Seolog Foother Logo

Zararlı Backlinkler

Zararlı Backlinklerin Tanımı

Dilimizdeki güzel bir söz arama motoru optimizasyonu çalışmalarına çok uyuyor. “Her şeyin fazlası zarardır.” Bu sözde anlatıldığı gibi daha fazla backlink, daha fazla kelimeli içerik gibi bir strateji izlerseniz yanılırsınız. Çünkü SEO çalışmalarının özünde “işi kararında yapmak” vardır. Buna backlinkler de dahildir. Çünkü fazlası zarardır. Zararlı Backlinkler ya da siyah şapka backlinkler olarak adlandırılırlar.

Üst sıralara hızla tırmanma adına alakası olmayan sitelerden bağlantı çekmek en büyük kötülüklerden biridir. Bunun dozajında yapılması gerekir. “Nitelik mi, nicelik mi?” diye sorgulamalısınız. Bunu sorduğunuzda cevabın nitelik olduğunu göreceksiniz. Böylece Zararlı Backlinkler konusunda dikkatli olacaksınız.

Siyah Şapka SEO Nedir?

Üst sıralara tırmanmak ve organik olarak trafiğin yükselmesi işletmecilerin en çok istediği durumdur. Ancak bu tamamen teknik bir konu olduğundan sonuca ancak yönlendirme ile ulaşılabiliyor. Bu yönlendirmeleri de SEO uzmanları yapıyor. Onların belirlediği rota ile ilerleniyor ve sonuca ulaşılıyor. Ancak herkes sonucu hemen görmek istiyor. Fakat SEO çalışmaları bir süreci temsil ediyor. Tıpkı bir yumurtanın çatlaması gibi sürecin tamamlanması gerekiyor.

Hızla yükseldiğini ispat edenler de bulunuyor. Ancak bunlar sektörde siyah şapka diye tabir edilen bir yolu izliyor. Bu yol, kurallara uyarak iyi sonuca ulaşmayı değil, farklı yollar kullanarak hızlı sonuca ulaşmayı hedefliyorlar. Zararlı Backlinkler de burada gündeme geliyor. Çünkü Siyah Şapka SEO çalışmaları yapanların en çok başvurduğu yöntemler backlinklerdir.

Zararlı Backlinkler Nedir?

Backlink, SEO çalışmalarının en önemli parçalarından biridir. Dolayısıyla en çok uzmanlığı da bu alan belirliyor. Backlinkin tarihçesini ve arama motoru mühendislerinin bu olaya bakışını bilmeden doğru strateji oluşturulamaz. Doğru strateji de sonuca ulaşmanın tek yoludur. Zararlı Backlinkler, genel olarak sadece bağlantı alabilmek için oluşturulmuş ağlardır. Bu ağı oluşturanlar sitenin içeriğine, kalitesine, domain otoritesine bakmadan hızlı yükselmenin yolunu ararlar. Sadece bağlantı almak adına sayısız siteden oluşturulan backlinkler aslında yarardan çok zarar getiriyorlar.

Zararlı Backlinkler Neden Zararlıdır?

arama motorları isminizin ne kadar çok geçtiğiyle ne kadar çok bağlantı aldığınızla ilgilenmiyor. Onlar doğrudan kaliteye ve kullanıcı deneyimine odaklanıyorlar. Bu nedenle backlinkler için ayrı bir algoritma kullanıyorlar. Botlar backlinklerin içeriği, yönlendirme adresi, hangi etiketi kullandığı gibi konulara çok dikkat ediyorlar. Bunun için de birçok kriter kullanıyorlar. Zararlı Backlinkler de böyle tespit ediliyor.

Değerlendirme sonucunda backlinklerin siyah şapkaya sahip olduğunu tespit ederse yaptırım uyguluyor. Bu bağlamda şu zararları görmeniz muhtemel:

  • Siteniz güvensiz adresler arasında yer alabiliyor.
  • Arama sıralarında gerilere düşme, hatta tamamen çıkarılma mümkün oluyor.
  • Domain otoritesi sarsıldığından reklam gelirleri düşebiliyor.

 

(Arama Motoru Optimizasyonu) çalışmaları nitelikli olursa niceliği beraberinde getiriyor. Bu nedenle kısa süreli başarılardan ziyade, kalıcı olmaya odaklanmak gerekiyor. Bu bağlamda Zararlı Backlinkler onarılmaz yaralar açabiliyor. Çalışmalarda bu tür eylemlerden uzak durmak en elzem görevdir.

Ekrem Karataş
Ekrem Karataş

Merhaba, ben Ekrem Karataş. 1980 yılında güzel şehrimiz Kahramanmaraş'ta doğdum ve bugün iki harika çocuğun gururlu babasıyım. İş hayatıma 1999 yılında, firmalara web tasarımı yaparak başladım. O zamanlar internet ve dijital teknolojiler yeni yeni popülerleşiyordu ve ben de bu yenilikçi dünyanın bir parçası olmak istedim.

Zamanla, web tasarımı yeteneklerimi genişleterek yazılım ve web programlama konularında uzmanlaştım. Bu süreçte, birçok farklı sektörde çalışma fırsatı buldum. E-ticaret sektörü bu alanlardan biriydi ve burada çok değerli tecrübeler edindim. Bu tecrübeler, benim dijital dünyayı daha iyi anlamamı ve sektörün ihtiyaçlarını daha iyi görmemi sağladı.

10 yıldan fazla bir süredir SEO ve dijital pazarlama konularında kurumsal müşterilerimize hizmet veriyoruz. Bu alanda edindiğim bilgi ve tecrübeler, hem benim hem de çalıştığımız markaların büyümesine yardımcı oldu. Dijital pazarlamanın gücünü ve önemini ilk elden deneyimleyerek, sektördeki gelişmeleri yakından takip etmeye ve müşterilerimize en iyi hizmeti sunmaya devam ediyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Makaleler

İlginizi Çekebilir