimum seviyede yerine getirmek başarıyı artıracaktır.

SSL Https Sertifikası Olmazsa Ne Olur?

İnternet insan hayatına girdiğinden bu yana kötü amaçlı kullanıcılar da varlığını koruyor. Kimlik avcılığı ile pek çok insan mağdur ediliyor. SSL Https Sertifikası bu tür istenmeyen olayların önüne geçilmesinde bir engeldir. Eğer bir internet sayfası bu sertifikaya sahip değilse büyük oranda dezavantajlı durumdadır.

Arama motorları, sertifikası bulunmayan siteye yönlendirme yapıyor. Ancak öncesinde bir uyarı ekranı çıkarıyor. Kullanıcılar, bu sitenin ziyaret edilmesi durumunda zarara uğrayabilecekleri konusunda uyarıyor. Bu da kullanıcıların büyük oranda geri dönmesine neden oluyor. Hatta o kullanıcı, aynı bağlantıyı bir daha tıklamıyor. Sertifika, özellikle işletmeler açısından son derece önem taşıyor ve en kısa sürede alınması gerekiyor.

SSL Https Sertifikası Nasıl Alınır?

Güvenlik sertifikası için başvurulabilecek çok sayıda kaynak bulunuyor. Bu kaynaklar, farklı paketlerde sertifika imkânı sağlıyor. Ancak burada önemli olan şifrelemeyi temsil eden bit sayısıdır. 256 bit şifreleme yapan sertifikalar en çok tercih edilenidir. Elbette sertifikanın kapsamı da önemlidir. Burada domain sayısı, mobil cihazlara uyumu, doğrulama özellikleri ve tarayıcılara uyum en önemli kriterlerdir.

İşlemler tamamen dijital ortamda gerçekleşiyor. İhtiyacınız olan sertifika türünü seçtikten sonra saatler içinde geçerlilik kazanıyor. Sunucu bilgilerinin sertifika sağlayıcıya bildirilmesiyle işlem gerçekleşiyor. Bu dakikadan sonra sitede bazı düzenlemelerin yapılması gerekmektedir. Uzmanlık isteyen bu konularda hizmet almak en doğru işlem olacaktır. Çünkü uzmanlar, sertifikanın kullanım amacı ve kapsamı hakkında detaylı bilgiye sahiptir.

SSL Https Sertifikası internette güvenli trafiğin en doğru yoludur. Bu sertifika sayesinde kötü niyetli yazılımlar ve kişiler sisteme yaklaşamıyor. Özellikle e-ticaret işi yapan ve kullanıcı bilgileri tutan siteler için bu güvenlik son derece önemli. Aynı zamanda sertifika, arama motoru optimizasyonları için son derece önemli bir adımdır. SEO çalışmalarının temelini oluşturmasa da güvenlik sertifikasının organik bulunmaya etkisi var. Sertifika, optimizasyonu tek başına elbette sırtlanamıyor. Ancak sağlam bir SEO çalışmasının temelini oluşturuyor. Bu nedenle büyük önem taşıyor. Kullanıcılara güvenli bir deneyim sunmak ancak SSL (Https) Sertifikası sayesinde mümkündür.

 

Ekrem Karataş
Ekrem Karataş

Merhaba, ben Ekrem Karataş. 1980 yılında güzel şehrimiz Kahramanmaraş'ta doğdum ve bugün iki harika çocuğun gururlu babasıyım. İş hayatıma 1999 yılında, firmalara web tasarımı yaparak başladım. O zamanlar internet ve dijital teknolojiler yeni yeni popülerleşiyordu ve ben de bu yenilikçi dünyanın bir parçası olmak istedim.

Zamanla, web tasarımı yeteneklerimi genişleterek yazılım ve web programlama konularında uzmanlaştım. Bu süreçte, birçok farklı sektörde çalışma fırsatı buldum. E-ticaret sektörü bu alanlardan biriydi ve burada çok değerli tecrübeler edindim. Bu tecrübeler, benim dijital dünyayı daha iyi anlamamı ve sektörün ihtiyaçlarını daha iyi görmemi sağladı.

10 yıldan fazla bir süredir SEO ve dijital pazarlama konularında kurumsal müşterilerimize hizmet veriyoruz. Bu alanda edindiğim bilgi ve tecrübeler, hem benim hem de çalıştığımız markaların büyümesine yardımcı oldu. Dijital pazarlamanın gücünü ve önemini ilk elden deneyimleyerek, sektördeki gelişmeleri yakından takip etmeye ve müşterilerimize en iyi hizmeti sunmaya devam ediyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Makaleler

İlginizi Çekebilir