SEOLOG-29-EKIM-LOGO

Zararlı Backlinkler

Zararlı Backlinkler

Zararlı Backlinklerin Tanımı

Dilimizdeki güzel bir söz arama motoru optimizasyonu çalışmalarına çok uyuyor. “Her şeyin fazlası zarardır.” Bu sözde anlatıldığı gibi daha fazla backlink, daha fazla kelimeli içerik gibi bir strateji izlerseniz yanılırsınız. Çünkü SEO çalışmalarının özünde “işi kararında yapmak” vardır. Buna backlinkler de dahildir. Çünkü fazlası zarardır. Zararlı backlinkler ya da siyah şapka backlinkler olarak adlandırılırlar.

Üst sıralara hızla tırmanma adına alakası olmayan sitelerden bağlantı çekmek en büyük kötülüklerden biridir. Bunun dozajında yapılması gerekir. “Nitelik mi, nicelik mi?” diye sorgulamalısınız. Bunu sorduğunuzda cevabın nitelik olduğunu göreceksiniz. Böylece zararlı backlinkler konusunda dikkatli olacaksınız.

Siyah Şapka SEO Nedir?

Üst sıralara tırmanmak ve organik olarak trafiğin yükselmesi işletmecilerin en çok istediği durumdur. Ancak bu tamamen teknik bir konu olduğundan sonuca ancak yönlendirme ile ulaşılabiliyor. Bu yönlendirmeleri de SEO uzmanları yapıyor. Onların belirlediği rota ile ilerleniyor ve sonuca ulaşılıyor. Ancak herkes sonucu hemen görmek istiyor. Fakat SEO çalışmaları bir süreci temsil ediyor. Tıpkı bir yumurtanın çatlaması gibi sürecin tamamlanması gerekiyor.

Hızla yükseldiğini ispat edenler de bulunuyor. Ancak bunlar sektörde siyah şapka diye tabir edilen bir yolu izliyor. Bu yol, kurallara uyarak iyi sonuca ulaşmayı değil, farklı yollar kullanarak hızlı sonuca ulaşmayı hedefliyorlar. Zararlı backlinkler de burada gündeme geliyor. Çünkü siyah şapka SEO çalışmaları yapanların en çok başvurduğu yöntemler backlinklerdir.

Zararlı Backlinkler Nedir?

Backlink, SEO çalışmalarının en önemli parçalarından biridir. Dolayısıyla en çok uzmanlığı da bu alan belirliyor. Backlinkin tarihçesini ve arama motoru mühendislerinin bu olaya bakışını bilmeden doğru strateji oluşturulamaz. Doğru strateji de sonuca ulaşmanın tek yoludur. Zararlı backlinkler, genel olarak sadece bağlantı alabilmek için oluşturulmuş ağlardır. Bu ağı oluşturanlar sitenin içeriğine, kalitesine, domain otoritesine bakmadan hızlı yükselmenin yolunu ararlar. Sadece bağlantı almak adına sayısız siteden oluşturulan backlinkler aslında yarardan çok zarar getiriyorlar.

Zararlı Backlinkler Neden Zararlıdır?

Arama motorları isminizin ne kadar çok geçtiğiyle ne kadar çok bağlantı aldığınızla ilgilenmiyor. Onlar doğrudan kaliteye ve kullanıcı deneyimine odaklanıyorlar. Bu nedenle backlinkler için ayrı bir algoritma kullanıyorlar. Botlar backlinklerin içeriği, yönlendirme adresi, hangi etiketi kullandığı gibi konulara çok dikkat ediyorlar. Bunun için de birçok kriter kullanıyorlar. Zararlı backlinkler de böyle tespit ediliyor.

Değerlendirme sonucunda backlinklerin siyah şapkaya sahip olduğunu tespit ederse yaptırım uyguluyor. Bu bağlamda şu zararları görmeniz muhtemel:

  • Siteniz güvensiz adresler arasında yer alabiliyor.
  • Arama sıralarında gerilere düşme, hatta tamamen çıkarılma mümkün oluyor.
  • Domain otoritesi sarsıldığından reklam gelirleri düşebiliyor.

 

Arama motoru optimizasyonu çalışmaları nitelikli olursa niceliği beraberinde getiriyor. Bu nedenle kısa süreli başarılardan ziyade, kalıcı olmaya odaklanmak gerekiyor. Bu bağlamda zararlı backlinkler onarılmaz yaralar açabiliyor. Çalışmalarda bu tür eylemlerden uzak durmak en elzem görevdir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Makaleler

İlginizi Çekebilir

SEO Fiyat Teklifi Al

Web sitenizin Google sıralamalarında yükselmeye başlamasını istiyorsanız hemen bizden “SEO Teklifi” alın. Başarılı sonuçlar elde etmek için SEOLOG’un uzmanlığına güvenin.

SEO_Teklifi_Popup_Form